Agencje kosmiczne ostrzegają: Fragment radzieckiej sondy może uderzyć w Ziemię za kilka dni

Fragment radzieckiej sondy Kosmos 482 może jeszcze w tym tygodniu wejść w atmosferę Ziemi i dotrzeć do powierzchni naszej planety. Obiekt jest pozostałością po nieudanej misji na Wenus z 1972 roku. Specjaliści próbują określić, gdzie może spaść i kiedy to nastąpi.

Publikacja: 09.05.2025 10:42

Fragment radzieckiej sondy Kosmos 482 może jeszcze w tym tygodniu dotrzeć do Ziemi / zdjęcie ilustra

Fragment radzieckiej sondy Kosmos 482 może jeszcze w tym tygodniu dotrzeć do Ziemi / zdjęcie ilustracyjne

Foto: sdecoret / Adobe Stock

Fragment Kosmos 482, który w wyniku awarii od ponad pół wieku krąży po orbicie okołoziemskiej, może teraz w całości lub w częściach dotrzeć do powierzchni naszej planety.

Sonda Kosmos 482, czyli nieudana radziecka misja na Wenus

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 została wystrzelona 31 marca 1972 roku w przestrzeń kosmiczną w ramach radzieckiego programu Wenera, którego celem było zbadanie Wenus. Kosmos 482 miał za zadanie umieszczenie na powierzchni Wenus lądownika wyposażonego w instrumenty przeznaczone do badań.

Czytaj więcej

Skąd się wzięło złoto? Naukowcy odkryli potencjalne źródło

Jednak krótko po starcie doszło do awarii rakiety. Jej prawdopodobną przyczyną było uszkodzenie timera, które doprowadziło do przedwczesnego wyłączenia silnika. W wyniku awarii – jak informuje NASA – rakieta rozdzieliła się na cztery części. Dwie z nich uległy rozpadowi w ciągu 48 godzin. Natomiast dwie kolejne – prawdopodobnie sonda lądownika i odłączony silnik górnego stopnia – pozostały na ziemskiej orbicie.

Na skutek awarii części sondy Kosmos 482 zostały wyniesione więc jedynie na orbitę okołoziemską. Sondzie nie udało się osiągnąć prędkości pozwalającej na opuszczenie orbity Ziemi i lot w stronę Wenus. Została jednak zaprojektowana tak, aby wytrzymać ekstremalne warunki panujące na Wenus i to właśnie dzięki temu jej części przetrwały na ziemskiej orbicie. Krążą po niej już ponad 50 lat i stopniowo obniżają swoją wysokość nad Ziemią.

Czytaj więcej

Naukowcy potwierdzili 67-letnią hipotezę. „Niemożliwe” odkrycie

Fragment radzieckiej sondy Kosmos 482 zmierza ku Ziemi?

W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej NASA można przeczytać: „Orbita sondy lądownika Cosmos 482 ulega rozpadowi i oczekuje się, że ponownie wejdzie w atmosferę Ziemi w okresie od 9 do 11 maja 2025 r. […] Od 6 maja miejsce lądowania może znajdować się w dowolnym miejscu pomiędzy 52 N a 52 S szerokości geograficznej. Czas i miejsce ponownego wejścia w atmosferę powinny być znane dokładniej w ciągu najbliższych kilku dni, ale niepewność będzie dość znaczna aż do ponownego wejścia w atmosferę”.

Jak z kolei informuje Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) w komunikacie z 7 maja zamieszczonym na swojej stronie internetowej, wstępne wyliczenia wskazują, że orbita sondy wejdzie w atmosferę ziemską prawdopodobnie w nocy z piątku na sobotę (z 9 na 10 maja). Istnieje jednak okno niepewności szacowane aktualnie na ok. 13-17 godzin, które wynika z niekontrolowanego charakteru całego procesu i różnych modeli obliczeniowych. „Oszacowania dopuszczają przelot obiektu nad Polską. Należy zwrócić uwagę, że obecnie orbita ulega dynamicznym zmianom. POLSA od 2 tygodni monitoruje ww. obiekt i na bieżąco będzie informować o zmianach predykcji” - można przeczytać w komunikacie.

Sonda Kosmos 482: Jeden z wielu kosmicznych śmieci

Radziecka sonda Kosmos 482 została zaprojektowana tak, aby wytrzymać ekstremalnie gęstą atmosferę i wysoką temperaturę panującą na Wenus. To właśnie z powodu swojego pierwotnego przeznaczenia i wynikającej z niego specyficznej budowy jej fragment może nie ulec całkowitemu zniszczeniu w czasie ponownego wejścia w ziemską atmosferę. Tym samym może w całości lub w częściach dotrzeć do powierzchni Ziemi.

Fragment radzieckiej sondy Kosmos 482 jest jednym z wielu tzw. kosmicznych śmieci, których ilość systematycznie wzrasta. Śmieci te stanowią coraz większy problem w kosmosie. Mogą m.in. stwarzać zagrożenie dla działających satelitów. 

Fragment Kosmos 482, który w wyniku awarii od ponad pół wieku krąży po orbicie okołoziemskiej, może teraz w całości lub w częściach dotrzeć do powierzchni naszej planety.

Sonda Kosmos 482, czyli nieudana radziecka misja na Wenus

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Kosmos
Skąd się wzięło złoto? Naukowcy odkryli potencjalne źródło
Kosmos
Naukowcy odkryli niezwykły obłok blisko Ziemi. Może ujawnić tajemnicę gwiazd
Kosmos
Przełom w badaniach nad Marsem? Na Czerwonej Planecie mógł kiedyś padać deszcz i śnieg
Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem