04:55
22.03.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 758
00:00
21.03.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Kolejne wiadomości z Ukrainy będziemy przekazywać w piątek od godzin porannych

23:42
21.03.2024

Liderzy UE ostrzegają Iran przed dostarczaniem Rosji rakiet balistycznych

Przywódcy Unii Europejskiej opowiadają się za zaostrzeniem sankcji wobec Rosji i wzywają strony trzecie do natychmiastowego zaprzestania wspierania agresywnej wojny z Ukrainą, a zwłaszcza Iran, aby nie przekazywał Moskwie rakiet balistycznych. Tak wynika z konkluzji Rady Europejskiej, zatwierdzonych w czwartek w Brukseli.

23:22
21.03.2024

UE będzie kontynuować prace nad kwestią wykorzystania dochodów z zamrożonych środków w interesie Ukrainy

Przywódcy Unii Europejskiej zdecydowali o kontynuacji prac nad kwestią wykorzystania dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów w interesie Ukrainy. Odpowiedni mandat określono w konkluzjach Rady Europejskiej, która zebrała się w czwartek w Brukseli. „Rada Europejska dokonała przeglądu postępów w zakresie kolejnych konkretnych kroków mających na celu skierowanie nadzwyczajnych dochodów z unieruchomionych rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy, w tym możliwości finansowania wsparcia wojskowego. Rada Europejska zwraca się do Rady, aby kontynuowała prace nad najnowszymi propozycjami Wysokiego Przedstawiciela i Komisji” – czytamy w dokumencie.

22:57
21.03.2024

Rada Europejska proponuje szybkie zatwierdzenie ram negocjacyjnych przygotowanych dla Ukrainy

Rada Europejska sugeruje szybkie przyjęcie ram negocjacyjnych przygotowanych przez Komisję Europejską dla Ukrainy i Mołdawii. „Rada Europejska z zadowoleniem przyjmuje postęp Ukrainy i Republiki Mołdawii w przygotowywaniu niezbędnych reform na ścieżce UE” – napisano we wnioskach Rady Europejskiej odbywającej się w Brukseli.

22:22
21.03.2024

Francja zainwestuje w produkcję wojskową na terytorium Ukrainy

Podczas 16. dorocznego Kijowskiego Forum Bezpieczeństwanadzwyczajny i pełnomocny ambasador Republiki Francuskiej na Ukrainie Gael Vessier podkreślił, że potrzebne są inwestycje, aby wyprodukować na Ukrainie to, czego potrzebują ukraińskie siły zbrojne. „Mówimy: jeśli uda nam się uruchomić taką produkcję na Ukrainie, powinniśmy to zrobić” – powiedział Vesier.

21:58
21.03.2024

W najbliższych dniach Ukraina ma usunąć czarną listę „sponsorów wojny”

Ukraina może w najbliższych dniach zlikwidować swoją czarną listę „sponsorów wojny”. Spotkała się ona z ostrą reakcją ze strony takich krajów jak Chiny czy Francja.

Czytaj więcej

Ukraina usunie czarną listę „sponsorów wojny”? Wojna wojną, a biznes biznesem
21:29
21.03.2024

Po długiej przerwie Rosja wprowadziła na Morze Czarne dwa podwodne nośniki rakiet

Po miesięcznej przerwie Rosja wysłała do służby bojowej na Morzu Czarnym dwa podwodne rakietowce, łącznie do ośmiu kalibrów – poinformowały służby prasowe Sił Obronnych Południowej Ukrainy. „Po miesięcznej przerwie wróg wysłał do służby bojowej na Morzu Czarnym 2 podwodne lotniskowce. Całkowita salwa „Calibers” wynosi do 8 rakiet” – czytamy w komunikacie.

20:52
21.03.2024

Sąd odrzucił pozew matki Aleksieja Nawalnego

Rosyjski sąd odrzucił pozew złożony przez matkę Aleksieja Nawalnego, działacza rosyjskiej opozycji, który zmarł w lutym w więzieniu. Sąd w miejscowości Labytnangi, niedaleko więzienia w Arktyce, w którym zmarł opozycjonista, odrzucił pozew, uznając, że powodem tej śmierci może być tylko sam Nawalny.

Czytaj więcej

Rosyjski sąd: Za śmierć Nawalnego jest odpowiedzialny tylko Nawalny
20:28
21.03.2024

Zełenski wezwał przywódców UE do dostarczenia Ukrainie większej liczby systemów obrony powietrznej i amunicji

Prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał przywódców UE do dostarczenia Ukrainie większej liczby systemów obrony powietrznej i amunicji. „Wszystkie systemy obrony powietrznej dostarczane Ukrainie, w szczególności przez kraje europejskie, dają życie naszym miastom i wsiom. Niestety istniejące systemy obrony powietrznej nie wystarczą, aby zamknąć całe nasze terytorium przed rosyjskim terrorem. I nie mówimy tu o setkach systemów, ale o osiągalnej liczbie, aby chronić całe terytorium Ukrainy. Wszyscy wiecie, jakie kroki należy podjąć. Wzywam was do pomocy w ochronie naszych miast: Charkowa, Sum, Dniepru, Odesy, Chersonia i innych” – powiedział w przemówieniu na posiedzeniu Rady Europejskiej.

19:54
21.03.2024

Rosja produkuje amunicję na potęgę. Zachód może nie nadążyć

Produkcja pocisków artyleryjskich wzrosła w zeszłym roku prawie 2,5 razy, a produkcja komponentów artyleryjskich nawet 22-krotnie – powiedział minister obrony Rosji. Dodał, że Moskwa dozbraja się szybciej, niż Zachód jest w stanie zaopatrywać Ukrainę.

Czytaj więcej

Rosja produkuje amunicję na potęgę. Zachód może nie nadążyć
19:17
21.03.2024

Viktor Orbán popiera ideę ukraińskiego porozumienia w drodze dialogu

Premier Węgier Wiktor Orbán przesłał prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi list gratulacyjny z okazji jego reelekcji – poinformował w czwartek sekretarz prasowy szefa węgierskiego rządu Bartalan Havasi. „Orbán wyraził przekonanie, że utrzymanie dialogu jest najważniejszym warunkiem jak najszybszego zaprowadzenia pokoju na Ukrainie” – powiedział Havasi.

18:52
21.03.2024

Za kilka tygodni Ukraina otrzyma pociski z nowego pakietu pomocy wojskowej z Estonii

Pociski artyleryjskie z nowego pakietu pomocy wojskowej dla Estonii zostaną dostarczone na Ukrainę za kilka tygodni – oświadczył estoński minister obrony Hanno Pevkur podczas swojego przemówienia na XVI Kijowskim Forum Bezpieczeństwa. „Z dumą mogę powiedzieć, że kilka dni temu Estonia przekazała Ukrainie nowy pakiet pomocy, który obejmuje pociski kal. 155 mm . Zostaną dostarczone na Ukrainę za kilka tygodni, a nie za kilka lat” – powiedział Pevkur.

18:10
21.03.2024

Ukraina zawarła z UE umowę o współpracy w walce z nadużyciami finansowymi

Porozumienie między Ukrainą a Unią Europejską w sprawie udziału Ukrainy w unijnym programie zwalczania nadużyć finansowych zostało podpisane przez ministra finansów Serhija Marczenko i europejskiego komisarza ds. budżetu i administracji Johannesa Hahna – informuje ukraińkie Ministerstwo Finansów. „Przyłączenie się do programu zwalczania nadużyć finansowych to kolejny ważny krok w kierunku wzmocnienia współpracy z Unią Europejską, a także budowania wiarygodnych i przejrzystych relacji. Rząd Ukrainy jest całkowicie zaangażowany w realizację celów programu i jest gotowy zacieśnić współpracę, aby zapobiec wszelkich naruszeń szkodzących interesom finansowym UE i Ukrainy” – powiedział Marczenko.

17:26
21.03.2024

Polska wesprze finansowo i logistycznie czeską inicjatywę w sprawie amunicji dla Ukrainy

Czeska inicjatywa zakupu i przesyłania amunicji na Ukrainę jest dobra, a Polska wesprze ją finansowo i logistycznie – powiedział minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski podczas wspólnej konferencji prasowej ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej (V4). „Dziękuję i gratuluję Republice Czeskiej doskonałego pomysłu na inicjatywę amunicyjną. Polska chętnie dołączy do niej nie tylko finansowo, ale także logistycznie, aby amunicja trafiała tam, gdzie powinna, czyli na front” – powiedział Sikorski.

16:26
21.03.2024

Jake Sullivan w Kijowie: Nie wiem kiedy Kongres przyjmie ustawę z pomocą dla Ukrainy (WIDEO)

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział na konferencji prasowej w Kijowie, że nie jest w stanie przewidzieć, kiedy Kongres USA przyjmie wstrzymany pakiet pomocy wojskowej o wartości 60 mld dolarów dla Ukrainy. „To trwa już zbyt długo, wiem o tym tak samo jak i wy. Nie zamierzam przewidywać, kiedy dokładnie to nastąpi, ale pracujemy nad tym, aby zrobić to tak szybko, jak to możliwe” – mówi Sullivan. Pakiet pomocy wart 60 mld dolarów utknął w Kongresie USA. Republikanie blokują pakiet pomocy, spierając się o politykę imigracyjną Bidena. Tymczasem niedobory amunicji dla żołnierzy na linii frontu stawiają Ukrainę w trudnej sytuacji. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski domaga się większego zaangażowania Zachodu, a w szczególności podkreśla potrzebę natychmiastowego dostarczenia systemów obrony powietrznej.

16:25
21.03.2024

Sprawa pomocy dla Ukrainy dzieli Grupę Wyszehradzką (WIDEO)

Republika Czeska zainicjowała międzynarodową zbiórkę pieniędzy na zakup 800 tys. pocisków artyleryjskich, które w ciągu kilku miesięcy mają zostać przekazane Ukrainie. Słowacja i Węgry potwierdziły jednak, że nie dostarczą wschodniemu sąsiadowi żadnej broni. Szef węgierskiego MSZ Péter Szijjártó podkreślił, że Budapeszt cały czas koncentruje się na udzielaniu pomocy humanitarnej. Natomiast minister spraw zagranicznych Słowacji Juraj Blanár mówił, że pokój w Ukrainie jest możliwy do osiągnięcia wyłącznie drogą dyplomatyczną. Polska zamierza nadal wspomagać walczącą z najeźdźcą Ukrainę i stoi na stanowisku, że odmowa pomocy i wzywanie do podjęcia negocjacji jest równoważne z wezwaniem do jej kapitulacji.

16:20
21.03.2024

Rosyjscy ochotnicy zareagowali na oświadczenie Putina o „zdradzie”

Dla reżimu Putina każdy, kto chce oddychać i mówić swobodnie, jest „zdrajcą”, „uciekinierem”, „wyznawcą zgniłych wartości” – powiedział na konferencji prasowej w żołnierz batalionu syberyjskiego o znaku wywoławczym „Kholod”, komentując wypowiedź Putina, który nazwał rosyjskich ochotników zdrajcami. „Dla reżimu Putina każdy, kto chce oddychać i mówić swobodnie, jest zdrajcą, faszystą, uciekinierem, wyznawcą jakichś zgniłych wartości i tak dalej. Nie należy zwracać uwagi na to, co mówią. Powinniście zwracać uwagę na to, co robią” – powiedział „Kholod”.

15:50
21.03.2024

Brytyjski poseł: Zachód robi "zawstydzająco niewiele", by przeciwstawić się Rosji

Sir Jeremy Quin powiedział w Izbie Gmin, że państwa Zachodu  muszą „wspólnie robić więcej, nie tylko we wspieraniu Ukrainy, ale także w przekształcaniu własnych linii dostaw”.

- Należy zrobić więcej, aby Zachód był gotowy do powstrzymania Rosji od rozpętania szerszego konfliktu — stwierdził Quin, dodając, że wszelkie oznaki tego, że Zachód jest „rozproszony, niechętny lub niezdolny do podjęcia wyzwania” może ośmielić autokratyczne państwa świata.

15:37
21.03.2024

Rosyjskie wojska ostrzeliwują obiekty infrastruktury krytycznej w obwodzie chersońskim

Wojska rosyjskie przeprowadziły prowokację, ostrzeliwując obiekty infrastruktury krytycznej na okupowanym lewym brzegu obwodu chersońskiego, pozbawiając mieszkańców Kachowki prądu, wody i gazu.

15:22
21.03.2024

Szojgu wizytował fabrykę amunicji

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu wizytował dziś artylerii w obwodzie Niżnym Nowogrodzie.

Jedna z bomb była oznaczona napisem „FAB-3000”. Ministerstwo obrony Rosji ogłosiło wcześniej, że rozpoczęło masową produkcję bomb odłamkowo-burzących.

14:58
21.03.2024

Ukraiński weteran: Trzeba żyć dla Ukrainy, dla swojej rodziny, a żeby żyć, trzeba walczyć

Pytany o „drażliwą” kwestię mobilizacji, Dmytro Kuryłowycz ps. „Drongo”, weteran ukraińskiej armii, stwierdził w programie „Stacja Kramatorsk”, że „każdy musi chronić Ukrainę”. — Nie ma czegoś takiego, że ktoś chce iść na wojnę, ktoś nie. To jest twoja ojczyzna, tu się urodziłeś. Albo ją chronisz, albo zrzekasz się obywatelstwa — powiedział.

Czytaj więcej

Ukraiński weteran: Bronisz ojczyzny, albo zrzeknij się obywatelstwa
14:36
21.03.2024

Rosyjski atak na Mikołajów. Zginęła jedna osoba

Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w wyniku rosyjskiego ataku na Mikołajów na południu Ukrainy.

14:30
21.03.2024

Australia dołącza do koalicji dronów na rzecz Ukrainy

- Australia przyłączy się do Wielkiej Brytanii i Łotwy w dostarczaniu dronów na potrzeby ukraińskich wysiłków mających na celu odparcie sił rosyjskich w ramach porozumienia o koalicji dronów – powiedział minister obrony Australii Richard Marles na wspólnej konferencji prasowej ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Grantem Shappsem

14:27
21.03.2024

Rosyjski resort obrony informuje o strąceniu ukraińskiego drona nad obwodem briańskim

Do strącenia drona miało dojść ok. 13:10 czasu polskiego. W tym samym czasie dron został strącony nad obwodem biełgorodzkim - wynika z informacji przekazywanych przez Ministerstwo Obrony Rosji.

14:11
21.03.2024

Hiszpański autor "Putinstanu" wydalony z Rosji

Javier Colas, korespondent hiszpańskiego dziennika „El Mundo”, został wydalony z Rosji bez odnowienia wizy.

We wtorek, 19 marca, anonimowy urzędnik zadzwonił do Colasa i powiedział dziennikarzowi, że musi opuścić Rosję w ciągu 24 godzin, w przeciwnym razie „będzie miał kłopoty”. Po tej rozmowie Colas kupił bilety lotnicze i 20 marca opuścił Rosję.

Javier Colas, autor książki "Putinistan", od 12 lat opisuje wydarzenia w Rosji. Pracował w Kijowie podczas wydarzeń na Majdanie, a później na Krymie i w Donbasie. Pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., hiszpański dziennikarz przebywał w Kijowie i relacjonował stamtąd pierwsze dni działań wojennych.

"El Mundo" odnotowuje, że kilka miesięcy temu do moskiewskiego mieszkania Colasa przybyły siły bezpieczeństwa i zażądały, aby zaprzestał ukrywania działań żon zmobilizowanych.

14:07
21.03.2024

Magazyn jednego z największych ukraińskich sprzedawców detalicznych uszkodzony w wyniku rosyjskiego ataku

Magazyn należący do ukraińskiego odpowiednika Amazona, Rozetki, doznał poważnych zniszczeń w wyniku dzisiejszego rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów – podała firma.

Władysław Czechotkin, założyciel internetowej platformy handlowej Rozetka, powiedział, że podczas ataku pracowało 99 osób, ale wszyscy zdążyli przejść do schronu.

13:57
21.03.2024

Jacek Siewiera wskazał, o co w istocie toczy się wojna na Ukrainie

— To jest wojna o sposób życia. To jest wojna o to, czy Ukraina chce być częścią świata Zachodu, czy częścią ruskiego miru, zdegenerowanego hektolitrami wódki — ocenił szef BBN Jacek Siewiera.

Czytaj więcej

Czy w przypadku rosyjskiej inwazji młodzi Polacy uciekaliby za granicę? Szef BBN odpowiedział
13:46
21.03.2024

Mirosław Żukowski: Rosja bezczelnieje

Czy wracamy do czasów olimpijskiej zimnej wojny, podobnej do tej z lat 80. ubiegłego wieku, gdy Zachód w reakcji na agresję ZSRR na Afganistan zbojkotował igrzyska w Moskwie, a w cztery lata później „kraje pokoju i socjalizmu” zrewanżowały się bojkotem Los Angeles? Wiele na to wskazuje - pisze Mirosław Żukowski.

Czytaj więcej

Mirosław Żukowski: Igrzyska w Paryżu – Rosja idzie na wojnę
13:26
21.03.2024

Największy indyjski koncern energetyczny odmówił przyjęcia dostaw rosyjskiej ropy

Według Reutersa indyjski koncern Reliance odmówił przyjęcia transportów rosyjskiej ropy, przewożonych przez tankowce Sovcomflot ze względu na ryzyko objęcia wtórnymi sankcjami USA. W lutym rosyjskie państwowe przedsiębiorstwo żeglugowe zostało umieszczone na amerykańskiej liście sankcyjnej.

Czytaj więcej

Indie tną zakupy ropy z Rosji. Boją się sankcji USA
13:09
21.03.2024

Węgry odmawiają wysłania broni i amunicji na Ukrainę

Minister spraw zagranicznych Węgier odmówił przyłączenia się do kierowanej przez Czechy inicjatywy mającej na celu zebranie funduszy na wysyłkę amunicji dla Ukrainy.

- Węgry nie dostarczyły i nie dostarczą Ukrainie żadnej broni – nie bierzemy udziału w żadnych wspólnych działaniach, które kończą się wspólnymi dostawami broni – powiedział Peter Szijjarto.

Węgry należą do krajów europejskich, które najbardziej wspierają reżim Władimira Putina w Rosji, konsekwentnie sprzeciwiając się sankcjom i torpedują działania UE i NATO związane z pomocą dla Ukrainy oraz przystąpieniem Kijowa i innych sąsiadów do sojuszu.

Uważa się, że Węgry będą chciały udaremnić propozycję Komisji Europejskiej, zgodnie z którą zyski z zamrożonych rosyjskich aktywów zostaną przesłane do Kijowa.

12:49
21.03.2024

Rosjanie kupili zdjęcia satelitarne celów na Ukrainie od amerykańskich firm?

O tym, że mogło to mieć miejsce, informuje szef wywiadu wojskowego Ukrainy, Kyryło Budanow. - Wszystkie kraje kupują, w tym my. To czysto komercyjna usługa. Używali już komercyjnych zdjęć wcześniej - podkreślił Budanow.

12:26
21.03.2024

Zdjęcie boksującego Emmanuela Macrona porównywane do zdjęcia Władimira Putina z nagim torsem

Éric Anceau, profesor historii, napisał w serwisie X, że zdjęcia są wyrazem „neopopulistycznej męskości, którą lubią dzisiejsi liderzy, poczynając od mistrza gatunku (dotychczas) Władimira Putina".

Czytaj więcej

Zdjęcie Emmanuela Macrona wywołalo falę komentarzy. Porównania do Władimira Putina
12:03
21.03.2024

Rosyjski sąd odrzucił pozew matki Nawalnego

Aleksiej Nawalny, jeden z najbardziej zagorzałych krytyków Putina, zmarł w zeszłym miesiącu w wieku 47 lat w arktycznej kolonii karnej w kontrowersyjnych okolicznościach.

Sąd odrzucił pozew Ludmiły Nawalnej, matki Nawalnego, który wniosła, oskarżając władze kolonii karnej  za niewłaściwą opieką medyczną nad synem.

11:47
21.03.2024

Kreml: Jeśli Zachód wykorzysta zamrożone rosyjskie aktywa, by pomóc Ukrainie, będziemy reagować

Dmitrij Pieskow oświadczył, że Rosja "użyje wszystkich dostępnych metod", by zareagować na wykorzystanie przez UE zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów do sfinansowania wsparcia militarnego dla Ukrainy. Pieskow sprecyzował, że Rosja będzie korzystać "z wszystkich dostępnych mechanizmów sądowych", które "już są dostępne i będą dostępne w przyszłości". Pieskow zapowiedział też, że Rosja podejmie kroki odwetowe, które "będą zgodne z jej interesami".

11:36
21.03.2024

390 mln dolarów kosztował Kreml ostatni atak na Kijów

Według Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Rosjanie nocą w czwartek 21 marca zaatakowali Ukrainę 31 rakietami.

Czytaj więcej

Ile kosztował Rosjan dzisiejszy atak na Kijów? Oto dokładne wyliczenie
11:31
21.03.2024

Rosja twierdzi, że przejęła kontrolę nad wsią Toneńke w obwodzie donieckim

Ministerstwo obrony Rosji twierdzi, że siły zbrojne zajęły wioskę Toneńke. Wieś leży  na północny zachód od miasta Donieck. Ministerstwo Obrony stwierdziło, że wojsko "złamało ukraiński opór" i zajęło stację kolejową.

Ukraina nie skomentowała jeszcze doniesień.

11:24
21.03.2024

Alarm rakietowy w mieście Grajworon

Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych obwodu biełgorodzkiego informuje o zagrożeniu rakietowym w mieście Grajoworon. Mieszkańcy mają pozostać w domach i nie zbliżać się do okien.

11:12
21.03.2024

Putin zmienia dowódcę Floty Północnej

Rosja ogłosiła nazwisko następcy na stanowisku dowódcy Floty Północnej po tym, jak poprzedni dowódca, admirał Aleksander Mojsiejew, został awansowany na stanowisko głównego szefa rosyjskiej marynarki wojennej.

Doniesienia sugerowały, że admirał Mojsiejew został przeniesiony na wyższy poziom w związku z niezadowoleniem Kremla z osiągnięć rosyjskiej marynarki wojennej w wojnie z Ukrainą. Nastąpiło to po serii ciągłych ukraińskich ataków na rosyjską Flotę Czarnomorską, tradycyjnie stacjonującą na Krymie, zaanektowanym przez Rosję w 2014. 

Obowiązki dowódcy Floty Czarnomorskiej będzie pełnić wiceadmirał Konstantin Kabancow. Flota Północna stacjonuje w Arktyce i szacuje się, że składa się z około 32 okrętów wojennych i 33 podwodnych.

11:09
21.03.2024

Rosja: Centralna Komisja Wyborcza podsumowuje wyniki wyborów prezydenckich

Ełła Pamfiłowa, przewodnicząca CKW podała, że w tegorocznych wyborach prezydenckich zagłosowało na Władimira Putina o 20 mln osób więcej niż w 2018 roku - w liczbach bezwzględnych jest to 76 277 708 głosów (87,28 proc. wszystkich oddanych głosów).

10:53
21.03.2024

Na szczycie UE może pojawić się propozycja, by kraje Unii musiały wydawać 2 proc. PKB na obronność

Na szczycie UE może pojawić się propozycja, by kraje Unii musiały wydawać 2 proc. PKB na obronnośćW czwartek przywódcy państw UE omówią też kwestię emisji obligacji obronnych, które miałyby dostarczyć środki na zwiększenie inwestycji w obronność.

Czytaj więcej

Państwa UE wezwane do przestawienia gospodarek na wojenne tory
10:36
21.03.2024

ISW: Atak Rosji na NATO wcześniej, niż zakładano?

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) twierdzi, że taki konflikt może nastąpić w perspektywie krótkoterminowej – „nie natychmiast, ale prawdopodobnie w krótszym czasie, niż początkowo zakładali niektórzy zachodni analitycy”.

Czytaj więcej

ISW: Rosja może uderzyć na NATO szybciej, niż zakładano. Trwają przygotowania do ataku?
10:15
21.03.2024

Pięć osób rannych w ostrzale obwodu biełgorodzkiego

Gubernator obwodu biełgorodziego, Wiaczeslaw Gładkow poinformował, że w ostrzale ranne zostały dwie kobiety i trzech mężczyzn.

10:03
21.03.2024

Mieszkańcy rejonu grajworońskiego mają ewakuować się do innego obwodu

Szef administracji rejonu grajworońskiego poinformował w serwisie Telegram, że mieszkańcy tego położonego na granicy z Ukrainą rejonu obwodu biełgorodzkiego mają ewakuować się do obwodu jarosławskiego. Z komunikatu wynika, że pozostanie na terenie rejonu grajworońskiego naraża jego mieszkańców na zagrożenie zdrowia i życia.

09:52
21.03.2024

Jake Sullivan zapewnia w Kijowie: Pomoc dotrze na Ukrainę

Wczoraj doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan odwiedził Kijów. Podczas swojej podróży powiedział, że ogromny pakiet pomocowy wstrzymywany w Waszyngtonie przez republikanów „dotrze na Ukrainę”.

Ustawa o wartości około 95 miliardów dolarów (75 miliardów funtów) została zatwierdzona 13 lutego przez Senat pod przewodnictwem Demokratów, ale prawdopodobnie spotka się z ostrym sprzeciwem w kontrolowanej przez Republikanów Izbie Reprezentantów.

Obie izby Kongresu muszą zatwierdzić ustawę, zanim prezydent Biden będzie mógł ją podpisać. Około 60 miliardów dolarów z pakietu przeznaczono na pomoc wojskową dla samej Ukrainy. Jednak były prezydent Donald Trump i jego republikańscy sojusznicy w Kongresie chcą, aby fundusze były przeznaczane na kwestie wewnętrzne, takie jak kontrola granic, a nie na wojny zagraniczne.

09:22
21.03.2024

Król Holandii odwiedził ukraińskich żołnierzy szkolonych w Wielkiej Brytanii

Król Holandii Willem-Alexander odwiedził 20 marca ośrodek szkoleniowy w Wielkiej Brytanii, rozmawiając z ukraińskimi żołnierzami przechodzącymi tam szkolenie w ramach programu  Interflex.

09:01
21.03.2024

W związku z atakami na Kijów Polska poderwała myśliwce

Wczesnym rankiem 21 marca myśliwce Polski i jej sojuszników zostały przemieszczone podczas zakrojonego na szeroką skalę ataku rakietowego przeprowadzonego przez Rosjan na Ukrainę, aby zapobiec potencjalnemu wtargnięciu rakiet na Polskę.

Poinformowano, że Polska „uruchomiła wszystkie niezbędne procedury”, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej przestrzeni powietrznej.

08:40
21.03.2024

Dowództwo Operacyjne "Południe" Rosjanie zastąpili samoloty A-50 dronami rozpoznawczymi

Według Natalii Humeniuk po tym jak Rosjanie zmniejszyli intensywność wykorzystywania samolotów wczesnego ostrzegania A-50, na południowym odcinku frontu coraz częściej prowadzą rozpoznanie za pomocą dronów.

08:20
21.03.2024

Liczba rannych w ataku na Kijów wzrosła do 13

Wśród rannych jest jedno dziecko — informuje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

07:59
21.03.2024

Na terenie obwodu kijowskiego dwie osoby zostały ranne w czasie ataku rakietowego Rosji

Informacje takie przekazuje kijowska prokuratura obwodowa.

07:44
21.03.2024

W ciągu doby w rosyjskim ostrzale obwodu donieckiego zginęły dwie osoby

Wadym Fiłaszkin, gubernator obwodu, informuje też, że dwie osoby zostały ranne.

07:41
21.03.2024

Liczba rannych w ataku rakietowym na Kijów wzrosła do 12

Informację taką przekazał Serhij Popko, szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej.

07:29
21.03.2024

Prof. Grzegorz W. Kołodko: Rosja na nas nie napadnie, jeśli my na nią nie napadniemy

- Ja się czułem bezpieczniej wtedy, gdy wydawaliśmy relatywnie dwa razy mniej, 2 proc. PKB, na obronę narodową - mówił były minister finansów podkreślając, że „akcja wywołuje reakcję” i że zwiększone wydatki na obronność jednej strony wywołują wzrost wydatków na obronność z drugiej strony.

Czytaj więcej

Były minister finansów: Czułem bezpieczniej, gdy wydawaliśmy 2 proc. PKB na obronność
07:05
21.03.2024

W ciągu doby Rosjanie zaatakowali dziewięć miejscowości w obwodzie zaporoskim

W atakach uszkodzonych zostało 35 obiektów. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

07:00
21.03.2024

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podsumowuje nocny atak rakietowy Rosji na Kijów

Rosjanie mieli wystrzelić w stronę Ukrainy rakietę balistyczną Iskander-M, rakietę hipersoniczną Kindżał, oraz 29 rakiet manewrujących Ch-101/Ch-555. Z komunikatu Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy wynika, że wszystkie rakiety zostały strącone.

06:57
21.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 433 840 żołnierzy, 6 832 czołgi, 13 074 pojazdy opancerzone, 10 740 zestawów artyleryjskich, 1 018 wyrzutni rakiet, 721 zestawów przeciwlotniczych, 347 samoloty, 325 śmigłowców, 8 365 bezzałogowych statków powietrznych, 1 922 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 14 242 pojazdy (w tym cysterny), 1 741 jednostek sprzętu specjalnego.

06:43
21.03.2024

70 starć na froncie w ciągu doby

Z informacji przekazywanych przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili cztery ataki rakietowe, 69 ataków powietrznych i 123 ostrzały artyleryjskie pozycji ukraińskiej armii i terenów zamieszkanych.

06:25
21.03.2024

Alarm rakietowy w Biełgorodzie

Gubernator obwodu biełgorodzkiego poinformował o alarmie rakietowym w stolicy obwodu i w rejonie biełgorodzkim.

06:13
21.03.2024

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje o zagrożeniu rakietowym w obwodzie charkowskim

W nocy celem ataku rakietowego był m.in. Kijów.

06:05
21.03.2024

Rolnicy domagają się ujawnienia, kto sprowadzał zboże z Ukrainy do Polski, kto dokonywał oszustw, destabilizując rynek

Sprawa prowadzona jest w 86 wątkach, a status podejrzanych ma 12 osób, przy czym zarzucono im popełnienie przestępstw karnych i karnoskarbowych  wyjaśnia prok. Dorota Sokołowska-Mach, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie. Nie ujawnia ani ilu firm to dotyczy, ani jakie dokładnie postawiono zarzuty, ani o jaką ilość zboża chodzi i o jakiej wartości.

Czytaj więcej

Afera zbożowa wciąż nierozliczona. Coraz więcej firm podejrzanych o handel "zbożem technicznym" z Ukrainy
05:52
21.03.2024

Rosyjskie okręty ćwiczyły zwalczanie celów powietrznych nad Morzem Arabskim

Informacje takie podaje biuro prasowe rosyjskiej Floty Pacyfiku. Z komunikatu wynika, że w ćwiczeniach wzięły udział krążownik rakietowy Wariag i fregata Marszałek Szaposznikow.

05:47
21.03.2024

Liczba rannych w ataku rakietowym na Kijów wzrosła do 10

Witalij Kliczko pisze, że dwie osoby zostały hospitalizowane.

05:23
21.03.2024

Alarm powietrzny na Ukrainie został odwołany

Z dotychczasowych doniesień wynika, że głównym celem ataku rakietowego był Kijów.

05:02
21.03.2024

Rośnie liczba rannych w Kijowie

Witalij Kliczko pisze już o ośmiu osobach rannych w ataku rakietowym na Kijów. Wszystkim rannym pomoc jest jednak udzielana na miejscu — wynika z wpisu mera Kijowa, co oznacza, że obrażenia nie wymagają hospitalizacji.

04:59
21.03.2024

Witalij Kliczko: Cztery osoby ranne w Kijowie po ataku rakietowym Rosji

Trzy osoby zostały ranne w rejonie szewczenkowskim stolicy Ukrainy, jedna kobieta — w rejonie swiatoszyńskim — wynika z wpisu mera stolicy Kijowa w serwisie Telegram.

04:55
21.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 756. dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

04:34
21.03.2024

Ponowne doniesienia o wystrzeleniu pocisków Kindżał w kierunku Kijowa

„Więcej rakiet w kierunku Kijowa” - alarmuje ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych.

Czytaj więcej

W nocy Rosjanie wzięli na cel Kijów. W stronę stolicy wystrzelono pociski hipersoniczne
04:31
21.03.2024

Siergiej Ławrow spotka się w Moskwie z szefem MSZ Serbii, Ivicą Dačiciem

Czwartkowe rozmowy szefów MSZ Rosji i Serbii mają dotyczyć „szerokiej gamy spraw w zakresie rosyjsko-serbskiej współpracy politycznej i gospodarczej”. Ministrowie mają też rozmawiać o „sytuacji międzynarodowej”.

04:28
21.03.2024

Prezydent RPA pogratulował Władimirowi Putinowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich

Przed Cyrilem Ramaphosą zwycięstwa Putinowi gratulowali m.in. prezydenci Chin, Indii, przywódca Korei Północnej i prezydent Wenezueli.

04:24
21.03.2024

Trwa atak rakietowy na Ukrainę

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy poinformowało o wystrzeleniu w stronę Ukrainy pocisków przez 9 bombowców strategicznych Tu-95MS, które wystartowały z lotniska w obwodzie murmańskim. W obwodzie kijowskim uaktywniła się obrona przeciwlotnicza. Celem ataku ma być obwód kijowski, obwód żytomierski, obwód rówieński, obwód chmielnicki — obwody środkowej i zachodniej Ukrainy.

04:21
21.03.2024

W Kijowie rozległy się eksplozje

Informacje takie podaje ukraińska telewizja Suspilne.

04:20
21.03.2024

W stronę Kijowa wystrzelono pociski hipersoniczne Kindżał

Informacje o wystrzeleniu pocisków podała Kijowska Miejska Administracja Wojskowa.

04:18
21.03.2024

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 756 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 756 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 756 dniu wojny

PAP

04:17
21.03.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 756