04:50
04.09.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 558
00:42
04.09.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:38
04.09.2023

Kiedy zapadnie oficjalna decyzja ws. nowego ministra obrony Ukrainy?

Wieczorem w niedzielę lider parlamentarnej frakcji Sługa Narodu, Dawid Arachamia, poinformował w mediach społecznościowych, że w rozpoczynającym się tygodniu dojdzie do dymisji ministra obrony (Ołeksija Reznikowa) oraz do dymisji szefa Funduszu Majątku Państwowego Ukrainy (Rustema Umerowa), a Umerow zostanie powołany na stanowisko ministra obrony.

Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, iż liczy, że parlament zaakceptuje nominację Umerowa, który ma zastąpić odchodzącego Reznikowa.

00:16
04.09.2023

RPA: Brak dowodów na transport broni do Rosji

Prezydent RPA Cyril Ramaphosa poinformował, że podczas dochodzenia nie znaleziono żadnych dowodów potwierdzających prawdziwość amerykańskich zarzutów, według których w ubiegłym roku na rosyjski statek w RPA załadowano broń.

- Żaden z zarzutów dotyczących dostaw broni do Rosji nie okazał się prawdziwy - powiedział w wystąpieniu do narodu prezydent.

- Nie wydano żadnego pozwolenia na wywóz broni i nie wyeksportowano żadnej broni - podkreślił Ramaphosa.

23:55
03.09.2023

Ukraińskie Siły Powietrzne wydały ostrzeżenie

Dowództwo ukraińskich Sił Powietrznych ostrzegło mieszkańców Ukrainy, że z Primorsko-Achtarska Rosjanie prawdopodobnie wystrzelili drony typu Shahed, czyli tzw. amunicję krążącą.

23:33
03.09.2023

Ukraina rozszerza listę osób zdolnych do służby wojskowej

W serwisie internetowym Rady Najwyższej (parlamentu) opublikowane zostało znowelizowane rozporządzenie w sprawie wojskowych badań lekarskich w Siłach Zbrojnych Ukrainy, które rozszerza listę osób zdolnych do służby w czasie wojny.

Według nowego prawa, zdolni lub częściowo zdolni do służby będą poborowi z klinicznie wyleczoną gruźlicą i niewielkimi zmianami po wyleczonej gruźlicy, osoby z niewielkimi zaburzeniami funkcji układu hormonalnego lub metabolizmu. Lista zostaje też rozszerzona o osoby z łagodnymi, krótkotrwałymi objawami zaburzeń psychicznych, zaburzeniami nerwicowymi, związanymi ze stresem o umiarkowanych, krótkotrwałych objawach oraz osoby z powoli postępującymi chorobami ośrodkowego układu nerwowego z niewielkimi dysfunkcjami.

W czasie wojny przydatność do służby wojskowej osób w bezobjawowej fazie HIV ma być ustalana indywidualnie.

23:08
03.09.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 20 razy ostrzelały tereny przygraniczne w obwodzie sumskim. Według tego źródła, odnotowano 137 eksplozji.

W wyniku ostrzału uszkodzonych zostało pięć prywatnych budynków mieszkalnych oraz jeden gospodarczy. Brak informacji o ofiarach w ludziach.

22:47
03.09.2023

Zniszczone rosyjskie czołgi. Minister publikuje nagranie

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko opublikował w mediach społecznościowych nagranie, które ma pokazywać działania zbrojne na kierunku wschodnim. "Zwiadowcy powietrzni z 27. Brygady Gwardii Narodowej w dalszym ciągu niszczą sprzęt wroga" - napisał Kłymenko dodając, że w rezultacie Rosjanie stracili trzy czołgi.

22:22
03.09.2023

Ostrzał w obwodzie dniepropietrowskim

Serhij Łysak, szef władz obwodu dniepropietrowskiego, poinformował w mediach społecznościowych, że wojska rosyjskie skierowały "ciężką artylerię na Nikopolsszczyznę". Dodał, że odnotowano cztery ostrzały i ponad 20 pocisków, a ostrzelany został teren m.in.gminy Marganiec.

Łysak poinformował, że w wyniku ostrzału doszło do dwóch pożarów. "Najważniejsze, że nie było ofiar" - podkreślił.

21:55
03.09.2023

Zełenski chce, by Ukraina miała nowego ministra obrony. Podał nazwisko swego faworyta

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oficjalnie ogłosił, że chce zmiany na stanowisku ministra obrony Ukrainy. W wystąpieniu wyraził nadzieję, że parlament zaakceptuje wskazaną przez niego osobę, która ma zastąpić Ołeksija Reznikowa.

Czytaj więcej

Zełenski odwołuje Reznikowa. Ukraina ma mieć nowego ministra obrony
21:28
03.09.2023

Ukraina publikuje nagranie. "Bachmut, posuwamy się do przodu"

"Siły Zbrojne w dalszym ciągu posuwają się naprzód na tym odcinku frontu. Żołnierze nieustannie niszczą sprzęt i siłę żywą Rosjan" - oświadczył ukraiński Sztab Generalny, publikując nagranie, na którym samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet BM-21 "Grad" należąca do ukraińskiej 22. Brygady Zmechanizowanej ma zadawać "niszczycielski cios" rosyjskiej piechocie na kierunku bachmuckim.

21:00
03.09.2023

Reznikow: Ukraina spodziewa się wzrostu produkcji dronów

- Uważam, że tej jesieni nastąpi boom w produkcji różnych ukraińskich dronów: latających, pływających, pełzających itp. - powiedział minister obrony Ukrainy w wywiadzie dla ukraińskiej agencji Ukrinform. Dodał, że jednym z powodów spodziewanego wzrostu produkcji jest liberalizacja przepisów i uproszczenie procedur.

W ostatnim czasie wzrosła liczba ataków ukraińskich dronów na cele na terene Rosji. Niedawno ukraińskie bezzałogowce zaatakowały lotnisko w Pskowie w północno-zachodniej Rosji, oddalone o ponad 600 km od Ukrainy.

W piątek Ministerstwo Obrony Rosji oświadczyło, że w ciągu ostatniego tygodnia zniszczyło 281 ukraińskich dronów, w tym 29 nad zachodnimi terenami Federacji Rosyjskiej.

20:39
03.09.2023

Walki na Ukrainie

W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie ukraińskie dowództwo oświadczyło, że w ciągu ostatniej doby doszło do 25 starć bojowych. Według Sztabu Generalnego Ukrainy, wojska rosyjskie przeprowadzały naloty m.in. na cele w obwodach charkowskim, ługańskim i donieckim.

Ukraińcy podali, że akcje ofensywne Rosjan na kierunkach Łymanu i Awdijiwki były nieudane. W rejonie Marjinki (obwód doniecki) wojska ukraińskie mają wciąż powstrzymywać natarcie sił rosyjskich.

W komunikacie Sztab Generalny Ukrainy podał, że trwa ukraińska ofensywa na kierunku Melitopola.

20:20
03.09.2023

Działania Sił Powietrznych Ukrainy

W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło dziewięć ataków na obszary koncentracji siły żywej, uzbrojenia oraz sprzętu wojsk rosyjskich, wykonano także pięć uderzeń wymierzonych w rosyjskie przeciwlotnicze systemy rakietowe - podał Sztab Generalny Ukrainy.

19:57
03.09.2023

Ukraińcy chwalą brytyjski czołg

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało w mediach społecznościowych nagranie, na którym ukraiński czołgista dzieli się swymi wrażeniami z korzystania z brytyjskiego czołgu podstawowego typu Challenger 2 na polu walki. - Ten czołg jest jak karabin snajperski - mówi żołnierz. - Bez wątpienia ustanowił rekord świata, trafiając w T-55 z odległości ponad 5 kilometrów - dodaje.

19:39
03.09.2023

Wysokie prawdopodobieństwo ataków rakietowych na Ukrainie

Według ukraińskiego dowództwa wojskowego, prawdopodobieństwo przeprowadzenia przez siły rosyjskie ataków rakietowych oraz powietrznych na terenie całej Ukrainy pozostaje wysokie.

19:18
03.09.2023

Ukraińskie dowództwo o działaniach wojsk rosyjskich

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie jeden atak rakietowy i 39 uderzeń z powietrza, a także 24 ataki za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał w codziennym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodano, że wśród ludności cywilnej są zabici i rannni oraz że odnotowano zniszczenia zabudowań i infrastruktury cywilnej.

18:54
03.09.2023

Jewłasz: Ciężkie walki na wschodzie Ukrainy

Rzecznik Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych Ukrainy Ilja Jewłasz powiedział, że na kierunku Łymanu (północna część obwodu donieckiego) i Kupiańska (wschodnia część obwodu charkowskiego) trwają ciężkie walki. Według niego, że w ciągu ostatniego dnia doszło do pięciu starć bojowych, zakończonych niepowodzeniem dla wojsk rosyjskich.

Jewłasz mówił, że Rosjanie koncentrują się na kierunku Nowojehoriwki, by "przebić się przez swego rodzaju korytarz" i dotrzeć do rzeki Oskoł. Według rzecznika, straty wojsk rosyjskich na tym odcinku frontu wyniosły w sobotę 2 września 126 osób.

18:29
03.09.2023

Ostrzał w obwodzie donieckim, są ofiary

Ukraińskie Biuro Prokuratora Generalnego podało, że w niedzielę wojska rosyjskie ostrzelały miejscowości na północy obwodu donieckiego. W wyniku ostrzału na terenie jednej z wsi zniszczony został prywatny dom, w którym zginął 84-latek. 85-letnia żona mężczyzny trafiła do szpitala. Czworo innych cywilów odniosło obrażenia, udzielono im pomocy lekarskiej.

"Budynki mieszkalne i gospodarcze zostały zniszczone w wyniku ataków armii rosyjskiej" - czytamy w komunikacie.

Doniecka prokuratura obwodowa

18:10
03.09.2023

Rosyjska łódź zniszczona

Lotnictwo ukraińskiej marynarki wojennej zniszczyło rosyjską łódź typu KS-701. Do zdarzenia doszło w północno-zachodniej części Morza Czarnego, gdy rosyjscy żołnierze schodzili na ląd. Według strony ukraińskiej, straty Rosjan wyniosły sześciu zabitych i dwóch rannych.

17:51
03.09.2023

Rozmowa Zełenski-Macron

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował na platformie X (dawniej znanej pod nazwą Twitter), że odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Zełenski podał, że omówiono "funkcjonowanie korytarza zbożowego" oraz rozmawiano o sposobach zwiększenia bezpieczeństwa regionu odeskiego.

17:37
03.09.2023

Rosjanie twierdzą, że zneutralizowali ukraińskie drony

Gubernator obwodu kurskiego, Roman Starowojt, podał w mediach społecznościowych, że na terenach przygranicznych regionu zneutralizowano za pomocą dział przeciwdronowych dwa ukraińskie bezzałogowce. "Nie było ofiar ani uszkodzeń" - czytamy.

17:18
03.09.2023

Paszynian: Rosja nie może spełnić oczekiwań Armenii w zakresie bezpieczeństwa

- Poleganie na tylko jednym partnerze w zakresie spraw bezpieczeństwa to strategiczny błąd - powiedział w wywiadzie dla włoskiego dziennika premier Armenii Nikol Paszynian.

Czytaj więcej

Premier Armenii: Poleganie na Rosji to był błąd
16:57
03.09.2023

Czy rząd przywróci powszechny pobór w związku z formowaniem szóstej dywizji?

Zdaniem generała Waldemara Skrzypczaka "bez wznowienia powszechnego poboru nie ma szans na znalezienie ludzi do tworzonych od podstaw nowych dywizji". Formowanie szóstej dywizji zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak. 

Czytaj więcej

Mariusz Błaszczak zapowiedział powołanie szóstej dywizji Wojska Polskiego. Gen. Waldemar Skrzypczak: Muszą uruchomić powszechny pobór
16:31
03.09.2023

Rosyjski okręt rakietowy na Morzu Czarnym

Ukraińskie wojsko podało, że dyżur bojowy na Morzu Czarnym rozpoczął rosyjski okręt rakietowy typu Bujan-M, wyposażony w osiem pocisków manewrujących Kalibr. "Poziom zagrożenia rakietowego na całym terytorium Ukrainy ocenia się jako wysoki" - brzmi komunikat.

16:12
03.09.2023

Putin "odwiedzi jeden z rosyjskich regionów"

Władimir Putin uda się w nadchodzącym tygodniu z roboczą wizytą do jednego z obwodów Rosji - poinformował na swoim kanale na Telegramie propagandysta telewizyjny Paweł Zarubin. Nie wiadomo, o który region chodzi, ale - według pracownika stacji Rossija 1 - ma to być podobna wizyta do tej, którą w ostatnim czasie Putin złożył w Kraju Krasnojarskim.

15:52
03.09.2023

Doniesienia o ostrzale Chersonia

W Chersoniu słychać eksplozje - poinformował szef miejskiej administracji wojskowej Roman Mroczko apelując do mieszkańców, by pozostali w bezpiecznych miejscach.

15:28
03.09.2023

Eksplozja miny morskiej. Zginął mężczyzna

W rejonie wsi Czarnomorka w obwodzie mikołajowskim mężczyzna zginął podczas kąpieli w morzu w wyniku eksplozji miny morskiej. Ukraińskie wojsko podało, że 36-latek zignorował ostrzeżenia o grożącym niebezpieczeństwie. 

15:09
03.09.2023

Alarmy powietrzne na Ukrainie

Regionalne władze ogłosiły na terenie obwodów chersońskiego, zaporoskiego i mikołajowskiego alarmy powietrzne. Mieszkańcy mają udać się do schronów.

14:44
03.09.2023

Siły powietrzne: Ukraina przygotowuje się na możliwe rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną 

"Rok temu nie mieliśmy żadnych zachodnich systemów obrony powietrznej średniego zasięgu. Pierwsze NASAMS i IRIS otrzymaliśmy dopiero jesienią ubiegłego roku. Dziś mamy tak różnorodny sprzęt obrony powietrznej, którego nie można znaleźć w żadnym innym kraju - powiedział rzecznik Sił Powietrznych Jurii Ihnat.

Systemy obrony powietrznej dostarczone przez Zachód uzupełniają radzieckie modele w ukraińskim arsenale, takie jak S-300 i Buk.

- Ta różnorodność (sprzętu obrony powietrznej) działa i przynosi rezultaty. Jedynym problemem jest to, że nie jest to wystarczające dla tak dużego kraju, więc jesteśmy zmuszeni do rozmieszczenia obrony powietrznej lokalnie, koncentrując się na ochronie miast i obiektów strategicznych - dodał.

14:43
03.09.2023

Wizyta Erdogana w Rosji. Prezydent skupi się na umowie zbożowej 

Główny doradca tureckiego prezydenta ds. polityki zagranicznej powiedział, że podczas jutrzejszego spotkania Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin skupią się na umowie zbożowej dotyczącej Morza Czarnego.

Przywrócenie umowy zbożowej stało się pilnym tematem w ostatnich miesiącach, a Erdogan wielokrotnie obiecywał odnowienie porozumienia, które pomogło uniknąć kryzysu żywnościowego w niektórych częściach Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. 

14:11
03.09.2023

Prezydent Mołdawii potępiła atak rosyjskiego drona w rejonie Odessy

"Zdecydowanie potępiam brutalny atak Rosji na infrastrukturę portową w regionie Odessy. Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za każdy zniszczony element infrastruktury. Myślami jestem ze wszystkimi poszkodowanymi. Mołdawia zdecydowanie popiera Ukrainę" - napisała prezydent.

13:39
03.09.2023

Rosyjski atak w rejonie Chersonia

13:36
03.09.2023

Jak będzie wyglądać ukraińska kontrofensywa po przełamaniu pierwszej linii obrony?

Ukraińcy spodziewają się trudnej drogi w stronę Morza Azowskiego, ale przełamanie pierwszej, najlepiej przygotowanej, linii obrony daje większe możliwości do manewrowania wojskami.

Czytaj więcej

Ukraina przełamała pierwszą linię obrony Rosji. Co dalej?
13:13
03.09.2023

Brytyjski generał wymienia, co musi nastąpić, by Ukraina pokonała Rosję

Zdaniem byłego generała Richarda Barrona Ukraina może w 2024 lub 2025 roku pokonać ostatecznie Rosję, jednak wymaga to spełnienia kilku warunków.

Czytaj więcej

Brytyjski generał: Ukraina nie może teraz pokonać Rosji, ale zwycięstwo do 2025 r. jest możliwe
13:10
03.09.2023

Zelensky: Dwa kolejne statki pomyślnie przepłynęły przez tymczasowy korytarz zbożowy 

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował , że dwa kolejne statki wypłynęły z portów po wycofaniu się Rosji z umowy zbożowej w połowie lipca.

- Ukraina przywraca prawdziwą wolność żeglugi na Morzu Czarnym. Wolność wymaga zdecydowania. Dziękuję wszystkim naszym pracownikom portowym i wszystkim, którzy zapewniają bezpieczne funkcjonowanie korytarza - powiedział Zełenski.

12:00
03.09.2023

Ben Wallace zrezygnował. W tle spór o zamówienie amerykańskich śmigłowców

Dziennik "The Times" informuje, że powodem rezygnacji ministra obrony Bena Wallace'a mógł być sprzeciw wobec zakupu amerykańskich śmigłowców, co doprowadziło do sporu dyplomatycznego.

Czytaj więcej

Ben Wallace zrezygnował z funkcji ministra obrony. W tle incydent dyplomatyczny z USA
11:30
03.09.2023

W Petersburgu płonie skład paliw

Nad miastem unosi się gęsty dym. Świadkowie informują, że na miejscu składowane było paliwo i butle z gazem.

10:53
03.09.2023

Obwód sumski: Rosjanie ostrzelali policjantów, którzy dokumentowali wcześniejszy atak

Rosyjska armia ostrzelała artylerią miasto Seredyna-Buda w obwodzie sumskim, gdy policjanci dokumentowali wcześniejsze przestępstwa. Jeden z nich został zabity, a dwóch przebywa w szpitalu.

Ranny został również jeden cywil.

10:17
03.09.2023

Kreml chce uniknąć mobilizacji. Szuka żołnierzy wśród imigrantów

O próbach rekrutacji do rosyjskiej armii informuje wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Gdzie Rosja szuka żołnierzy na wojnę na Ukrainie?
09:49
03.09.2023

Ukraińcy zniszczyli rosyjski system artylerii rakietowej TOS-1

Samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa została zniszczona przez drona.

09:29
03.09.2023

Skutki rosyjskiego ataku w obwodzie odeskim

08:54
03.09.2023

SBU zidentyfikowała rosyjskiego dowódcę, który ma odpowiadać za zbrodnie w Buczy

Przeprowadzone dochodzenie wykazało, że Wadym Owczinnikow był dowódcą, który kazał rosyjskim żołnierzom strzelać do cywilów na przedmieściach Kijowa.

Czytaj więcej

Ukraina zidentyfikowała rosyjskiego dowódcę oskarżonego o okrucieństwa w Buczy
08:27
03.09.2023

Rosja przekazała Iranowi samoloty Jak-130

Iran otrzymał od Rosji samoloty szkoleniowe Jak-130 - poinformowała agencja prasowa INSA. Informację te potwierdzają materiały dostępne w mediach społecznościowych.

07:45
03.09.2023

Sztab Generalny Ukrainy: W ciągu doby Rosjanie stracili 600 żołnierzy

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, łączne straty bojowe Rosjan od początku inwazji wynoszą około 264 660 osób.

07:16
03.09.2023

Ukraina zestrzeliła 22 drony w obwodzie odeskim 

W nocy Rosjanie przeprowadzili kilka ataków z użyciem dronów na południu Ukrainy. 

Przeciwko celom na Ukrainie wysłano łącznie 25 dronów Shahed-136/131. Maszyny zostały wystrzelone z Krymu i z rosyjskiego miasta Primorsko-Achtarsk w Kraju Krasnodarskim.

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 22 drony, które atakowały obwód odeski. Alarm przeciwlotniczy obowiązywał w obwodach chersońskim, mikołajowskim i odeskim.

07:01
03.09.2023

Ukraińcy skutecznie nacierają na południu. Rosjanie zmieniają pozycje

Instytut Studiów nad Wojną informuje o ukraińskich postępach na kierunku południowym.

Czytaj więcej

Ukraińcy nacierają na południu kraju. Rosjanie podpalają pola minowe
06:39
03.09.2023

Cztery osoby ranne po rosyjskim ataku artyleryjskim

Rosjanie zaatakowali artylerią Nikopol i okolice miasta. Ranne zostały cztery osoby.

Ofiarami było trzech mężczyzn w wieku 40, 52 i 63 lat oraz 60-letnia kobieta.

06:38
03.09.2023

Zełenski dziękuje organom ścigania po aresztowaniu Kołomojskiego 

W swoim wieczornym przemówieniu prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował organom ścigania po aresztowaniu biznesmena Ihora Kołomojskiego, który jest podejrzany o oszustwa i pranie pieniędzy.

- Dziękuję ukraińskim organom ścigania za ich determinację w doprowadzeniu każdej sprawy przeciągającej się od dziesięcioleci do sprawiedliwego zakończenia - powiedział Zełenski, dodając, że prawo "musi działać".

Szewczenkowski Sąd Rejonowy w Kijowie zatrzymał oligarchę Ihora Kołomojskiego do 31 października i wyznaczył dla niego kaucję w wysokości 509 mln hrywien (14 mln dolarów).

Kołomojski jest podejrzany o wypranie ponad 500 milionów hrywien (13,5 miliona dolarów) w latach 2013-2020.

06:37
03.09.2023

Podsumowanie wydarzeń z soboty

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 556