Zamach pod Moskwą: Aresztowania również poza Rosją

W Rosji, w związku z zamachem terrorystycznym na halę koncertową Crocus City Hall pod Moskwą, aresztowano 11 osób, w tym czterech domniemanych sprawców masakry w Krasnogorsku. Do aresztowań w związku z zamachem dochodzi też jednak poza Rosją.

Publikacja: 29.03.2024 12:35

Opuszczone do połowy flagi przed halą Crocus City Hall pod Moskwą

Opuszczone do połowy flagi przed halą Crocus City Hall pod Moskwą

Foto: AFP

W Tadżykistanie tamtejsze służby zatrzymały w tym tygodniu dziewięć osób podejrzanych o związku z zamachowcami, a także z tzw. Państwem Islamskim-Prowincja Chorasan (ISIS-K), które przyznało się do zamachu — informuje Reuters powołując się na źródło w służbach bezpieczeństwa Tadżykistanu.

Zamach na halę Crocus City Hall: Obywatele Tadżykistanu zabijali pod Moskwą dla pieniędzy

W zamachu pod Moskwą zginęły co najmniej 143 osoby — był to najbardziej krwawy zamach terrorystyczny w Rosji od 2004 roku i ataku na szkołę w Biesłanie, w którym zginęło ok. 300 osób.

Czytaj więcej

Rosja przed wiosennym poborem. Sztab Generalny "uspokaja"

Rosyjskie służby kilka godzin po zamachu zatrzymały uciekających na południe Rosji sprawców masakry — jak się okazało byli to czterej obywatele Tadżykistanu, którzy w zamian za obietnicę wypłacenia im po 500 tys. rubli (ok. 5 tys. dolarów) zgodzili się dokonać masakry na polecenie dżihadystów z ISIS-K.

W Tadżykistanie, w związku z zamachem pod Moskwą, mają przybywać rosyjscy śledczy

Rosyjskie FSB twierdzi jednak, że zamachowcy mieli związki z „ukraińskimi nacjonalistami”, czemu Kijów zdecydowanie zaprzecza.

Rosyjscy śledczy przesłuchiwali członków rodzin zamachowców w Tadżykistanie

Jak podaje Reuters w Tadżykistanie, w poniedziałek, tamtejsze służby zatrzymały dziewięć osób w mieście Wachdat. Aresztowanych przewieziono do Duszanbe.

Tadżykistan jest bliskim sojusznikiem Rosji — w kraju tym znajduje się rosyjska baza wojskowa, a wielu obywateli Tadżykistanu wyjeżdża do Rosji z przyczyn ekonomicznych.

W Tadżykistanie, w związku z zamachem pod Moskwą, mają przybywać rosyjscy śledczy, którzy w Duszanbe przesłuchiwali członków rodzin zamachowców.

Przestępczość
Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka
Przestępczość
Kolejny atak nożownika w Sydney. Zaatakował w kościele
Przestępczość
Kto zabił 39-latka polskiego pochodzenia? Gangi narkotykowe sieją postrach w Szwecji
Przestępczość
Chiny zalały Wielką Brytanię fałszywkami. Tym razem klienci moga mieć problemy
Przestępczość
Chcieli zarobić na medycznej marihuanie. Zasilili kasę międzynarodowego gangu