Skamielina nosorożca, z której pozyskano białka, została odkryta w 1986 roku przez zmarłą już paleontolożkę Mary Dawson z Carnegie Museum of Natural History w Filadelfii. Wówczas techniki ekstrakcji białek i analizy prehistorycznego DNA były jeszcze w powijakach.
Białka, o których mowa, zostały pozyskane z zęba nosorożca. Są aż dziesięć razy starsze niż jakiekolwiek wcześniej pozyskane próbki DNA – podkreśliła Danielle Fraser, kierowniczka działu paleobiologii Kanadyjskiego Muzeum Przyrody i jedna z autorek badania, opublikowanego w tygodniku „Nature”.
Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe stało się precyzyjne datowanie tych białek, co otwiera nowe możliwości badawcze w paleontologii, zwłaszcza w ekstremalnych warunkach zimnych regionów świata. Dotychczasowe badania prehistorycznych białek sięgały maksymalnie do około 10 milionów lat, a DNA zwykle nie zachowuje się dłużej niż milion lat.
Czytaj więcej
Tajemnicza czaszka odnaleziona kilka lat temu w Chinach była obiektem intensywnych badań naukowcó...
Arktyka jak naturalna zamrażarka
Kluczową rolę w zachowaniu białek odegrały surowe warunki klimatyczne Arktyki – niska temperatura i suchy klimat – a także niezwykła trwałość szkliwa zębów, które chroniło białka przed rozkładem przez miliony lat. W laboratorium w Kopenhadze naukowcy zdołali wyizolować i zsekwencjonować białka z wnętrza zęba i dzięki temu potwierdzić ich autentyczność i wiek.