Skąd się wzięło złoto? Naukowcy odkryli potencjalne źródło

Naukowcy od ponad pół wieku zastanawiają się, skąd wzięły się ciężkie pierwiastki, takie jak złoto, i w jaki sposób rozprzestrzeniły się po całym wszechświecie. Poszukując odpowiedzi na te pytania, badacze odkryli potencjalne źródło ich pochodzenia.

Publikacja: 08.05.2025 08:53

Według naukowców pierwsze pierwiastki złota mogły powstać w wyniku gigantycznego rozbłysku magnetara

Według naukowców pierwsze pierwiastki złota mogły powstać w wyniku gigantycznego rozbłysku magnetara, zdjęcie ilustracyjne

Foto: Adobe Stock

Wczesny wszechświat, tuż po Wielkim Wybuchu, zawierał wodór, hel i niewielką ilość litu. W późniejszym czasie niektóre cięższe pierwiastki, w tym żelazo, wykształciły się razem z gwiazdami. Naukowcy nie wiedzą jednak, w jaki sposób powstały pierwsze pierwiastki cięższe od żelaza, takie jak m.in. złoto.

Skąd się wzięło złoto?

Na ten moment wiadomo, że około połowa pierwiastków cięższych od żelaza jest syntetyzowana poprzez szybki proces wychwytu neutronów, znany również jako proces r. Występuje on pod koniec życia masywnych gwiazd, a dokładnie podczas wybuchu supernowych i kilonowych. Wymaga dużej liczby wolnych neutronów, które można znaleźć tylko w ekstremalnych środowiskach. Naukowcom wciąż nie udało się zidentyfikować miejsc, w których cały ten proces się zaczyna, choć najbardziej prawdopodobnym źródłem jest łączenie się gwiazd neutronowych. Astronomowie zdawali sobie sprawę, że te rzadkie zjawiska nie mogą wyjaśnić pochodzenia wszystkich pierwiastków wytworzonych w procesie r. Rozpoczęli zatem poszukiwania kolejnego źródła.

Zespół naukowców pod kierownictwem Anirudha Patela, pracownika Columbia University w Nowym Jorku, sięgnął po 20-letnie archiwalne dane pochodzące z teleskopów NASA i ESA. Znalazł w nich dowody na istnienie zaskakującego źródła dużej ilości ciężkich pierwiastków. Tym źródłem okazały się rozbłyski z silnie namagnesowanych gwiazd neutronowych, zwanych magnetarami. Według badaczy takie rozbłyski mogły być odpowiedzialne za wytworzenie do 10 proc. złota, platyny i innych ciężkich pierwiastków w naszej galaktyce. Badanie zostało opublikowane w „The Astrophysical Journal Letters”.

Czytaj więcej

Naukowcy potwierdzili 67-letnią hipotezę. „Niemożliwe” odkrycie

W jaki sposób mogło powstać pierwsze złoto?

Magnetary pojawiły się stosunkowo wcześnie w historii wszechświata. Co za tym idzie, jest bardzo prawdopodobne, że to właśnie one odpowiadają za wytworzenie pierwszych atomów złota. Pojawia się jednak pytanie, w jaki sposób złoto mogło powstać w magnetarze? Gwiazdy neutronowe to wynik ewolucji gwiazd o dużej masie, a konkretnie wynik supernowej, czyli kosmicznej eksplozji tych gwiazd. Wraz z czarnymi dziurami należą do najgęstszych obiektów we wszechświecie. Naukowcy przyznają, że  jedna łyżeczka materiału gwiazdy neutronowej na Ziemi ważyłaby nawet miliard ton. Magnetary mają na dodatek bardzo silne pole magnetyczne.

Niekiedy zdarza się, że magnetary uwalniają ogromną ilość wysokoenergetycznego promieniowania. Dzieje się tak w momencie, gdy przechodzą przez „trzęsienia gwiazd”, w wyniku których dochodzi do pęknięcia skorupy gwiazdy neutronowej. Te trzęsienia mogą być również powiązane z potężnymi wybuchami promieniowania, znanymi jako gigantyczne rozbłyski magnetarów. Są one tak silne, że mogą nawet wpływać na atmosferę Ziemi. Takie trzy gigantyczne rozbłyski zaobserwowano już w Drodze Mlecznej i w Wielkim Obłoku Magellana.

Czytaj więcej

Naukowcy odkryli niezwykły obłok blisko Ziemi. Może ujawnić tajemnicę gwiazd

Rozbłyski magnetarów mogą podgrzewać i wyrzucać w przestrzeń kosmiczną materiał ze skorupy gwiazdy neutronowej z dużą prędkością. Poza tym gigantyczne rozbłyski tworzą niestabilne, ciężkie jądra radioaktywne, które rozpadają się na stabilne pierwiastki, takie jak złoto. W momencie tego rozpadu emitowany jest również rozbłysk promieni gamma. Eric Burns, jeden z autorów badania, wyszukał dane dotyczące promieniowania gamma z ostatniego zaobserwowanego gigantycznego rozbłysku, który miał miejsce w grudniu 2004 r. Okazało się, że sygnał promieni gamma, który został wykryty ponad 20 lat temu, odpowiadał sygnałowi wskazującemu na powstanie ciężkich pierwiastków. Naukowcy poparli swój wniosek danymi z dwóch misji NASA – zakończonej RHESSI oraz wciąż trwającej NASA Wind. Drugi satelita również zaobserwował gigantyczny rozbłysk magnetara.

Nadchodząca misja NASA COSI może dostarczyć kolejnych danych. Teleskop będzie badać zjawiska energetyczne zachodzące w Drodze Mlecznej i poza nią, w tym tworzenie i niszczenie materii i antymaterii oraz końcowe etapy życia gwiazd. Obejmie to także gigantyczne rozbłyski magnetarów. COSI będzie w stanie zidentyfikować poszczególne pierwiastki powstałe w tych procesach, co umożliwi zrozumienie ich pochodzenia. Poza tym naukowcy chcą przejrzeć jeszcze inne dane archiwalne, aby sprawdzić, czy nie skrywają one kolejnych sekretów.

Wczesny wszechświat, tuż po Wielkim Wybuchu, zawierał wodór, hel i niewielką ilość litu. W późniejszym czasie niektóre cięższe pierwiastki, w tym żelazo, wykształciły się razem z gwiazdami. Naukowcy nie wiedzą jednak, w jaki sposób powstały pierwsze pierwiastki cięższe od żelaza, takie jak m.in. złoto.

Skąd się wzięło złoto?

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Kosmos
Naukowcy odkryli niezwykły obłok blisko Ziemi. Może ujawnić tajemnicę gwiazd
Kosmos
Przełom w badaniach nad Marsem? Na Czerwonej Planecie mógł kiedyś padać deszcz i śnieg
Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku