Kim Dzong Un będzie zbroił Władimira Putina? USA grożą Korei Północnej

Trwają negocjacje ws. dostaw broni z Korei Północnej do Rosji - twierdzą przedstawiciele amerykańskiej administracji. Waszyngton ostrzega, że Kim Dzong Un i jego kraj "zapłacą za dostawy broni", która miałaby być użyta przez Rosję na Ukrainie.

Publikacja: 06.09.2023 05:17

Kim Dzong Un i Władimir Putin

Kim Dzong Un i Władimir Putin

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 560

Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego oświadczył, że dostarczenie broni Rosji będzie miało negatywne skutki dla Korei Północnej, która "zapłaci za to".

Jake Sullivan: Rosja szuka jakiegokolwiek źródła amunicji

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, pytany wcześniej o doniesienia amerykańskich mediów, według których Kim Dzong Un jeszcze we wrześniu przyjedzie do Rosji, gdzie spotka się z Władimirem Putinem (prawdopodobnie we Władywostoku), by rozmawiać o dostawach północnokoreańskiej broni do Rosji, stwierdził, że "nie ma nic do powiedzenia" w tej sprawie.

Będziemy nadal wzywać Koreę Północną, by stosowała się do swoich publicznych zapewnień i nie dostarczała broni Rosji

Jake Sullivan, doradca Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego

Tymczasem Sullivan twierdzi, że Kim oczekuje na dalsze negocjacje na temat dostaw uzbrojenia z Korei Północnej dla Rosji, w tym na poziomie przywódców, "może nawet osobiście".

- Nadal ograniczamy rosyjską bazę przemysłową - powiedział Sullivan na konferencji prasowej dodając, że Moskwa szuka obecnie "jakiegokolwiek źródła" dostaw towarów takich jak amunicja.

- Będziemy nadal wzywać Koreę Północną, by stosowała się do swoich publicznych zapewnień i nie dostarczała broni Rosji, która ostatecznie zostałaby wykorzystana do zabijania Ukraińców - podkreślił doradca Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego.

Czytaj więcej

Kim Dzong Un pojedzie do Władimira Putina? Ma z nim rozmawiać o dostawach broni

Siergiej Szojgu nie wyklucza wspólnych ćwiczeń armii Rosji i Korei Północnej

W listopadzie 2022 roku przedstawiciel resortu obrony Korei Północnej zapewniał, że Pjongjang nie zawarł żadnych umów na dostawy uzbrojenia dla Rosji i "nie ma planów, by zrobić to w przyszłości".

Jednak w lipcu z wizytą w Pjongjangu przebywał minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, który brał udział m.in. w wystawie uzbrojenia, w tym pocisków balistycznych. 5 września Szojgu mówił, że Rosja i Korea Północna omawiają organizację wspólnych ćwiczeń wojskowych. Wcześniej pojawiły się doniesienia, że Rosja proponowała Korei Północnej trójstronne (z udziałem Chin) ćwiczenia marynarki wojennej.

Gdyby Kim Dzong Un pojechał do Rosji byłby to jego pierwszy zagraniczny wyjazd od czterech lat - w 2019 roku przywódca Korei Północnej odwiedził właśnie Rosję udając się do niej pociągiem pancernym.

Rosja wraz z Chinami blokuje na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ przyjmowanie nowych sankcji wobec Korei Północnej w związku z wciąż prowadzonymi przez nią próbami rakietowymi.

Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego oświadczył, że dostarczenie broni Rosji będzie miało negatywne skutki dla Korei Północnej, która "zapłaci za to".

Jake Sullivan: Rosja szuka jakiegokolwiek źródła amunicji

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Dyplomacja
Słowackie MSZ wzywa przedstawiciela Rosji. Zarzuca Moskwie dezinformację
Dyplomacja
Rosja o wyborach na Słowacji. Robert Fico nie prorosyjski tylko "broni interesów kraju"
Dyplomacja
Historyczne spotkanie szefów MSZ państw UE w Kijowie bez polskiego ministra
Dyplomacja
Członek SS-Galizien w parlamencie Kanady. Przedstawicielka króla: To był szok
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Dyplomacja
Czy Orban widzi Ukrainę w UE? "Nie znamy nawet jej terytorium"
Dyplomacja
USA oferują 5 mln dol. za informacje o zabójcach kandydata na prezydenta