Jest nowy minister obrony Ukrainy. Rada Najwyższa wybrała następcę Ołeksija Reznikowa

Ukraiński parlament w głosowaniu zdecydował, że nowym ministrem obrony Ukrainy zostanie Rustem Umerow, kandydat wskazany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Publikacja: 06.09.2023 12:22

Nowy minister obrony Ukrainy Rustem Umerow

Nowy minister obrony Ukrainy Rustem Umerow

Foto: ANDRII NESTERENKO / AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 560

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę 3 września oficjalnie ogłosił, że jego zdaniem potrzebna jest zmiana na stanowisku szefa resortu obrony Ukrainy.

- W tym tygodniu parlament zostanie poproszony o przyjęcie decyzji personalnej. Chcę to teraz nakreślić. Postanowiłem dokonać zmiany na stanowisku ministra obrony Ukrainy - mówił w opublikowanym w mediach społecznościowych wystąpieniu Zełenski.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Gen. Syrski przyznaje: Sytuacja trudna, Rosja szykuje zemstę

Jest nowy minister obrony Ukrainy

Następnego dnia dotychczasowy minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow skierował do ukraińskiego parlamentu wniosek o swą dymisję. We wtorek Rada Najwyższa Ukrainy przegłosowała sprawę. Za odwołaniem ministra obrony głosowało 327 deputowanych, w tym 210 z prezydenckiej frakcji Sługa Narodu.

Wołodymyr Zełenski przekonywał, że choć Ołeksij Reznikow był ministrem obrony Ukrainy przez ponad 550 dni inwazji Rosji na Ukrainę, to Ministerstwo Obrony Ukrainy potrzebuje "nowego podejścia i nowych form interakcji zarówno z wojskiem, jak i ogólnie ze społeczeństwem".

Czytaj więcej

Czy Ukraińcy chcą wracać z Polski i innych państw Europy na Ukrainę? Wyniki sondażu

Ukraiński prezydent postulował, by nowym ministrem obrony Ukrainy został Rustem Umerom. - Oczekuję, że parlament poprze tę kandydaturę - oświadczył.

W środę 6 września Rada Najwyższa Ukrainy postąpiła zgodnie z życzeniem Zełenskiego. Procedowanie sprawy rozpoczęło się tuż przed godz. 11:30. Rustem Umerow został wybrany na stanowisko ministra obrony Ukrainy.

Deputowany parlamentarnej frakcji Hołos Jarosław Żelezniak poinformował, że parlament mianował Rustema Umerowa ministrem obrony Ukrainy. Kandydaturę poparło 338 głosujących.

Dlaczego Umerow zastąpił Reznikowa?

O tym, że Ołeksij Reznikow może stracić stanowisko z powodu korupcji w wojsku, a nowym ministrem obrony Ukrainy ma zostać Rustem Umerow, pisała w połowie ubiegłego tygodnia "Ukraińska Prawda", powołując się przy tym na źródła w ukraińskim rządzie.

Według części komentatorów, Reznikowowi udało się uzbroić ukraińską armię w nowoczesną zachodnią broń, ale minister nie potrafił uporać się z aferami korupcyjnymi, które w ostatnim czasie wybuchały na zapleczu resortu.

Czytaj więcej

Kiedy powstanie szósta dywizja WP? Błaszczak: Rozpoczniemy w 2023 r.

Kim jest nowy minister obrony Ukrainy?

Ołeksij Reznikow nie był związany z wojskiem, z wykształcenia jest prawnikiem. Ministrem obrony Ukrainy został w listopadzie 2021 r., wcześniej był wicepremierem i ministrem ds. terytoriów tymczasowo okupowanych. Ukraińskie media spekulują, że teraz Reznikow może zostać mianowany ambasadorem Ukrainy w Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Ołeksij Reznikow stracił stanowisko. Minister obrony Ukrainy odwołany przez parlament

Rustem Umerow to dotychczasowy przewodniczący Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy. Umerow urodził się w Uzbekistanie, pochodzi z rodziny zesłanych do Azji Środkowej przez Stalina Tatarów krymskich. Był doradcą przywódcy Tatarów krymskich Mustafy Dżemilewa i po rosyjskiej agresji w 2014 r. oraz okupacji półwyspu zajmował się kwestiami wymiany jeńców i uwolnienia więzionych w Rosji rodaków.

Polityka
Marine Le Pen poprowadzi Francję ku bankructwu?
Polityka
Lider partii Le Pen skrytykował Kyliana Mbappe
Polityka
Putin w Korei Północnej. Tą wizytą łamie własne sankcje
Polityka
Poparcie za obronę przeciwlotniczą. Między Holendrem a fotelem szefa NATO stoi Rumunia
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Polityka
Partia Marine Le Pen z apelem do Francuzów. "Dajcie nam to, wtedy obniżymy VAT"
Polityka
Zjednoczenie Narodowe chce sprywatyzować media publiczne. „Potrzebują wolności"