Władimir Putin mówił o tym czy Rosja mogłaby zaatakować Polskę

Władimir Putin w czasie spotkania z żołnierzami w obwodzie twerskim mówił m.in. o tym czy Rosja mogłaby rozpocząć wojnę z NATO.

Publikacja: 28.03.2024 05:06

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 764

- Rosja nie ma agresywnych intencji wobec europejskich państw — przekonywał Putin.

Władimir Putin przekonuje, że Rosja została zmuszona do zaatakowania Ukrainy

Prezydent Rosji stwierdził też, że Rosja „nigdy nie zrobiłaby niczego na Ukrainie, gdyby nie doszło tam do przewrotu i rozpoczęcia operacji wojskowej w Donbasie”.

Ze słów Putina wynikało, że to Ukraina rozpoczęła wojnę w Donbasie (w rzeczywistości zrobili to prorosyjscy separatyści, wspierani przez Kreml, po tym jak Rosja zajęła Krym i dokonała jego nielegalnej aneksji — red.). Prezydent Rosji zarzucił Ukraińcom, że ci używali lotnictwa do uderzeń na zajęty przez separatystów Donieck.

- Wystrzeliwali pociski w stronę pokojowego miasta. Kompletnie oszaleli — stwierdził Putin, którego wojska od ponad dwóch lat bombardują miasta na Ukrainie, wielokrotnie atakując infrastrukturę cywilną i budynki mieszkalne.

Putin stwierdził też, że Rosja została „zmuszona do sięgnięcia po inną formę ochrony swoich interesów”, po tym jak niezrealizowano założeń tzw. porozumień mińskich.

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 763. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 763. dniu wojny

PAP

- Dlatego to kompletny nonsens — możliwość ataku na inne kraje, na Polskę, kraje bałtyckie, nawet Czesi są przerażeni, to nonsens, kolejny sposób zwiedzenia mieszkańców tych krajów i skłonienia ich do poniesienia dodatkowych kosztów, zmuszenia ich do noszenia tego ciężaru na barkach — stwierdził Putin.

Władimir Putin o F-16 przekazanych Ukrainie: Zniszczymy je

Jednocześnie jednak prezydent Rosji ostrzegł, że jeśli przekazane Ukrainie myśliwce F-16 będą startować z lotnisk w krajach trzecich, wówczas „te lotniska staną się uprawnionym celem dla rosyjskiej armii”.

- Oczywiście, jeśli będą używane z lotnisk w krajach trzecich, staną się one uprawnionym celem dla nas, niezależnie od tego, gdzie te lotniska są - podkreślił Putin.

Czytaj więcej

Rosja uderzy w Litwę z Białorusi? Pojawiają się niepokojące sygnały

Prezydent Rosji wyraził przy tym przekonanie, że dostarczenie Ukrainie myśliwców F-16 nie zmieni sytuacji na polu walki na Ukrainie, a Rosjanie „zniszczą te samoloty, tak samo jak niszczą zachodnie czołgi, pojazdy opancerzone i inny sprzęt, w tym wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet (takie jak HIMARS — red.)”.

Putin zauważył przy tym, że myśliwce F-16 mogą przenosić broń atomową. - Będziemy musieli wziąć to pod uwagę - dodał.

Władimir Putin o ataku Rosji na NATO: Nonsens

Prezydent Rosji „nonsensem” nazwał też stwierdzenia, że Rosja zamierza walczyć z NATO.

Przywołał przy tym fakt,  że w 2022 roku USA wydały na swoje Siły Zbrojne 811 mld dolarów, podczas gdy Rosja — 72 mld dolarów.

- 72 i 811 — cóż, różnica jest zauważalna, ponad 10-krotna. Wydatki USA na obronność stanowią 40 proc. światowych wydatków na obronność, a Rosji — 3,5 proc. Mając w głowie ten stosunek będziemy walczyć z NATO? Cóż, to nonsens — mówił Putin w czasie spotkania z personelem placówki badawczej Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej.

W czasie tego samego spotkania Putin przekonywał, że walcząc na Ukrainie Rosja broni ludności zamieszkującej historycznie rosyjskie tereny.

- Gdyby po rozpadzie ZSRR, jak proponowała Rosja, zbudowano całkowicie nowe relacje jeśli chodzi o bezpieczeństwo w Europie, nic takiego jak dziś by się nie zdarzyło — podkreślił dodając, że należało wziąć pod uwagę „interesy Rosji”.

Konflikty zbrojne
Iran zaatakował Izrael. Wystrzelił w jego stronę setki dronów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet