04:41
05.09.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 559
00:05
05.09.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:57
04.09.2023

Międzynarodowa Federacja Pływacka zezwoliła sportowcom z Rosji i Białorusi na udział w zawodach 

Poinformowała o tym służba prasowa federacji.

Federacja zaznaczyła, że pozwoli Rosjanom i Białorusinom na start na podstawie określonych kryteriów, w tym rygorystycznych środków antydopingowych. Sprawdzi także brak aktywnego wsparcia dla wojny  na Ukrainie oraz zakaże wywieszania flag narodowych i hymnów. W jednych zawodach wystartuje jeden zawodnik z Rosji i Białorusi.

23:42
04.09.2023

Władze Bułgarii znacjonalizowały terminal naftowy Łukoilu

Rząd bułgarski przekazał pod kontrolę państwa terminal naftowy Rosenets w pobliżu portu w Burgas. Wcześniej należał do rosyjskiego koncernu Łukoil. Władze bułgarskie powiadomiły Łukoil o wygaśnięciu koncesji na obsługę terminalu już w połowie sierpnia.

Minister Transportu i Komunikacji Bułgarii Georgi Gwozdejkow powiedział, że rząd nie wypłaci koncesjonariuszowi odszkodowania, ponieważ umowa została rozwiązana z powodu siły wyższej. - Od teraz Łukoil może dochodzić swoich praw gdzie indziej, ale nie w Bułgarii. Przestrzegaliśmy prawa i europejskich regulacji – powiedział.

23:18
04.09.2023

Kolejna grupa najemników grozi buntem?

Oficjalnym powodem groźby złożenia broni, jak wyjaśnili członkowie Rusich w oświadczeniu z 25 sierpnia w Telegramie, był fakt, że jeden z czołowych dowódców i członków założycieli grupy, Jan Pietrowski, został zatrzymany w Finlandii i groziła mu ekstradycja na Ukrainę, a władze Rosji nic nie robią, aby go uwolnić.

Czytaj więcej

Kolejna grupa najemników grozi zaprzestaniem walk dla Rosji
22:45
04.09.2023

Prawie połowa terytorium obwodu charkowskiego jest potencjalnie niebezpieczna

"Według szacunków ekspertów 40 proc. terytorium obwodu charkowskiego jest potencjalnie niebezpieczne. Podczas rozminowywania saperzy Państwowej Służby Ratunkowej zneutralizowali ponad 76,5 tys. materiałów wybuchowych. Prace trwają" - przekazał minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko podczas swojej roboczej wizyty w obwodzie charkowskim.

22:21
04.09.2023

Dziesiątki tysięcy bezrobotnych zaangażowało się w odbudowę Ukrainy

Państwowa Służba Zatrudnienia podała w Telegramie, że od od 1 października 2022 r. do 4 września 2023 r.,   w ramach projektu odbudowy Ukrainy w prace publiczne zaangażowanych było 49 927 Ukraińców z 19 obwodów.

Najwięcej bezrobotnych wzięło udział w projekcie w obwodach charkowskim (9502), połtawskim (7461), donieckim (5845), kijowskim (5413) i czernihowskim (5365).

21:54
04.09.2023

Litewski minister obrony o wyzwaniach stojących przed następcą Reznikowa

Arvydas Anušauskas, litewski minister obrony, powiedział, że następca obecnego ministra obrony Ukrainy Ołeksija  Reznikowa będzie musiał poczynić wysiłki na rzecz nawiązania stosunków z zachodnimi przywódcami.

Anušauskas podkreślił, że Reznikow pełnił funkcję ministra obrony w najtrudniejszym okresie i udało mu się zbudować dobre relacje z kolegami z wielu krajów.

Minister obrony Litwy wyraził nadzieję, że ukraińscy przywódcy polityczni będą kontynuować współpracę z Reznikowem ze względu na jego „dobre koneksje i kontakty”.

21:23
04.09.2023

Departament Stanu USA komentuje rozmowy Erdoğana z Putinem

Departament Stanu USA skomentował rozmowy prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana z  Władimirem Putinem dotyczące m.in. Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego.

Rzecznik powiedział, że Departament Stanu z zadowoleniem przyjął wysiłki Turcji na rzecz wznowienia umowy zbożowej, choć rozmowy Putina z Erdoganem nie przyniosły przełomu.

„Z zadowoleniem przyjmujemy wysiłki Turcji i innych krajów mające na celu przekonanie Rosji do powrotu do porozumienia. Współpracujemy z Organizacją Narodów Zjednoczonych i Turcją, które bardzo ciężko pracowały, aby umożliwić realizację umowy" - przekazał rzecznik.

Rzecznik Departamentu Stanu dodał, że decyzja Rosji o zakończeniu udziału w inicjatywie „szkodzi społecznościom narażonym na brak bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie”.

21:00
04.09.2023

Gubernator obwodu briańskiego twierdzi, że udaremniono wtargnięcie "dywersantów"

Gubernator  obwodu briańskiego w Rosji twierdzi, że straż graniczna i siły bezpieczeństwa „udaremniły” próbę przedostania się ukraińskiej grupy dywersyjnej do Rosji.

„Pracownicy rosyjskiej służby granicznej FSB i jednostki rosyjskiego ministerstwa obrony udaremnili próbę przedostania się na terytorium Federacji Rosyjskiej ukraińskiej grupy dywersyjno-rozpoznawczej” – oznajmił w Telegramie gubernator obwodu briańskiego  Aleksander Bohomaz.

20:41
04.09.2023

Kim Dzong Un i Putin planują spotkanie

Putin chce, aby Kim zgodził się na wysłanie Rosji pocisków artyleryjskich i rakiet przeciwpancernych. Przywódca Korei Północnej z kolei chciałby, aby Rosja zapewniła Korei Północnej zaawansowaną technologię dla satelitów i okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Kim zabiega także o pomoc żywnościową dla swojego głodującego narodu.

Czytaj więcej

Kim Dzong Un i Putin planują spotkać się w Rosji, aby omówić kwestię dostaw broni
20:16
04.09.2023

Rosyjski noblista zaskarży wpisanie go na listę "zagranicznych agentów"

Dmitrij Muratow, rosyjski dziennikarz, laureat Nagrody Nobla, przygotowuje skargę prawną, aby zakwestionować jego klasyfikację przez władze rosyjskie jako „zagranicznego agenta”, jak podaje kierowana przez niego  „Nowaja Gazieta”.

Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości dodało niedawno Muratowa, doświadczonego redaktora i współlaureata Pokojowej Nagrody Nobla w 2021 r., do rosnącej listy osób oficjalnie uznawanych za „zagranicznych agentów”. Oznaczenie to służy stygmatyzacji i komplikowaniu życia osób postrzeganych jako działające na szkodę interesów państwa rosyjskiego.

Ministerstwo powołało się na utworzenie i rozpowszechnianie przez Muratowa materiałów od zagranicznych agentów, które rzekomo wykorzystywał do szerzenia na platformach międzynarodowych negatywnych opinii na temat polityki zagranicznej i wewnętrznej Rosji. 

19:57
04.09.2023

Belgia przekaże Ukrainie rakiety ziemia-powietrze Sea Sparrow   zakupione od Niemiec

Belgia kupiła dla Ukrainy łącznie osiem rakiet, koszt każdego z nich szacuje się na około 7 000 euro.

Oprócz rakiet rząd belgijski planuje dostarczyć Ukrainie sprzęt o wartości 150 mln euro. Nowa dostawa będzie uzupełnieniem innych projektów wsparcia Ukrainy.

19:41
04.09.2023

Putin nazywa ukraińską kontrofensywę „porażką”

Putin po raz kolejny stwierdził, że kontrofensywa Ukrainy mająca na celu odzyskanie ziem zajętych przez Rosję zakończyła się „porażką”.

- To nie tak, że coś się zawiesza. To porażka – powiedział Putin na konferencji prasowej w Soczi.  - Przynajmniej dzisiaj tak to wygląda. Zobaczmy, co stanie się dalej.

Putin wielokrotnie twierdził, że Ukraina nie robi żadnych postępów w walce z rosyjskimi pozycjami obronnymi na terytoriach okupowanych przez Moskwę. Jednak  blogerzy wojskowi donoszą o problemach rosyjskich wojsk na pierwszej linii frontu.

19:16
04.09.2023

Rumunia dementuje informacje o rozbitym rosyjskim dronie na jej terytorium

Według minister spraw zagranicznych Rumunia nie została dotknięta atakami rosyjskich dronów na ukraiński port na Dunaju, sąsiadujący z terytorium Rumunii.

- Oczywiście istnieje ryzyko wypadków lub incydentów, ale na razie takie się nie wydarzyły – powiedziała rumuńska minister spraw zagranicznych Luminita Odobescu przemawiając na wspólnej konferencji prasowej z minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbock w Berlinie.

Odobescu powiedziała, że rosyjskie ataki dronów nie stwarzały bezpośredniego zagrożenia militarnego dla terytorium Rumunii ani wód terytorialnych.

Strona ukraińska informowała, że drony wystrzelone przez Rosję na port Izmaił w obwodzie odeskim rozbiły się i eksplodowały na terytorium Rumunii.

18:57
04.09.2023

Córka Kadyrowa odznaczona orderem przez Putina

Władimir Putin odznaczył czeczeńską minister kultury Aiszat Kadyrową medalem Orderu Zasługi dla Ojczyzny II stopnia - wynika z opublikowanego dekretu. „Za zasługi dla rozwoju kultury i sztuki narodowej, wieloletnią owocną działalność twórczą, przyznać Minister Kultury Republiki Czeczeńskiej Aiszat Ramzanowej Kadyrowej medal Orderu Zasługi dla Ojczyzny II stopnia” – czytamy w komunikacie. 24-letnia Aiszat to córka Ramzana Kadyrowa.

18:39
04.09.2023

Papież tłumaczy się ze słów o "wielkiej Rosji"

Papież wyjaśnił, że o carach, Piotrze i Katarzynie, wspomniał, bo uczył się w szkole o historii Rosji.

Czytaj więcej

Papież Franciszek się tłumaczy: Kultura rosyjska ma piękno i głębię
18:20
04.09.2023

Fałszywe alarmy bombowe w szkołach w Kijowie

W poniedziałek władze Kijowa oświadczyły, że sprawdziły wszystkie szkoły średnie w mieście i że wcześniejsze doniesienia o zagrożeniach bombowych w placówkach oświatowych miasta były „fałszywe”

Według urzędu miasta na początku tego roku szkolnego 240 000 dzieci w stolicy Ukrainy zdecydowało się na naukę w szkole zamiast na odległość.

Wcześniej w poniedziałek podano, że policja „otrzymała zgłoszenie o zagrożeniu bombowym we wszystkich szkołach i na uczelniach w Kijowie”.

17:59
04.09.2023

Rosja rezygnuje z dużych ćwiczeń wojskowych: „W tym roku prowadzimy ćwiczenia na Ukrainie”

Tymczasem Sky News informuje, że Rosja odwołała zaplanowane na ten rok szeroko zakrojone ćwiczenia wojskowe Zapad.

Państwowa agencja informacyjna RIA zacytowała Siergieja Szojgu, mówiącego: - W tym roku prowadzimy ćwiczenia na Ukrainie.

Ostatnie ćwiczenia Zapad , w których wzięło udział 200 000 żołnierzy, prowadzone z Białorusią, odbyły się we wrześniu dwa lata temu, pięć miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę.

17:39
04.09.2023

Minister obrony Rosji omawia wspólne ćwiczenia wojskowe z Koreą Północną

Rosja rozważa zorganizowanie wspólnych ćwiczeń z Koreą Północną, jak poinformował w poniedziałek minister obrony Siergiej Szojgu, cytowany przez agencję Reuters.

- Czemu nie, to nasi sąsiedzi. Jest takie stare rosyjskie powiedzenie: nie wybierasz sąsiadów i lepiej żyć z sąsiadami w pokoju i harmonii - stwierdził Szojgu.

Zapytany o możliwość wspólnych ćwiczeń obu krajów, rzekomo odpowiedział, że „oczywiście” są one omawiane.

Południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap zacytowała wcześniej wywiad Korei Południowej, która podała, że Szojgu zaproponował przywódcy Korei Północnej Kim Dzong-unowi, aby wraz z Chinami przeprowadzić ćwiczenia morskie.

17:16
04.09.2023

Prezydent Turcji po spotkaniu z Putinem: Ukraina powinna złagodzić stanowisko

Rosyjski prezydent określił spotkanie z Erdoğanem jako „odbyte w konstruktywnej i biznesowej atmosferze”.

Czytaj więcej

Erdoğan: Ukraina musi złagodzić swoje podejście wobec Rosji
16:50
04.09.2023

ONZ nie zebrała jeszcze wystarczających dowodów, aby uznać zbrodnie Rosji na Ukrainie za ludobójstwo

- Na tym etapie wciąż nie doszliśmy do wniosku, że ma miejsce ludobójstwo” – powiedział szef Niezależnej Międzynarodowej Komisji Śledczej ONZ ds. naruszeń na Ukrainie Erik Møse.

Na grafice statystyki największych ataków terrorystycznych w Rosji tylko za rok 2022. Kolor czerwony oznacza ofiary, kolor niebieski – rannych.

16:33
04.09.2023

Szef ukraińskiego MSZ spodziewa się rozmowy Zełenski - Erdoğan

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że spodziewa się rozmowy Wołodymyra Zełenskiego z Recepem Tayyipem Erdoğanem po poniedziałkowym spotkaniu prezydenta Turcji z Władimirem Putinem.

- Jestem przekonany, że na podstawie wyników rozmowy Erdoğana z Putinem nastąpi kontakt między prezydentem Erdoğanem a prezydentem Zełenskim - powiedział Kułeba.

16:17
04.09.2023

Putin: Turcja i Katar nie są alternatywą dla umowy zbożowej

Putin powiedział, że choć jest otwarty na powrót do umowy zbożowej nad Morzem Czarnym po wypełnieniu wszystkich porozumień istotnych dla Moskwy, dostawy zboża do Afryki przez Turcję i Katar nie stanowią alternatywy.

W sierpniu niemiecki dziennik Bild doniósł, że po zerwaniu umowy przez Moskwę rządy Rosji, Turcji i Kataru przygotowują nowe porozumienie w sprawie eksportu zboża.

15:56
04.09.2023

Kułeba: Kwestia dostaw pocisków ATACMS dla Ukrainy nie jest zamknięta

Dmytro Kułeba oświadczył, że kwestia dostaw pocisków dalekiego zasięgu ATACMS dla Ukrainy "absolutnie nie jest zamknięta". - W ostatniej rozmowie z sekretarzem stanu (USA) rozmawialiśmy o tym - podkreślił.

15:40
04.09.2023

Dmytro Kułeba: Olaf Scholz powinien podjąć decyzję o dostawie pocisków dalekiego zasięgu Taurus Ukrainie

Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba oświadczył, że decyzja ws. przekazania pocisków dalekiego zasięgu Taurus Ukrainie leży na stole kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który "powinien ją podjąć".

15:32
04.09.2023

Premier Ukrainy rozmawiał z premierem Bułgarii o kwestii eksportu ukraińskiego zboża i produktów rolnych

"Doceniamy aktywne stanowisko bułgarskiego rządu ws. wzmocnienia wsparcia dla Ukrainy w jej walce przeciwko rosyjskiej agresji" - napisał Szmyhal na swoim kanale w serwisie Telegram.

15:21
04.09.2023

Dmytro Kułeba: Ukraina ma dowody, że drony-kamikadze spadły na terytorium Rumunii w czasie ataku powietrznego na Ukrainę

Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba poinformował, że Ukraina ma "dowody zdjęciowe" upadku dronów-kamikadze Shahed na terytorium Rumunii w czasie ataku powietrznego Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w nocy z 3 na 4 września. Kułeba mówił o tym w czasie spotkania z dziennikarzami.

15:08
04.09.2023

Rosyjscy blogerzy wojenni stają się w kraju gwiazdami. Przekłada się to na reklamy na ich kanałach

Za jeden wpis na popularnych w Rosji kanałach wojennych na Telegramie właściciele mogą zarabiać nawet kilka tysięcy złotych. Dziennikarze BBC podali się za firmy chętne to wykupienia reklamy i skontaktowali się z rosyjskimi korespondentami na Ukrainie.

Czytaj więcej

Zarabiać na propagandzie. Jak rosyjscy blogerzy bogacą się na relacjonowaniu wojny na Ukrainie
15:00
04.09.2023

Dlaczego Ołeksij Reznikow został zdymisjonowany?

Człowiek, który przez półtora roku rosyjskiej agresji stał na czele najważniejszego resortu nad Dnieprem, stracił stanowisko przez niedopełnienie obowiązków podwładnych mu urzędników. Ale to nie oznacza, że był złym ministrem obrony - pisze w "Rzeczpospolitej" Rusłan Szoszyn.

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Ołeksij Reznikow. To nie był zły minister obrony
14:55
04.09.2023

Dmitrij Pieskow twierdzi, że pierwsza część rozmów Putina i Erdogana w Soczi była konstruktywna

Prezydenci mieli "wymienić swoje poglądy" na "wszystkie obszary dwustronnych relacji" Turcji i Rosji.

14:39
04.09.2023

Białoruś i Rosja zwiększą swój wkład do budżetu Państwa Związkowego (Związku Białorusi i Rosji) o 38 proc. w 2024 roku

Wzrost budżetu Państwa Związkowego zapowiedział Władimir Andrejczenko, przewodniczący Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Białorusi. Budżet Związku Białorusi i Rosji ma wynieść ponad 6,5 mld rubli rosyjskich (ok. 67 mln dolarów).

14:35
04.09.2023

Rzecznik szefa dyplomacji UE wzywa Rosję do powrotu do "porozumienia zbożowego" i zakończenia agresji przeciw Ukrainie

Peter Stano, rzecznik szefa unijnej dyplomacji, mówiąc o oczekiwanych efektach rozmów Erdogana z Putinem stwierdził, że oczekuje "co najmniej powrotu do Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej". - Głównym oczekiwaniem jest powstrzymanie przez Rosję jej kryminalnej agresji przeciw Ukrainie, której częścią jest blokada Morza Czarnego i wstrzymanie ataków, zwłaszcza na transport ukraińskiego zboża - stwierdził Stano.

14:01
04.09.2023

Rozmowy Władimira Putina i Recepa Tayyipa Erdogana w rozszerzonym formacie zakończyły się

Rozmowy trwały półtorej godziny. Głównym tematem rozmów miał być powrót Rosji do porozumienia zbożowego.

13:49
04.09.2023

Rosjanie twierdzą, że zniszczyli dwa składy uzbrojenia ukraińskiej armii w obwodzie zaporoskim

Z raportu Ministerstwa Obrony wynika, że zniszczono składy broni rakietowej i artyleryjskiej 118. Brygady Zmechanizowanej i 82. Brygady Powietrzno-Desantowej w pobliżu wsi Werchnia Tersa.

13:42
04.09.2023

Brytyjski aktor Stephen Fry jedzie do Kijowa

Fry zamieścił na swoim profilu na Instagramie zdjęcie z przedziału pociągu, którym jedzie z polskiej granicy do Kijowa.

13:36
04.09.2023

Ukraińscy 30-latkowie nie będą już mogli uciekać na studia przed mobilizacją?

"Ukraińska Prawda" pisze, że do Rady Najwyższej trafił projekt ustawy, która kończy ze zwalnianiem z mobilizacji studiujących mężczyzn, którzy mają ponad 30 lat i nie studiują w sposób ciągły, albo zapisali się na drugi lub kolejny kierunek studiów.

Czytaj więcej

Ukraina: 30-latkowie nie będą już mogli uciekać przed poborem na studia?
12:58
04.09.2023

Erdogan w czasie rozmów z Putinem w Soczi poprosił o dodatkowe samoloty gaśnicze w związku z pożarami w Turcji

Agencja Interfax podaje, że prezydent Turcji, który w Soczi rozmawia z prezydentem Rosji o powrocie Rosji do porozumienia zbożowego, miał poprosić o to, by "przynajmniej podwoić liczbę samolotów gaśniczych", które Rosja wysłała do Turcji, by walczyły tam z pożarami. Rosja skierowała do Turcji dwa takie samoloty.

12:55
04.09.2023

Alarm powietrzny na całej Ukrainie

Ogłoszenie alarmu powietrznego jest spowodowane poderwaniem się rosyjskich ciężkich myśliwców MiG-31K z bazy sił powietrznych w obwodzie niżnonowogrodzkim. Myśliwce MiG-31K mogą być uzbrajane m.in. w pociski hipersoniczne Kindżał.

12:44
04.09.2023

Prezydent Mołdawii: Nie mamy żadnych historycznych długów wobec Gazpromu

Maia Sandu, w czasie spotkaniu z przedstawicielkami biznesu w Gagauzji oświadczyła, że audyt przeprowadzony przez dwie zagraniczne firmy potwierdził, że jej kraj nie ma żadnych historycznych długów wobec Gazpromu.

12:37
04.09.2023

Rosja miała proponować Korei Północnej trójstronne ćwiczenia marynarek wojennych z udziałem Rosji, Korei Północnej i Chin

Informacje takie przekazuje wywiad Korei Południowej.

Czytaj więcej

Rosyjskie okręty będą ćwiczyć z okrętami Korei Północnej?
12:19
04.09.2023

Recep Tayyip Erdogan jest już w Soczi, gdzie rozpoczyna spotkanie z Władimirem Putinem

Rozmowa Erdogana z Putinem ma dotyczyć powrotu Rosji do tzw. porozumienia zbożowego.

12:10
04.09.2023

Rankiem Rosjanie ostrzelali obwód sumski z ciężkiej artylerii

W wyniku ostrzału miasteczka Drużba ranna została 47-letnia kobieta.

12:02
04.09.2023

Ołeksij Reznikow nie obawia się użycia broni atomowej przez Rosję przeciw Ukrainie

- Nie ma broni atomowej, która może zniszczyć tak duży kraj (jak Ukraina), mamy ogromne terytorium - powiedział w rozmowie z agencją Ukrinform ustępujący minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow, który stwierdził też, że pytanie brzmi w jakim stanie jest rosyjska broń atomowa. Minister obrony Ukrainy zauważył, że Rosja przeprowadziła ostatni test broni atomowej w 1998 roku, na poligonie w Kazachstanie.

Czytaj więcej

Czy Putin wciąż chce zająć Kijów? Minister obrony Ukrainy: Chce zająć Berlin
11:38
04.09.2023

Szefowa Komisji Obrony Bundestagu: Tylko Scholz sprzeciwia się przekazaniu Ukrainie pocisków Taurus

Marie-Agnes Strack-Zimmermann przekazała, że jedyną osobą w koalicji rządzącej, która sprzeciwia się dostarczeniu Ukrainie pocisków manewrujących Taurus jest kanclerz Olaf Scholz.

Czytaj więcej

Niemieckie rakiety Taurus dla Ukrainy. Bundestag: Scholz jedynym, który się sprzeciwia
11:36
04.09.2023

Rosjanie: 116 budynków mieszkalnych uszkodzonych w wyniku weekendowego ostrzału obwodu biełgorodzkiego przez Ukrainę

Informacje takie przekazał Aleksiej Dybow, szef władz rejonu wałujskiego w obwodzie biełgorodzkim. Uszkodzone budynki mają znajdować się we wsi Urazowo. We wsi, w wyniku ostrzału, uszkodzonych zostało też siedem samochodów.

11:34
04.09.2023

W ciągu tygodnia Ukraińcy mieli wyzwolić 3 km2 terytorium w rejonie Bachmutu

O zdobyczach na froncie wschodnim informuje wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar.

Czytaj więcej

Kontrofensywa: Ukraińcy informują o zdobyczach w rejonie Bachmutu
11:05
04.09.2023

Prokuratura Ukrainy poinformowała - in absentia - rosyjskiego żołnierza o zarzutach przeciwko niemu ws. gwałtów, jakich miał dopuścić się na okupowanej Ukrainie

Informacje takie przekazuje ukraińska Prokuratura Generalna. Śledztwo wykazało, że wiosną 2022 roku podejrzany dopuszczał się przemocy seksualnej w okupowanej części obwodu chersońskiego. W kwietniu 2022 roku miał zgwałcić nieletnią, grożąc wcześniej jej rodzinie bronią. W maju dopuścił się gwałtu na innej dziewczynie w obwodzie chersońskm. W przypadku obu gwałtów żołnierz zmuszał dziewczęta do picia alkoholu wbrew ich woli.

10:44
04.09.2023

Minister obrony Ukrainy: Jeden dzień wojny kosztuje nas 100 mln dolarów

Ołeksij Reznikow, ustępujący ukraiński minister obrony, w rozmowie z agencją Ukrinform stwierdził, że "jeden dzień wojny kosztuje Ukrainę 100 mln dolarów". 

10:36
04.09.2023

MSZ Ukrainy informuje, że rosyjski dron eksplodował na terytorium Rumunii

W nocy Rosjanie zaatakowali port w Izmaił, kilkadziesiąt metrów od granicy Ukrainy z Rumunią. Jeden z bezzałogowców miał spaść na terenie kraju członkowskiego NATO.

Czytaj więcej

Nocny atak dronów na Ukrainę. Shahedy miały uderzyć w terytorium Rumunii
10:33
04.09.2023

Rustem Umerow wysłał Radzie Najwyższej wniosek o zdymisjonowanie go ze stanowiska Funduszu Mienia Państwowego

Umerow ma zostać nowym ministrem obrony Ukrainy.

10:21
04.09.2023

Dziś w Soczi dojdzie do spotkania Władimira Putina z Recepem Tayyipem Erdoganem

Prezydenci Rosji i Turcji spotkają się około południa. Tematem rozmów ma być powrót Rosji do tzw. porozumienia zbożowego.

Czytaj więcej

Erdogan u Putina. Przed rozmowami Rosja zaatakowała ukraiński port
10:02
04.09.2023

Odznaczenia dla rosyjskich żołnierzy, którzy jako pierwsi zaatakowali Ukrainę pociskami Kindżał

Agencja informacyjna TASS przekazała, że uhonorowano załogę myśliwca, która pierwsza wystrzeliła w stronę Ukrainy rosyjski pocisk hipersoniczny.

Czytaj więcej

W Rosji odznaczono załogę, która jako pierwsza użyła pocisków hipersonicznych na Ukrainie
09:47
04.09.2023

FSB zatrzymało obywatela Ukrainy, który zbierał materiały wybuchowe dla "grupy sabotażowej"

Rosyjska FSB informuje o zatrzymaniu obywatela Ukrainy, urodzonego w 1968 roku, który gromadził improwizowane ładunki wybuchowe "dla grupy sabotażowo-terrorystycznej działającej na terytorium obwodu zaporoskiego na zlecenie Głównego Wydziału Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy".

09:43
04.09.2023

Rustem Umerow, przyszły minister obrony Ukrainy, to ekonomista i utalentowany negocjator

Od 2020 roku Umerow jest członkiem grupy zadaniowej w ukraińskim rządzie, której celem jest opracowanie strategii zakończenia rosyjskiej okupacji Krymu.

Czytaj więcej

Kim jest przyszły minister obrony Ukrainy? Utalentowany negocjator
09:17
04.09.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 15,244 mln osób

Tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 30,5 tys. osób. Tego samego dnia na Ukrainę z Polski wyjechało 30,3 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 13,527 mln osób.

09:13
04.09.2023

Na Morzu Czarnym nie ma rosyjskich okrętów uzbrojonych w pociski Kalibr

Z informacji przekazanych przez Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy wynika, że również na Morzu Azowskim nie ma okrętów uzbrojonych w takie pociski.

08:46
04.09.2023

10-letni Ukrainiec zrzucony z mostu. Niemiecka policja szuka napastnika

Ataku miał dokonać obywatel Rosji, który zareagował agresywnie, gdy usłyszał, że dzieci rozmawiają po ukraińsku.

Czytaj więcej

Mężczyzna w Niemczech zrzucił z mostu 10-latka za mówienie po ukraińsku
08:29
04.09.2023

Biden chciał spotkać się z Xi w Indiach

Prezydent USA powiedział, że jest rozczarowany, iź przywódcy Chin zabraknie na szczycie G20.

Czytaj więcej

Szczyt G20: Biden liczył na spotkanie z Xi. Rozczarowanie prezydenta USA
07:51
04.09.2023

W nocy na południu i wschodzie Ukrainy strącono 23 drony-kamikadze

Informacje takie przekazuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

07:29
04.09.2023

Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 57 razy w ciągu doby

W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, pięć zostało rannych - poinformował gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin.

07:07
04.09.2023

W nocy nad obwodem odeskim zestrzelono 17 dronów-kamikadze. Niektóre trafiły w cele

Informacje takie przekazuje Ołeh Kiper, gubernator obwodu odeskiego.

07:02
04.09.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 265 120 żołnierzy, 4 480 czołgów, 8 663 pojazdy opancerzone, 5 611 zestawów artyleryjskich, 741 wyrzutnie rakiet, 503 zestawy przeciwlotnicze, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 481 bezzałogowych statków powietrznych, 1 447 pocisków manewrujących, 19 jednostek nawodnych, 8 149 pojazdów (w tym cystern) i 847 jednostek sprzętu specjalnego.

06:46
04.09.2023

Nad obwodem dniepropietrowskim w nocy zniszczono sześć dronów-kamikadze

Gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak pisze, że niektóre drony wysłane przeciwko celom w obwodzie trafiły w cele.

06:14
04.09.2023

Polska na mocy porozumienia z Ukrainą już wydala obywateli tego kraju, którzy trudnią się przemytem nielegalnych imigrantów do Europy

Według danych Komendy Głównej Straży Granicznej, przygotowanych dla „Rzeczpospolitej”, od 24 lutego ubiegłego roku do 31 sierpnia tego roku do Polski wjechało blisko 2,87 mln obywateli Ukrainy w wieku 18–60 lat, wyjechało – blisko 2,8 mln Ukraińców.

Czytaj więcej

Polska zaczęła wydawać Ukrainie jej obywateli, którzy trudnią się przemytem ludzi
06:07
04.09.2023

W nocy Rosjanie zaatakowali obwód odeski dronami-kamikadze

Ołeh Kiper, szef odeskiej administracji obwodowej pisze o ataku na rejon izmailski obwodu odeskiego przy użyciu dronów kamikadze.

05:41
04.09.2023

Rosjanie podają, że zniszczyli cztery motorówki z ukraińskimi żołnierzami w pobliżu wybrzeża Krymu

"W nocy 4 września, w północno-zachodniej części Morza Czarnego, lotnictwo Floty Czarnomorskiej zniszczyło cztery motorówki wyprodukowane w USA (...) z grupami desantowymi sił zbrojnych Ukrainy, zmierzające do Półwyspu Tarchankuckiego na wybrzeżu Krymu" - pisze resort obrony Rosji na swoim kanale w serwisie Telegram.

05:39
04.09.2023

W niedzielę ukraiński dron miał uszkodzić budynek FSB w mieście w obwodzie kurskim

Nagrania, na których widać słup dymu nad miastem Kurczatow, pojawiły się na rosyjskich kanałach w serwisie Telegram.

Czytaj więcej

Drony nad Rosją. W niedzielę zaatakowano miasto w pobliżu elektrowni atomowej
05:38
04.09.2023

W obwodach zaporoskim i dniepropietrowskim ogłoszono alarm powietrzny

05:17
04.09.2023

28-letni pilot wojskowy z Rosji, który uciekł na Ukrainę wraz ze śmigłowcem Mi-8, przekonuje, że na Ukrainie nie ma nazistów

- To co się dzieje to po prostu ludobójstwo Ukraińców. Ukraińców i Rosjan. Podstawą moich działań było to, by nie przyczyniać się do tych zbrodni. Ukraina z pewnością wygra tę wojnę, po prostu dlatego, że naród bardzo się zjednoczył... Nikt nie chce tej wojny. Ukraińskie zwycięstwo jest tylko kwestią czasu - podkreśla Maksym Kuzminow.

Czytaj więcej

Pilot z Rosji, który uciekł na Ukrainę, wzywa Rosjan, by szli w jego ślady
04:46
04.09.2023

Zełenski: Cztery statki wypłynęły z naszych portów korzystając z nowego korytarza morskiego

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski oświadczył, że po uruchomieniu przez Ukrainę nowego korytarza morskiego na Morzu Czarnym dla statków przewożących ukraińską żywność, po odstąpieniu Rosji od tzw. porozumienia zbożowego, z ukraińskich portów na południu kraju wypłynęły jak dotąd cztery statki. - I pracujemy z naszymi partnerami na całym świecie, by wznowić normalne działanie korytarza zbożowego, który zapewniał bezpieczeństwo żywnościowe na globalną skałę - podkreślił prezydent Ukrainy.

04:44
04.09.2023

Ołeksij Reznikow twierdzi, że nic nie wie o tym, jakoby miał objąć stanowisko ambasadora w Wielkiej Brytanii

Reznikow skomentował w ten sposób informację przekazaną przez Jarosława Żelezniaka, parlamentarzystę z partii "Gołos". W niedzielę prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski oświadczył, że odwoła Reznikowa ze stanowiska ministra obrony. 

04:42
04.09.2023

W okupowanej części obwodu chersońskiego ludzie ukrywają się, by nie brać udział w "wyborach"

Pierwszy zastępca przewodniczącego chersońskiej rady obwodowej, Jurij Sobolewskij pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że w okupowanej części obwodu chersońskiego mieszkańcy wsi, do której przybyli przedstawiciele komisji wyborczej przeprowadzający głosowanie w wyborach do władz lokalnych (w rzeczywistości - okupacyjnych) organizowanych przez Federację Rosyjską, ukrywali się i udawali, że nie ma ich w domu, aby nie wziąć udziału w głosowaniu.

04:41
04.09.2023

Przewodniczący Dumy, Wiaczesław Wołodin, będzie przewodniczył posiedzeniu Rady Zgromadzenia Parlamentarnego Białorusi i Rosji

Posiedzenie Rady Zgromadzenia Parlamentarnego Białorusi i Rosji odbędzie się w poniedziałek w Pskowie. Spotkanie poświęcone będzie wypracowaniu ujednoliconego systemu świadczeń społecznych dla obywateli Rosji i Białorusi oraz przygotowaniom budżetu Związku Białorusi i Rosji na 2024 rok.

04:40
04.09.2023

Rosjanie zestrzelili drony nad Morzem Czarnym i obwodem kurskim

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że w nocy rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła ukraińskie drony nad Morzem Czarnym, w pobliżu Krymu i nad obwodem kurskim. Do zestrzelenia dronów miało dojść ok. 1:00 czasu moskiewskiego.

04:39
04.09.2023

Rosjanie informują o odparciu czterech ukraińskich ataków w obwodzie ługańskim

Aleksandr Sawczuk, szef biura prasowego rosyjskiego Zgrupowania Centrum oświadczył, że Rosjanie odparli cztery ataki sił zbrojnych Ukrainy w rejonie lasu Serebriańskiego w obwodzie ługańskim. Z pomocą lotnictwa i artylerii Rosjanie mieli odeprzeć natarcie grup szturmowych 5. Brygady Gwardii Narodowej Ukrainy i 67. Brygady Zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy.

04:38
04.09.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 557