23:55
14.10.2023

Kończymy relację

Najnowsze informacje z Ukrainy już w niedzielny poranek.

23:41
14.10.2023

Z Izraela wystartował pierwszy lot ewakuacyjny z Ukraińcami

Pierwszy lot ewakuacyjny z 207 obywatelami Ukrainy na pokładzie wystartował z Tel Awiwu i udał się do Bukaresztu - poinformował Oleg Nikołenko, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy.

„Pierwszy lot ewakuacyjny z 207 obywatelami Ukrainy, w tym 63 dziećmi, wystartował z Tel Awiwu do Bukaresztu. Kolejny lot zaplanowano na jutro, 15 października, do miasta Kluż (Rumunia)” – napisał rzecznik MSZ Ukraina. .

23:23
14.10.2023

Rumunia udostępni swoje lotniska dla szkolenia ukraińskich pilotów 

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Ihor Żółkiew powiedział, że Rumunia udostępni swoje lotniska do szkolenia ukraińskich pilotów wojennych. Centrum szkoleniowe zostanie uruchomione pod koniec roku.

„Niestety bardzo mało uwagi poświęca się temu, że Rumunia udostępni swoje lotniska do szkolenia ukraińskich pilotów. Dyskutowano o tym i dosłownie do końca roku zostanie otwarty w Rumunii odpowiedni ośrodek szkoleniowy. Będzie to nie tylko dla ukraińskich pilotów ale i sojuszników z NATO. Ale ukraińscy piloci będą szkolić się na tym samym poziomie, co ci reprezentujący Rumunię i innych sojuszników. Będą się szkolić na samolotach dostarczonych im przez członków koalicji lotniczej. Czyli Rumunia także pod tym względem jest jednym z naszych najbardziej wiarygodnych sojuszników” – podkreślił Żółkiew.

Podkreślił także, że „Rumunia staje się dziś naprawdę ważnym eksporterem ukraińskiego zboża, bez składania deklaracji i ostrych wypowiedzi… Staje się prawdziwym partnerem strategicznym Ukrainy”.

„Nawiasem mówiąc, w Rumunii uzgodniono, że nasze stosunki formalnie stały się partnerstwem strategicznym” – podkreślił zastępca szefa Kancelarii Prezydenta.

22:54
14.10.2023

Chersoń pod ostrzałem Rosji w sobotnią noc

Wieczorem w sobotę rosyjskie siły inwazyjne ostrzelały Chersoń, otwierając ogień z tymczasowo okupowanego lewego brzegu Dniepru - poinformował Roman Mroczko, szef Administracji Wojskowej Miasta Chersoń.

„Chersoń jest pod ostrzałem wroga! Rosyjscy żołnierze ostrzeliwują miasto z tymczasowo okupowanego lewego brzegu. W centrum miasta mamy głośne eksplozje” – napisał Mroczko na Facebooku.

22:22
14.10.2023

Rzecznik Praw Obywatelskich: Izrael cofa zezwolenie cudzoziemcom na ewakuację z Gazy przez przejście w Rafah

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela cofnęło wcześniej wydane zezwolenie na ewakuację cudzoziemców z Gazy przez przejście graniczne w Rafah do Egiptu - powiedział w telewizji Rzecznik Praw Obywatelskich Dmytro Lubinets.

21:46
14.10.2023

Zełenski: Prawie jedna trzecia terytorium Ukrainy jest niebezpieczna z powodu min i niewybuchów

Miny i niewybuchy pochodzące z wojny rosyjskiej sprawiły, że prawie jedna trzecia terytorium Ukrainy jest niebezpieczna - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu.

21:15
14.10.2023

Rzecznik Praw Obywatelskich przybył do Egiptu, aby pomóc w ułatwieniu ewakuacji Ukraińców z Gazy

Rzecznik praw obywatelskich Dmytro Lubinets poleciał do Egiptu, aby pomóc w procesie ewakuacji obywateli Ukrainy z oblężonej Strefy Gazy.

20:44
14.10.2023

Zełenski nazywa ostatnie siedem dni „tygodniem obrony powietrznej” dla Ukrainy

Podsumowując tydzień, prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował partnerom międzynarodowym za ich najnowsze decyzje w sprawie wsparcia obronnego dla Ukrainy.

„Dobiega końca ten tydzień, tydzień obrony powietrznej Ukrainy, tydzień wzmocnień. To kluczowy priorytet przed zimą. I czas podziękować naszym partnerom za nowe decyzje w sprawie wsparcia. Decyzje z tego tygodnia. Holandia – rozmowy z Markiem Rutte w Odessie, decyzja w sprawie dodatkowych rakiet Patriot, wsparcia naszych operacji naziemnych i morskich korytarzy eksportowych. Jest też pakiet obronny, który ogłoszono w Ramstein. Dziękuję bardzo!” powiedział Zełenski.

Wspomniał także o pakietach pomocowych z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Finlandii, Niemiec oraz o wspólnym pakiecie obronnym Czech i Danii.

20:13
14.10.2023

Około 30 pocisków wystrzelonych w stronę Nikopola

Rosyjscy żołnierze wystrzelili około 30 ciężkich pocisków artyleryjskich w stronę Nikopola - poinformował szef Obwodowej Administracji Wojskowej w Dniepropietrowsku Serhij Łysak.

„Wróg przez cały dzień atakował rejon Nikopola ciężką artylerią. Wystrzelili około 30 pocisków i drona-samobójcę” – napisał Łysak.

Celem rosyjskich ataków były gminy Marhanets i Myrowe oraz miasto Nikopol.

W wyniku ostrzału wroga uszkodzonych zostało sześć domów jednorodzinnych, kilkanaście budynków gospodarczych, szklarnia i kilka linii energetycznych.

19:32
14.10.2023

Rosyjski nalot zniszczył pięciopiętrowy blok w Awdijiwce

Rosyjski nalot uderzył w pięciopiętrowy budynek w ogarniętym walkami mieście Awdijówka, częściowo go zawalając i prawdopodobnie grzebiąc pod gruzami 59-letniego mężczyznę – podała ukraińska policja narodowa.

18:58
14.10.2023

WSJ: Palestyńscy terroryści otrzymali fundusze z sankcjonowanej rosyjskiej giełdy kryptowalut

Jak donosi „Wall Street Journal”, palestyńska grupa terrorystyczna Islamski Dżihad otrzymała część płatności w wysokości 93 milionów dolarów za pośrednictwem objętej sankcjami rosyjskiej firmy zajmującej się giełdą kryptowalut Garantex.

18:22
14.10.2023

Władze Chersonia pokazują konsekwencje rosyjskiego ataku na rynek

Władze miasta Chersonia udostępniły film pokazujący konsekwencje niedawnego ataku Rosji na rynek dniprowski. Wideo zamieścił na Facebooku szef Administracji Wojskowej Miasta Chersoń Roman Mroczko.

„Rozbiórka gruzów i przeklinanie okupantów! Na rynku dniprowskim w Chersoniu likwidujemy skutki niedawnego ostrzału wroga” – napisał Mroczko.

14 października  po południu wojska rosyjskie zaatakowały miasto Chersoń z tymczasowo okupowanego lewego brzegu Dniepru. Nie było ofiar w ludziach.

17:56
14.10.2023

Co najmniej 260 obywateli Ukrainy zostanie ewakuowanych z Izraela w „najbliższych dniach”

„Dzisiaj wylatuje dwieście osiem osób, jutro 52. Następny lot ustalimy na 18 października. Wszystkie te bilety kupiliśmy za pośrednictwem ambasady” – powiedział  Jewhen Korniiczuk, ambasador Ukrainy w Izraelu, serwisowi ZN.ua. .

17:34
14.10.2023

Finlandia rozważa wprowadzenie przepisów ograniczających Rosjanom dostęp do niektórych transakcji na rynku nieruchomości

Finlandia rozważa kilka inicjatyw legislacyjnych związanych z bezpieczeństwem, w tym ograniczenie Rosjanom dostępu do niektórych transakcji na rynku nieruchomości - powiedział  fiński minister obrony Antti Hakkanen dziennikowi Helsingin Sanomat.

17:05
14.10.2023

Im gorzej idzie Rosjanom na froncie, tym bardziej szerzy się wiara w interwencję sił nadprzyrodzonych

Czytaj więcej

Bóg chroni Rosjan na wojnie z Ukrainą? Wierzą w to nawet w FSB
16:22
14.10.2023

Ministerstwo Gospodarki Ukrainy planuje zmniejszyć różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

Ministerstwo Gospodarki ogłosiło 14 października, że planuje zmniejszyć do 2030 r. różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn na Ukrainie z 18,6% do 13,6%.

15:50
14.10.2023

Prezydent Armenii ratyfikował Rzymski Statut MTK

Prezydent Armenii Wahagn Chaczaturian ratyfikował Rzymski Statut Międzynarodowego Trybunału Karnego - podało Biuro Prezydenta Armenii. 

15:24
14.10.2023

Ambasada: 16 Rosjan zginęło w ataku Hamasu na Izrael

Jak poinformowała rosyjska agencja TASS, powołując się na ambasadę Rosji, w ataku Hamasu na Izrael zginęło 16 Rosjan.

14:56
14.10.2023

Siedem rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym

Rosja utrzymuje na Morzu Czarnym siedem okrętów, w tym jeden lotniskowiec przenoszący rakiety Kalibr - poinformował Ukrinform, powołując się na biuro prasowe Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy.

14:22
14.10.2023

Putin: Rosja jest gotowa eksportować duże ilości zboża

Prezydent Rosji twierdzi, że mimo zachodnich sankcji jego kraj ma „bardzo duży potencjał” w zakresie eksportu zbóż. „Jak wiecie, w zeszłym roku mieliśmy rekordowe i historyczne zbiory na poziomie 158 milionów ton. W tym roku zbiory również będą bardzo duże, ponad 130 mln ton – zadeklarował.

13:54
14.10.2023

Nagła śmierć rosyjskiego dyplomaty w Turcji

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o "nagłej śmierci" 62-letniego Nikołaja Kobryńca, szefa departamentu współpracy europejskiej w MSZ Rosji. Tureckie media podały, że ciało dyplomaty znaleziono w hotelu w Stambule. Brytyjski dziennik "The Sun" napisał w sobotę, że wstępne ustalenia w sprawie przyczyn śmierci dyplomaty wskazują na atak serca. Jednak turecka policja sprawdza nagrania z kamer monitoringu i sprawdza odciski palców w hotelu.

13:27
14.10.2023

Piąta doba bardzo intensywnego atak na Awdijiwkę

Rosjanie chcą zdobyć miasto, otaczając je z północnej i południowej flanki. Według ekspertów osiągnięcie tego celu będzie dla Rosjan wyjątkowo trudne. Rosyjska armia szturmuje ukraińskie pozycje wokół Awdijiwki i ostrzeliwuje je, a pociski spadają także na samo miasto, informuje szef wojskowej administracji Awdijiwki Witalij Barabasz. Wróg szturmuje w dzień i w nocy, bardzo intensywnie używając artylerii i lotnictwa. Eksperci twierdzą, że Rosjanie próbują wykorzystać propagandowo swoją ofensywę w Awdijiwce i przedstawić ją jako przejęcie inicjatywy operacyjnej na froncie.

O tej ofensywie pisał Andrzej Łomanowski:

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie. Rosjanie z furią atakują Awdijiwkę
12:59
14.10.2023

Rosjanie ostrzelali wioskę Bohatyr. Zginęło dziecko

Rosjanie prowadzili dziś ostrzał wioski Bohatyr w obwodzie donieckim – zginął 11-letni chłopiec, a jego matka i sześcioletni brat zostali ranni. 

12:30
14.10.2023

Zatrzymanie ruchu na Moście Krymskim

Przed południem wstrzymany został ruch na Moście Krymskim z powodu zagrożenia atakiem rakietowym. Ruch wznowiono po dwóch godzinach.

11:50
14.10.2023

Coraz intensywniejsze walki na północy

Walki w północnej części wschodniego frontu Ukrainy „znacznie się nasiliły” w ostatnich dniach w okolicach Kupiańska i Łymańska, codziennie są dziesiątki ataków sił rosyjskich, informuje dowódca sił lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy Oleksandr Syrski, który odwiedził wojska ukraińskie w regionie. Siły rosyjskie przegrupowały się po poniesionych stratach i rozpoczęły atak. „Głównym celem wroga jest pokonanie grupy naszych wojsk, okrążenie Kupiańska i dotarcie do rzeki Oskił” – powiedział Syrski. Dodał, że pomimo rosyjskich ataków wojska ukraińskie są w gotowości i stawiają opór.

11:34
14.10.2023

Rumunia porozumiała się z Ukrainą w sprawie handlu artykułami rolnymi

Rumuński rząd zatwierdził dekret regulujący import czterech płodów rolnych z Ukrainy – podały ukraińskie i rumuńskie media. Podobną umowę Rumuni zamierzają zawrzeć z Mołdawią.

Czytaj więcej

Rumunia przetarła drogę. Zawarła porozumienie z Ukrainą w sprawie importu rolnego
10:54
14.10.2023

Ukraiński atak dronów na Soczi

Dwa ukraińskie drony wycelowane w Soczi zostały zniszczone – podają rosyjskie źródła w mediach społecznościowych i oficjalna agencja informacyjna TASS. Mieszkańcy nadmorskiego kurortu nad Morzem Czarnym informują o eksplozjach. „W Soczi nie było ofiar ani szkód” – podał na swoim kanale na Telegramie mer miasta Aleksiej Kopaigorodski.

10:28
14.10.2023

Bombardowanie w pobliżu Chersonia: jednak ofiara śmiertelna

Rosyjska bomba spadła w sobotę rano na dom mieszkalny w Berysławiu, w pobliżu Chersonia, zginęła kobieta - poinformował w mediach społecznościowych Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego. Dzień wcześniej wojska rosyjskie ostrzeliwały zamieszkałe tereny w regionie, a nawet bibliotekę w Chersoniu.

09:59
14.10.2023

Czy MKOl dopuści Rosjan i Białorusinów do startu na igrzyskach w Paryżu?

Na pewno nie dowiemy się tego podczas Sesji MKOL-u w Mumbaju, bo nie ma dyskusji na ten temat w agendzie - mówi "Rzeczpospolitej" Maja Włoszczowska, członkini Komisji Zawodniczej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). - Niedawno odbyło się Forum Zawodnicze w Lozannie z udziałem reprezentantów zawodników z całego świata. W jego trakcie mieliśmy spotkanie Komisji Zawodniczej oraz długą sesję Q&A z prezydentem Thomasem Bachem. Temat oczywiście był dyskutowany. Nie ma jednak jeszcze informacji, kiedy zapadnie ostateczna decyzja. Z pewnością zawieszenie Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego w ostatnich dniach sytuację jeszcze bardziej komplikuje.

Czytaj więcej

Czy Rosja będzie na igrzyskach w Paryżu? Maja Włoszczowska: MKOl na razie obserwuje
09:27
14.10.2023

Rosja aresztuje adwokatów Nawalnego

Rosyjskie niezależne źródła potwierdziły, że wczoraj zostali zatrzymani adwokaci, którzy w różnych okresach bronili lidera opozycji Aleksieja Nawalnego. Wadim Kobziew, Igor Siergunin i Aleksiej Lipcer zostali oskarżeni o związki z organizacją ekstremistyczną. Lider opozycji Aleksiej Nawalny jest więziony od 2021 roku. Co kilka miesięcy reżim stawia mu kolejne zarzuty i orzeka nowe wyroki. W sierpniu uprawomocnił się wyrok 19 lat pozbawienia wolności za ekstremizm.

08:56
14.10.2023

Duże straty Rosjan

W ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili 970 żołnierzy, dziewięć czołgów, 26 systemów artyleryjskich i 24 pojazdy opancerzone. Wojska ukraińskie zestrzeliły też rosyjski myśliwiec Su-25 — podał Sztab Generalny Armii Ukrainy w porannym komunikacie. Wojska rosyjskie nadal próbują przełamać ukraińską obronę w rejonie Awdijiwki w obwodzie donieckim na wschodzie kraju, odparto tam 20 ataków.

08:29
14.10.2023

W piątek z Ukrainy do Polski wjechało 26,5 tys. osób

13 października z Ukrainy do Polski odprawiono 26,5 tys. osób, a w przeciwnym kierunku 23,9 tys. osób. Od początku wojny do Polski wjechało ponad 16,516 mln osób, a z Polski do Ukrainy - 14,903 mln osób.

07:51
14.10.2023

Rosja opowiada się za prawami człowieka. O co chodzi?

Rosja zaproponowała w piątek projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której wzywa się do humanitarnego zawieszenia broni i potępia przemoc wobec ludności cywilnej oraz wszelkie akty terroryzmu. "Projekt uchwały wzywa także do uwolnienia zakładników, dostępu do pomocy humanitarnej i bezpiecznej ewakuacji potrzebującej ludności cywilnej. Jak podali dyplomaci, tekst został przekazany 15-osobowej Radzie podczas posiedzenia za zamkniętymi drzwiami na temat konfliktu w piątek" - poinformowała agencja Reutera. Projekt dokumentu, jaki otrzymał Reuters, odnosi się do Izraela i Palestyńczyków, ale nie wymienia bezpośrednio Hamasu.  - Nie konsultowali się z nikim i nie wspomniano nawet o Hamasie, więc najwyraźniej nie mówią poważnie ani nie są powiązani z większością członków Rady - skomentował anonimowy dyplomata Rady Bezpieczeństwa ONZ.

07:16
14.10.2023

ISW: Rosyjska ofensywa pod Awdijiwką napotyka niepowodzenia

Siły rosyjskie poniosły szereg porażek podczas ataku na miasto Awdijiwka w obwodzie donieckim, podał Instytut Studiów Wojennych. Według ISW siły ukraińskie w regionie w dalszym ciągu odpierają rosyjskie ataki i wykorzystują pola minowe, aby utrudniać natarcie sił Moskwy w stronę miasta. ISW zauważa również, że źródła rosyjskie opublikowały sprzeczne relacje dotyczące okupacji koksowni Awdijiwka. „ISW nie zaobserwował żadnych dowodów potwierdzających, że w chwili publikacji siły rosyjskie przejęły kontrolę nad fabryką” – piszą analitycy.

10 października armia ukraińska ogłosiła, że ​​Rosja wzmocniła swoje siły w pobliżu Awdijiwki, wysyłając w ten region ponad 2 tys. żołnierzy. Samo miasto jest w dużej mierze zrujnowane po dziewięciu latach wojny w Donbasie i walk, które nasiliły się od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę. Według ISW Rosja zamierzała przedstawić swoją ofensywę pod Awdijiwką jako dowód niepowodzenia ukraińskiej kontrofensywy. 10 października Instytut oszacował, że rosyjski atak na Awdijiwkę miał na celu odwrócenie sił kijowskich od innych kluczowych obszarów frontu.

06:45
14.10.2023

Patrioty od Holandii dla Ukrainy

Holandia podjęła decyzje w sprawie wzmocnienia ukraińskiej obrony przeciwlotniczej — oznajmił w piątek prezydent Ukrainy po rozmowach w Odessie z premierem Holandii. Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał z Markiem Ruttem o dalszych krokach dotyczących koalicji na rzecz przekazania Ukrainie samolotów F-16. — Omówiliśmy także wzmocnienie sankcji przeciwko Rosji. Widzimy konieczność podejmowania znacznie szybciej dalszych kroków w celu ograniczenia Rosji możliwości finansowania wojny — napisał Zełenski w mediach społecznościowych.

06:30
14.10.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 597