W nocy Rosjanie wzięli na cel Kijów. W stronę stolicy Ukrainy wystrzelono pociski hipersoniczne (WIDEO)

W nocy z 20 na 21 marca rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS wystrzeliły rakiety w stronę Ukrainy.

Aktualizacja: 21.03.2024 14:19 Publikacja: 21.03.2024 04:53

Skutki nocnego ataku Rosji w obwodzie kijowskim

Skutki nocnego ataku Rosji w obwodzie kijowskim

Foto: Telegram

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 757

Ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych poinformowało w nocy, że z lotniska Ołenia w obwodzie murmańskim Rosjanie poderwali dziewięć bombowców strategicznych Tu-95.

Atak rakietowy Rosji na Ukrainę w nocy z 20 na 21 marca: Celem obwody środkowej i zachodniej Ukrainy

Po pewnym czasie Dowództwo Sił Powietrznych poinformowało o zagrożeniu rakietowym wschodnich i południowych obwodów Ukrainy, a po pewnym czasie ogłoszono alarm powietrzny na całej Ukrainie.

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 756 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 756 dniu wojny

PAP

Od godziny 3 w nocy zaczęły pojawiać się informacje o wystrzeliwanych rakietach — najpierw Ch-59, a następnie pociskach hipersonicznych Kindżał. Te ostatnie zostały wystrzelone w kierunku Kijowa. Ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych informowało dwa razy o wystrzeleniu tych pocisków przez Rosjan.

W obwodzie kijowskim uaktywniła się obrona przeciwlotnicza, a w Kijowie rozległy się eksplozje.

Czytaj więcej

Ukraińskie drony atakują Biełgorod. Dron wpadł do ratusza, są ranni

Z komunikatów Dowództwa Sił Powietrznych wynikało, że celem ataku ma być obwód kijowski, obwód żytomierski, obwód rówieński, obwód chmielnicki — a więc obwody środkowej i zachodniej Ukrainy.

Kijowska Miejska Administracja Wojskowa poinformowała, że w rejonie swiatoszyńskim stolicy Ukrainy szczątki strąconej rakiety spadły na teren przedszkola oraz na budynek mieszkalny. W rejonie szewczenkowskim w płomieniach stanęły samochody, a jeden z budynków mieszkalnych miał stanąć w płomieniach. Szczątki rakiety miały też spaść na terenie jednego z przedsiębiorstw w rejonie podilskim. W tym ostatnim rejonie doszło do pożaru podstacji energetycznej, w płomieniach stanął też dach jednego z budynków mieszkalnych. 

Mer Kijowa, Witalij Kliczko, poinformował, że w wyniku ataku rakietowego ranne zostały cztery osoby — trzy w rejonie szewczenkowskim i jedna w rejonie swiatoszyńskim. Chwilę później Kliczko napisał, że liczba rannych wzrosła do ośmiu. W kolejnym komunikacie Kliczko napisał o 10 rannych, w tym dwóch osobach hospitalizowanych. Po pewnym czasie Kijowska Miejska Administracja Wojskowa podała, że rannych w ataku zostało 12 osób.

Kijowska prokuratura obwodowa poinformowała też o dwóch osobach rannych w obwodzie kijowskim.

Tuż po 5 rano alarm powietrzny na Ukrainie został odwołany.

Rano Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podało, że Rosjanie mieli wystrzelić w stronę Ukrainy rakietę balistyczną Iskander-M, rakietę hipersoniczną Kindżał, oraz 29 rakiet manewrujących Ch-101/Ch-555. Z komunikatu Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy wynika, że wszystkie rakiety zostały strącone.

Wołodymyr Zelenski po ataku na Kijów: Taki terror ma miejsce każdego dnia i każdej nocy

„Nowy rosyjski atak rakietowy na Kijów. Ponad 30 rakiet zostało zestrzelonych, w tym wystrzeliwane z powietrza pociski balistyczne. Są ranni, udzielana jest im niezbędna pomoc” - napisał Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, po nocnym ataku na Kijów.

„Taki terror ma miejsce każdego dnia i każdej nocy. Można położyć temu kres przez globalną jedność. Kiedy pomaga nam ona z zestawami przeciwlotniczymi, rosyjscy terroryści nie mają pocisków zdolnych ominąć zestawy Patriot i inne czołowe światowe systemy (przeciwlotnicze)" - dodał.

„Ukraina potrzebuje teraz takiej ochrony. Od Kijowa po Charków, Sumy i Chersoń po Odessę i obwód doniecki” - podkreślił Zełenski.

„Musimy dowieść, że terror zawsze przegrywa. Musimy dowieść, że Rosja zostanie zmuszona do zaakceptowania normalnego wolnego życia na Ukrainie” - dodał.

W przeszłości Ukraińcy strącali już pociski hipersoniczne Kindżał

Pociski hipersoniczne Kindżał (Ch-47M2), których Rosja miała użyć do ataku w nocy z 20 na 21 marca mają osiągać prędkość nawet 10-krotnie przekraczającą prędkość dźwięku. Rosjanie używają tej broni przeciwko celom na Ukrainie od początku wojny. Jednak po tym, jak Ukraińcy otrzymali zestawy przeciwrakietowe Patriot zaczęły pojawiać się doniesienia, że ukraińska obrona przeciwlotnicza jest w stanie strącać te pociski.

Pierwszy Kindżał miał zostać zestrzelony przez Ukraińców na początku maja 2023 roku, w czasie rosyjskiego ataku na obwód kijowski. 16 maja Ukraińcy informowali, że w czasie zmasowanego ataku Rosjan na cele na Ukrainie strącili sześć rakiet Kindżał.

Ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych poinformowało w nocy, że z lotniska Ołenia w obwodzie murmańskim Rosjanie poderwali dziewięć bombowców strategicznych Tu-95.

Atak rakietowy Rosji na Ukrainę w nocy z 20 na 21 marca: Celem obwody środkowej i zachodniej Ukrainy

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Andrzej Łomanowski: Wojna w Ukrainie. Pojawiają się niepokojące informacje
Konflikty zbrojne
Pomagają żołnierzom i cywilom. Dlaczego Rosjanie polują na ratowników pola walki?
Konflikty zbrojne
Parada wojskowa w Moskwie. Władimir Putin: Nie pozwolimy nikomu nam grozić
Konflikty zbrojne
Były głównodowodzący armią Ukrainy oficjalnie odchodzi ze służby
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Konflikty zbrojne
Białoruś dołącza do Rosji w ćwiczeniach z użycia niestrategicznej broni atomowej