Rosyjski sąd: Za śmierć Nawalnego jest odpowiedzialny tylko Nawalny

Rosyjski sąd odrzucił pozew złożony przez matkę Aleksieja Nawalnego, działacza rosyjskiej opozycji, który zmarł w lutym w więzieniu.

Publikacja: 21.03.2024 20:50

Rosyjski sąd: Za śmierć Nawalnego jest odpowiedzialny tylko Nawalny

Foto: Bloomberg

Matka opozycjonisty argumentowała, że otrzymał on niewystarczającą opiekę medyczną. Wielokrotnie o nią prosił, ale jego wnioski były masowo odrzucane.

Sąd odrzucił pozew w sprawie Nawalnego

Jak poinformował Iwan Żdanow, szef Fundacji Antykorupcyjnej założonej przez Nawalnego, sąd w miejscowości Labytnangi, niedaleko więzienia w Arktyce, w którym zmarł opozycjonista, odrzucił pozew, uznając, że powodem tej śmierci może być tylko sam Nawalny.

„Aleksiej wielokrotnie występował z roszczeniami przeciwko koloniom z powodu braku opieki medycznej. Roszczenia zostały odrzucone. Teraz, gdy został zabity, roszczenia jego rodziny są odrzucane w szyderczych słowach” – napisał Żdanow w aplikacji Telegram.

Teraz, gdy został zabity, roszczenia jego rodziny są odrzucane w szyderczych słowach”

Iwan Żdanow

Nawalny, najzagorzalszy wróg prezydenta Władimira Putina, odsiadywał 19 lat więzienia. Od stycznia 2021 r. przebywał w areszcie, po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie dochodził do siebie po zatruciu środkami nerwowymi, za które obwinia Kreml.

Służby twierdzą, że Nawalny zasłabł po spacerze

Według oficjalnych informacji Aleksiej Nawalny zmarł w piątek 16 lutego. O jego śmierci poinformował departament Federalnej Służby Więziennej dla Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego. Rosyjskie służby twierdzą, że Nawalny zasłabł po spacerze, stracił przytomność i już jej nie odzyskał, mimo - jak utrzymują - szybkiej pomocy medycznej. Urzędnicy określili przyczynę jego śmierci wyłącznie jako naturalną.

Czytaj więcej

Tłumy na pogrzebie Aleksieja Nawalnego. Dziesiątki tysięcy ludzi przeciw Putinowi i wojnie

Wielu zachodnich polityków, w tym z Wielkiej Brytanii, USA i państw Unii Europejskiej, otwarcie oskarża Putina o odpowiedzialność za śmierć Nawalnego w więzieniu.

Polityka
Zignorowana Ałła Pugaczowa. Królowa rosyjskiej estrady, która nie poparła wojny
Polityka
Władimir Putin dostał potwierdzenie, że jest prezydentem
Polityka
Argentyna zakupi używane F-16 od Danii. Mają 40 lat
Polityka
Gruzja wprowadza kontrowersyjne prawo "inspirowane Rosją"
Polityka
Kreml znów kłamie w sprawie Katynia