04:39
07.09.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 561
00:10
07.09.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:59
07.09.2023

Alarmy lotnicze we wschodniej Ukrainie

23:42
06.09.2023

Rustem Umerow: Naszym głównym celem dzisiaj jest wygranie wojny

W mediach społecznościowych nowy minister obrony Ukrainy napisał: „Dla mnie ta wojna nie zaczęła się w 2022 r., ani nawet w 2014 roku".

Czytaj więcej

Rustem Umerow: Ta wojna rozpoczęła się kilka wieków temu
23:15
06.09.2023

Siły ukraińskie w dalszym ciągu poszerzają klin ofensywny między Nowoprokopowką a Wierbowem

Sztab Generalny wojsk ukraińskich ogłasza kontynuację ofensywy w kierunku Melitopola: „Krok po kroku wyzwalane są terytoria okupowane”. W podsumowaniu nie podano żadnych szczegółów.

Amerykański „Instytut Badań nad Wojną” twierdzi, powołując się na dane wizualne pochodzące z geolokalizacji, że siły ukraińskie zajęły część okopów rosyjskiej linii obronnej pod Werbowe.

Sztab generalny sił ukraińskich również poinformował o pewnym postępie na południe od Bachmutu – również bez szczegółów.

22:46
06.09.2023

Stany Zjednoczone zapewnią Ukrainie nowy pakiet pomocowy o łącznej wartości ponad 1 miliarda dolarów.

Takie oświadczenie złożył sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas wspólnej odprawy z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kulebą w Kijowie.

Blinken wspomniał, że pomoc obejmuje dodatkowe 175 mln dolarów w formie wypłaty środków, które zapewnią znaczące wsparcie dla obrony powietrznej Ukrainy, kolejne 100 mln dolarów w postaci zagranicznego finansowania wojskowego na pokrycie długoterminowych potrzeb wojskowych Ukrainy oraz 300 mln dolarów na wsparcie wysiłków organów ścigania mających na celu przywrócenie i utrzymanie prawo i porządek na terenach wyzwolonych.

Stany Zjednoczone wysyłają także pierwszą dostawę odpornych na miny pojazdów chronionych przed zasadzkami do ukraińskiej straży granicznej i policji.

„Nowe finansowanie bezpieczeństwa, które dziś ogłaszamy, zostanie również wzmocnione przez przybycie amerykańskich czołgów Abrams tej jesieni oraz szkolenia ukraińskich pilotów na F-16 w Stanach Zjednoczonych, uzupełniające szkolenia już trwające w Europie” - przekazał Blinken.

Od początku rosyjskiej agresji Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie  na pomoc w zakresie bezpieczeństwa ponad 43 miliardy dolarów.

22:24
06.09.2023

Inwazja Rosji na Ukrainę wpłynęła na schroniska dla zwierząt w Polsce

Część zwierząt Ukraińcy uciekający z ojczyzny zabierali z sobą, a później bywało, że nie mogli ich zabrać do domów, w których byli goszczeni. Część zwierząt z Ukrainy jest też okaleczona przez wojnę, jak Karat i Kuba, psy które straciły wzrok w wyniku wybuchu bomby w Ukrainie. – Przybyło nam psów z Ukrainy. Na początku wojny przyjęliśmy ok. 50 psów, które nie miały przyszłości. Duża część stada została wzięta przez ludzi, zostały niewidome Karat i Kuba oraz kilka sztuk – mówi Aleksandra Cukier, rzeczniczka Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu.

Czytaj więcej

Kryzys uderza w zwierzęta. Spada liczba adopcji, coraz więcej porzuconych czworonogów
22:09
06.09.2023

Blinken: Ukraina poczyniła istotne postępy w kontrofensywie

Ukraina poczyniła istotne postępy w kontrofensywie przeciwko inwazji Rosji - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas niespodziewanej wizyty w Kijowie.

Blinken, pierwszy wysoki urzędnik amerykański, który odwiedził Kijów od rozpoczęcia ukraińskiej kontrofensywy na początku czerwca, przemawiał podczas konferencji prasowej z Dmytrem Kułebą, na której ogłosił także nowy pakiet wsparcia.

- W trwającej kontrofensywie postęp w ciągu ostatnich kilku tygodni przyspieszył. Ta nowa pomoc pomoże ją utrzymać i nabrać dalszego impetu - powiedział.

Wcześniej opisał postępy jako ważne i „bardzo, bardzo zachęcające” – podała agencja Reuters.

21:46
06.09.2023

Rosja rozpoczyna rejestrację więźniów

Wcześniej w wojsku nie mogli służyć nie tylko więźniowie, ale także obywatele zwolnieni z kolonii przed procesem, zgodnie z prawem Federacji Rosyjskiej. W zasadzie nie można było ich powoływać do służby wojskowej, mobilizować i zawierać z nimi umów.

Czytaj więcej

Rosja rejestruje więźniów w koloniach karnych pod kątem służby wojskowej
21:16
06.09.2023

Dania przeznaczy ponad 43 miliony dolarów na odbudowę Ukrainy

Jak podaje dziennik biznesowy Jyllands-Posten, środki zostaną przeznaczone na odbudowę Ukrainy, pomoc humanitarną i inne potrzeby.

20:48
06.09.2023

Pentagon ogłosił wysyłkę amunicji z uranem

Administracja prezydenta Bidena ostatecznie zdecydowała się wysłać amunicję, ponieważ uważa się ją za najskuteczniejszy sposób uzbrajania amerykańskich czołgów Abrams.

Czytaj więcej

Pentagon ogłasza wysyłkę na Ukrainę amunicji ze zubożonym uranem
20:22
06.09.2023

Szef Sztabu Generalnego WP: NATO powinno ostrzej odpowiedzieć Rosji

- Rosja publicznie mówi, że rozmieszcza systemy nuklearne na Białorusi i co my robimy? Nie chcę za bardzo eskalować, ale co jest nie tak? NATO jest organizacją nuklearną. Kropka - mówił na Forum Ekonomicznym w Karpaczu szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak.

Czytaj więcej

Gen. Andrzejczak: NATO jest organizacją nuklearną. Powinno ostrzej odpowiadać Rosji
20:00
06.09.2023

UE potępia atak na Konstantynówkę jako ohydny i barbarzyński

W oświadczeniu służb dyplomatycznych UE stwierdzono, że Rosja „w dalszym ciągu terroryzuje ludność cywilną Ukrainy” i że osoby stojące za atakiem zostaną pociągnięte do odpowiedzialności.

19:38
06.09.2023

Mimo wezwań Putina rosyjscy urzędnicy kupują zagraniczne auta

Urzędnicy w Rosji pokochali zagraniczne samochody, a szczególnie te chińskie. W sierpniu organy rządowe zakupiły 151 aut produkcji zagranicznej i to mimo wezwań Putina aby urzędnicy i parlamentarzyści przesiedli się na auta krajowej produkcji.

Czytaj więcej

Rosyjscy urzędnicy wybierają zagraniczne auta. Fiasko wezwań Putina
19:20
06.09.2023

Sojusznicy z NATO wyrażają solidarność z Rumunią

Władze rumuńskie potwierdziły, że na rumuńskiej ziemi, w pobliżu granicy z Ukrainą, znaleziono szczątki prawdopodobnie drona.

Władze rumuńskie badają incydent. Rumunia poinformowała sojuszników NATO o tym incydencie podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej, a sojusznicy wyrazili silną solidarność z Rumunią.

"Od ubiegłego roku, w odpowiedzi na agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie, NATO znacznie zwiększyło swoją obecność w regionie Morza Czarnego. Nadal uważnie monitorujemy sytuację i pozostajemy w bliskim kontakcie z naszym sojusznikiem Rumunią" - brzmi komunikat NATO.

18:57
06.09.2023

Nowy minister obrony zapowiada walkę z korupcją

- Skorumpowanych urzędników utożsamia się z terrorystami, a my z terrorystami nie negocjujemy – powiedział nowy minister obrony Ukrainy Rustem Umierow.

18:39
06.09.2023

Miliband: Na Ukrainie „nienormalność ulega normalizacji"

David Miliband, szef Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego i były brytyjski minister spraw zagranicznych, stwierdził, że na Ukrainie „nienormalność ulega normalizacji” w miarę jak wojna Rosji z tym krajem trwa, a globalną reakcję wkrada się coraz większe zmęczenie.

Miliband, rozmawiając z „The Guardian” podczas wizyty w Kijowie, powiedział również, że jest szczególnie zaniepokojony zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA, po tym jak kilku kandydatów do nominacji Republikanów wykorzystało niedawną debatę do wezwania do ograniczenia pomocy USA dla Ukrainy.

- To uderzające, że debata w Partii Republikańskiej zmierza w bardzo izolacjonistycznym kierunku. Nie tylko prezydent Trump grozi, że wyciągnie dywanik spod Ukrainy – powiedział Miliband.

18:18
06.09.2023

Rosyjscy weterani zostaną przeszkoleni na nauczycieli obrony

Minister edukacji oznajmił, że rosyjscy weterani zostaną przeszkoleni na nauczycieli w szkołach w celu prowadzenia nowego kursu dotyczącego bezpieczeństwa i obrony.

Dzieci powyżej 16. roku życia przejdą także podstawowe szkolenie wojskowe, obejmujące obsługę karabinu szturmowego Kałasznikowa i różnych granatów ręcznych, a także samoobronę. Zajęcia będą nosić nazwę "Podstawy bezpieczeństwa i obronności Ojczyzny” – podają państwowe media.

17:59
06.09.2023

Były gubernator obwodu donieckiego nowym szefem Komitetu Antymonopolowego

Zgodnie z wczorajszymi nieoficjalnymi informacjami ukraińskich mediów, były gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko został mianowany szefem Komitetu Antymonopolowego

17:39
06.09.2023

Zełenski i premier Danii spotkali się w Kijowie, aby omówić pakiet pomocowy

Prezydent Ukrainy spotkał się z Mette Frederiksen, która jest dziś kolejnym niespodziewanym gościem w Kijowie.

Prezydent Zełenski spotkał się z premier Danii  zaledwie kilka godzin po rozmowach z Antonym Blinkenem.

Spotkali się, aby omówić niedawno ogłoszony pakiet pomocowy, który przede wszystkim obejmował bardzo pożądane myśliwce F-16.

17:18
06.09.2023

W Konstantynówce zginęło 17 osób

W wyniku ataku Rosjan na Konstantynówkę w obwodzie donieckim zginęło 17 osób. Wzrosła także liczba rannych - do 32.

16:56
06.09.2023

Zełenska: Każdy atak na Ukrainę jest atakiem na nas wszystkich

Pierwsza dama Ukrainy złożyła kondolencje bliskim ofiar rosyjskiego ataku w Konstantynówce.

"Każdy atak na Ukrainę jest atakiem na nas wszystkich. Musimy być silni i stawić czoła wszelkim przeciwnościom" - napisała Ołena Zełenska.

16:42
06.09.2023

Sekretarz stanu USA wyraża wdzięczność pracownikom ambasady w Kijowie

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wyraził wdzięczność dyplomatom na Ukrainie podczas rozmowy z personelem ambasady USA w Kijowie podczas swojej niezapowiedzianej wizyty.

Blinken przyznał, że przed dyplomatami i lokalnym ukraińskim personelem pracującym w ambasadzie stoją poważne wyzwania – zarówno logistyczne, jak i emocjonalne.

- Wiem, że wielu z was straciło przyjaciół, bliskich, a inni byli świadkami zniszczenia waszych społeczności. 20 członków rodziny naszej ambasady dzielnie służy w ukraińskich siłach zbrojnych i oddajemy cześć ich służbie i odwadze – powiedział Blinken.

Blinken podziękował dyplomatom, którzy włożyli pracę w organizację jego wizyty, a także wizyt innych urzędników amerykańskich.

16:22
06.09.2023

Niemcy zwiększą zakupy amunicji w 2024 

Niemcy planują znacznie zwiększyć zakupy amunicji w 2024 r., powiedział minister obrony Boris Pistorius, w związku z podejmowaniem przez Berlin działań w celu uzupełnienia zapasów uszczuplonych w wyniku darowizn na rzecz Ukrainy.

- Zamierzamy ponad trzykrotnie zwiększyć nasze wydatki na zakupy amunicji w 2024 r. – powiedział Pistorius w przemówieniu przed parlamentem, nie wdając się w szczegóły.

Ponieważ konflikt na Ukrainie stał się wojną na wyniszczenie, w której obie strony codziennie wystrzeliwują tysiące pocisków artyleryjskich, oznacza to, że zapasy na całym Zachodzie się wyczerpały.

Jednocześnie sojusznicy z NATO również próbują uzupełnić zapasy własnych sił zbrojnych.

15:57
06.09.2023

Konstantynówka. Wzrosła liczba rannych

W wyniku ostrzału dokonanego przez wojska rosyjskie w mieście Konstantynówka (obwód doniecki) zginęło 16 osób, a 31 odniosło obrażenia - podała ukraińska prokuratura. Na miejscu zdarzenia trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza.

Czytaj więcej

Rosyjskie rakiety spadły na Konstantynówkę. Najbardziej krwawy atak od miesięcy
15:46
06.09.2023

Umerow: Naszym głównym celem jest zwycięstwo

Rustem Umerow, który został mianowany ministrem obrony Ukrainy, podziękował członkom ukraińskiego parlamentu za zaufanie i oświadczył, że objęcie stanowiska to dla niego wielki zaszczyt.

"Naszym głównym celem jest zwycięstwo" - napisał w mediach społecznościowych. Następca Ołeksija Reznikowa zadeklarował, że zrobi wszystko dla zwycięstwa Ukrainy.

15:23
06.09.2023

Rosja ma problem z transportem LNG

Połowa z grupy sześciu atomowych lodołamaczy floty kontrolowanej przez Rosatom została zbudowana w oparciu o przestarzałe technologie. Za dwa lata jednostki trafią na złom.

Czytaj więcej

Rosji brakuje lodołamaczy, eksport LNG może stanąć
15:01
06.09.2023

Nieoficjalnie: Niemcy będą tworzyć następcę czołgu Leopard 2 ze Szwedami, Hiszpanami i Włochami

Może to oznaczać fiasko wspólnego, niemiecko-francuskiego projektu.

Czytaj więcej

Niemcy nie będą tworzyć następcy czołgu Leopard 2 z Francuzami?
14:39
06.09.2023

Rosjanie ostrzelali rynek w Konstantynówce, w obwodzie donieckim. Wielu zabitych

Doniecka obwodowa administracja wojskowa informuje o 16 zabitych i pięciorgu rannych.

14:29
06.09.2023

Premier Danii oddała hołd ofiarom rosyjskich zbrodni w Buczy

Mette Frederiksen odwiedziła Buczę wraz z prokuratorem generalnym Ukrainy, Andrijem Kostinem.

14:26
06.09.2023

Minister obrony Rosji potwierdził poniedziałkowe informacje MSZ Ukrainy: Część rosyjskiego drona spadła na Rumunię

Prezydent Rumunii, Klaus Iohannis, mówił we wtorek, że Rosjanie atakowali cel w odległości niespełna kilometra od rumuńskiej granicy w czasie ataku na rejon izmaiłski i ukraiński port nad Dunajem, Izmaił. Ze słów Iohannisa wynikało, że minister obrony przekazał mu, iż atak miał miejsce ok. 800 metrow od granicy. - Więc bardzo, bardzo blisko - mówił w czasie konferencji prasowej z premierem Luksemburga, Xavierem Bettelem. - Mogę powiedzieć, że żaden dron, żadna część drona nie wylądowała w Rumunii - dodał wówczas. Środowa wypowiedź ministra obrony, Angela Tilvara zdaje się temu przeczyć.

Czytaj więcej

Minister obrony Rumunii: Część rosyjskiego drona spadła na naszym terytorium
14:05
06.09.2023

Nowa funkcja Kyryłenki

Rada Najwyższa Ukrainy mianowała Pawła Kyryłenkę na przewodniczącego Komitetu Antymonopolowego Ukrainy. Jak podał deputowany Jarosław Żelezniak, kandydaturę Kyryłenki poparło 250 deputowanych, 3 było przeciw, 27 wstrzymało się od głosu a 53 nie głosowało. Jak informowała agencja Ukrinform, 5 września prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał Pawła Kyryłenkę ze stanowiska szefa obwodowej administracji donieckiej. Tego samego dnia decyzją ukraińskiego parlamentu stanowisko straciła dotychczasowa szefowa Komitetu Antymonopolowego Ukrainy Olha Pisczańska.

13:52
06.09.2023

Sekretarz stanu USA, w drodze do Kijowa, rozmawiał z premier Danii o wojnie na Ukrainie

Informacje takie przekazał rzecznik Departamentu Stanu, Matthew Miller. W środę z wizytą w Kijowie przebywają zarówno Blinken, jak i Frederiksen. W drodze do Kijowa obydwoje mieli się spotkać i rozmawiać na temat wojny na Ukrainie oraz podkreślali wagę amerykańsko-duńskiego sojuszu dla bezpieczeństwa transatlantyckiego. Blinken podziękował duńskiej premier za wiodącą rolę Danii w koalicji na rzecz szkolenia ukraińskich pilotów na zachodnich myśliwcach oraz za decyzję o przekazaniu myśliwców F-16 Ukrainie.

13:30
06.09.2023

Przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy mówi, że desant na Krymie z 24 sierpnia "osiągnął wyznaczone cele"

- Sam fakt lądowania ukraińskich żołnierzy na Półwyspie Krymskim jest bardzo wymowna dla Ukrainy, inspirująca dla Ukraińców i naszych partnerów, demotywująca dla wrogów - przekonywał w rozmowie z agencją Ukrinform Andrij Jusow.

Czytaj więcej

Wywiad Ukrainy: Trwa specjalna operacja na Krymie. Nie powiemy o szczegółach
12:42
06.09.2023

Wywiad Ukrainy: Spada ryzyko ataku terrorystycznego na Zaporoską Elektrownię Jądrową

Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Wydziału Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy w rozmowie z agencją Ukrinform powiedział, że choć w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, po zajęciu jej przez Rosjan, nie przestrzega się "międzynarodowych i ukraińskich norm bezpieczeństwa", to jednak "w porównaniu do sytuacji sprzed kilku miesięcy, groźba nagłego ataku terrorystycznego (Rosjan na elektrownię) zmniejszyła się na tym etapie".

12:40
06.09.2023

Ukraiński dowódca: Rosjanie przygotowują się do przechwycenia inicjatywy operacyjnej

Dowódca ukraińskich Wojsk Lądowych gen. Ołeksandr Syrski przyznał, że dla wojsk ukraińskich na kierunkach wschodnich sytuacja operacyjna pozostaje trudna.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Gen. Syrski przyznaje: Sytuacja trudna, Rosja szykuje zemstę
12:30
06.09.2023

Nowy minister obrony Ukrainy mianowany

Rustem Umerow został przez ukraiński parlament mianowany nowym ministrem obrony Ukrainy, zastąpi Ołeksija Reznikowa.

Czytaj więcej

Jest nowy minister obrony Ukrainy. Rada Najwyższa wybrała następcę Reznikowa
12:15
06.09.2023

Mołdawia nie zamierza płacić Gazpromowi rzekomego, gigantycznego długu

Rząd Mołdawii zaoferował Gazpromowi spłatę 8,6 mln dol. z 709 mln dol. rzekomego długu. Pozostałą część kwoty władze Mołdawii zakwestionują w sądzie.

Czytaj więcej

Mołdawia zapłaci Gazpromowi, ale 82 razy mniej niż ten żąda
11:53
06.09.2023

Kreml zaniepokojony planami Armenii, by przeprowadzić wspólne ćwiczenia z armią USA

Informacje takie przekazał rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. - Głęboko analizujemy te informacje - dodał.

11:47
06.09.2023

Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z saudyjskim następcą tronu

Putin odbył rozmowę telefoniczną z saudyjskim następcą tronu, przewodniczącym rady ministrów Arabii Saudyjskiej, Muhammadem ibn Salmanem ibn Abdem al-Azizem Al Su’udem - informuje Kreml. W czasie rozmowy dużo uwagi miało być przywiązywane do kontaktów obu krajów w formacie OPEC Plus.

11:41
06.09.2023

Rosjanie twierdzą, że odparli cztery ataki sił zbrojnych Ukrainy w rejonach Robotyne i Werbowego

Ministerstwo Obrony Rosji podaje, że po odparciu czterech ataków w rejonie Robotyne i Werbowego sytuacja taktyczna na tym odcinku frontu nie zmieniła się. Informacje takie przekazał rzecznik resortu obrony Rosji gen. Igor Konaszenkow. Konaszenkow stwierdził, że przy odpieraniu ukraińskich ataków Rosjanie wyeliminowali do 40 ukraińskich żołnierzy, czołg i dwa pojazdy opancerzone, dwie ciężarówki, dwie haubice M777 i trzy haubice samobieżne M109 Paladin.

11:33
06.09.2023

W obwodzie zaporoskim rozległa się eksplozja

Gubernator obwodu zaporoskiego, Jurij Małaszko poinformował, że o 10:24 czasu lokalnego Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na jedną z dzielnic Zaporoża. W wyniku ataku doszło do zniszczenia obiektu infrastruktury cywilnej. Na razie wiadomo o dwóch osobach rannych w ataku na obwód zaporoski. Fala uderzeniowa, jak pisze mer obwodu zaporoskiego Anatolij Kurtiew, uszkodziła wielopiętrowe budynki mieszkalne i placówki edukacyjne. 

10:57
06.09.2023

Premier Danii w ukraińskim parlamencie

Na posiedzeniu Rady Najwyższej Ukrainy przemówienie wygłasza premier Danii Mette Frederiksen - przekazał deputowany Jarosław Żelezniak. "Dziękuję za F-16" - napisał w mediach społecznościowych, odnosząc się do deklaracji, że Dania przekaże Ukrainie 19 myśliwców F-16. Pierwsze samoloty (6) mają zostać wysłane na Ukrainę mniej więcej na przełomie grudnia i stycznia, kolejne w 2024 r. (8) i w 2025 r. (5).

10:55
06.09.2023

Ukraińcy wzmocnili obronę powietrzną w obwodzie żytomierskim

Dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Serhij Najew poinformował o wzmocnieniu obrony powietrznej w obwodzie żytomierskim. Jak mówił w atakach powietrznych Rosji na Ukrainę z 19 i 30 sierpnia załogi zestawów przeciwlotniczych Gepard "strąciły wszystkie cele, które znalazły się w ich zasięgu".

10:41
06.09.2023

Dziś powołanie nowego ministra obrony Ukrainy

Jeden z deputowanych frakcji Hołos potwierdził, że dziś w ukraińskim parlamencie odbędzie się głosowane w sprawie powołania Rustema Umerowa na stanowisko ministra obrony Ukrainy.

10:34
06.09.2023

Zełenski na naradzie ws. przygotowań do zimy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że tematem narady Sztabu Naczelnego Wodza była kwestia przygotowania systemu elektroenergetycznego na Ukrainie do zimy. Omawiano "kompleksowy plan ochrony obiektów infrastruktury krytycznej" przed ewentualnymi działaniami Rosji.Zełenski przekazał, że raporty przedstawili m.in. premier i wicepremier. "Pozostało jeszcze wiele do zrobienia" - ocenił.

10:24
06.09.2023

Dolar w Rosji coraz bardziej pożądany

Na otwarciu środowych notowań moskiewskiej giełdy dolar kosztuje już ponad 98 rubli.

Czytaj więcej

Dolar coraz silniejszy w Rosji, zbliża się do 100 rubli
10:16
06.09.2023

Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt uzbrojony w pociski Kalibr

Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy poinformowało, że na Morzu Czarnym pojawił się jeden rosyjski okręt uzbrojony w pociski Kalibr (na jego pokładzie znajduje się osiem takich pocisków). Łącznie, na wodach Morza Czarnego, znajduje się dziewięć rosyjskich okrętów.

09:50
06.09.2023

Rosjanie informują o ostrzelaniu przez Ukraińców wsi w okupowanej części obwodu zaporoskiego

Wieś Nowofedorowka, w północnej części obwodu zaporoskiego, okupowanej przez Rosję, miała zostać ostrzelana przez ukraińską armię, jedna osoba zginęła - podają Rosjanie. Pociski miały trafić w jeden z budynków mieszkalnych we wsi. 

09:46
06.09.2023

Rosjanie potwierdzili, że wycofali się z Robotyne

O zdobyciu Robotyne ukraińska armia informowała już pod koniec sierpnia.

Czytaj więcej

Rosjanie potwierdzają, że utracili Robotyne
09:18
06.09.2023

Mariusz Błaszczak: Jest zgoda na sprzedaż Polsce przez USA 96 śmigłowców Apache

Szef MON podkreślił, że do czasu dostarczenia do Polski zakupionych śmigłowców, Amerykanie udostępnią nam myśliwce Apache ze swoich zasobów.

09:17
06.09.2023

Brytyjski resort obrony: Rosyjscy uczniowie będą przechodzić podstawowe szkolenie wojskowe

Uczniowie mają szkolić się m.in. z obsługi karabinów maszynowych Kałasznikow i użycia granatów oraz obsługiwania dronów - pisze Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim raporcie.

09:14
06.09.2023

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przybył z wizytą do Kijowa

09:09
06.09.2023

Od początku wojny zginęło 503 dzieci

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że według prokuratorów ds. nieletnich od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 503 dzieci, a 1120 zostało rannych. Z danych ukraińskiej prokuratury wynika, że w ciągu ostatniej doby nie przybyło ofiar wojny wśród nieletnich.

09:04
06.09.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 15,298 mln osób

5 września granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 26,2 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 24,2 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 13,577 mln osób.

08:51
06.09.2023

Syniehubow o atakach Rosjan w obwodzie charkowskim

W ciągu ostatniej doby Rosjanie za pomocą artylerii, moździerzy oraz samolotów atakował tereny czterech rejonów obwodu charkowskiego - przekazał w mediach społecznościowych szef lokalnych władz Ołeh Syniehubow informując o uszkodzonych domach i braku ofiar.

W kolejnym wpisie urzędnik dodał, że ok. godz. 7:00 w środę wojska rosyjskie ostrzelały za pomocą amunicji kasetowej wieś w rejonie czuhujewskim. Syniehubow przekazał, że uszkodzony został budynek prywatny, a ranny został 50-letni cywil - mężczyzna został hospitalizowany, jego stan jest umiarkowany.

08:30
06.09.2023

Ostrzał w obwodzie zaporoskim

Szef władz obwodu zaporoskiego Jurij Małaszko podał na kanale w serwisie Telegram, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły 94 uderzenia na teren 26 osiedli w regionie. W wyniku ostrzału trzy osoby zostały ranne.

08:10
06.09.2023

W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego rannych zostało sześcioro cywilów

Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

07:55
06.09.2023

W ciągu doby rosyjska armia ostrzelała obwód chersoński 65 razy

W wyniku ostrzału ranne zostały trzy osoby - podaje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.

07:53
06.09.2023

W obwodzie kijowskim wybuchł pożar po upadku szczątków rosyjskiej rakiety

Pożar wybuchł na terenie jednego z przedsiębiorstw - podają ukraińskie służby ratunkowe.

07:28
06.09.2023

W nocy nad Ukrainą strącono 23 z 33 pocisków i dronów

Ukraina została zaatakowana w nocy przy użyciu pocisków manewrujących i balistycznych, a także dronów-kamikadze. Z 33 zidentyfikowanych celów powietrznych obrona powietrzna Ukrainy strąciła 23. Nad Ukrainą strącono siedem pocisków Ch-101/Ch-555/Ch-55 wystrzelonych przez bombowce strategiczne Tu-95, jeden pocisk balistyczny Iskander-M oraz 25 dronów-kamikadze Shahed 131/136 - podaje ukraińskie dowództwo Sił Powietrznych.

Czytaj więcej

W nocy Rosjanie atakowali Kijów i infrastrukturę portową nad Dunajem
07:27
06.09.2023

W nocy nad obwodem odeskim strącono 15 dronów-kamikadze

Niektóre drony trafiły jednak w cele w miejscowościach nad Dunajem, uszkadzając infrastrukturę portową i rolniczą. Władze obwodu odeskiego informowały wcześniej o nocnym ataku na cele w rejonie izmailskim.

07:20
06.09.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 266 290 żołnierzy, 4 497 czołgów, 8 682 pojazdy opancerzone, 5 685 zestawów artyleryjskich, 748 wyrzutnie rakiet, 505 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 519 bezzałogowych statków powietrznych, 1 447 pocisków manewrujących, 19 jednostek nawodnych, 8 190 pojazdów (w tym cystern), 852 jednostki sprzętu specjalnego.

07:03
06.09.2023

Ukraińcy pogłębiają wyłom w linii obrony Rosjan na południu

Działania Ukraińców w rejonie Robotyne i Werbowego wskazują na pogłębianie wyłomu dokonanego w linii obrony Rosjan. Dzień wcześniej ISW podawał, że ukraińska lekka piechota minęła zapory przeciwczołgowe w tym rejonie, ale na razie nie towarzyszy jej sprzęt ciężki.

Czytaj więcej

Ukraińcy nacierają na południu, Rosjanom brakuje amunicji artyleryjskiej
06:44
06.09.2023

Gubernator obwodu briańskiego informuje o strąceniu ukraińskiego drona

Aleksandr Bohomaz, gubernator obwodu briańskiego, we wpisie w serwisie Telegram poinformował o strąceniu drona nad rejonem nawlińskim. Drona miała zestrzelić obrona powietrzna.

06:23
06.09.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 28 starć na froncie w ciągu doby

Z informacji przekazywanych przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że w ciągu doby na froncie doszło do 28 potyczek. Jednocześnie Siły Powietrzne Ukrainy zaatakowały 11 razy zgrupowania Rosjan, a dwa razy - zestawy przeciwlotnicze.

06:17
06.09.2023

11 proc. wniosków Ukraińców o azyl w UE przypada na Polskę

Polska nie jest docelowym krajem dla szukających ochrony międzynarodowej. Praktycznie w każdej grupie narodowościowej udział wniosków złożonych w naszym kraju nie przekracza 1 proc. Wyjątkiem są Ukraińcy – 11 proc. wniosków przypada na Polskę, i Rosjanie – 7 proc. wniosków.

Czytaj więcej

Unia Europejska: W których krajach uchodźcy starają się o azyl? Nie w Polsce
05:55
06.09.2023

Kijów był w nocy atakowany rakietami manewrującymi i balistycznymi

Odpierając atak ukraińska obrona powietrzna strąciła wszystkie cele nad stolicą - podaje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa. Z dotychczasowych informacji wynika, że w ataku nikt nie ucierpiał, nie ma też informacji o zniszczeniach.

05:49
06.09.2023

Wspieranie Grupy Wagnera i eksponowanie jej symboli będzie nielegalne w Wielkiej Brytanii

Po uznaniu Grupy Wagnera za organizację terrorystyczną za eksponowanie jej symboli grozić będzie nawet 14 lat więzienia.

Czytaj więcej

BBC: Wielka Brytania uzna Grupę Wagnera za organizację terrorystyczną
05:23
06.09.2023

W nocy Rosja atakowała rejon izmailski przy użyciu dronów-kamikadze

O ataku na rejon imzailski poinformował gubernator obwodu odeskiego, Ołeh Kiper. Atak miał trwać trzy godziny. W wyniku ataku zginęła jedna osoba - z powodu odniesionych obrażeń zginął pracownik przedsiębiorstwa rolnego. Rosyjski atak uszkodził też elementy infrastruktury portowej w najważniejszym ukraińskim porcie nad Dunajem.

05:22
06.09.2023

USA zapowiadają, że Korea Północna "zapłaci" za ewentualne dostawy broni do Rosji

- Będziemy nadal wzywać Koreę Północną, by stosowała się do swoich publicznych zapewnień i nie dostarczała broni Rosji, która ostatecznie zostałaby wykorzystana do zabijania Ukraińców - podkreślił doradca Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan.

Czytaj więcej

Kim Dzong Un będzie zbroił Władimira Putina? USA grożą Korei Północnej
05:00
06.09.2023

W Kijowie rozległy się eksplozje

W stolicy Ukrainy aktywna jest obrona przeciwlotnicza. Na Ukrainie ogłoszono wcześniej alarm powietrzny.

04:58
06.09.2023

Alarm powietrzny objął całą Ukrainę

Alarm ogłoszono w związku z aktywnością rosyjskich bombowców strategicznych Tu-95.

04:35
06.09.2023

Wołodymyr Zełenski zapowiada nowe dostawy uzbrojenia dla armii

- Będą nowe dostawy (broni). Jest bardzo ważne, że podejmiemy nową produkcję broni i wyznaczyliśmy kilka priorytetów w dostawach dla naszych wojowników. To musi być zrobione. Zrobimy to - oświadczył w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Zełenski zapowiedział też, że w środę "zdarzą się rzeczy ważne dla Ukrainy". - Zostaną też podjęte decyzje, które są ważne dla Ukrainy - dodał.

04:29
06.09.2023

Możliwość odroczenia mobilizacji mężczyzn powyżej 30. roku życia, którzy podjęli studia, może być zniesiona w październiku

Informacje takie przekazał parlamentarzysta partii "Głos", Roman Kostenko. - To prawdopodobnie kwestia przyszłego miesiąca, w zależności od tego jak odbywać się będą sesje plenarne (parlamentu), jeśli (...) parlamentarzyści zdecydują, że (projekt ustawy) musi być poprawiony w niektórych obszarach. Może zajmie to nieco więcej czasu - powiedział Kostenko. Parlamentarzysta dodał, że przepisy nie będą dotyczyć studiujących mających mniej niż 30 lat i pobierających naukę w sposób ciągły. - Musimy zrozumieć, że edukacja nie powinna być wymówką, by nie wypełniać konstytucyjnego obowiązku - zaznaczył Kostenko. Parlamentarzysta dodał, że nowe prawo obejmie też te osoby powyżej 30. roku życia, które podjęły studia w 2022 roku.

04:25
06.09.2023

W Charkowie SBU zatrzymała rosyjską informatorkę

Zatrzymana kobieta robiła sobie zdjęcia na tle obiektów infrastruktury przemysłowej i energetycznej w Charkowie, a następnie przekazywała je Rosjanom, co miało im pomóc w precyzyjniejszym rażenie celów w mieście. Aresztowana kobieta okazała się pracownicą zakładów przemysłowych, które zostały zaatakowane przez Rosjan latem 2022 roku. FSB pozyskała ją do współpracy w czasie wycieczki kobiety do Moskwy, jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

04:21
06.09.2023

Rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła drona nad obwodem briańskim

Ministerstwo Obrony Rosji podaje, że 5 września, ok. 23:40 czasu moskiewskiego, rosyjska obrona powietrzna strąciła ukraińskiego drona nad graniczącym z Ukrainą obwodem briańskim.

04:20
06.09.2023

W środkowej, południowej i wschodniej części Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny.

Alarmu nie ogłoszono jedynie w obwodach lwowskim, wołyńskim,. rówieńskim, tarnopolskim, chmielnickim, zakarpackim i czerkaskim. Alarm ogłoszono ze względu na groźbę ataku z użyciem pocisków manewrujących przez rosyjskie bombowce Tu-95 z kierunku północno-wschodniego.

04:19
06.09.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 559