Pilot wojskowy z Rosji uciekł na Ukrainę ze śmigłowcem. Apeluje do innych Rosjan

Maksym Kuzminow, 28-letni rosyjski pilot śmigłowca Mi-8, który poddał się Ukraińcom po wylądowaniu 23 sierpnia na ukraińskim lądowisku, wezwał innych rosyjskich pilotów wojskowych, by szli w jego ślady.

Publikacja: 04.09.2023 05:14

Kokpit śmiglowca Mi-8

Kokpit śmiglowca Mi-8

Foto: Mil.ru, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 558

Lądowanie rosyjskiego śmigłowca na ukraińskim lądowisku, było finałem prowadzonej przez ponad pół roku operacji ukraińskiego wywiadu - jak podaje "Ukraińska Prawda".

Rosyjski pilot uciekł na Ukrainę ze śmigłowcem i rodziną

Na Ukrainę - oprócz rosyjskiego pilota - uciekła też z Rosji jego rodzina. Nad całą operacją czuwali funkcjonariusze ukraińskiego wywiadu wojskowego.

Jak podaje "The Kyiv Independent" dwóch pozostałych członków załogi śmigłowca Mi-8, którym leciał Kuzminow, nie wiedziało, gdzie pilot zamierza zabrać maszynę. Obaj zostali zabici.

Czytaj więcej

Rosyjski śmigłowiec Mi-8 wylądował na ukraińskim lotnisku. Udana akcja wywiadu Ukrainy

Kuzminow pojawił się w dokumencie "Uziemieni rosyjscy piloci", który wyemitowano w ukraińskiej telewizji w niedzielę wieczorem. Film opowiada o tym jak przygotowano i przeprowadzono lądowanie rosyjskiego śmigłowca Mi-8 na ukraińskim lądowisku.

W filmie 28-letni Rosjanin wzywa innych rosyjskich pilotów, by szli w jego ślady.

Rosyjski pilot, który uciekł na Ukrainę: Tu nie ma nazistów ani faszystów

- Jeśli chcecie to zrobić, coś takiego, nie będziecie tego w ogóle żałować. Zapewnią wam absolutnie wszystko do końca życia. Będziecie mogli rozpocząć pracę wszędzie, cokolwiek będziecie chcieli robić. Odkryjecie dla siebie świat pełen kolorów - przekonuje.

Ukraińskie zwycięstwo jest tylko kwestią czasu

Maksym Kuzminow, 28-letni rosyjski pilot śmigłowca Mi-8

Autorzy dokumentu podkreślają, że Ukraina zapewnia rosyjskim pilotom, którzy zdecydują się uciec, wszelkie gwarancje bezpieczeństwa gwarantowane przez prawo, a także finansową rekompensatę za sprowadzony statek powietrzny. Kuzminow - jak dowiadujemy się z dokumentu - przekazał Ukraińcom cenne informacje na temat rosyjskiego lotnictwa wojskowego, systemów łączności i sieci lotnisk.

Kuzminow mówi też w dokumencie, że na Ukrainie nie ma faszystów ani nazistów.

- To co się dzieje to po prostu ludobójstwo Ukraińców. Ukraińców i Rosjan. Podstawą moich działań było to, by nie przyczyniać się do tych zbrodni. Ukraina z pewnością wygra tę wojnę, po prostu dlatego, że naród bardzo się zjednoczył... Nikt nie chce tej wojny. Ukraińskie zwycięstwo jest tylko kwestią czasu - podkreśla.

Lądowanie rosyjskiego śmigłowca na ukraińskim lądowisku, było finałem prowadzonej przez ponad pół roku operacji ukraińskiego wywiadu - jak podaje "Ukraińska Prawda".

Rosyjski pilot uciekł na Ukrainę ze śmigłowcem i rodziną

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 882
Konflikty zbrojne
W NATO, ale bez Krymu i Donbasu. Jaki kompromis z Rosją zaakceptują Ukraińcy?
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 881
Konflikty zbrojne
Tajemnicza depesza TASS. Rosyjska armia donosi o ataku, w którym miało zginąć "50 zachodnich instruktorów", szczegółów nie podano
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Konflikty zbrojne
"Jesteśmy na historycznym skrzyżowaniu". Hamas podpisał porozumienie z Fatahem... w Pekinie