Odnalezione skamieniałości stanowią, zdaniem naukowców, najstarszy dowód na istnienie na Ziemi owodniowców, czyli przodków gadów, ptaków i ssaków. Były one organizmami przystosowanymi do życia na lądzie. Dzięki błonie owodniowej mogły składać jaja i rozmnażać się poza wodą.
Najstarsze skamieniałe odciski łap zwierzęcia odnalezione w Australii
Skamieniałości znalezione zostały na płycie piaskowca w Australii, a dokładnie na brzegach rzeki Broken w pobliżu miasta Mansfield, w północnej części stanu Wiktoria, 200 km na północny wschód od Melbourne. Odkrycia dokonało dwóch lokalnych poszukiwaczy skamieniałości – Craig Eury i John Eason.
Badania odnalezionych skamieniałości przeprowadził międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem profesora Johna Longa z Flinders University w Adelajdzie w Australii. Wyniki opublikowane zostały 14 maja w artykule zamieszczonym w czasopiśmie naukowym „Nature”.
Modele cyfrowe i mapy cieplne pomogły w badaniach odkrytych skamieniałości
Badania nad skamieniałościami przebiegały w kilku etapach. Doktor Alice Clement wchodząca w skład zespołu zeskanowała skamieniałe odciski łap. Na ich podstawie stworzyła cyfrowe modele, które poddane zostały następnie szczegółowej analizie.