Czy Władimir Putin wciąż chce zająć Kijów? Minister obrony Ukrainy: Chce zająć Berlin

- Nie możemy pozwolić sobie na przegranie tej wojny - mówi ustępujący minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow, w rozmowie z agencją Ukrinform. Reznikowa w tym tygodniu na stanowisku ministra obrony ma zastąpić Rustem Umerow.

Publikacja: 04.09.2023 12:01

Ołeksij Reznikow i Władimir Putin

Ołeksij Reznikow i Władimir Putin

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 558

- Byłem pewien, że nie upadniemy w trzy dni, byłem pewien, że nie upadniem w trzy tygodnie - tak Reznikow odpowiedział na pytanie czy jest pewien, że Ukraina wygra wojnę z Rosją.

Ołeksij Reznikow: Rosjanie stracili kręgosłup armii

Minister obrony Ukrainy stwierdził następnie, że w czasie II wojny światowej "(Adolf) Hitler wchodził do stolic europejskich państw w większości przypadków bez oporu, ponieważ )..._ wartość bezpieczeństwa była (dla ich mieszkańców) ważniejsza niż wartość wolności". - Dla nas wartość wolności jest wyższa niż wartość bezpieczeństwa, dlatego ryzykujemy nasze życie, by niszczyć okupującego nas wroga, umieramy, jesteśmy ranieni, walczymy i będziemy walczyć, ponieważ takie są ukraińskie geny, to się nie zmieni - wyjaśnił. 

Reznikow stwierdził też, że choć Rosjanie mają duży potencjał ludzki i są "wielcy i potężni", to jednak "też stopniowo zaczynają wyczerpywać" swoje siły.

Czytaj więcej

Niemieckie rakiety Taurus dla Ukrainy. Bundestag: Scholz jedynym, który się sprzeciwia

- Rosjanie niemal stracili osobowy kręgosłup swojej armii, komponent lądowy. Zniszczyliśmy go. Większość ich żołnierzy piechoty morskiej, spadochroniarzy, którzy służyli 15-20 lat, zostało zabitych, rannych lub pojmanych. Wciąż mają nowe uzupełniania dla brygad - to zmobilizowani (żołnierze) bez doświadczenia. To też wpływa na sytuację na polu walki, dlatego nie mogą nas pokonać - ocenił.

- Nie możemy przegrać. To by oznaczało, że Rosja odzyska nad nami kontrolę i staniemy się częścią Imperium Rosyjskiego - dodał.

Minister obrony Ukrainy: Nie ma broni atomowej, która mogłaby zniszczyć kraj tak duży jak Ukraina

A co z groźbą użycia przez Rosję broni atomowej?

Gdyby nie my, Putin byłby już w Europie

Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy

- Nie ma broni atomowej, która może zniszczyć tak duży kraj (jak Ukraina), mamy ogromne terytorium - odparł Reznikow, który stwierdził też, że pytanie brzmi w jakim stanie jest rosyjska broń atomowa. Minister obrony Ukrainy zauważył, że Rosja przeprowadziła ostatni test broni atomowej w 1998 roku, na poligonie w Kazachstanie.

- Żadna bomba atomowa nie przezwycięży ukraińskiego oporu. (...) Rosjanie są wrogami, nikt im nie wybaczy. Dorastają pokolenia, dla których Rosjanie są wrogami, będą przeklęci przez cały świat na dekady - dodał.

Reznikow mówił też, że ostatnio rozmawiał z dziennikarzem niemieckiego "Bilda", który spytał: "Oleksij, powiedz mi, proszę, czy uważasz, że Putin nadal chce zająć Kijów?". - Odpowiedziałem mu: "Uważam, że Putin ma plan zajęcia Berlina i odbudowy Muru Berlińskiego" - wspominał ukraiński minister obrony.

- Powiedziałem: "Pomyśl, gdyby nie my, Putin byłby już w twoim kraju, w Europie" - dodał.

- Byłem pewien, że nie upadniemy w trzy dni, byłem pewien, że nie upadniem w trzy tygodnie - tak Reznikow odpowiedział na pytanie czy jest pewien, że Ukraina wygra wojnę z Rosją.

Ołeksij Reznikow: Rosjanie stracili kręgosłup armii

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Hezbollah: Cypr stanie się celem, jeśli pozwoli Izraelowi na wykorzystanie swojego terytorium
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Konflikty zbrojne
Media: Tylko 50 zakładników przetrzymywanych przez Hamas wciąż żyje
Konflikty zbrojne
Kiedy myśliwce F-16 dla Ukrainy? Holendrzy przekażą je już tego lata
Konflikty zbrojne
Wielka i wstydliwa tajemnica Kremla. Rosyjscy dezerterzy
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Konflikty zbrojne
Izrael ma gotowy plan inwazji na Liban. Nowa pełnoskalowa wojna?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży