Nowe badanie o przodkach tyranozaura opublikowano 7 maja w czasopiśmie „Royal Society Open Science”. W badaniach wykorzystano m.in. modelowanie matematyczne.
Na tropie przodków Tyrannosaurusa rexa. Nowy głos w debacie
Według autorów najnowszego badania praprzodek tyranozaurów pochodził z Azji, a na tereny Ameryki Północnej przedostał się mostem lądowym ok. 70 milionów lat temu. Wyniki nowej analizy pokrywają się z jednym z wcześniejszych badań na temat tyranozaurów. W publikacji z 2016 r. zasugerowano, że te prehistoryczne gady wykazują podobieństwo anatomiczne z dużymi, mięsożernymi dinozaurami z Azji – a dokładniej z Tarbozaurem (Tarbosaurus). Zdaniem paleontologów ten związek jest dużo bardziej wyraźny niż np. pokrewieństwo z ówczesnymi drapieżnikami z terenów prehistorycznej Laramidii (obecne tereny zachodniej części Ameryki Północnej). Najnowsze badanie ma potwierdzać tę tezę. Autorzy nowej analizy sugerują, że przodkowie tyranozaurów przedostali się z Azji, na tereny Ameryki Północnej pasem lądowym, który powstał po obniżeniu się poziomu mórz (obecnie obszar Cieśniny Beringa).
Czytaj więcej
Branża luksusowa postanowiła przeskoczyć na wyższy poziom. Torebki z krokodylej skóry czy ze skór...
Pochodzenie tyranozaurów. Do czego wykorzystano modele matematyczne?
Jak wyjaśniają paleontolodzy, w porównaniu z gadami roślinożernymi w zapisie kopalnym zachowało się niewiele szczątków tyranozaurów. Jest to jeden z powodów, dla którego w najnowszej analizie zdecydowano się na wykorzystanie modeli matematycznych. W modelowaniu brano pod uwagę zapis kopalny i drzewo genealogiczne tyranozaurów, ale także prehistoryczne czynniki środowiskowe i klimatyczne. Co istotne, w metodzie modelowania uwzględniono też luki w zapisie kopalnym. Ten będzie można w przyszłości zaktualizować, o ile np. pojawią się nowe odkrycia skamieniałości lub nowe wyniki badań.
Wyniki modelowania potwierdziły, że przodkowie tyranozaura mogli być obecni zarówno na terenie prehistorycznej Laramidii, jak i Azji. – Dziesiątki skamieniałości T. rexa zostały odkryte w Ameryce Północnej, ale nasze odkrycia wskazują, że skamieniałości bezpośredniego przodka T. rexa mogą nadal leżeć nieodkryte w Azji – wyjaśnił główny autor badania Cassius Morrison z University College London.