23:01
30.03.2024

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

22:51
30.03.2024

Wieczorem Rosjanie atakowali Charków

Wieczorem rosyjskie wojska zaatakowały infrastrukturę cywilną dzielnicy Szewczenkowskiej w Charkowie. Jedna osoba została ranna.

22:26
30.03.2024

Rosjanie użyli ciężkiej bomby termobarycznej

Wojska rosyjskie po raz pierwszy użyły na Ukrainie półtoratonowej bomby termobarycznej ODAB-1500. Zrzucono ją na miejscowość Wełyka Pysariwka w obwodzie sumskim — poinformował niemiecki dziennik "Bild". Po eksplozji w niebo wzbił się słup dymu o wysokości kilometra.

22:02
30.03.2024

Papież w Wielką Sobotę o „tęsknotach za pokojem"

Papież Franciszek podczas mszy w bazylice Świętego Piotra mówił o "płomieniu nadziei i życia dla narodów połamanych złem i biczowanych niesprawiedliwością, narodów bez miejsca, narodów męczenników”. Papież wspomniał także o „tęsknotach za pokojem, rozbitych przez okrucieństwo nienawiści i brutalność wojny”. Powiedział, że "Jezus jest tym, który sprawia, że przechodzimy z ciemności do światła".

21:29
30.03.2024

Polski piłkarz gra dla Rosji: "Nie zrobiłem nikomu krzywdy”

Maciej Rybus, grający w rosyjskim klubie, udzielił pierwszego wywiadu od wybuchu wojny w Ukrainie. "Jako zawodowy sportowiec wielokrotnie spotykałem się z ostrą krytyką, ale to, co wydarzyło się po wybuchu wojny, było jak lawina, która mnie przygniotła" - powiedział.

Czytaj więcej

“Zostając w Rosji, nie zrobiłem nikomu krzywdy”. Maciej Rybus rozpętał burzę
20:56
30.03.2024

Kreml szuka oficjalnej wersji wydarzeń w Crocus City Hall

– Poczekajcie, na razie nie ma żadnych oficjalnych wersji. Służby specjalne pracują, by wzmocnić obecnie istniejące wersje i wreszcie pozostać przy jednej – mówi rzecznik Kremla.

Czytaj więcej

Kto jest winien zamachu w Crocus City Hall pod Moskwą?
20:13
30.03.2024

Ukraiński Sztab Generalny o sytuacji na froncie

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu dnia doszło do 79 starć między wojskami ukraińskimi a rosyjskimi. Rosjanie wystrzelili 13 rakiet, dokonali 56 nalotów i 57 uderzeń artyleryjskich. Ukraińcy odpowiedzieli Rosjanom nalotami i uderzeniami rakietowymi na posterunek dowództwa, 5 pozycji obrony powietrznej, 12 miejsc stacjonowania wojsk, 4 radary i 1 baterię artyleryjską.

Kilkadziesiąt ukraińskich miast i osiedli w obwodach wzdłuż linii frontu znalazło się pod ostrzałem. Intensywne walki trwają z okolicach Bachmutu i Awdijiwki.

19:48
30.03.2024

Przerwy w dostawach prądu w czterech regionach Ukrainy

Władze ukraińskie wprowadziły w sobotę nowe awaryjne przerwy w dostawach prądu w co najmniej czterech regionach kraju, po fali masowych rosyjskich bombardowań, które uszkodziły infrastrukturę energetyczną kraju.

Rosja przeprowadziła w piątek nowe ataki na ukraińską sieć energetyczną, poważnie uszkadzając co najmniej trzy elektrownie cieplne i zmuszając władze Ukrainy do wprowadzenia awaryjnych przerw w dostawie prądu.

19:09
30.03.2024

Zełenski krytykuje pat w amerykańskim Kongresie

- Straciliśmy pół roku. Ukraina nie może być przedmiotem sporów międzypartyjnych — oświadczył Wołodymyr Zełenski w rozmowie z "The Washington Post". Prezydent Ukrainy ostro skrytykował kilkumiesięczny pat w Kongresie dotyczący dalszej pomocy dla Ukrainy: "Bez wsparcia z USA będziemy zmuszeni się cofać, a jeśli front się załamie, Rosjanie ruszą na duże miasta" — powiedział prezydent Ukrainy. - "Możliwości, jakie ma Ukraina na froncie, zależą od decyzji Kongresu. Bez dalszej pomocy z USA będziemy w stanie przeprowadzić tylko ograniczone operacje ofensywne. Aby wypchnąć Rosjan na wschód, potrzebujemy więcej broni" - dodał.

18:41
30.03.2024

Kanclerz Niemiec broni militarnego wsparcia Ukrainy

 – Wszyscy pragniemy bardziej pokojowego świata – powiedział Olaf Scholz w opublikowanym przesłaniu wideo. Ale nie ma pokoju bez sprawiedliwości, „pokój bez wolności jest równoznaczny z uciskiem” – dodał kanclerz.

Czytaj więcej

Scholz: „Pokój bez wolności jest uciskiem”
18:05
30.03.2024

Dyplomaci 130 krajów złożyli kwiaty przy Crocus City Hall

Przedstawiciele polskiej ambasady w Moskwie i dyplomaci 129 innych zagranicznych misji złożyli dziś kwiaty i wypuścili w niebo białe balony obok zniszczonego budynku Crocus City Hall, gdzie 22 marca terroryści zamordowali 144 osoby. Wcześniej indywidualnie odwiedził to miejsce i złożył kwiaty ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski.

17:40
30.03.2024

Rosyjskie ataki na południu Ukrainy. Ukraińcy zestrzelili dwa drony i pociski X-59

Rosjanie nadal prowadzą ostrzał obwodu chersońskiego. „Ostrzał lotniczy słychać co kwadrans”, informuje wojsko. Ukraińska obrona powietrzna informuje, że zestrzeliła dwa drony i pociski sterowane X-59.

17:01
30.03.2024

Białoruś: Garnizon w Baranowiczach postawiono w stan gotowości bojowej

Stan gotowości bojowej został wprowadzony w oddziałach sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej stacjonujących w Baranowiczach, w zachodniej części Białorusi. W całym kraju rozpoczęto mobilizację rezerwistów do tych rodzajów wojsk. Na poligonie w obwodzie witebskim na północy kraju odbywają się ćwiczenia z medycyny wojskowej z udziałem rezerwistów. Według informacji białoruskiego ministerstwa obrony, od trzech tygodni prowadzona jest kontrola gotowości bojowej sił zbrojnych.

16:28
30.03.2024

Brytyjski wywiad: Rosja ostatnio poczyniła bardzo niewielkie postępy na froncie

Wywiad brytyjskiego Ministerstwa Obrony podał, że Rosja w ostatnich tygodniach poczyniła bardzo niewielkie postępy na froncie, zachowała jednak przewagę ilościową i była w stanie wyrównać straty. Armia rosyjska w dalszym ciągu stopniowo posuwa się na zachód od miasta Awdijiwka. „Do końca marca 2024 r. Rosjanie prawdopodobnie przejęli kontrolę nad dwiema wioskami: Tonenke i Orlivka”.

Rosja „prawdopodobnie rekrutuje około 30 tys. dodatkowego personelu miesięcznie i najprawdopodobniej może w dalszym ciągu wyrównywać straty i kontynuować ataki mające na celu wyczerpanie sił ukraińskich” – informuje brytyjski wywiad w mediach społecznościowych.

15:57
30.03.2024

Od początku wojny zginęło już 441 tys. rosyjskich żołnierzy

 Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji, na froncie zginęło już ponad 441 tys. rosyjskich żołnierzy, podaje ukraiński Sztab Generalny.

15:27
30.03.2024

Rosyjski gigant metalurgiczny ma kłopot z finansowaniem

Zagraniczne banki odmawiają współpracy z Norylskim Niklem, największym producentem niklu i palladu na świecie, mimo, że koncern nie jest objęty międzynarodowymi sankcjami.  Źródłem problemu jest jego największy udziałowiec i prezes  - Władimir Potanin.

Czytaj więcej

Banki na świecie nie obsługują największego producenta niklu, platyny i palladu
14:45
30.03.2024

Nad Dniepropietrowskiem obrona powietrzna zestrzeliła rakietę Ch-59

Na niebie nad obwodem dniepropietrowskim żołnierze dowództwa powietrznego „Wschód” zniszczyli kierowany atak rakiety powietrznej wojsk rosyjskich Ch-59. „Około godziny 14:50 w obwodzie dnieprskim obwodu dniepropietrowskiego jednostka Dowództwa Powietrznego Wschód zniszczyła kierowany pocisk powietrzny Ch-59” – czytamy w komunikacie na Facebooku. Jak podała agencja Ukrinform, w nocy 29 marca obrona powietrzna zniszczyła 24 cele rosyjskie nad obwodem dniepropietrowskim.

14:28
30.03.2024

Wciąż brakuje pieniędzy na czeską inicjatywę zakupu pocisków dla Ukrainy

Minister obrony Estonii Hanno Pevkur stwierdził, że wiele krajów z inicjatywy Czech przekazało już środki na zakup amunicji dla Ukrainy, ale nadal brakuje pieniędzy. Według estońskiego ministra na świecie są miejsca, w których można kupić naboje, ale kwestią pieniędzy są pieniądze. „Jeśli mówimy o milionie pocisków, to jest to około trzech miliardów euro. Są różne kalibry, mniejsze są trochę tańsze. Byłoby wspaniale, gdyby wszystko dało się zrobić” – powiedział Pevkur.

13:55
30.03.2024

Rosjanie ostrzelali Krasnohoriwkę, zginęło dwóch mieszkańców

Dwie osoby zginęły, a jedna została ranna w wyniku ostrzału artyleryjskiego dokonanego przez rosyjskich okupantów miasta Krasnohorivka w gminie Marinsk, rejon pokrowski, obwód doniecki – podała Prokuratura Generalna Ukrainy. „30 marca 2024 r. armia rosyjska ostrzelała artylerię w kierunku miejscowości Krasnohorivka w obwodzie donieckim. 73-letni mężczyzna przebywający w jednym z domów został śmiertelnie ranny. Jego 50-letnia córka została ranna na podwórku, zabrano ją do placówki medycznej” – czytamy w komunikacie.

13:26
30.03.2024

Ruch na przejściach granicznych Ukrainy wzrósł o 20 proc.

Według danych Państwowej Służby Granicznej na Facebooku liczba wyjazdów z terenu Ukrainy od 23 do 29 marca wzrosła do 270 000 z 230 000, które odnotowano tydzień wcześniej, natomiast liczba wjazdów wzrosła do 268 000 z 219 000. „Tradycyjnie napływ netto na Ukrainę odnotowuje się w dniach poprzedzających Wielkanoc, jednak w tym roku jest on znacznie mniejszy niż rok temu, kiedy napływ netto w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc wyniósł 97 tys. osób” – komentuje agencja Interfaks.

12:47
30.03.2024

Determinacja UE w ochronie Ukrainy będzie tylko wzrastać

W świetle rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną Ukrainy determinacja UE w ochronie tego kraju jedynie wzrośnie – napisał Wysoki Przedstawiciel UE Josep Borrell na portalu społecznościowym X. „Dwa lata po wyzwoleniu Buczy Rosja powtarza masowe ataki na ludność cywilną i infrastrukturę energetyczną Ukrainy, aby zniszczyć gospodarkę i stabilność narodu ukraińskiego. Determinacja UE w ochronie Ukrainy będzie tylko wzrastać” – podkreślił europejski polityk.

12:18
30.03.2024

Umerow i Austin omówili potrzebę zwiększenia liczby systemów obrony powietrznej

Ministrowie obrony Ukrainy i Stanów Zjednoczonych Rustem Umyerov i Lloyd Austin dyskutowali o konieczności wzmocnienia obrony powietrznej – poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainy. „Podczas rozmowy telefonicznej Umierow przekazał koledze szczegółowe informacje na temat niedawnych ataków rakietowych sił rosyjskich na ukraińskie miasta i podkreślił znaczenie zapewnienia dla nich większej liczby systemów obrony powietrznej i rakiet. Minister podziękował także Austinowi za jego ciągłe wsparcie” – relacjonuje agencja Ukrinform.

11:57
30.03.2024

W pobliżu Mariupola ukraińskie wojsko uderzyło w system obrony powietrznej S300

Ukraińskie wojsko ostrzelało wrogi system obrony powietrznej S300 i pojazdy gąsienicowe – poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. „W trójkącie Kałczyk-Granitne-Zoria wczoraj w nocy było bardzo gorąco. Zatem wyposażenie zostało drastycznie zmniejszone. Wizualnie - cztery jednostki maszyn gąsienicowych plus części C300” – napisał Andryuszczenko na Telegramie.

11:08
30.03.2024

W wielu regionach ogłoszono alert powietrzny

W wielu regionach Ukrainy ogłoszono alert powietrzny w związku z groźbą użycia przez Rosjan broni balistycznej. Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowały o tym na portalu Telegram. Początkowo alarm powietrzny ogłoszono także w Kijowie, jednak Siły Zbrojne Ukrainy ogłosiły, że zagrożenie zostało odparte.

09:53
30.03.2024

W wyniku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainie ucierpiało już ponad 1800 dzieci

W wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainie ucierpiało już ponad 1810 dzieci: 537 z nich zginęło, 1273 zostały ranne. O sprawie poinformowała Prokuratura Generalna. Najwięcej dzieci ucierpiało w Doniecku – 524, Charkowie – 343, Chersoniu – 149, Kijowie – 130, Dniepropietrowsku – 125, Mikołajowie – 103, Zaporożu – 100. W szczególności 28 marca w wyniku ostrzału nieprzyjacielskiego w mieście Kamianske w obwodzie dniepropietrowskim 5 osób zostało rannych – letnia dziewczynka, a 29 marca troje dzieci w wieku 10, 12 i 15 lat zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Odessę.

08:55
30.03.2024

Armia rosyjska szturmowała Biłhoriwkę w obwodzie ługańskim

Wojska rosyjskie ostrzelały Newski, Biłhoriwkę, Nowohoriwkę i teren Puszczy Sieriebrianskiej w obwodzie ługańskim. Poinformował o tym szef ługańskiej administracji wojskowej Artem Łysogor. „Rosjanie szturmowali Biłogoriwkę zarówno w dzień, jak i w nocy. Wróg ma tam przewagę powietrzną. Wszystkie jego próby naziemne zostały odparte. Dokonano także nalotu na Nowojehoriwkę” – poinformował Łysogor.

08:37
30.03.2024

Na Morzu Czarnym i Azowskim nie ma ani jednego rosyjskiego okrętu wojennego

Od godziny 7:00 w sobotę 30 marca na wodach Morza Azowskiego i Morza Czarnego nie ma już rosyjskich okrętów wojennych. Na Morzu Śródziemnym Rosja utrzymuje jeden lotniskowiec rakiet manewrujących Kalibr z łączną salwą do 8 rakiet.

07:51
30.03.2024

Gubernator obwodu chersońskiego: W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 12 miejscowości na terenie obwodu

W wyniku rosyjskiego ostrzału jedna osoba zginęła, a jedna została ranna.

07:40
30.03.2024

W czasie nocnego ataku w obwodzie połtawskim kilkukrotnie trafiony został obiekt infrastruktury

Obwód połtawski był atakowany przez drony i ostrzeliwany z użyciem pocisków balistycznych — pisze jego gubernator, Filip Pronin.

07:39
30.03.2024

W mieście Grajworon w obwodzie biełgorodzkim ogłoszono alarm rakietowy

Mieszkańców wezwano, aby nie opuszczali domów i nie podchodzili do okien.

07:15
30.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 441 520 żołnierzy, 6 951 czołgów, 13 284 pojazdów opancerzonych, 11 006 zestawów artyleryjskich, 1 023 wyrzutnie rakiet, 736 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 8 701 bezzałogowych statków powietrznych, 2 046 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 14 670 pojazdów (w tym cystern), 1 814 jednostek sprzętu specjalnego.

07:13
30.03.2024

Nad obwodem biełgorodzkim strącono rankiem dwa ukraińskie drony

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Drony zostały strącone ok. 7:30 i 8:00 czasu moskiewskiego.

07:12
30.03.2024

Zełenski: Reakcja USA na nasze ataki na rosyjskie rafinerie nie była pozytywna

- Jeśli nie ma środków obrony przeciwlotniczej, by chronić nasz system energetyczny i Rosjanie atakują, moje pytanie brzmi: Dlaczego nie możemy im odpowiedzieć? Ich społeczeństwo musi nauczyć się żyć bez paliwa, prądu... To sprawiedliwe — mówi Wołodymyr Zełenski w rozmowie z „Washington Post”.

Czytaj więcej

Zełenski przyznaje: Bez pomocy USA będziemy się cofać, skracać front
06:38
30.03.2024

Rosjanie kontynuują ewakuację dzieci z obwodu biełgorodzkiego

Z obwodu, który jest regularnie ostrzeliwany przez Ukrainę, ewakuowano jak dotąd 5 tys. dzieci. W części obwodu do końca roku szkolnego wprowadzono naukę zdalną — wynika z informacji przekazywanych przez gubernatora obwodu, Wiaczesława Gładkowa. Dotyczy to m.in. stolicy obwodu, Biełgorodu.

06:36
30.03.2024

W nocy Ukrainę atakowało 15 rosyjskich dronów-kamikadze

Rosjanie użyli też do ataku celów na Ukrainie czterech rakiet z zestawów przeciwlotniczych S-300 i S-400. Ukraińcom udało się strącić dziewięć dronów — podają Siły Powietrzne Ukrainy.

06:14
30.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 765. dzień wojny

Nagranie pojawiło się na profilu Sztabu na Facebooku.

06:01
30.03.2024

W wyniku działań wojennych na Ukrainie uszkodzone zostały 124 budynki sądów

15 budynków sądów zostało całkowicie zniszczonych — podaje agencja Ukrinform. 

05:58
30.03.2024

Dzięki współpracy z Danią Mikołajów otrzymał 12 nowych autobusów

Mer Mikołajowa, Ołeksandr Sienkiewicz wyjaśnia, że autobusy trafiły do Mikołajowa za pośrednictwem Biura Narodów Zjednoczonych ds. Obsługi Projektów (UNOPS). Transport autobusów na Ukrainę sfinansował duński rząd. 

05:52
30.03.2024

Biały Dom wzywa Kongres do odblokowania środków na pomoc dla Ukrainy, by "Putin nie pogrążył jej w ciemnościach"

W oświadczeniu wydanym przez Adrienne Watson, rzeczniczkę Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu czytamy, że w nocy z 28 na 29 marca Rosja przeprowadziła „jedno z największych uderzeń powietrznych na ukraińską sieć energetyczną od początku wojny”. „To bombardowanie — część serii rosyjskich ataków na ukraińską infrastrukturę krytyczną - jest strasznym przypomnieniem o staraniach Władimira Putina, by złamać ducha Ukraińców i pogrążyć ich w ciemności. Aby pomóc Ukrainie chronić się przed trwającymi atakami, Izba Reprezentantów musi przyjąć ponadpartyjną ustawę ws. bezpieczeństwa narodowego, abyśmy mogli przesłać Ukrainie więcej środków obrony powietrznej. (...) nie możemy sobie pozwolić na żadne dalsze opóźnienia” - czytamy w oświadczeniu.

05:48
30.03.2024

W nocy Rosjanie atakowali południe i południowy-wschód Ukrainy z użyciem dronów-kamikadze

Jak podaje Dowództwo Operacyjne „Południe” celem ataku była infrastruktura energetyczna. Obrona powietrzna była aktywna w rejonie ataku przez ok. trzy godziny. Ukraińcom udało się strącić siedem dronów — cztery nad obwodem dniepropietrowskim, dwa nad obwodem odeskim i jeden nad obwodem chersońskim.

05:47
30.03.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 765 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 765 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 765 dniu wojny

PAP

05:46
30.03.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 765