04:39
06.09.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 560
00:07
06.09.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:54
05.09.2023

Kolejny dron zestrzelony nad Rosją

Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że dziś wieczorem zestrzeliło nad swoim terytorium kolejnego drona.

Dron został zestrzelony w obwodzie briańskim, który graniczy z Ukrainą, tuż przed północą czasu rosyjskiego, ale Ministerstwo Obrony nie potwierdziło, czy są jakieś ofiary ani czy wyrządził jakiekolwiek szkody.

Jeśli wierzyć doniesieniom, ataki dronów stają się na rosyjskiej ziemi niemal codziennością, ponieważ Ukraina najwyraźniej zwiększa wysiłki, aby uderzać poza swoimi granicami.

23:49
05.09.2023

Ministerstwo Obrony Ukrainy dziękuje Reznikowowi

23:41
05.09.2023

Grupa Wagnera zostanie uznana w Wielkiej Brytanii za organizację terrorystyczną

Grupa najemników Wagnera zostanie oficjalnie uznana w Wielkiej Brytanii za organizację terrorystyczną. Projekt uchwały w tej sprawie jest przygotowywany  i ma zostać przedstawiony jutro parlamentowi.

Minister spraw wewnętrznych Suella Braverman powiedziała: - Grupa Wagnera to brutalna i niszczycielska organizacja, która działa za granicą jako narzędzie wojskowe Rosji Władimira Putina. Podczas gdy reżim Putina decyduje, co zrobić z potworem, którego stworzył, ciągłe destabilizujące działania Wagnera w dalszym ciągu służą jedynie politycznym celom Kremla.

23:16
05.09.2023

Zbiegły rosyjski pilot dostanie nagrodę

Będzie to równowartość pół miliona dolarów w ukraińskich hrywnach.

Czytaj więcej

Zbiegły rosyjski pilot helikoptera otrzyma wysoką nagrodę pieniężną
22:49
05.09.2023

Zełenski dostał koszulkę na wypadek negocjacji z Putinem

Na koszulce wydrukowane jest słynne zdanie ukraińskiego żołnierza z Wyspy Węży. "Ruski okręcie, idź na ****".

22:20
05.09.2023

Córka Putina po rozpoczęciu wojny publikuje artykuły w amerykańskim czasopiśmie naukowym

Najstarsza córka prezydenta Rosji Władimira Putina, Maria Woroncowa, po wybuchu wojny na pełną skalę na Ukrainie, opublikowała kilka artykułów w publikacjach naukowych w Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii.

Maria Woroncewa jest z wykształcenia pediatrą endokrynologiem.

Trzy artykuły, napisane przez Woroncewą wspólnie z kolegami z Wydziału Medycyny Podstawowej Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, którego od 2022 roku jest prodziekanem, ukazały się w szanowanym amerykańskim czasopiśmie The Endocrine Society i szwajcarskim wydawnictwie naukowym MDPI Publishing.

Woroncewa od wybuchu wojny jest objęta sankcjami w USA, Wielkiej Brytanii i UE, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i UE, jednak formalnie nałożone na nią ograniczenia nie zabraniają jej publikowania w tych państwach.

21:55
05.09.2023

Komisja parlamentarna rekomenduje powołanie Umerowa na stanowisko ministra obrony

Komisja Rady Najwyższej ds. Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu rekomendowała mianowanie Rustema Umerowa na stanowisko Ministra Obrony Ukrainy.

Kandydaturę Umerowa poparli wszyscy członkowie komisji.

21:35
05.09.2023

Mercedes-Benz przekazał Ukrainie 100 pojazdów Zetros

Firma zapewniła także szkolenie kierowców. Fundusze na zakup SUV-ów przeznaczył rząd niemiecki.

Zetros

Zetros

X/Nexta

21:13
05.09.2023

Rosja przechwyciła ukraińskiego drona nad obwodem biełgorodzkim

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że jej obrona powietrzna przechwyciła ukraiński dron nad obwodem biełgorodzkim.

To drugi zgłoszony dzisiaj atak na obszarze południowej Rosji.

Wcześniej gubernator Wiaczesław Gładkow powiedział, że w wyniku ostrzału obwodu biełgorodzkiego, który graniczy z obwodem charkowskim, jedna osoba zginęła, a druga została ranna.

20:44
05.09.2023

ZN.UA: W środę do Kijowa przybędzie Antony Blinken

O wizycie poinformował portal ZN.ua, powołując się na swoje źródła.

Szczegóły wizyty nie są jeszcze znane. Blinken ostatni raz był w Kijowie we wrześniu 2022 r., kiedy spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i omawiał pomoc USA dla Ukrainy.

Departament Stanu USA ogłosił 29 sierpnia nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, obejmujący rakiety AIM-9M, amunicję HIMARS, systemy Javelin i inną pomoc o łącznej wartości 250 mln dolarów.

20:16
05.09.2023

Zełenski zdymisjonował gubernatora obwodu donieckiego Pawła Kyryłenkę

Prezydent Wołodymyr Zełenski wydał 5 września dekret o zwolnieniu gubernatora obwodu donieckiego Pawła Kyryłenki.

"Ukraińska Prawda” podała, powołując się na swoje źródła, że Kyryłenko zostanie szefem Komitetu Antymonopolowego. 2 września poseł partii Hołos Jarosław Żeleznyak także informował, że Kyrylenko stanie na czele urzędu antymonopolowego.

19:48
05.09.2023

Kijów przygotowuje się na trudną zimę

- Lato się skończyło i przygotowujemy się do sezonu grzewczego… Będzie trudny – powiedział we wtorek mer Kijowa Witalij Kliczko, sprawdzając renowację systemu ciepłowniczego w centralnej dzielnicy Podil.

- Ubiegły rok był jednym z najtrudniejszych sezonów, w którym uszkodzono ponad 60 procent infrastruktury naszego miasta – dodał mer.

19:22
05.09.2023

Putin twierdzi, że Zachód zainstalował Zełenskiego, aby ukryć nazizm

Dzisiejsze uwagi Putina na temat Zełenskiego były odpowiedzią na pytanie zadane mu w rosyjskiej telewizji państwowej.

Czytaj więcej

Putin: Zachód ulokował Żyda na czele Ukrainy, żeby ukryć gloryfikację nazizmu
18:52
05.09.2023

Kreml „nie ma nic do powiedzenia” w sprawie spotkania Putin-Kim

Kreml „nie ma nic do powiedzenia” na temat doniesień amerykańskiego wywiadu, że północnokoreański przywódca Kim Dzong Un planuje w tym miesiącu udać się do Rosji, aby spotkać się z prezydentem Władimirem Putinem i omówić zaopatrzenie Moskwy w broń dla Ukrainy.

Zapytany, czy może potwierdzić rozmowy, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odpowiedział: „Nie, nie mogę. Nie ma nic do powiedzenia.

18:27
05.09.2023

Brytyjskie Ministerstwo Obrony komentuje zniszczenie czołgu Challenger 2

Nagrania szeroko udostępniane w mediach społecznościowych pokazują jeden z 14 czołgów, które Wielka Brytania przekazała Kijowowi w styczniu. Maszyna stoi na poboczu drogi i unosi się z niej gęsty szary dym i wydobywa się ogień. Nie jest jasne, w jaki sposób czołg został zniszczony, ale przyjmuje się, że ukraińska załoga znajdująca się w czołgu przeżyła atak.

Wygląda na to, że materiał filmowy został nakręcony z samochodu, w którym znajdował się personel ukraińskich sił zbrojnych, który chciał uciec przed walkami.

Źródło w brytyjskim ministerstwie obrony stwierdziło, że "to podkreśla jakość zestawu, który dajemy Ukrainie. W czołgach, którymi Ukraina dysponowała przed wsparciem Zachodu, szanse załogi na przeżycie były nikłe".

18:03
05.09.2023

Rosyjski pilot, który przekazał śmigłowiec Ukrainie, może wstąpić do AFU

Może, ale nie podjął jeszcze decyzji.

17:39
05.09.2023

Duda zapowiada 4 proc. PKB na obronność

Prezydent  Andrzej Duda powiedział, że Polska planuje w przyszłym roku wydać ponad 4 proc. swojego PKB na obronę w związku z obawami związanymi z wojną w sąsiedniej Ukrainie.

Czytaj więcej

Duda: W przyszłym roku Polska wyda ponad 4 proc. PKB na obronność
17:10
05.09.2023

SBU oskarża Fridmana o finansowanie wojny

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oskarżyła urodzonego na Ukrainie rosyjskiego oligarchę Michaiła Fridmana o finansowanie wojny Rosji z Ukrainą.

Fridman jest prezesem Alfa Group, prywatnego konglomeratu działającego głównie w Rosji i byłych krajach radzieckich, zajmującego się bankowością, ubezpieczeniami, handlem detalicznym i produkcją wody mineralnej. Według Bloomberg Billionaire’s Index jego majątek netto wynosi 11,4 miliarda dolarów. Fridman jest także prezesem Alfa Bank, czwartej co do wielkości firmy świadczącej usługi finansowe w Rosji i jej największego prywatnego banku.

W zeszłym tygodniu Alfa Bank został dotknięty sankcjami, które uniemożliwią mu pozyskiwanie pieniędzy na rynku amerykańskim. Fridman jest jednym z nielicznych rosyjskich oligarchów, którzy wypowiadali się przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę. W początkach wojny nazwał konflikt „tragedią” zarówno dla Ukraińców, jak i Rosjan.

SBU ustaliła jednak, że odkąd Moskwa rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę, Fridman przelał około 2 miliardy rubli (około 20 milionów dolarów) na kilka fabryk wojskowych w Rosji, w tym fabrykę nabojów w Tule, która produkuje amunicję dla armii, oraz fabrykę Ural Optical- Zakład Mechaniczny, produkujący najnowocześniejszy sprzęt do samolotów bojowych i śmigłowców, a  także organizował zbiórkę pomocy materialnej i technicznej na potrzeby sił rosyjskich walczących na Ukrainie.

16:44
05.09.2023

Moskwa twierdzi, że do ataku na terytorium Rosji użyto australijskich dronów

Rosja twierdzi, że Ukraina użyła australijskich dronów do ataków na cele na terytorium Rosji i że Canberra jestcoraz bardziej wciągana w konflikt.

- Jak się okazuje, australijskie drony są w rzeczywistości wykorzystywane do ataków na cele w Rosji – powiedziała rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zacharowa.

Rzeczniczka oskarżyła także rząd australijski o „entuzjastyczny wkład w antyrosyjską kampanię kierowaną z Waszyngtonu”, próbując jednocześnie ukryć przed opinią publiczną „okoliczności nie do pozazdroszczenia wskazujące, że Australia jest coraz bardziej wciągana w konflikt na Ukrainie”.

16:21
05.09.2023

Doradca Zełenskiego komentuje rady prezydenta Erdogana

Doradca prezydenta Ukrainy  Mychajło Podolak ustosunkował się do rad prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana, które ten przedstawił  w poniedziałek po rozmowach z przywódcą Rosji Władimirem Putinem.

Prezydent Turcji stwierdził, że Ukraina powinna "złagodzić swoje stanowisko", aby można było doprowadzić do wznowienia umowy zbożowej z Morza Czarnego.

- Bądźmy realistami i przestańmy omawiać nieistniejące opcje, a tym bardziej zachęcać Rosję do popełniania dalszych zbrodni – powiedział agencji prasowej Reuters doradca prezydenta Mychajło Podolak.

Powiedział, że Rosja jest „niezwykle zainteresowana” zniszczeniem portów i infrastruktury zbożowej.  - Gdzie tu pole do ukraińskiego „złagodzenia"? – spytał Podolak.

15:59
05.09.2023

Remonty uszkodzonych przedszkoli w obwodzie kijowskim

W stołecznym obwodzie Ukrainy wyremontowano do tej pory 67 z 86 przedszkoli, uszkodzonych podczas okresu, gdy na terenie regionu przebywały wojska rosyjskie - podała lokalna administracja.

15:53
05.09.2023

Ukraińskie wojsko o stratach Rosjan

Przedstawiciel sił ukraińskich na południu Ukrainy Ołeksandr Sztupun przekazał, że na kierunku tawrijskim ukraińscy żołnierze wciąż prowadzą działania kontrbateryjne. Według niego, poprzedniego dnia straty wojsk rosyjskich w ludziach wyniosły 172 osoby. Rosjanie mieli też stracić 20 jednostek sprzętu, w tym dwa czołgi.

Ołeksandr Sztupun mówił, że Ukraińcy wciąż powstrzymują natarcie wojsk rosyjskich na kierunkach Awdijiwki i Marjinki.

15:46
05.09.2023

Zełenski w obwodzie donieckim

Służby prasowe prezydenta Ukrainy podały, że Wołodymy Zełenski odwiedził brygady prowadzące działania ofensywne na kierunku bachmuckim w obwodzie donieckim.

W komunikacie czytamy, że Zełenski spotkał się z dowódcą Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy generałem Ołeksandrem Syrskim, wysłuchał meldunków na temat sytuacji operacyjnej na obszarach odpowiedzialności Dowództwa Operacyjnego Łyman i Sołedar. Prezydent Ukrainy omówił także z żołnierzami potrzeby oddziałów, w szczególności zaopatrzenie w pociski artyleryjskie i rakiety do systemów obrony powietrznej.

15:40
05.09.2023

W Niemczech wyprodukują więcej zestawów IRIS-T i więcej amunicji do nich

Według ich producenta, zestawy IRIS-T na Ukrainie wykazują się blisko 100-procentową skutecznością i - jak dotąd - zestrzeliły ponad 110 celów. Większość zestrzelonych celów stanowiły pociski manewrujące, takie jak pociski Kalibr wystrzeliwane przez rosyjskie okręty.

Czytaj więcej

W Niemczech będą produkować osiem zestawów przeciwlotniczych rocznie zamiast trzech
15:38
05.09.2023

Uzbekistan uderza w Rosję. Koniec z przelewami za granicę

Od napaści na Ukrainę i pierwszych sankcji, Kreml i Rosjanie wykorzystują Uzbekistan do transakcji bankowych z zagranicą. Teraz to się skończy.

Czytaj więcej

Uzbekistan odcina Rosjan od przelewów za granicę
15:33
05.09.2023

Ostrzał w obwodzie chersońskim, są osoby ranne

Szef Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Prokudin podał, że wojska rosyjskie ostrzelały miejscowość Iwaniwka. W wyniku ostrzału ranne zostały dwie kobiety w wieku 53 i 73 lat. Poszkodowane trafiły do szpitala.

15:21
05.09.2023

W sierpniu Ukraina zwiększyła eksport produktów rolnych o 16 proc.

Ukraiński Klub Biznesu Rolniczego podał, że w sierpniu 2023 roku Ukraina wyeksportowała 4,3 mln ton produktów rolnych, czyli o 16 proc. więcej niż w lipcu. Z uwagi na kolejki nie wszystkie produkty ujęte w tej statystyce przekroczyły granicę.

14:58
05.09.2023

11 lat więzienia dla rosyjskiej kolaborantki

Ukraińska prokuratura podała, iż oskarżyciele udowodnili przed sądem, że kobieta z obwodu ługańskiego, od lat mieszkająca w Charkowie, przekazywała Rosjanom informacje dotyczące dyslokacji ukraińskich żołnierzy i sprzętu wojskowego na terenie miasta. Kobieta miała też pomagać w korygowaniu ostrzału placówek edukacyjnych, medycznych i terenów zamieszkałych.

Zatrzymana w kwietniu 2022 r. oskarżona, która teraz została skazana na 11 lat więzienia, nie przyznała się do winy. Obrona zapowiada apelację.

14:39
05.09.2023

Kiedy będzie można mówić o sukcesie ukraińskiej kontrofensywy?

O sukcesie ukraińskiej kontrofensywy będzie można mówić dopiero wtedy, gdy ukraińska armia wkroczy do Melitopola (120 km od linii frontu) lub Mariupola (około 100 km od frontu). Po drodze będzie jeszcze druga, trzecia i kolejne linie obrony znajdujące się tuż przy strategicznych dla Rosjan okupowanych miastach.

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy. Patrzmy nie tylko na linię frontu
14:17
05.09.2023

Po co Putinowi spotkanie z Kim Dzong Unem?

Pole manewru Władimira Putina jest bardzo ograniczone. Ścigany listem gończym przez Międzynarodowy Trybunał Karny, musi starannie analizować kraje, do których się udaje. A najlepiej w ogóle nie wyjeżdżać z Rosji.

Czytaj więcej

Zdesperowany jak Władimir Putin. Spotka się z ostatnim przyjacielem
14:02
05.09.2023

Ołeksij Reznikow nie jest już ministrem obrony Ukrainy

Ukraiński parlament (Rada Najwyższa) przegłosował odwołanie Ołeksija Reznikowa ze stanowiska ministra obrony Ukrainy.

Czytaj więcej

Ołeksij Reznikow stracił stanowisko. Minister obrony Ukrainy odwołany przez parlament
13:43
05.09.2023

Przedstawiciel separatystów przeżył zamach

Jak wcześniej informowaliśmy, Jurij Afansjewski, szef Komitetu Celnego tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej - samozwańczej, separatystycznej republiki istniejącej na terytorium okupowanej przez Rosję części obwodu ługańskiego - padł ofiarą zamachu.

Powołując się na Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej agencja Interfax podała, że podejrzany o dokonanie zamachu został zatrzymany. Według tego źródła, Jurij Afansjewski i jego syn odnieśli liczne obrażenia, przebywają w placówce medycznej, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Według informacji strony rosyjskiej, ładunek wybuchowy był ukryty w telefonie komórkowym.

13:23
05.09.2023

Bułgaria odebrała Łukoilowi terminal. Rosjanie nie dostaną odszkodowania

Bułgaria nie zapłaci odszkodowania rosyjskiemu koncernowi naftowemu za anulowanie wydanej licencji na terminal naftowy w porcie nad Morzem Czarnym. Umowa została rozwiązana na skutek działania siły wyższej. Łukoil zawdzięcza to wojnie wywołanej przez Kreml.

Czytaj więcej

Bułgaria wyrzuciła Łukoil z terminalu, odszkodowania nie będzie
13:03
05.09.2023

Rosjanie zmieniają sposób korzystania z artylerii

Zdaniem brytyjskiego ośrodka analitycznego, wojska rosyjskie odchodzą od starej strategii prowadzenia zmasowanego ostrzału artyleryjskiego.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Analiza: Rosja odchodzi od strategii z czasów ZSRR
12:45
05.09.2023

Mołdawia przekazuje magistrale gazowe Rumunii. Cios w Gazprom

Trzeci pakiet energetyczny UE zacznie obowiązywać w Mołdawii. Kontrolę nad magistralami gazowymi przejmie Rumunia. To z jej operatorem gazowym musi teraz rozmawiać Gazprom.

Czytaj więcej

Rumunia przejmuje magistrale Mołdawii. Gazprom w kropce
12:21
05.09.2023

Ławrow leci szukać sojuszników w Bangladeszu

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow podczas swojej roboczej wizyty w Bangladeszu w dniach 7-8 września spotka się z premierem i ministrem spraw zagranicznych tego kraju - zapowiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Dodała, że strony "omówią stosunki dwustronne oraz aktualne problemy regionalne i międzynarodowe".

12:07
05.09.2023

W okupowanym Berdiańsku rozległy się eksplozje

Informacje takie przekazuje doradca ukraińskiego mera Mariupola, Petro Andriuszczenko.

11:45
05.09.2023

Ministerstwo Obrony Ukrainy: 32 ofiary wysadzenia Kachowskiej Elektrowni Wodnej przez Rosjan

Ministerstwo Obrony Ukrainy podało, że w wyniku wysadzenia Kachowskiej Elektrowni Wodnej przez Rosjan 6 czerwca 32 osoby zginęły, 28 zostało rannych, a 39 uważa się za zaginione.

11:39
05.09.2023

Siergiej Szojgu twierdzi, że Ukraińcy stracili w czasie kontrofensywy 66 tys. żołnierzy

Ukraińska armia miała też stracić 7 600 sztuk sprzętu wojskowego - twierdzi Szojgu.

Czytaj więcej

Kontrofensywa: Szojgu przyznaje, że sytuacja w obwodzie zaporoskim jest trudna
11:36
05.09.2023

Miedwiediew: Specjalna operacja wojskowa musi trwać do zwycięstwa

W wypowiedzi cytowanej przez Radio Swoboda Erik Møse, przewodniczący Międzynarodowej Komisji Śledczej ONZ ds. zbrodni na Ukrainie oświadczył w poniedziałek, że jak dotąd nie ma wystarczających dowodów - zgodnie z wymogami prawnymi Konwencji o ludobójstwie - że na Ukrainie ma miejsce ludobójstwo.

Do tej deklaracji odniósł się były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Polityk zarzucił kijowskim władzom zabijanie ludności cywilnej Donbasu od 2014 r. (wybuchł tam wówczas konflikt między siłami wiernymi Ukrainie a prorosyjskimi separatystami, którzy proklamowali samozwańcze "republiki ludowe", Doniecką i Ługańską).

Dmitrij Miedwiediew napisał w mediach społecznościowych, że ukraińskie władze spotkają się z "zasłużoną karą". "Dlatego specjalna operacja wojskowa (tak Kreml nazywa inwazję na Ukrainę - red.) musi trwać aż do pełnego osiągnięcia jej celów" i do "ostatecznego zwycięstwa" nad tymi, którzy przez osiem lat "poddawali swój naród eksterminacji" - oświadczył były prezydent Rosji.

11:24
05.09.2023

Kreml skomentował zmianę na stanowisku szefa MON Ukrainy

Powołanie nowego ministra obrony w Kijowie jest wewnętrzną sprawą Ukrainy - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując dymisję Ołeksija Reznikowa. W niedzielę prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski poinformował, że chciałby, aby dotychczasowego szefa resortu obrony zastąpił Rustem Umerow. Do zmiany ma dojść w tym tygodniu.

11:15
05.09.2023

Kreml nie potwierdza, że w Rosji trwają przygotowania do spotkania Władimira Putina z Kim Dzong Unem

- Nie mamy nic do powiedzenia w tym temacie - powiedział Pieskow pytany o doniesienia amerykańskich mediów, z których wynika, że Kim Dzong Un ma spotkać się we wrześniu z Władimirem Putinem we Władywostoku.

11:06
05.09.2023

Alarm powietrzny na Ukrainie

Ostrzeżenie dotyczy terenu obwodu zaporoskiego.

10:47
05.09.2023

W Ługańsku doszło do zamachu na szefa Komitetu Celnego samozwańczej, separatystycznej republiki

Jurij Afansjewski, szef Komitetu Celnego tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, samozwańczej, separatystycznej republiki istniejącej na terytorium okupowanej przez Rosję części obwodu ługańskiego, padł ofiarą zamachu bombowego. Bomba miała zostać podłożona w jego domu. Afansjewski miał przeżyć zamach, ale nie wiadomo w jakim jest stanie.

10:41
05.09.2023

Dron zestrzelony na przedmieściach miasta Istra w obwodzie moskiewskim przenosił ładunki wybuchowe

Mer miasta Istra w obwodzie moskiewskim, Tatiana Wituszewa poinformowała, że dron zestrzelony w nocy w rejonie miasta, przenosił materiały wybuchowe.

10:10
05.09.2023

Były minister obrony Wielkiej Brytanii: Rosja musi błagać Koreę Północną o broń

Ben Wallace, były minister obrony Wielkiej Brytanii, oświadczył, że Rosja została zredukowana do kraju "błagającego Koreę Północną o broń". Wallace skomentował w ten sposób doniesienia, z których wynika, że Kim Dzong Un ma przyjechać do Rosji, gdzie będzie rozmawiał z Władimirem Putinem o dostawach broni z Korei Północnej, która miałaby wesprzeć rosyjską armię walczącą na Ukrainie.

10:04
05.09.2023

W okupowanym Mariupolu widziano transport czołgów T-80 zmierzający w stronę Berdiańska

Nagranie na którym widać transport umieścił na swoim kanale w serwisie Telegram Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera Mariupola.

10:00
05.09.2023

Ksenia Sobczak opublikowała zdjęcie gen. Siergieja Surowikina

To pierwsze zdjęcie rosyjskiego generała, byłego dowódcy Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej, które pojawiło się w internecie po buncie Jewgienija Prigożyna i Grupy Wagnera.

Czytaj więcej

Odnalazł się "zaginiony" rosyjski generał Siergiej Surowikin
09:59
05.09.2023

Pierwszy brytyjski czołg Challenger 2 zniszczony na Ukrainie?

Eksperci podkreślają, że nagranie z płonącym challengerem paradoksalnie podkreśla wytrzymałość tego czołgu - zniszczona wieża maszyny jest bowiem nadal przymocowana do kadłuba. 

Czytaj więcej

Rosja twierdzi, że zniszczyła na Ukrainie pierwszy czołg Challenger 2
09:52
05.09.2023

Rosja: Kolonia karna dla zmobilizowanego. Nie wrócił do jednostki

Garnizonowy Sąd Wojskowy w Czelabińsku skazał obywatela obwodu na pięć lat i osiem miesięcy kolonii karnej. Mężczyzna został uznany winnym tego, że jako poddany mobilizacji jesienią ubiegłego roku nie wrócił do jednostki wojskowej z przepustki, ukrywał się i próbował wyrobić sobie nowy paszport. Wyrok wydano na podstawie przepisów o dezercji w czasie mobilizacji.

09:25
05.09.2023

Pożar w zakładach Sibur w Dzierżyńsku

„Z powodu naruszenia procesu technologicznego” w zakładach Sibur w Dzierżyńsku (obwód niżnonowogrodzki) doszło do pożaru - przekazało rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Incydent prawdopodobnie nie jest spowodowany atakiem ukraińskiego drona, ponieważ Dzierżyńsk położony jest ok. 800 km od Ukrainy, ale w podobny sposób Moskwa tłumaczyła na początku sierpnia eksplozję w zakładzie optyczno-mechanicznym w mieście Siergijew Posad pod Moskwą. Lokalne kanały na Telegramie, wbrew oficjalnej propagandzie, twierdziły wówczas, że mogło dojść do ataku przy użyciu bezzałogowca.

09:24
05.09.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie chersońskim

W wyniku ostrzału rakietowego wsi Biłożerka uszkodzonych zostało kilka budynków.

09:20
05.09.2023

FSB zatrzymała mieszkańca Kraju Krasnodarskiego, który próbował opuścić Rosję i dołączyć do ukraińskiej armii

Zatrzymany - jak wynika z komunikatu FSB - to obywatel Rosji, który chciał wstąpić do ukraińskich sił zbrojnych i "zainicjował kontakt z oficerem SBU, który pozyskiwał i szkolił ochotników do udziału w walkach przeciw Siłom Zbrojnym Federacji Rosyjskiej". Mężczyzna został zatrzymany, gdy próbował wyjechać na Ukrainę.

09:13
05.09.2023

Rosyjska obrona powietrzna strąciła drona nad Krymem

Ukraiński dron zestrzelony nad Krymem  Ministerstwo Obrony Rosji przekazało, że rosyjskie wojsko zestrzeliło ukraiński dron nad Krymem. „Zatrzymano próbę przeprowadzenia przez reżim kijowski ataku terrorystycznego bezzałogowym statkiem powietrznym na obiekty na terytorium Federacji Rosyjskiej. Bezzałogowy statek powietrzny został zniszczony nad terytorium Republiki Krymu przez obronę powietrzną pełniącą służbę – napisał w swoim propagandowym oświadczeniu resort.

09:10
05.09.2023

Zmiany w rządzie Ukrainy. Kiedy nowy minister?

Była szefowa Ukraińskiej Fundacji Kultury Julia Fediw może w połowie września zostać powołana na stanowisko ministra kultury i polityki informacyjnej Ukrainy - oświadczył deputowany frakcji Hołos Jarosław Żelezniak.Rada Najwyższa Ukrainy poparła rezygnację poprzedniego ministra kultury Ukrainy, Ołeksandra Tkaczenki, pod koniec lipca.

08:55
05.09.2023

Kułeba: Kijów nie może negocjować z Putinem

W rozmowie z japońskim nadawcą NHK minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że jego kraj nie może negocjować pokoju z Władimirem Putinem, ponieważ prezydent Rosji nie jest godny zaufania.

Szef ukraińskiej dyplomacji dodał, że Ukraina nie ma innego wyjścia, jak tylko odnieść sukces w kontrofensywie przeciwko Rosji.

08:39
05.09.2023

Ostrzał w obwodzie charkowskim

Szef charkowskiej administracji wojskowej Ołeh Syniehubow podał, że w poniedziałek wieczorem dwie kierowane bomby lotnicze uderzyły w wieś w rejonie iziumskim. "Zniszczony został budynek przedszkola obok szkoły. Odnotowano także trafienie w pobliżu prywatnego domu" - przekazał Syniehubow dodając, e nie było ofiar.

08:15
05.09.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 15,271 mln osób

4 września granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 27,1 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 25,6 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 13,553 mln osób.

07:58
05.09.2023

Dowódca Zjednoczonych Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że skuteczność obrony powietrznej w obwodzie sumskim musi zostać zwiększona

Gen. Serhij Najew przekonywał, że wszystkie środki służące do atakowania obwodu sumskiego z powietrza muszą być zestrzeliwane.

07:46
05.09.2023

W wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło 503 dzieci

Informacje takie przekazuje ukraińska Prokuratura Generalna. Z jej informacji wynika, że wskutek działań wojennych rannych zostało na Ukrainie 1 120 dzieci.

07:35
05.09.2023

Na Morzu Czarnym nie ma rosyjskich okrętów uzbrojonych w pociski Kalibr

Natalia Humeniuk z ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" podała, że na Morzu Czarnym jest obecnie 10 rosyjskich okrętów, ale żaden nie jest uzbrojony w pociski Kalibr.

07:24
05.09.2023

Obwód chersoński ostrzelany 57 razy w ciągu doby

W wyniku ostrzału ranne zostało dziecko - podał gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin.

07:07
05.09.2023

W poniedziałek wieczorem Rosjanie ostrzelali rejon synelnykowski przy użyciu artylerii rakietowej

Zdjęcia ilustrujące skutki ostrzału publikuje Serhij Łysak, stojący na czele władz obwodu dniepropietrowskiego.

07:04
05.09.2023

Rosjanie twierdzą, że zniszczyli cztery ukraińskie składy amunicji w ciągu doby

Do zniszczenia składów amunicji ukraińskiej armii miało dojść w obwodzie donieckim i obwodzie zaporoskim - podaje Oleg Czeczkow, szef biura prasowego zgrupowania wojsk "Zachód".

06:57
05.09.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosjan

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 265 680 żołnierzy, 4 489 czołgów, 8 670 pojazdów opancerzonych, 5 649 zestawów artyleryjskich, 747 wyrzutnie rakiet, 504 zestawy przeciwlotnicze, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 512 bezzałogowych statków powietrznych, 1 447 pocisków manewrujących, 19 jednostek nawodnych, 8 175 pojazdów (w tym cystern), 851 jednostek sprzętu specjalnego.

06:56
05.09.2023

ISW: Rosjanom brakuje amunicji, zmieniają doktrynę w zakresie użycia artylerii

Rosjanie muszą zmieniać swoją doktrynę w zakresie użycia artylerii w związku z przewagą Ukrainy w prowadzeniu ognia kontrbateryjnego oraz ograniczeniami jeśli chodzi o dostępną amunicję. Rosja zaczęła więc stawiać na precyzyjniejsze uderzenia artyleryjskie kosztem zmasowanego ostrzału ukraińskich pozycji - pisze think tank z USA w swojej analizie.

Czytaj więcej

Na południu ukraińska piechota zajęła pozycje za zaporami przeciwczołgowymi
06:32
05.09.2023

Po spotkaniu z Erdoganem Putin oświadczył, że gotów jest wrócić do porozumienia czarnomorskiego

Warunkiem jest zdjęcie z Rosji części sankcji względem finansowania, ubezpieczenia czy kwestii logistycznych dotyczących rosyjskiego eksportu żywności. Będzie pewnie jeszcze podbijał stawkę tak długo, aż uzna, że bez niego żadna znacząca ilość ziarna ukraińskiego w świat nie popłynie - pisze Anna Słojewska.

Czytaj więcej

Anna Słojewska: Zamiast gazu Putin ma teraz zboże
06:22
05.09.2023

80 tys. objętych mobilizacją ukraińskich mężczyzn w wieku poborowym wjechało do Polski po 24 lutego 2022 r.

Władze ukraińskie zapowiadają ich poszukiwanie, a potem ukaranie.

Czytaj więcej

Ściganie Ukraińców unikających wojska nie będzie proste
05:36
05.09.2023

W ciągu doby ukraińskie lotnictwo zaatakowało 11 razy zgrupowania Rosjan

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego komunikatu wynika też, że ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały 11 jednostek rosyjskiej artylerii na pozycjach ogniowych.

05:15
05.09.2023

Władze Kuby ujawniły działanie siatki przemytników ludzi, którzy mieli zmuszać Kubańczyków do udziału w wojnie

Rząd Kuby poinformował, że rozpoczął już postępowania karne w związku z przypadkami zmuszania obywateli Kuby do walki na Ukrainie. "Próby tego rodzaju zostały zneutralizowane i postępowania karne zostały wszczęte wobec osób zaangażowanych w te działania" - głosi komunikat kubańskiego MSZ.

Czytaj więcej

MSZ Kuby: Siatka przemytników ludzi zmuszala Kubańczyków do walki na Ukrainie
04:59
05.09.2023

Kim Dzong Un może we wrześniu spotkać się z Władimirem Putinem we Władywostoku

W czasie spotkania przywódcy mieliby rozmawiać o dostawach broni z Korei Północnej do Rosji - podają amerykańskie media.

Czytaj więcej

Kim Dzong Un pojedzie do Władimira Putina? Ma z nim rozmawiać o dostawach broni
04:36
05.09.2023

Prezydent Wołodymyr Zełenski spotykał się w poniedziałek z ukraińskimi żołnierzami

W wieczornym wystąpieniu Zełenski poinformował, że cały dzień spędził z żołnierzami odwiedzając ich w obwodach donieckim i zaporoskim. Jak dodał wręczył ponad 50 odznaczeń państwowych. Orderem "Złotej Gwiazdy" odznaczył Bohaterów Ukrainy - majora Ołeha Dmytruka z sił powietrzno-desantowych i pułkownika Wiktora Sikozę z piechoty morskiej.

04:34
05.09.2023

Co tydzień pozycje ukraińskie na froncie wschodnim są ostrzeliwane ok. 8 tysięcy razy

Takie informacje przekazuje wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar. Ze słów Malar wynika, że na ukraińskie pozycje na froncie wschodnim spada co tydzień ok. 400 tysięcy pocisków. W rejonie Łymanu Ukraińcy mają odpierać osiem rosyjskich ataków dziennie. Malar przyznała też, że Rosjanie próbowali dokonać przełamania w rejonie Kupiańska, ale zostali powstrzymani i obecnie przegrupowują swoje siły. 

04:32
05.09.2023

Belgia kupiła od Niemiec pociski woda-powietrze Sea Sparrow, z których część ma trafić na Ukrainę

Z 14 kupionych przez Belgię rakiet na Ukrainę ma trafić osiem - podaje belgijskie "L'Echo".

04:29
05.09.2023

Latem w Mariupolu i jego rejonie partyzanci zabili 21 rosyjskich żołnierzy m.in. za pomocą trucizny

Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola, na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że w czasie "ukraińskiego lata" w Mariupolu partyzanci zlikwidowali 21 rosyjskich żołnierzy, "w szczególności za pomocą trucizny".

04:19
05.09.2023

Mer Moskwy, Siergiej Sobianin, informuje o strąceniu dronów nad obwodem moskiewskim i obwodem twerskim

W obwodzie moskiewskim dron został strącony w rejonie miasta Istra. Nad obwodem twerskim dron został zestrzelony w rejonie wsi Zawidowo.

04:16
05.09.2023

Rosyjskie ministerstwo obrony informuje o zniszczeniu ukraińskiego drona nad obwodem kałuskim

Z komunikatu resortu obrony Rosji wynika, że 5 września, ok. 3:00 czasu moskiewskiego, obrona powietrzna strąciła ukraińskiego drona nad obwodem kałuskim.

04:15
05.09.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 558