04:38
17.10.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 601
00:01
16.10.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:28
16.10.2023

Rosyjscy czołgiści uczą się obsługi nowych czołgów

Rosyjscy czołgiści są szkoleni do obsługi nowych czołgów T-14 „Armata”, informuje portal Defense Express. Wskazuje na to zdjęcie, które niedawno pojawiło się w mediach społecznościowych. Według rosyjskich doniesień czołgi T-14 „Armata” miały być zostać „testowane” na linii frontu podczas walk z ukraińskimi siłami, a potem zostały wycofane. W lipcu w rosyjskich mediach pojawiły się informacje, że rosyjska grupa bojowa „Południe” używała w walce czołgów T-14 Armata. Inne źródła informowały, że czołg wszedł już na uzbrojenie jednostek Południowego Okręgu Wojskowego. Czołg T-14 Armata został oficjalnie zaprezentowany w maju 2015 roku, podczas parady z okazji Dnia Zwycięstwa.

22:56
16.10.2023

Rosja zrzucili bomby w obwodzie bersławskim

Według informacji przekazanych przez Oleksandra Prokudina, szefa Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowe, Rosjanie zrzucili dziewięć bomb lotniczych na gęsto zaludnione osady obwodu berysławskiego, w regionie chersońskim.

22:17
16.10.2023

Kułeba: Będziemy współpracować z każdym spikerem amerykańskiej Izby Reprezentantów

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba powiedział, że Ukraina jest gotowa nawiązać współpracę z każdym przyszłym przewodniczącym Izby Reprezentantów USA dla osiągnięcia pomocy dla Kijowa. Przypomniał, że podczas wizyty w Waszyngtonie Wołodymyr Zełenski otrzymał zapewnienia o dalszym wsparciu dla Ukrainy od prezydenta USA Joe Bidena i szefa Pentagonu Lloyda Austina, a Kułeba otrzymał podobne zapewnienia od sekretarza stanu Anthony'ego Blinkena.

21:38
16.10.2023

Białoruscy aktywiści utworzyli centrum pamięci poległych Białorusinów na Ukrainie

Centrum powstało w celu zachowania pamięci o białoruskich bohaterach, którzy od 2014 roku wspólnie z ukraińskim wojskiem bronią Ukrainy przed rosyjską agresją. Ma dbać o pamięć tych, którzy oddali życie za europejskie wartości, poinformował prezes Fundacji Charytatywnej "Wolna Białoruś" Aleksiej Franckiewicz. Centrum ma też informować o białoruskich ochotnikach, którzy obecnie walczą na Ukrainie przeciwko Rosji.

21:02
16.10.2023

Ukraińskie media: Wyniki wyborów poprawią stosunki ukraińsko-polskie

Zwycięstwo opozycji w wyborach oznacza, że stosunki ukraińsko-polskie na jakiś czas się poprawią twierdzi ukraiński portal Europejska Prawda. “Nowy rząd nie będzie wskazywał na odcięcie pomocy wojskowej, jak usłyszał we wrześniu Kijów. Jednak w zakresie handlu produktami rolnymi można zakładać, że stanowisko nowego rządu pozostanie twarde, choć prawdopodobnie wkrótce uda się znaleźć kompromis w sprawie „konfliktu zbożowego”. Można się jednak spodziewać, że w przyszłości Warszawa nie będzie już w takich sporach naruszać zasad jednolitego rynku UE” – pisze ukraiński publicysta Jurij Panczenko. “Możemy także spodziewać się poprawy relacji Warszawy z Komisją Europejską. To ważne dla Ukrainy Polska nie będzie już krytykowana za ograniczanie instytucji demokratycznych, co wzmocni jej głos w Brukseli. I na tym powinien także skorzystać Kijów."

20:33
16.10.2023

Siluanow: Rosyjskie drony pochodzą głównie z Chin

Rosyjskie drony pochodzą głównie z Chin, przyznał w poniedziałek minister finansów Rosji Anton Siluanow podczas przesłuchania w Dumie. „Przeznaczamy dodatkowe środki na drony i ponad 60 mld rubli (585 mln euro) w ramach nowego krajowego projektu mającego na celu rozwój naszej produkcji dronów. Celem jest, aby do 2025 r. 41 proc. dronów nosiło etykietę „Wyprodukowano w Rosji”. Dziś drony pochodzą głównie z Chińskiej Republiki Ludowej” – powiedział.

20:03
16.10.2023

Trzy rosyjskie Su-25 zestrzelono w obwodzie donieckim w ostatnim tygodniu

Siły ukraińskie zniszczyły w ostatnim tygodniu w obwodzie donieckim trzy rosyjskie samoloty Su-25 – ogłosił w mediach społecznościowych generał Ołeksandr Tarnawski, dowódca grupy operacyjno-strategicznej Tawria. Jego jednostka obrony powietrznej przeprowadziła w ciągu dnia 1321 „misji ogniowych”, a armia przeprowadziła dwa ataki rakietowe, 35 nalotów i 906 ataków artyleryjskich.

19:33
16.10.2023

Prezydent Ukrainy przyjął specjalną przedstawicielkę USA ds. odbudowy

Wołodymyr Zełenski przyjął w poniedziałek Penny Pritzker, specjalną przedstawicielkę USA ds. ożywienia gospodarczego Ukrainy, z którą omówił kwestię ochrony zakładów produkujących energię, wsparcia finansowego USA oraz zamrożenia rosyjskich aktywów. „Mimo trwającej agresji rosyjskiej odbudowa Ukrainy jest priorytetem, ponieważ pozwala na uzyskanie warunków niezbędnych do walki i zwycięstwa naszego państwa” – podkreślił Wołodymyr Zełenski w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

19:00
16.10.2023

Siły rosyjskie ponownie prowadzą ofensywę na odcinku Łyman-Kupiańsk

Siły rosyjskie wznowiły po krótkiej przerwie ofensywę na odcinku Łyman-Kupiańsk, poinformował Illia Jewłasz, szef służby prasowej wschodniego zgrupowania wojskowego armii ukraińskiej. „W strefie odpowiedzialności wschodniego ugrupowania wojskowego najgorętszym sektorem jest Łyman-Kupiańsk. Po krótkiej przerwie wróg wznowił działania wojenne, wykorzystując kompanie szturmowe, w szczególności Storm i Storm Z, jednostki 1. kompanii czołgów, 6. i 20. armii Federacji Rosyjskiej. W ciągu ostatniego dnia nieprzyjaciel ostrzelał 710 razy pozycje ukraińskie, korzystając z różnych rodzajów broni. W okolicy odparliśmy piętnaście ataków” – powiedział Jewłasz telewizji Expresso.

18:28
16.10.2023

Kreml zbiera haracz na wojnę

Duże koncerny będą musiały zapłacić większe cło za eksport gazu i ropy.

Czytaj więcej

Wojenny haracz od rosyjskich koncernów. Zapłacą więcej od eksportu ropy i gazu
17:59
16.10.2023

Prawnik Nawalnego nieobecny na przesłuchaniu i nieosiągalny

Prawnik Aleksieja Nawalnego nie pojawił się w poniedziałek na przesłuchaniu swojego klienta i nie można było się z nim skontaktować, poinformował zespół współpracowników opozycjonisty, trzy dni po aresztowaniu trzech innych jego obrońców. „Prawnik Aleksander Fiedoułow miał dziś udać się do Aleksieja [Nawalnego], ale od dzisiejszego ranka nie można się z nim skontaktować” – napisała w mediach społecznościowych rzeczniczka Nawalnego, Kira Jarmysz. „Nie wiemy, gdzie jest Fiedoułow, ma wyłączony telefon”.

17:28
16.10.2023

Waszyngton: Wsparcie dla Ukrainy absolutnym priorytetem

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen wezwała europejskich ministrów finansów do kontynuowania planów nowej pomocy dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro, obiecując jednocześnie, że Biały Dom i większość w Kongresie będą walczyć o zapewnienie nowej pomocy USA. W swoim przemówieniu na posiedzeniu Eurogrupy pani Yellen zapewniła, że ​​wsparcie dla Ukrainy pozostaje „najwyższym priorytetem” dla Waszyngtonu w kontekście eskalacji napięć w krajach arabskich. „Nie możemy pozwolić, aby Ukraina przegrała wojnę ze względów ekonomicznych, skoro pokazała, że ​​potrafi odnieść sukces na polu bitwy” – powiedziała Janet Yellen.

16:58
16.10.2023

Putin spotka się w środę z Xi Jinpingiem w Chinach

Jak ogłosił w poniedziałek Kreml, siedem miesięcy po szczycie w Moskwie, który "przypieczętował nieograniczoną przyjaźń między obydwoma krajami", prezydent Rosji Władimir Putin spotka się w środę w Chinach ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem.

16:23
16.10.2023

Rosja wznowiła masowy atak na wszystkich frontach

Putin postanowił skorzystać z faktu, że światowi przywódcy koncentrują swoją uwagę na próbach rozwiązania konfliktu na linii Izrael-Hamas - pisze "Politico".  Podczas minionego weekendu siły Kremla zaatakowały ukraińską infrastrukturę energetyczną i uderzyły w kilka regionów używając pocisków rakietowych i dronów. Armia rosyjska zaczęła naciskać na ukraińskie oddziały na wszystkich odcinkach frontu. "W sobotę i niedzielę Rosja ostrzelała sam region Chersonia ponad 200 razy" — powiedział w oświadczeniu Ołeksandr Prokudin, gubernator regionu.

15:58
16.10.2023

Izrael do Zełenskiego: "To nie czas na wizytę"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił o złożenie wizyty solidarnościowej w następstwie ataku Hamasu na Izrael - poinformowała gazeta "Times of Israel". Władze w Jerozolimie miały jednak odmówić na prośbę Kijowa uzasadniając to, że "nie nadszedł właściwy czas". Jerozolima wielokrotnie wyrażała poparcie dla Ukrainy od czasu rosyjskiej inwazji, ale oficjalnie nigdy nie zaoferowała jakiejkolwiek pomocy wojskowej walczącym Ukraińcom.

15:27
16.10.2023

Kijów patrzą z nadzieją na sytuację w Polsce po wyborach

Ukraińcy nie kryją optymizmu, zwłaszcza z powodu klęski Konfederacji. Rosjanie uważają, że wynik wyborów nie poprawi stosunków polsko-rosyjskich.

Czytaj więcej

Po wyborach w Polsce: w Moskwie nie liczą na reset, w Kijowie patrzą z nadzieją
14:55
16.10.2023

Putin będzie rozmawiał z bliskowschodnimi liderami

Władimir Putin będzie przemawiał w poniedziałek osobno z przywódcami Izraela, Iranu, Syrii i Egiptu oraz z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem - powiedział doradca Kremla ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.

14:29
16.10.2023

Minister spraw zagranicznych Rosji odwiedzi Koreę Północną

 Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow złoży oficjalną wizytę w Korei Północnej. co może podsycić  obawy Zachodu dotyczące rozszerzonej współpracy wojskowej między Moskwą a Pjongjangiem.

14:04
16.10.2023

Brytyjczycy o rosyjskich najemnikach

Według brytyjskiego Ministerstwa Obrony Redut, rzekoma prywatna firma wojskowa, rekrutuje najemników, w tym byłych wagnerowców, pod przykrywką „ochotników”.

W swojej najnowszej aktualizacji wywiadu Ministerstwo Obrony stwierdziło, że Ministerstwo Obrony Rosji wykorzystuje Redut do wzmocnienia rosyjskich regularnych sił.

Najprawdopodobniej Główny Zarząd Wywiadu Sztabu Generalnego Rosji nadzoruje i finansuje działalność grupy, w tym jej rekrutację - napisali Brytyjczycy.

Od początku inwazji Redut bierze udział w działaniach bojowych w obwodach donieckim, charkowskim, kijowskim i ługańskim. Grupa najprawdopodobniej liczy ponad 7000 pracowników…

Istnieje realna możliwość, że praktyka rosyjskiego Ministerstwa Obrony polegająca na rekrutacji poprzez jednostki „ochotnicze” przyczyniła się do uniknięcia przez Rosję dalszych niepopularnych mobilizacji.

13:27
16.10.2023

Putin rozmawiał z Assadem

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie ze swoim syryjskim odpowiednikiem Baszarem al-Assadem – rosyjska agencja informacyjna TASS zacytowała  informację z biura syryjskiego przywódcy.

Zarówno Putin, jak i Assad opowiadali się za natychmiastowym dostarczeniem pomocy humanitarnej do Gazy, cytując wypowiedź biura Assada.

Syria jest zagorzałym sojusznikiem Moskwy od czasu rozpoczęcia przez Rosję kampanii wojskowej w Syrii w 2015 r., która pomogła odwrócić losy wojny domowej na korzyść prezydenta Syrii poprzez masowe bombardowania z powietrza obszarów zajętych przez opozycję.

Assad określił wojnę Rosji na Ukrainie jako „korektę historii”.

12:59
16.10.2023

Zełenski z okazji 600. dnia wojny: Dziękuję wszystkim, którzy walczą

Prezydent Wołodymyr Zełenski zwrócił się do obywateli Ukrainy z okazji 600. dnia wojny na pełną skalę. Podziękował wszystkim, którzy walczą i pracują na rzecz wolności kraju.

„600. Wola, która się nie poddaje, zyskuje wolność. Wolność oparta na jedności zawsze zwycięża. Chodzi o to, żeby nie tracić czasu. Aby nie utracić jedności. Aby wątpliwości nie zniszczyły woli. Każdego dnia musimy zwiększać siłę Ukrainy. Każdego dnia musimy niszczyć okupanta. Każdego dnia musimy robić wszystko, co w naszej mocy, aby przyszłość Ukraińców należała wyłącznie do Ukraińców” – napisał.

Zełenski podziękował wszystkim, którzy walczą i pracują na rzecz wolności Ukrainy. Złożył także hołd wszystkim, którzy oddali życie za ocalenie swojego narodu.

„Na pewno zwyciężymy” – zapewnił prezydent.

12:34
16.10.2023

Katar pośredniczy w powrocie z Rosji trójki ukraińskich dzieci

Trójka ukraińskich dzieci wywiezionych do Rosji ma zostać w tym tygodniu zwolniona katarskim dyplomatom w Moskwie w ramach mechanizmu, który Katar wprowadził w celu umożliwienia powrotu znacznie większej liczby dzieci z Rosji na Ukrainę -  poinformował Reuters, powołując się na urzędnika Kataru.

W piątek Katar ułatwił powrót kolejnego ukraińskiego dziecka, w wieku 7 lat, które dołączyło do babci i jest w drodze na Ukrainę przez Estonię – poinformował urzędnik. Pozostała trójka dzieci to dwuletni chłopiec, 9-letni chłopiec i 17-letnia dziewczynka. Katarscy dyplomaci będą towarzyszyć dzieciom przed ich powrotem na Ukrainę.

Według katarskiego urzędnika powrót pierwszej czwórki dzieci stanowi test dla systemu ustanowionego przez państwo Zatoki Perskiej po miesiącach tajnych rozmów z Moskwą i Kijowem.

Minister stanu Kataru ds. współpracy międzynarodowej Lolwah Al Khater w oświadczeniu potwierdziła mediację i określiła repatriacje, które odbędą się w tym tygodniu, jako „jedynie pierwszy krok”.

12:04
16.10.2023

Przedstawicielka USA ds. ożywienia gospodarczego Ukrainy przybyła do Kijowa

Jak ogłosiła ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink, Penny Pritzker, specjalna przedstawiciel USA ds. naprawy gospodarczej na Ukrainie, przybyła do Kijowa. To pierwsza wizyta Pritzker na Ukrainie od czasu nominacji we wrześniu.

11:32
16.10.2023

Poziom wody w stawie chłodniczym EJ Zaporoże spadł do 15,72 m

Na dzień dzisiejszy, 16 października, poziom wody w stawie schładzającym w Zaporożu Elektrowni Jądrowej (EJ) wynosi 15,72 m. w porównaniu do 15,74 m na dzień 13 października -  poinformowało Krajowe Przedsiębiorstwo Wytwarzania Energii Jądrowej Energoatom.

„16 października o godzinie 08:00 odnotowano nieznaczny spadek poziomu wody w stawie schładzającym. Obecnie wynosi on 15,72 m” – czytamy w raporcie. 13 października poziom wody w stawie schładzającym elektrowni jądrowej Zaporoże osiągnął 15,74 m.

Według stanu na 16 października poziom wody w „gorącym” kanale elektrociepłowni, skąd w razie potrzeby zasilany jest staw ZNPP, kształtuje się na poziomie 16,78 m. Energoatom zauważył, że poziom wody w kanale nie obniżył się ostatnio znacząco: jego wskaźniki nie są już zależne od zbiornika Kachowka. Poziom wody w kanale „zimnym” kształtuje się na poziomie 10,77 m.

Sytuacja pozostaje stabilna i pod kontrolą.

10:52
16.10.2023

Rosjanie pozwali do sądu bałtyckich operatorów prądu

Rosyjski gigant energetyczny Inter RAO Lietuva pozywa przed sąd w Sztokholmie operatorów sieci przesyłowych z republik bałtyckich. Po agresji Rosji na Ukrainę firma została wyrzucona z tego rynku. Teraz chce pieniędzy. 

Czytaj więcej

Bałtyccy operatorzy prądu pozwani do sądu przez Rosjan
10:30
16.10.2023

W niedzielę w wyniku rosyjskich ataków rannych siedem osób

Władze regionalne podały, że w ciągu ostatniego dnia siły rosyjskie zaatakowały Ukrainę różnymi systemami broni, raniąc siedem osób.

09:55
16.10.2023

Troje cywilów rannych w ataku na Połtawę

W nocy 16 października 2023 r. wojska rosyjskie zaatakowały region Połtawy rakietami i amunicją krążącą. Odłamki pocisków  uszkodziły kilka domów jednorodzinnych, powodując ofiary w ludziach - poinformował szef Obwodowej Administracji Wojskowej Połtawy Filip Pronin.

„Wczoraj w nocy wróg zaatakował region Połtawy rakietami i bezzałogowymi statkami powietrznymi. W dzielnicy Myrhorod słychać było eksplozje. Na szczęście nie zostały trafione żadne obiekty infrastruktury cywilnej ani krytycznej” – napisał Pronin.

Jednak według jego słów fragmenty rosyjskiego pocisku uderzyły w kilka domów jednorodzinnych.

Według wstępnych danych rannych zostało troje cywilów, w tym 10-letnie dziecko. Wszyscy zostali zabrani do szpitala.

09:21
16.10.2023

Drugi samolot ewakuacyjny z Ukraińcami wystartował z Izraela

Drugi samolot ewakuacyjny ze 155 obywatelami Ukrainy na pokładzie wystartował z Izraela do Rumunii - poinformowała Ambasada Ukrainy w Izraelu.

„Dzisiaj, 16 października, z lotniska Ben Guriona (Tel Awiw) linią HiSky do Kluż (Rumunia) wystartował drugi samolot ewakuacyjny. Na pokładzie 155 obywateli Ukrainy, w tym 107 kobiet i 23 dzieci” – czytamy w raporcie.

Ambasada zapewniła Ukraińcom pomoc w przygotowaniu niezbędnych procedur i dokumentów do wyjazdu.

08:52
16.10.2023

Rosyjskie ataki zniszczyły infrastrukturę energetyczną i domy w obwodzie dniepropietrowskim

Nocne rosyjskie ataki na obwód dniepropietrowski uszkodziły mieszkania, sklepy i inne budynki cywilne - poinformował gubernator Siergiej Łysak.

08:21
16.10.2023

Sztab Generalny o rosyjskich stratach

Sztab Generalny: Od 24 lutego 2022 r. Rosja straciła na Ukrainie 288 630 żołnierzy. Liczba ta obejmuje 860 ofiar, które siły rosyjskie poniosły nieco w ciągu ostatniego dnia - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w swoim codziennym raporcie z rana 16 października.

07:47
16.10.2023

Ukraińscy saperzy znaleźli ponad 700 000 ładunków wybuchowych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że saperzy dokładnie zbadali 152 000 hektarów terytorium i odkryli ponad 707 000 obiektów wybuchowych.

07:20
16.10.2023

ISW: Rosja łagodzi retorykę na temat ofensywy na Awdijiwkę 

W obliczu ciężkich strat i zahamowania impetu w próbie okrążenia Awdijiwki, siły rosyjskie nie uzyskały 15 października żadnych zdobyczy terytorialnych, podczas gdy rosyjska przestrzeń informacyjna zmieniła ton w odniesieniu do ofensywy - zauważa think tank.

06:58
16.10.2023

W obwodzie połtawskim szczątki rakiety uszkodziły budynki mieszkalne

Filip Pronin, szef połtawskiej administracji obwodowej podaje, że wskutek uszkodzenia budynków mieszkalnych przez szczątki zestrzelonej rakiety trzy osoby zostały ranne, w tym roczne dziecko.

06:36
16.10.2023

Putin mówi, że chińskie propozycje ws. zakończenia konfliktu na Ukrainie mogą być podstawą porozumień pokojowych

- Znamy, oczywiście, propozycje naszych chińskich przyjaciół. Wysoko cenimy te propozycje. Uważam, że są one dość realistyczne, mogą być podstawą porozumień pokojowych - powiedział Putin w rozmowie z chińskimi mediami, której treść opublikowano an stronie Kremla.

05:50
16.10.2023

Szef MSZ Chin spotkał się z szefem rosyjskiej dyplomacji

Do spotkania Wanga Yi z Siergiejem Ławrowem doszło w poniedziałek - informują chińskie media.

05:47
16.10.2023

Doniesienia o eksplozjach w mieście Chmielnicki

O eksplozjach w mieście informuje telewizja Suspilne. W mieście aktywna miała być obrona przeciwlotnicza.

04:56
16.10.2023

Na Morzu Czarnym są trzy rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr

Na pokładzie jednego okrętu podwodnego i dwóch fregaty znajduje się łącznie 20 pocisków Kalibr - podaje strona ukraińska.

04:38
16.10.2023

Ukraińska armia zestrzeliła rosyjski śmigłowiec Mi-8

O zestrzeleniu śmigłowca poinformował dowódca ukraińskich wojsk lądowych, gen. Ołeksandr Syrski na swoim kanale w serwisie Telegram. Z jego wpisu wynika, że śmigłowiec został zestrzelony przez żołnierzy 25. Samodzielnej Brygady Powietrzno-Desantowej.

04:35
16.10.2023

Ukraiński wywiad: Rosja nie ogłasza masowej mobilizacji, bo Kreml boi się protestów

Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego ogłosił na antenie ukraińskiej telewizji, że Rosja jest przygotowana na przeprowadzenie kolejnych fal mobilizacji, ale nie ogłasza mobilizacji, ponieważ władze na Kremlu "obawiają się, że ludzie wyjdą na ulice".

04:33
16.10.2023

Na Ukrainie aktywna jest obrona powietrzna

Ukraińska obrona powietrzna ma zwalczać rosyjskie drony-kamikadze Shahed nad miastami Kropiwnickij, Myrhorod, Chmielnicki i Starokostiantiniw - podają Siły Powietrzne Ukrainy.

04:30
16.10.2023

NATO rozpoczyna ćwiczenia z zakresu odstraszania nuklearnego

Doroczne ćwiczenia Steadfast Noon odbędą się we Włoszech, Chorwacji i nad Morzem Śródziemnym i potrwają do 26 października. Weźmie w nich udział 60 samolotów różnego typu, w tym bombowce, samoloty rozpoznania i latające cysterny z 13 państw NATO, w tym amerykańskie bombowce strategiczne B-52H.

04:29
16.10.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 599