Czy w Polsce wróci pobór do wojska? Władysław Kosiniak-Kamysz: Zasadnicza służba wojskowa tylko zawieszona

Wszystko odbywa się zgodnie z procedurami - mówił w rozmowie z TVN24 wicepremier i minister obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz, komentując decyzję o odwołaniu ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu gen. Jarosława Gromadzińskiego. Kosiniak-Kamysz był też pytany czy w Polsce powróci zasadnicza służba wojskowa.

Aktualizacja: 28.03.2024 08:05 Publikacja: 28.03.2024 07:58

Władysław Kosiniak-Kamysz

Władysław Kosiniak-Kamysz

Foto: PAP, Wojciech Jargiło

Ministra obrony pytano o sprawę odwołania dowódcy Eurokorpusu, gen. Jarosław Gromadziński, w związku z postępowaniem toczonym w jego sprawie przez SKW. 

Dlaczego gen. Jarosław Gromadziński został odwołany ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu?

— Wszystko odbywa się zgodnie z procedurami, jest wszczęte postępowanie kontrolne. W związku z tym podjęliśmy decyzję o zmianie na czele Eurokorpusu — odparł.

- Jest wyznaczony nowy szef, gen. Piotr Błazeusz, były pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego, niezwykle doświadczony i w Polsce, i za granicą - dodał Kosiniak-Kamysz.

Czytaj więcej

Nagła śmierć polskiego generała. Nie żyje Adam Marczak

- Jeśli się wchodzi na taką ścieżkę to zawsze jest strona poważna. To nie jest oskarżenie kogokolwiek, będzie proces wyjaśnienia, po procesie wyjaśnienia będzie podjęta ostateczna decyzja - zastrzegł.

- Jeśli wszystko się zakończy pozytywnie, to następuje powrót do normalnego trybu służby — dodał.

- Wyobrażam sobie, że gen. Gromadziński jest zaangażowany w inne zadania. To normalne, był odwoływany ze stanowiska dowódcy 18 Dywizji za naszych poprzedników — przypomniał.

Wszystkie siły i środki były w gotowości. Jeżeli jakakolwiek przesłanka świadczyłaby o tym, że rakieta jest wycelowana w cel na terytorium Polski, wówczas wszystkie działania byłyby podejmowane

Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier

Kosiniak-Kamysz zapewnił, że „Sojusznicy zostali poinformowani” o sprawie „z odpowiednim wyprzedzeniem”.

Dopytywany o szczegóły postępowania SKW ws. gen. Gromadzińskiego wicepremier odparł, że „będzie taka możliwość”, gdy postępowanie się zakończy.

A jaki charakter ma postępowanie?

- Zostały wdrożone procedury, które SKW prowadzi. To jest decyzja SKW. Nie mogę powiedzieć jaka to jest sprawa — uciął temat.

Rosyjska rakieta nad Polską nie została zestrzelona. Minister obrony: To była dobra decyzja

Władysław Kosiniak-Kamysz był następnie pytany czy Polska miała szansę zestrzelić rosyjską rakietę, która w niedzielę znalazła się nad terytorium Polski.

- To jest ocena zawsze indywidualna dowódcy operacyjnego., oficera dyżurnego, a na końcu decyzja pilota.

- Wszystkie siły i środki były w gotowości. Jeżeli jakakolwiek przesłanka świadczyłaby o tym, że jest wycelowana w cel na terytorium Polski, wówczas wszystkie działania byłyby podejmowane — dodał.

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy nie chcą, aby wojsko NATO weszło na Ukrainę

Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że rakieta była nad terytorium Polski przez 39 sekund. - W tym przypadku podjęto decyzję o niepodejmowaniu działania — dodał. - Był obserwowany tor lotu, wszystko wskazywało, że rakieta zaraz opuści terytorium Polski. To była dobra decyzja — podsumował.

Jednocześnie Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że każdy przyszły taki wypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

Czy w Polsce powróci pobór do wojska?

Kosiniaka-Kamysza pytano czy Polska może wrócić do poboru do wojska

- Zasadnicza służba wojskowa jest w Polsce zawieszona, nie jest zlikwidowana. W każdej chwili, gdy zajdzie taka potrzeba, można ją odwiesić - zaznaczył.

- Nie ma żadnego planu jej odwieszania bo jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, która się cieszy ogromnym powodzeniem, ponad 5 tys. żołnierzy do połowy marca wstąpiło do zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej — dodał natychmiast.

Kosiniak-Kamysz mówił też, że w 2024 roku liczebność polskiej armii ma osiągnąć 220 tysięcy a "plany te mogą być wypełnione dużo szybciej" i "być może będziemy nowelizować budżet".

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Aborcja dopiero po wyborach. Rozpatrzenie projektów ustaw nie nastąpi szybko
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Macron odnawia Unię. Czy Francja może pociągnąć za sobą Europę?
Polityka
Polska gotowa na przyjęcie broni atomowej. Jest deklaracja Andrzeja Dudy, ale i wątpliwości Donalda Tuska
Polityka
Obywatele obcych państw w polskiej policji? Bosak: Protestujemy
Polityka
Sondaż IBRiS: Koalicja Obywatelska już nie prowadzi. Zmiana na pozycji lidera