Kontrofensywa: Ukraińcy nacierają na południu, Rosjanom brakuje amunicji artyleryjskiej

Rosyjskie źródła twierdzą, że rosyjskim siłom na Ukrainie brakuje wystarczających środków do prowadzenia ognia kontrbateryjnego oraz wystarczającej ilości amunicji artyleryjskiej wobec działań ofensywnych podejmowanych przez ukraińską armię - pisze w najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Aktualizacja: 06.09.2023 07:23 Publikacja: 06.09.2023 07:02

Ukraińscy żołnierze

Ukraińscy żołnierze

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 560

Ukraińska armia - jak podaje ISW - nadal naciera w zachodniej części obwodu zaporoskiego, gdzie Ukraińcy mieli dokonać wyłomu w linii obronnej Rosjan, po zajęciu Robotyne i po sukcesach w rejonie wsi Werbowe.

Kontrofensywa: Ukraińska armia pogłębia wyłom w linii obrony Rosjan

5 września Rosjanie mieli uderzać na ukraińskie pozycje na północny-zachód i zachód od Robotyne co ma wskazywać, że ukraińska armia przesunęła się na pozycje, które wcześniej miały zajmować rosyjskie siły.

Ukraińska armia miała też posunąć się na południe od Robotyne i na północny-zachód od Werbowego (ok. 10 km na wschód od Robotyne).

Czytaj więcej

BBC: Wielka Brytania uzna Grupę Wagnera za organizację terrorystyczną

W rejonie Werbowego Ukraińcy mają posuwać się naprzód wzdłuż linii rosyjskiej obrony.

Ukraińcy mieli też osiągnąć sukcesy na kierunku Robotyne-Nowoprokopiwka, na południe od Orichiwia.

Działania Ukraińców w rejonie Robotyne i Werbowego wskazują na pogłębianie wyłomu dokonanego w linii obrony Rosjan. Dzień wcześniej ISW podawał, że ukraińska lekka piechota minęła zapory przeciwczołgowe w tym rejonie, ale na razie nie towarzyszy jej sprzęt ciężki.

Rosjanom brakuje sił do prowadzenia ognia kontrbateryjnego?

Tymczasem rosyjscy blogerzy wojskowi twierdzą, że Rosjanom - wobec natarcia Ukraińców - brakuje odpowiedniej ilości amunicji artyleryjskiej i środków do prowadzenia ognia kontrbateryjnego.

Rosjanie mają polegać na krążącej amunicji Lancet oraz wyrzutniach rakietowych strzelających pociskami kalibru 220 i 300 mm, których zasoby są jednak ograniczone.

Jeden z rosyjskich blogerów wojskowych twierdzi, że rosyjski resort obrony chce sformować pięć nowych brygad artyleryjskich w każdym z pięciu okręgów wojskowych Rosji, aby zwiększyć skuteczność ognia kontrbateryjnego. ISW zaznacza, że nie jest jednoznaczne czy chodzi o sformowanie łącznie 5 czy 25 brygad.

Nowe brygady miałyby być wyposażone w zestawy artyleryjskie 2S7 Pion i 2S7M Małka.

ISW zauważa też, że ukraińska kontrofensywa we wschodniej części obwodu zaporoskiego, na granicy z obwodem donieckim, prawdopodobnie związała skutecznie pododdziały 7. Gwardyjskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej i uniemożliwiła przerzucenie ich na front w zachodniej części obwodu zaporoskiego.

Rankiem, 6 września, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji. Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 266 290 żołnierzy, 4 497 czołgów, 8 682 pojazdy opancerzone, 5 685 zestawów artyleryjskich, 748 wyrzutnie rakiet, 505 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 519 bezzałogowych statków powietrznych, 1 447 pocisków manewrujących, 19 jednostek nawodnych, 8 190 pojazdów (w tym cystern), 852 jednostki sprzętu specjalnego.

Tylko w ciągu doby Rosjanie mieli stracić 610 żołnierzy, osiem czołgów, 12 pojazdów opancerzonych i 36 zestawów artyleryjskich. 

Ukraińska armia - jak podaje ISW - nadal naciera w zachodniej części obwodu zaporoskiego, gdzie Ukraińcy mieli dokonać wyłomu w linii obronnej Rosjan, po zajęciu Robotyne i po sukcesach w rejonie wsi Werbowe.

Kontrofensywa: Ukraińska armia pogłębia wyłom w linii obrony Rosjan

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Andrzej Łomanowski: Wojna w Ukrainie. Pojawiają się niepokojące informacje
Konflikty zbrojne
Pomagają żołnierzom i cywilom. Dlaczego Rosjanie polują na ratowników pola walki?
Konflikty zbrojne
Parada wojskowa w Moskwie. Władimir Putin: Nie pozwolimy nikomu nam grozić
Konflikty zbrojne
Były głównodowodzący armią Ukrainy oficjalnie odchodzi ze służby
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Konflikty zbrojne
Białoruś dołącza do Rosji w ćwiczeniach z użycia niestrategicznej broni atomowej