04:42
16.10.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 600
23:35
15.10.2023

Koniec niedzielnej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy w poniedziałek od wczesnego poranka.

23:26
15.10.2023

Deputowana: w parlamencie jest 240 głosów za zdelegalizowaniem Patriarchatu Moskiewskiego

Za projektem ustawy zakazującej działalności Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie opowiada się 240 deputowanych w Radzie Najwyższej -  powiedziała ukraińska posłanka Oksana Sawczuk.

„Jest już 240 głosów. […] Rozmawiałem z marszałkiem [Rady Najwyższej] [Rusłanem Stefanczukiem] zaraz po zarejestrowaniu projektu ustawy zakazującej działalności Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie i powiedziałam mu, że jeśli wdroży tę decyzję, przejdzie do historii. Powiedział, że to niemożliwe, bo nie było głosów. Minął dokładnie rok i sytuacja się zmieniła” – powiedziała Sawczuk.

23:05
15.10.2023

Ukraińcy uwięzieni w oblężonej Strefie Gazy: „Jesteśmy nieustannie bombardowani”

Setki Ukraińców znalazło się w krzyżowym ogniu w Strefie Gazy po atakach terrorystycznych Hamasu z 7 października, które skłoniły Izrael do odpowiedzi całkowitą blokadą i intensywnym bombardowaniem małej enklawy palestyńskiej.

„Jesteśmy nieustannie bombardowani. To naprawdę przerażające” – powiedziała „Kyiv Independent” Maryna Alastal mieszkająca w Gazie wraz z palestyńskim mężem i 8-miesięcznym synkiem.

„W zasadzie nie ma internetu ani prądu. Tu, w Gazie, nie mogę nawet zadzwonić do żadnego z moich przyjaciół” – powiedziała Alastal.

22:43
15.10.2023

Ponad 70% mieszkańców Mariupola wyraża negatywny stosunek do władz okupacyjnych

W tymczasowo okupowanym Mariupolu około 73% mieszkańców nie popiera władz okupacyjnych i podtrzymuje nastroje proukraińskie - poinformowało Centrum Narodowego Oporu.

„Według raportu siatki partyzantów ukraińskich na czasowo okupowanych terenach wschodniej Ukrainy znaczna część miejscowej ludności zachowała nastroje proukraińskie. Około 73% mieszkańców Mariupola wyraża negatywny stosunek do administracji okupacyjnej, a także dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć uzyskania rosyjskiego paszportu” – czytamy w raporcie.

Należy zauważyć, że fakt ten z kolei zachęca dowództwo rosyjskich sił inwazyjnych i administrację okupacyjną w tymczasowo okupowanej części obwodu donieckiego do wzmocnienia reżimu policyjnego i represji wobec miejscowej ludności.

Jednocześnie sieć zwraca uwagę na czynniki sprzyjające utrwalaniu proukraińskich postaw społecznych i politycznych. Obejmuje to edukację zdalną, którą lokalne dzieci otrzymują online; masowe doniesienia o planowaniu aktów terrorystycznych w szkołach; oraz przybycie do regionu znacznej liczby mieszkańców Azji Środkowej i Kaukazu Północnego, co prowadzi do wzrostu przestępczości.

22:22
15.10.2023

Rosjanie zwiększają obecność lotniskowców na Morzu Czarnym

Wojska rosyjskie zwiększyły obecność lotniskowców rakiet manewrujących na Morzu Czarnym - poinformowały południowe siły obronne Ukrainy.

„Wróg zwiększył obecność lotniskowców na Morzu Czarnym. Oprócz łodzi podwodnej w służbie bojowej pełnią jeszcze dwie fregaty. Łączna salwa Kalibrów może osiągnąć 2️0” – poinformowano.

Poziom zagrożenia rakietowego oceniono jako bardzo wysoki.

21:59
15.10.2023

Ukraina nadal pracuje nad pomocą swoim obywatelom na Bliskim Wschodzie

Z Izraela ewakuowano już ponad 200 Ukraińców i przygotowywane są nowe loty. Ukraińscy dyplomaci, wywiad i siły bezpieczeństwa w dalszym ciągu pracują, aby pomóc obywatelom Ukrainy, którzy utknęli na Bliskim Wschodzie. - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu wideo.

„Ewakuacja Ukraińców z Izraela trwa: do Rumunii przewieziono już ponad 200 osób, głównie kobiety i dzieci. W przygotowaniu są nowe loty. Wiemy o prawie 260 Ukraińcach, którzy obecnie przebywają w Strefie Gazy” – powiedział Zełenski.

Zauważył, że wyjazd z tego terytorium jest obecnie zablokowany dla obywateli wszystkich krajów, ale ukraińscy dyplomaci, wywiad i siły bezpieczeństwa w dalszym ciągu pracują, aby pomóc Ukraińcom, którzy utknęli na Bliskim Wschodzie.

„Ukraińscy dyplomaci są gotowi nieść pomoc każdemu obywatelowi, który jej potrzebuje. Dlatego jeszcze raz apeluję do wszystkich Ukraińców, którzy mogą przebywać za granicą i potrzebować pomocy: prosimy o kontakt z naszymi placówkami dyplomatycznymi za granicą o każdej porze i w jakikolwiek sposób” – powiedział Zełenski.

21:29
15.10.2023

Biden zwróci się do Kongresu o wspólny pakiet pomocowy dla Ukrainy i Izraela

Prezydent USA Joe Biden zamierza w nadchodzących dniach zwrócić się do Kongresu o zatwierdzenie pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy i Izraela w wysokości „znacznie więcej” niż 2 miliardy dolarów. - poinformował doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan w wywiadzie dla CBS.

Według Sullivana Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu dostarczać Ukrainie amunicję do obrony przed intensywnym atakiem Rosji. Stwierdził, że Biden dał jasno do zrozumienia, że zwróci się do Kongresu z pakietem środków finansowych dla Ukrainy, a także dalszym wsparciem dla Izraela.

„Możecie się spodziewać intensywnej współpracy z Kongresem jeszcze w tym tygodniu, ponieważ pracujemy nad takim pakietem i staramy się zapewnić dla niego ponadpartyjne wsparcie” – powiedział Sullivan.

Na wyjaśniające pytanie dziennikarza dotyczące pakietu pomocowego o wartości 2 miliardów dolarów, który miałby połączyć Ukrainę, Izrael, kwestie granic wewnętrznych i wsparcie dla Tajwanu w jedno, Sullivan odpowiedział, że „liczba ta będzie znacznie wyższa”.

„Ale, jak powiedziałem, z pewnością będzie obejmować sprzęt wojskowy niezbędny do obrony wolności, suwerenności i integralności terytorialnej na Ukrainie oraz aby pomóc Izraelowi w obronie w walce z terrorystycznymi wrogami” – podsumował doradca.

21:01
15.10.2023

Kuleba: Ministerstwo Spraw Zagranicznych pracuje nad sprowadzeniem IKEA, H&M i Zary z powrotem na Ukrainę

Ministerstwo Spraw Zagranicznych pracuje nad sprowadzeniem na Ukrainę globalnych marek, takich jak IKEA, H&M i Zara, które zaprzestały działalności na Ukrainie po rozpoczęciu wojny na pełną skalę w 2022 r., z powrotem na Ukrainę - powiedział  minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba.

20:33
15.10.2023

W Chersoniu przywrócono dostawy prądu i wody niemal wszystkim mieszkańcom miasta

Informacje takie podał w swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

20:21
15.10.2023

W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili siedem uderzeń rakietowych i 54 ataki powietrzne na Ukrainę

Informacje takie przekazuje ukraiński Sztab Generalny. Z informacji ukraińskiego Sztabu wynika, że Rosjanie przeprowadzili też 22 ataki rakietowe na pozycje ukraińskich żołnierzy.

19:50
15.10.2023

W ciągu doby na terenie obwodu sumskiego rozległy się 93 eksplozje

Informacje takie przekazał szef sumskiej administracji obwodowej, Wołodymyr Artiuch. Rosjanie mieli atakować cele w obwodzie sumskim z użyciem lotnictwa, dronów-kamikadze i zestawów artyleryjskich.

19:38
15.10.2023

Rosjanie nadal ostrzeliwują Chersoń

Informacje takie przekazuje szef chersońskiej miejskiej administracji obwodowej, Roman Mroczko. Eksplozje w Chersoniu rozległy się ok. godziny 20:00 czasu lokalnego.

18:51
15.10.2023

Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 15 uderzeń w ciągu doby na zgrupowania Rosjan

Informacje takie podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z informacji Sztabu wynika też, że Ukraińcy odparli ataki Rosjan na kierunkach kupiańskim, bachmuckim, awdijiwskim, marijnskim i szachtarskim.

18:25
15.10.2023

We wsi Kamianka w rejonie iziumskim 14-latek został ranny w wyniku eksplozji miny

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.

18:08
15.10.2023

Rosjanie ostrzelali obwód dniepropietrowski z ciężkiej artylerii

W wyniku ostrzału rejonów nikopolskiego i krzyworoskiego uszkodzonych zostało 20 budynków mieszkalnych, 5 budynków gospodarczych i magazyn - podaje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak. Niemal 1 900 rodzin w trzech wsiach pozbawionych jest prądu.

17:41
15.10.2023

Gubernator obwodu chersońskiego informuje o zbombardowaniu wsi na przedmieściach Chersonia

Ołeksandr Prokudin pisze, że w wyniku zrzucenia na wsie na przedmieściach Chersonia dwóch bomb nikt nie ucierpiał. Nie ma też informacji o zniszczeniach.

17:33
15.10.2023

Cztery miejscowości w obwodzie biełgorodzkim pozbawione prądu po ostrzale z terytorium Ukrainy

Informacje takie przekazuje Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego. Prądu, po uszkodzeniu w ostrzale linii energetycznej, pozbawieni są mieszkańcy wsi: Demidowka, Grafowka, Popowka i Romanowka. Wcześniej Ministerstwo Obrony Rosji informowało o przechwyceniu dwóch dronów nad obwodem biełgorodzkim.

17:18
15.10.2023

Ponowne ataki w obwodzie chersońskim

Przewodniczący administracji miejskiej Chersonia Roman Mroczko podał, że wojska rosyjskie ponownie atakują miasto z lewego brzegu. W wyniku kolejnego uderzenia znów uszkodzone zostały linie energetyczne - napisał w mediach społecznościowych.Według ukraińskich mediów, w centrum Chersonia nie ma dostaw prądu, trwają prace naprawcze.

16:16
15.10.2023

Ukraina. Resort obrony akceptuje dostawy sprzętu

Biuro prasowe Ministerstwa Obrony Ukrainy podało, że resort zaakceptował dostawę nowych modeli sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy. Chodzi o lekki dwusilnikowy śmigłowiec wielozadaniowy Bölkow Bo 105 (prace nad tą maszyną rozpoczęły się w 1961 r.) oraz motocykl KTM 450 EHS - przekazano w komunikacie.

15:30
15.10.2023

Uszkodzony pociąg w Chersoniu

Ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo kolejowe Ukrzaliznycia podało, że rano w wyniku rosyjskiego nalotu na Chersoń uszkodzony został pociąg pasażerski relacji Chersoń-Kijów. Pasażerowie nie odnieśli obrażeń. Skład opuścił stację i kontynuuje podróż zgodnie z rozkładem.

15:23
15.10.2023

Syniehubow informuje o śmierci dwojga cywilów

Szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow podał, że w wyniku uderzenia rosyjskiego bomby w jednej z miejscowości w rejonie iziumskim zginęło dwoje cywilów - 57-letni mężczyzna i 54-letnia kobieta. Jedna osoba została ranna, jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - dodał urzędnik.

14:33
15.10.2023

Francja. Sześćdziesięciu Rosjan na liście niebezpiecznych osób

Ponad 60 obywateli Rosji przebywających we Francji zostało wpisanych na tzw. listę S, na której znajdują się osoby niebezpieczne dla państwa.

- Na liście S znalazło się około 60 Rosjan. Są wśród nich oczywiście osoby pochodzenia czeczeńskiego. Do tej pory instruowano nas, abyśmy systematycznie deportowali osoby, które mogą być szczególnie niebezpieczne – stwierdził Gérald Darmanin, Minister Spraw Wewnętrznych.

Dodał, że spośród 60 Rosjan, którzy znajdują się na liście S na terytorium Francji, około 40 „przebywa w więzieniu lub podlega ograniczeniom nałożonym przez sąd”, zaś około 20 „może zostać deportowanych, jeśli osiągniemy konsensus z władzami rosyjskimi”. .

Darmanen wspomniał o obywatelach Rosji z listy S po tym, jak Czeczen zamordował profesora literatury i ranił dwie kolejne osoby w liceum w mieście Arras na północy Francji. Później wyszło na jaw, że jego brat odbywał karę za planowanie ataków terrorystycznych, a sam mężczyzna był pod obserwacją policji, co jednak nie pomogło przewidzieć jego działań.

13:59
15.10.2023

Ministrowie finansów USA i Wielkiej Brytanii omawiają wspólne działania mające na celu pozbawienie Rosji dochodów

Janet Yellen, Sekretarz Skarbu USA, rozmawiała ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Jeremym Huntem na temat pomocy dla Ukrainy. Urzędnicy poruszyli tę kwestię na marginesie spotkania Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Banku Światowego w Maroku

Omówili wspólne działania mające na celu pozbawienie Rosji dochodów na finansowania jej brutalnej wojny z Ukrainą.

Wcześniej informowano, że rząd Wielkiej Brytanii zwrócił się do Banku Anglii z prośbą o rozważenie możliwości wykorzystania rosyjskich aktywów państwowych do finansowania potrzeb wojskowych Ukrainy w wojnie przeciwko Rosji.

13:26
15.10.2023

Pięć tysięcy przypadków naruszeń praw człowieka na Krymie

Od początku rosyjskiej okupacji w 2014 roku na Krymie odnotowano ponad 5 tysięcy naruszeń praw człowieka – większość z nich dotyczyła Tatarów krymskich.

- W ciągu ostatnich 9,5 roku na Krymie odnotowano ponad 5000 naruszeń praw człowieka. Większość z nich dotyczy Tatarów krymskich. Rosja próbuje przedstawić światu Tatarów krymskich jako potencjalnych terrorystów i przestępców - powiedział Alim Alijew, zastępca dyrektora Instytutu Ukraińskiego, instytucji publicznej reprezentującej kulturę ukraińską na całym świecie, podczas konferencji "Crimea Global: Understanding Ukraine Through the South".

12:55
15.10.2023

Trwają walki o Awdijiwkę

Rosjanie wbrew informacjom nie zdobyli wsi.

12:14
15.10.2023

Ministerstwo obrony Ukrainy przyjmuje do służby nowe modele sprzętu wojskowego

Rozkazem Ministerstwa Obrony Narodowej przyjęto na dostawę dla Sił Zbrojnych Ukrainy wielozadaniowy helikopter i szybki motocykl.

Jak zauważyło Ministerstwo Obrony Narodowej, do obserwacji wykorzystuje się wielozadaniowy śmigłowiec VO 105 E-4 niemieckiej produkcji. Może także przewozić pasażerów i ładunki.

„Szybki motocykl KTM 450 EXC umożliwia transport żołnierzy i lekkiej broni po nierównym terenie” – dodało ministerstwo.

11:45
15.10.2023

Lider niemieckich Zielonych nalega, aby nie zapominać o wsparciu Ukrainy na tle wydarzeń w Izraelu

Omid Nourupour, współprzewodniczący niemieckiego Sojuszu 90/Zieloni, wchodzącego w skład koalicji rządowej, zwrócił się do kolegów polityków i innych obywateli, aby nie zapominali o wsparciu Ukrainy w w świetle ataku Hamasu na Izrael.

Nouripour twierdzi, że na Ukrainie panuje bardzo duże zaniepokojenie faktem, że jej los jest obecnie podważany w związku z większą uwagą skupianą na wydarzeniach na Bliskim Wschodzie.

11:09
15.10.2023

Dwie rosyjskie bomby uderzyły w infrastrukturę krytyczną w Chersoniu

Szef administracji wojskowej miasta Chersoń Roman Mroczko powiedział, że nalotów dokonały rosyjskie Su-34 w odstępie 30 minut. W niektórych obszarach miasta występują przerwy w dostawie wody i prądu.

10:31
15.10.2023

Kułeba mówi o przyczynach narracji o „totalnej korupcji” na Ukrainie

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba uważa, że rozwinięcie się narracji o rzekomej „totalnej korupcji” na Ukrainie wynika ze zbliżającego się terminu podjęcia decyzji o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych do UE, a także wysiłków części polityków amerykańskich, aby podważyć dalsze wsparcie dla Ukrainy.

Według szefa MSZ, skoro Ukraina jest tak skorumpowana, "jak to możliwe, że amerykańscy audytorzy, którzy sprawdzali to wszystko przez ostatnie 18 miesięcy, nie znaleźli ani jednego naruszenia”.

09:54
15.10.2023

Rosjanie ostrzelali obwód zaporoski rakietami S-300

„Dziś w nocy około godziny 02:00 wojska rosyjskie uderzyły na przedmieścia Zaporoża. Wróg użył trzech rakiet przeciwlotniczych S-300” – czytamy w informacji obwodowej administracji wojskowej. 

Zniszczone zostały budynki infrastruktury i domy mieszkalne. Trwa ustalanie, czy są poszkodowani.

09:22
15.10.2023

Po silnej eksplozji nastąpiła przerwa w dostawie prądu w niektórych dzielnicach Chersonia

Rankiem 15 października Chersoniem wstrząsnęła potężna eksplozja, po której nastąpiła przerwa w dostawie prądu w niektórych dzielnicach miasta.

Administracja wojskowa obwodu chersońskiego nie przekazała na razie żadnych informacji na temat zdarzenia.

08:48
15.10.2023

Rosja pracuje nad utworzeniem nowej linii kolejowej do okupowanego Mariupola

„Rosja korzysta z cywilnych wykonawców i sprzętu, aby ukończyć ten projekt, prawdopodobnie spodziewając się, że skomplikuje to wysiłki w zakresie namierzania celów i zachowa zdolności wojskowych sił kolejowych do wykonywania pilnych zadań gdzie indziej” –  pisze brytyjskie Ministerstwo Obrony

"Nowa linia kolejowa znajduje się w strefie uszkodzeń ukraińskich precyzyjnych systemów uderzeniowych dalekiego zasięgu" – dodaje.

08:24
15.10.2023

Nowe połączenie kolejowe obwodu lwowskiego i frankowskiego z Polską

Od 15 października dla pasażerów udostępnione zostało nowe, codzienne połączenie kolejowe obwodu lwowskiego i frankowskiego z Polską: pociągi nr 867 Kołomyja-Rawa-Ruska) i nr 767 Rawa-Ruska-Warszawa (polski przewoźnik kolejowy SKPL). W jednym kierunku mogą przewieźć około 200 pasażerów, a czas podróży ze Lwowa do Warszawy wynosi 9 godzin.

07:59
15.10.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali obwód nikopolski

Prawie 40 pocisków skierowano w stronę centrum obwodu i społeczności Marhaniecka.

07:24
15.10.2023

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy ostatniej doby zginęło 880 rosyjskich żołnierzy

Rosjanie stracili też m.in. 8 czołgów i 33 systemy artyleryjskie.

Sztab Generalny

06:52
15.10.2023

Reuters: Holenderska prokurator nakłada kary na cztery firmy za pomoc Moskwie w budowie mostu krymskiego

Holenderska prokurator ukarała grzywną cztery holenderskie firmy i osiem osób za złamanie unijnych sankcji nałożonych na Rosję w latach 2014–2017 i pomoc Moskwie w budowie mostu na Krym.

Osiem osób zostało skazanych na prace społeczne od 20 do 60 godzin, a firmy musiały zapłacić grzywny w łącznej wysokości 169 000 dolarów. Prokuratura nie podała nazw firm, których dotyczyła sprawa.

Spółki dostarczyły maszyny, części maszyn oraz świadczyły inne usługi na rzecz budowy mostu przez Cieśninę Kerczeńską – podała prokuratura.

06:16
15.10.2023

Partia rządząca Gruzją nie poparła uchwały PACE uznającej Rosję za dyktaturę

Partia rządząca Gruzją zdecydowała się nie głosować w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy (PACE) za uchwałą uznającą Rosję za dyktaturę i wzywającą do nieuznawania Władimira Putina za prawowitego prezydenta po wygaśnięciu jego obecnej kadencji - podaje dziennik „Echo Kaukazu”.

Za uchwałą głosował jedynie przedstawiciel opozycji Obywatelskiej Ketewan Turazaszwili, natomiast w głosowaniu nie wzięli udziału przedstawiciele rządzącej partii Gruzińskie Marzenie.

Wiosną 2023 roku przedstawiciele gruzińskiej delegacji do PACE zdecydowali się nie głosować za uchwałą w sprawie uprowadzeń ukraińskich dzieci przez Rosję.

06:09
15.10.2023

Rosja twierdzi, że w ciągu nocy zestrzelono 27 dronów

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało za pośrednictwem swojego kanału na Telegramie, że 15 października w nocy nad obwodami biełgorodzkim i kurskim jego siły zestrzeliły 27 ukraińskich dronów.

Obwód kurski graniczy z obwodem sumskim na Ukrainie, natomiast obwód białogrodzki od południa i zachodu z obwodami ługańskim, charkowskim i sumskim Ukrainy.

05:58
15.10.2023

Od lipca Rosja zniszczyła 300 000 ton ukraińskiego zboża

Po odstąpieniu od umowy zbożowej  Rosja przeprowadziła 17 masowych ataków, niszcząc 300 000 ton zboża, powiedział wicepremier Ukrainy ds. Restauracji Ołeksandr Kubrakow.

Jednocześnie 25 statków wpłynęło do utworzonego przez Ukrainę tymczasowego korytarza do załadunku, a 21 statków wykorzystało go do eksportu.

05:41
14.10.2023

Finlandia rozważa wprowadzenie przepisów ograniczających Rosjanom dostęp do niektórych transakcji na rynku nieruchomości

Finlandia rozważa kilka inicjatyw legislacyjnych związanych z bezpieczeństwem, w tym ograniczenie Rosjanom dostępu do niektórych transakcji na rynku nieruchomości, powiedział 14 października fiński minister obrony Antti Hakkanen dziennikowi Helsingin Sanomat.

„Ponownie rozważana jest ocena transakcji na rynku nieruchomości przez kraje spoza EOG (w tym m.in. Rosjan i Chińczyków). Zimą zostanie rozważony całkowity zakaz tych transakcji lub istotne dodatkowe ograniczenia” – powiedział Hakkanen.

Szczególne sytuacje, w których transakcje te mogłyby być dozwolone, zostałyby określone w ustawodawstwie.

05:30
14.10.2023

WSJ: Palestyna otrzymała fundusze z sankcjonowanej rosyjskiej giełdy kryptowalut 

Jak donosi 13 października „Wall Street Journal”, palestyńska grupa bojowników Islamski Dżihad otrzymała część płatności w wysokości 93 milionów dolarów za pośrednictwem objętej sankcjami rosyjskiej firmy zajmującej się giełdą kryptowalut Garantex.

Źródła twierdzą, że Hamas prawdopodobnie wykorzystał podobny system finansowania w celu ukrycia swoich transakcji i uniknięcia sankcji.

Klienci Garantex w Rosji mogą wpłacić gotówkę w rublach, a następnie otrzymać jej równowartość w kryptowalucie, którą następnie można wypłacić za granicę w obcej walucie, skutecznie ukrywając pochodzenie środków. Według raportów WSJ istnieje „niewiele możliwych do prześledzenia zapisów transakcji”, co utrudnia międzynarodowym organom regulacyjnym zajmującym się przestępczością finansową rozprawienie się z takimi giełdami.

Po tym, jak Departament Skarbu USA nałożył sankcje na ponad 80 proc. rosyjskiego sektora bankowego w następstwie inwazji na pełną skalę, kryptowaluty stały się jednym z głównych sposobów przesyłania pieniędzy przez Rosjan w zagranicznych bankach. Luki w egzekwowaniu przepisów stwarzają również możliwości finansowania swoich działań grupom terrorystycznym, takim jak Hamas czy Islamski Dżihad.

05:17
14.10.2023

W sobotę wojska rosyjskie ostrzelały pięć gmin obwodu sumskiego

W sobotę okupanci ostrzelali pięć gmin obwodu sumskiego przy użyciu artylerii, moździerzy i bezzałogowych statków powietrznych, w wyniku czego odnotowano 92 eksplozje – podaje w podsumowaniu obwodowa administracja wojskowa w raporcie z godziny 21:00. 

05:10
14.10.2023

Jedna trzecia terytorium Ukrainy zaminowana

Miny i niewybuchy pochodzące z wojny rosyjskiej sprawiły, że prawie jedna trzecia terytorium Ukrainy jest niebezpieczna - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu.

05:00
14.10.2023

Relacja z soboty

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 598