Atak na Crocus City Hall. Dossier Center: Kreml był świadom zagrożenia ze strony ISIS

Służby bezpieczeństwa Kremla były świadome zagrożenia ze strony ISIS na kilka dni przed atakiem na salę koncertową pod Moskwą - wynika z dokumentów, do których dotarła Dossier Center, grupa śledcza związana z dawnym rosyjskim oligarchą Michaiłem Chodorkowskim.

Publikacja: 29.03.2024 15:54

Crocus City Hall

Crocus City Hall

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 765

Co najmniej 143 osoby zginęły  22 marca w najbardziej śmiercionośnym ataku na Rosję od dziesięcioleci, kiedy uzbrojeni napastnicy zaatakowali salę koncertową  Crocus City Hall. Rannych zostało ponad 180 osób.

Do ataku przyznało się ISIS, przedstawiając oświadczenia, zdjęcia i propagandowy film nakręcony przez napastników.

Putin jednak próbuje powiązać Ukrainę z atakiem. Prezydent przyznał, że ataku dokonali bojownicy islamistyczni, ale w wystąpieniu telewizyjnym powiedział, że „jest zainteresowany tym, kto ten atak zlecił”.

Rosyjskie służby zatrzymały już 11 osób podejrzanych o przygotowanie ataku, w tym cztery, które go przeprowadziły — są to obywatele Tadżykistanu, którzy  w zamian za obietnicę wypłacenia im po 500 tys. rubli (ok. 5 tys. dolarów) zgodzili się dokonać masakry na polecenie dżihadystów z ISIS-K.

Dossier Center: Kreml wiedział o zagrożeniu

Według dokumentów, do którego dotarła rosyjska grupa dochodzeniowa Dossier Center z siedzibą w Londynie, wspierana przez Michaiła Chodorkowskiego,   w sprawę mogli być zaangażowani etniczni Tadżykowie zradykalizowani przez ISIS-K – środkowoazjatycką odnogę grupy terrorystycznej ISIS.

„Kilka dni przed atakiem terrorystycznym członkowie Rady Bezpieczeństwa otrzymali ostrzeżenie, że obywatele Tadżykistanu mogą zostać wykorzystani w atakach terrorystycznych na terytorium Rosji” – głosi najnowszy raport grupy Dossier Center.

Czytaj więcej

Po zamachu w Moskwie: rosyjska prowincja nienawidzi stolicy

„Jeszcze przed atakiem na Crocus City center źródło bliskie służbom wywiadowczym poinformowało o tym Dossier Center” – dodano.

O ataku na Crocus City Hall ostrzegały też USA

Mimo że stosunki między Waszyngtonem a Moskwą są na historycznie niskim poziomie, Stany Zjednoczone ostrzegły Rosję, że bojownicy ISIS planują przeprowadzić atak w tym kraju.

Na początku marca ambasada USA ostrzegła o zwiększonym zagrożeniu atakami terrorystycznymi na Rosję, a rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson stwierdziła, że Stany Zjednoczone przekazały te informacje władzom rosyjskim w ramach polityki „obowiązku ostrzegania”.

Jednak w przemówieniu zaledwie kilka dni przed atakiem Putin odrzucił amerykańskie ostrzeżenia jako „prowokacyjne”, stwierdzając, że „te działania przypominają jawny szantaż oraz zamiar zastraszenia i destabilizacji naszego społeczeństwa”.

Przestępczość
Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka
Przestępczość
Kolejny atak nożownika w Sydney. Zaatakował w kościele
Przestępczość
Kto zabił 39-latka polskiego pochodzenia? Gangi narkotykowe sieją postrach w Szwecji
Przestępczość
Chiny zalały Wielką Brytanię fałszywkami. Tym razem klienci moga mieć problemy
Przestępczość
Chcieli zarobić na medycznej marihuanie. Zasilili kasę międzynarodowego gangu