04:34
30.06.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 492
23:47
29.06.2023

Koniec czwartkowej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy w piątek od wczesnego poranka.

23:33
29.06.2023

MFW wypłaci Ukrainie transzę w wysokości 890 mln dolarów

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził decyzję o przyznaniu Ukrainie kolejnej transzy w ramach rozszerzonego programu finansowania w wysokości 890 mln dolarów. Decyzję w tej sprawie MFW potwierdził w wydanym w czwartek komunikacie. Jednocześnie wskazano, że środki mają na celu wsparcie budżetu Ukrainy. „Pomimo wojny gospodarka Ukrainy wykazuje lepszą odporność niż oczekiwano, po ostrym spadku w 2022 roku. Wzrost PKB został podniesiony do 1-3 proc. w 2023 r., ponieważ popyt krajowy się ożywia, inflacja spada, a rezerwy walutowe są znaczne przy stabilnym kursie walutowym” – czytamy w dokumencie.

23:13
29.06.2023

Zełenski: Walka z ekobójstwem to jeden z punktów ukraińskiej Formuły Pokoju

W swoim wieczornym przemówieniu, podsumowującym dzień pracy, Wołodymyr Zełenski mówił m.in. o spotkaniu z członkami Międzynarodowej Grupy Roboczej ds. Środowiskowych Skutków Wojny, w tym Gretą Thunberg. - Rozmawialiśmy przede wszystkim o rosyjskim zamachu terrorystycznym i ekobójstwie w elektrowni wodnej Kachowka, i ogólnie o pracy grupy, która zajmie się właśnie tymi zagadnieniami, które są bezpośrednio związane z destrukcyjnym wpływem rosyjskiej agresji na przyrodę. Zwalczanie ekobójstw jest jednym z punktów ukraińskiej Formuły Pokoju i musimy realizować każdy z jej punktów, wszystkie aspekty pokoju - mówił prezydent Ukrainy.

Czytaj więcej

Greta Thunberg spotkała się z Zełenskim. „Musimy pociągnąć Rosję do odpowiedzialności”
22:55
29.06.2023

Rosja próbuje przekonać ONZ, że to Ukraina planuje „prowokacje” w elektrowni w Zaporożu

Rosja rozesłała list do członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Zgromadzenia Ogólnego, w którym przekonuje, że ​​nie planuje wysadzenia elektrowni atomowej w Zaporożu. Zaapelowała też do Sekretarza Generalnego ONZ o „zmuszenie Kijowa do powstrzymania się od prowokacji wobec energetyki jądrowej” - jak ujął na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Wasilij Nebenzia, stały przedstawiciel Rosji w ONZ.

Wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, mówiąc elektrowni jądrowej w Zaporożu, przekonywał, że „groźby prowokacji” w jej sprawie są „stałe”. Zdaniem Ukrainy to Rosja planuje doprowadzić do wysadzenia elektrowni, tak jak zrobiła z elektrownią wodną Kachowka.

22:26
29.06.2023

Ukraina i inne kraje pozwą Iran za zestrzelony samolot

Ukraina, Kanada, Szwecja i Wielka Brytania złożyły pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego w styczniu 2020 roku - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy.

Lot PS752 linii Ukraine International Airlines został przerwany po trafieniu dwoma pociskami, po starcie z lotniska w Teheranie 8 stycznia 2020 r. Zginęło 176 pasażerów. 

21:57
29.06.2023

Premier Hiszpanii przyjedzie na Ukrainę

Szef hiszpańskiego rządu Pedro Sánchez odwiedzi Ukrainę 1 lipca na zaproszenie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - poinformowała Kancelaria Prezydenta Ukrainy. Do wizyty dojdzie pierwszego dnia hiszpańskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

21:27
29.06.2023

Rosjanie wygrali przetarg na złoża litu w Boliwii

Rosatom zainwestuje 600 milionów dolarów w wydobycie i przetwórstwo litu w Boliwii, która ma największe na Ziemi zasoby tego pierwiastka (24 proc.). Rosyjska inwestycja jest groźna dla przyszłości cywilizowanego świata.

Czytaj więcej

Rosja chce władać globalnym rynkiem litu. Wygrała przetarg w Boliwii
20:58
29.06.2023

Gen. Skrzypczak: Prigożyn zakładnikiem Putina na Białorusi

- Będzie nim tak długo, jak długo Kreml będzie go potrzebował. A głównym tego wyznacznikiem będzie czas agonii armii wagnerowców” - ocenił były dowódca Wojsk Lądowych.

Czytaj więcej

„Dni Prigożyna będą policzone”. Gen. Skrzypczak wskazał, jak długo Putin będzie potrzebował szefa Grupy Wagnera
20:28
29.06.2023

Rubel wciąż słabnie po marszu Prigożyna na Moskwę

Od tzw. buntu Prigożyna rosyjski rubel nie może się podnieść. Dziś znów osłabł, do blisko stu za euro i 90 za dolara.

Czytaj więcej

Rubel na równi pochyłej. Rynek nie wierzy w koniec buntu Prigożyna
19:58
29.06.2023

Systemy ATACMS na Ukrainie? „WSJ”: Blisko decyzji

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: USA blisko decyzji o przekazaniu Ukrainie systemów ATACMS

Taktyczne systemy rakietowe ATACMS to pociski ziemia-ziemia o zasięgu około 300 kilometrów - mniej więcej czterokrotnie większym niż zasięg pocisków używanych przez mobilne systemy HIMARS, które Stany Zjednoczone zaczęły wysyłać na Ukrainę w zeszłym roku.

19:28
29.06.2023

Thunberg po spotkaniu z Zełenskim mówiła o odpowiedzialności Rosji za ekobójstwo

20-letnia Szwedka przebywała w czwartek w Kijowie i uczestniczyła w spotkaniu Międzynarodowej Grupy Roboczej ds. Środowiskowych Konsekwencji Wojny z prezydentem Zełenskim.

Czytaj więcej

Greta Thunberg spotkała się z Zełenskim. „Musimy pociągnąć Rosję do odpowiedzialności”
19:02
29.06.2023

Szef BBN: Polska wyśle na Litwę kontyngent do ochrony szczytu NATO

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera zapowiedział, że Polska wyśle na Litwę kontyngent wojsk specjalnych specjalnych do ochrony szczytu NATO w Wilnie. Szczyt odbędzie się w dniach 11-12 lipca. Polscy żołnierze będą również realizować ćwiczenia na Litwie.

18:34
29.06.2023

Andrzej Duda: Bunt Prigożyna pokazał, że Putin nie jest absolutnym jednowładcą

Prezydent RP w rozmowie z wprost.pl został zapytany, czy na jesieni wojna może przejść w nową fazę. - Tego nikt nie wie - odparł Andrzej Duda.

- Konia z rzędem temu, kto przewidział, że w sobotę nastąpi bunt Prigożyna, a potem jego odwrót. Zewnętrznie patrząc, na pewno pokazało to, że Władimir Putin nie jest absolutnym jednowładcą, który decyduje o wszystkim i nic bez jego zgody i kontroli się nie stanie. Ale być może bunt Prigożyna miał inne oblicze wewnątrz na Kremlu - dywagował prezydent. 

18:28
29.06.2023

W BBN narada przed szczytem NATO

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało o trwającej naradzie, zwołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę w związku z przygotowaniami do szczytu NATO w Wilnie. W spotkaniu uczestniczą ministrowie Mariusz Błaszczak, Zbigniew Rau, Jacek Siewiera, Marcin Przydacz i ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski. „Omówione zostaną też wnioski z ostatnich konsultacji sojuszniczych prezydenta w Hadze oraz z wizyty w Kijowie” – poinformowało BBN.

17:58
29.06.2023

Rosja wyklucza mediację Szwajcarii. „Utraciła neutralność”

Moskwa kategorycznie wyklucza szwajcarską mediację dotyczącą wojny Rosji z Ukrainą, ponieważ Szwajcaria „utraciła neutralność, przystępując do unijnych sankcji wobec Moskwy” - powiedział rosyjski ambasador w Bernie Siergiej Garmonin w rozmowie z gazetą „Le Temps”. - O jakiejkolwiek reprezentacji i pośrednictwie Szwajcarii nie może być mowy. Szwajcaria, jak już zauważyliśmy, niestety utraciła status państwa neutralnego i nie może już pełnić roli mediatora ani przedstawiciela interesów, o czym wielokrotnie informowali rosyjscy urzędnicy - stwierdził ambasador.

- Szwajcaria, oczywiście, tak jak poprzednio planuje przystąpić do 11. pakietu sankcji (UE - red.). Przy takim stanowisku władz szwajcarskich zupełnie niezrozumiałe jest oferowanie mediacji, reprezentacji czy innych usług - dodał.

17:32
29.06.2023

Rosatom podpisał porozumienie w sprawie wydobycia litu w Boliwii

Należąca do Rosatomu grupa Uranium One i boliwijska państwowa spółka Yacimientos de Litio Bolivianos (YLB) podpisały w czwartek umowę ramową na budowę kompleksu przemysłowego do wydobycia i produkcji węglanu litu w departamencie Potosi w Boliwii. „Wspólny rosyjsko-boliwijski projekt stworzy w Boliwii, kraju o najbogatszych rezerwach litu na świecie, pełny łańcuch produkcyjny – od wydobycia surowców do wytworzenia produktu rynkowego” – czytamy w komunikacie Rosatomu.

17:04
29.06.2023

Republikański kandydat na prezydenta USA z wizytą na Ukrainie

Informację o wizycie Mike'a Pence'a podała stacja NBC News, zwracając uwagę, że doszło do niej „w newralgicznym momencie wojny, tuż po buncie Grupy Wagnera i śmiertelnym rosyjskim ataku rakietowym na pizzerię w Kramatorsku na Ukrainie”.

Czytaj więcej

Mike Pence na Ukrainie. Niespodziewane spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim
16:34
29.06.2023

Rosjanie podają, że w Kramatorsku zginęło dwóch ukraińskich generałów

W ataku na Kramatorsk zginęło kilkudziesięciu oficerów Sił Zbrojnych Ukrainy, w tym generałowie - twierdzi Ministerstwo Obrony Rosji. Ukraińskie służby podawały wcześniej, że w wyniku uderzenia dwóch rosyjskich rakiet na Kramatorsk i znajdującą się w pobliżu wieś zginęło 12 osób, a ponad 60 zostało rannych, zaś wśród ofiar były nastolatki.

Czytaj więcej

Rosja twierdzi, że w ataku na Kramatorsk zginęło dwóch ukraińskich generałów
16:04
29.06.2023

Czesi zakazują wszystkim rosyjskim sportowcom udziału w lokalnych zawodach

Na wniosek Ministerstwa Edukacji rząd Czech zgodził się na wprowadzenie zakazu udziału rosyjskich sportowców i drużyn w zawodach i meczach na terytorium Czech. Gabinet poinformował o tej decyzji w komunikacie prasowym wydanym w środę późnym wieczorem. Taki sam zakaz ma dotyczyć również udziału sportowców reprezentujących Republikę Czeską w zawodach na terytorium Rosji.

15:35
29.06.2023

Rzecznik rządu: Polskie wojsko musi być przygotowane na ”zielone ludziki”

Piotr Muller, rzecznik rządu, mówił w Radiu Plus o ryzykach związanych ze stacjonowaniem części wagnerowców na Białorusi. - Mówimy o gotowości. Żeby w przypadku zagrożenia, które mogłoby się pojawić ze strony Grupy Wagnera, która w tej chwili przemieszcza się na teren Białorusi, żeby nasze wojsko i służby były gotowe do wzmocnienia granicy. Może chodzić nawet o dalej idące wzmocnienie, niż w przypadku największej fali imigracyjnej, która była wywołana przez Łukaszenkę - powiedział polityk PiS.

Muller podkreślił, że zbudowana na granicy z Białorusią zapora „jest na większości odcinków, poza miejscami gdzie jest naturalna, wodna bariera”. - Tu więc nie mówimy o zmianach. Ale są też innego rodzaju umocnienia, które pozwalają na to, żeby potencjalnie zatrzymać jakieś ruchy. Nie chcę tutaj mówić o szczegółach, bo one mają charakter operacyjny i niejawny - zastrzegł. 

Zdaniem rzecznika rządu szacunkowe dane mówią o kilku tysiącach wagnerowców, którzy moją pojawić się na Białorusi. - To nie jest mała grupa, tym bardziej, że to jest też grupa dobrze wyposażona, jeżeli chodzi o sprzęt wojskowy. Niczego wykluczyć nie możemy. Lepiej być zabezpieczonym na wariant tzw. zielonych ludzików, czyli takiej typowej dla Rosji aktywności - ocenił.

15:06
29.06.2023

Wielka Brytania wprowadzi nowe sankcje

Londyn uniemożliwi rosyjskiemu biznesowi dostęp do kancelarii prawnych. A były one bardzo popularne wśród oligarchów i państwowych korporacji Rosji

Czytaj więcej

Londyn odcina Rosję od usług prawnych. Oligarchowie szukają innych kancelarii
14:55
29.06.2023

Szef wywiadu wojskowego Ukrainy: Dwa scenariusze wysadzenia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Ze słów szefa wywiadu wojskowego Ukrainy, Kyryło Budanowa wynika, że po tym, jak zapadnie decyzja o wysadzeniu elektrowni, może do tego dojść "w ciągu kilku minut".

Czytaj więcej

Szef wywiadu Ukrainy alarmuje: Rosjanie gotowi do wysadzenia elektrowni atomowej
14:49
29.06.2023

Kartapołow: Prigożyna poinformowano, że Grupa Wagnera nie będzie walczyła na Ukrainie

Przed swym buntem szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn odmówił podpisania kontraktu z Kremlem i w rezultacie dowiedział się, że jego najemnicy nie będą brać udziału w walkach na Ukrainie - podał szef komisji obrony w rosyjskim parlamencie gen. Andriej Kartapołow.

Czytaj więcej

Grupa Wagnera ma już nie walczyć na Ukrainie. Rosyjski generał ujawnia szczegóły
14:35
29.06.2023

Nie wiadomo co stanie się z licznymi biznesami Jewgienija Prigożyna w Rosji

Przyszłość imperium biznesowego Prigożyna w Rosji jest pod dużym znakiem zapytania. Zwłaszcza, że od lat Prigożyn jest skonfliktowany z gubernatorem Petersburga, Aleksandrem Biegłowem. Rosyjska gazeta "Wiedomosti", powołując się na rozmowy z rosyjskimi ekspertami twierdzi, że jego biznes w Rosji czeka „reorganizacja”. A po nieudanym puczu, jak wynika z tych doniesień, gubernator Biegłow prawdopodobnie otrzyma zielone światło na prowadzenie „antyprigożynowskiej polityki” w mieście.

Czytaj więcej

Kto przejmie imperium biznesowe Jewgienija Prigożyna w Rosji?
14:13
29.06.2023

Rosjanie nadal omijają sprytnie sankcje zachodu

Extreme Networks w zeszłym roku zawiesiła wszelką działalność biznesową w Rosji, ale jej rosyjski prezes nadal robi tam interesy na sprzęcie IT.

Czytaj więcej

Amerykańska firma wyszła z Rosji, ale jej prezes nadal robi tam interesy
14:04
29.06.2023

Rosjanie ostrzelali Chersoń. Dwie osoby są ranne

Gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin poinformował, że Rosjanie ostrzelali Chersoń - pociski miały spaść m.in. na budynki mieszkalne, ale też placówkę ochrony zdrowia i szkołę. W wyniku ostrzału rannych zostało dwóch mężczyzn, w wieku 34 i 51 lat.

13:58
29.06.2023

Jens Stoltenberg o buncie Jewgienija Prigożyna: Pokazał pęknięcia i podziały w Rosji

- Jest jednocześnie ważne, aby podkreślić, że są to wewnętrzne rosyjskie sprawy i jest za wcześnie, by wyciągać jakieś ostateczne wnioski - mówił sekretarz generalny NATO przed szczytem UE w Brukseli. - To co się liczy dla NATO, to to, że będziemy nadal wspierać Ukrainę - dodał. - Najpilniejsze zadanie to wspierać Ukrainę i zapewniać, że Ukraina zatryumfuje jako suwerenne, niepodległe państwo - podkreślił.

13:21
29.06.2023

Sondaż: Które państwa Ukraińcy uważają za przyjazne, a które za wrogie?

Z badania wynika, że zmieniło się nastawienie Ukraińców m.in. wobec Niemiec i Chin.

Czytaj więcej

Sondaż: Co setny Ukrainiec uważa Polskę za wrogi kraj
12:55
29.06.2023

"FT": Gen. Surowikin został zatrzymany

Środowe doniesienia "Moscow Times" o zatrzymaniu gen. Surowikina potwierdził "Financial Times". Dziennik, powołując się na trzy źródła bliskie sprawie twierdzi, że generał został zatrzymany, ale nie jest jasne czy zostanie oskarżony o udział w rebelii Jewgienija Prigożyna, czy ma być tylko przesłuchany.

12:52
29.06.2023

Rada Najwyższa Ukrainy wypowiedziała umowę z Białorusią o wzajemnej ochronie tajemnic państwowych

12:47
29.06.2023

Kreml odsyła pytających o gen. Surowikina do Ministerstwa Obrony Rosji

Dmitrij Pieskow pytany o los generała Siergieja Surowikina, który miał zostać aresztowany, stwierdził, że nie może udzielić na ten temat żadnych informacji i odesłał pytającego do resortu obrony.

Czytaj więcej

Gen. Siergiej Surowikin aresztowany? Kreml odmawia komentarza
12:28
29.06.2023

Dmitrij Pieskow nie wie, gdzie jest Jewgienij Prigożyn

Rzecznik Kremla pytany o to, czy Jewgienij Prigożyn przebywa obecnie na Białorusi, czy gdzieś indziej odparł: "Nie mam takich informacji".

12:13
29.06.2023

Ostrzał na północy Ukrainy. Gen. Najew apeluje o ewakuację

"Proszę, wyjedźcie, aby ratować swoje życie!" - zwrócił się do mieszkańców przygranicznych terenów obwodu sumskiego gen. Serhij Najew.

Czytaj więcej

Ukraiński generał wzywa do ewakuacji część mieszkańców północnej Ukrainy
12:05
29.06.2023

Komisja węgierskiego parlamentu odrzuca wniosek o głosowanie ws. zgody na rozszerzenie NATO o Szwecję

Informacje takie przekazuje parlamentarzysta koalicji partii opozycyjnych, cytowany przez agencję Reutera. 

11:30
29.06.2023

MSZ Ukrainy pokazuje zdjęcia zniszczonego Bachmutu

"Rosjanie zmienili (Bachmut) w coś, co ledwo przypomina miasto - ruiny kiedyś pięknego miasta z rozwiniętą infrastrukturą i piękną architekturą" - czytamy na profilu MSZ Ukrainy na Twitterze.

11:20
29.06.2023

Ok. 140 budynków mieszkalnych uszkodzonych w wyniku ataku rakietowego na Kramatorsk

Informacje takie przekazuje lokalna rada miejska. Uszkodzonych miało zostać 18 bloków mieszkalnych i 119 domów.

11:13
29.06.2023

Wołodymyr Zełenski: Droga do zwycięstwa jest trudna, nie wiadomo, kiedy ją skończymy

Prezydent Ukrainy napisał jednocześnie na Twitterze, że "niezależnie od tego, jak ciernista jest droga do celu, Ukraina będzie zmierzać tą drogą do zwycięstwa". "I nie jest to już tylko marzenie - to rzeczywistość" - dodał.

10:58
29.06.2023

Troje obywateli Kolumbii rannych w ataku na Kramatorsk

Prezydent Kolumbii, Gustavo Petro, zapowiedział przekazanie Rosji noty protestacyjnej, po ataku rakietowym na Kramatorsk, w którym rannych zostało troje obywateli Kolumbii. Petro zarzucił Rosji łamanie reguł prowadzenia działań wojennych. 

10:48
29.06.2023

Szef Sztabu Generalnego rosyjskiej armii nie pojawił się publicznie od puczu Prigożyna

Gen. Walerij Gierasimow, szef Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej, był jednym z "celów" buntu Prigożyna. Jewgienij Prigożyn od miesięcy oskarżał Sztab Generalny i kierownictwo resortu obrony Rosji o to, że instytucje te nie wspierają jego najemników walczących w Sołedarze i Bachmucie, a wręcz sabotują działania Grupy Wagnera m.in. nie dostarczając im potrzebnej amunicji.

Czytaj więcej

Czy w rosyjskiej armii po puczu Jewgienija Prigożyna zaczęły się czystki?
10:22
29.06.2023

Na wodach Morza Czarnego jest obecnie pięć rosyjskich okrętów

Jeden z nich uzbrojony jest w pociski Kalibr. Na pokładzie okrętu znajduje się osiem pocisków tego typu, zdolnych razić cele na całej Ukrainie.

09:51
29.06.2023

Kiedy koniec wojny? Kwaśniewski: Jakieś rozwiązanie musi być położone na stole

Prezydent USA Joe Biden najpóźniej w kwietniu przyszłego roku musi odpowiedzieć swoim wyborcom na kilka zasadniczych pytań: ile jeszcze ta wojna ma trwać, ile ona ma nas jeszcze kosztować i jaki jest w ogóle plan na finał, co ma być po wojnie? - powiedział w Radiu Zet były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Czytaj więcej

Aresztowanie Surowikina. Kwaśniewski: Prigożyn musi uważać na to, co je
09:47
29.06.2023

SBU zatrzymała agenta FSB w obwodzie kirowohradzkim

Zatrzymany mężczyzna miał współpracować z FSB przy przygotowywaniu ataków powietrznych na lotniska w obwodzie. Agent miał m.in. zbierać informacje o pozycjach zestawów obrony przeciwlotniczej w rejonie lotnisk.

09:43
29.06.2023

Korea Południowa przekaże milion dolarów na pomoc ofiarom powodzi po zniszczeniu zapory na Dnieprze

Informację taką przekazał MSZ Korei Południowej, cytowany przez agencję Yonhap.

09:34
29.06.2023

Średnia długość życia w Rosji wzrosła do 73,4 lat

Informacje takie podaje minister zdrowia Federacji Rosyjskiej, Michaił Muraszko. W 2022 roku średnia długość życia wynosiła 72,8 lat. Obecna średnia długość życia w Rosji ma przekraczać tę, którą notowano przed pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

08:58
29.06.2023

Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy miało przyjechać 13,081 mln osób

W ciągu ostatniej doby do Polski z Ukrainy miało przyjechać 29,9 tys. osób - wynika z informacji Straży Granicznej. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę miało wyjechać 30,3 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 11,236 mln osób.

08:42
29.06.2023

Rozszerzenie UE o Ukrainę? Szef MSZ Danii komentuje

Minister spraw zagranicznych Danii Lars Løkke Rasmussen odniósł się do sprawy rozszerzenia UE o Ukrainę.

Czytaj więcej

Ukraina w UE? Duński minister: Unia nie powinna obniżać poprzeczki
08:30
29.06.2023

Wiceminister obrony Ukrainy informuje o postępach ukraińskiej kontrofensywy

Z wpisu Hanny Malar wynika, że ukraińska armia kontynuuje działania na trzech kierunkach - melitopolskim, berdiańskim (południe Ukrainy) i bachmuckim (wschód).

Czytaj więcej

Na południu i wschodzie Ukrainy ukraińska armia posunęła się o ponad kilometr
08:06
29.06.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali przedmieścia Zaporoża

O rosyjskim ostrzale poinformował gubernator obwodu zaporoskiego, Jurij Małaszko.

08:00
29.06.2023

Gubernator obwodu chersońskiego: W ciągu doby trzy osoby ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału

Obwód chersoński został ostrzelany 64 razy w ciągu doby. Na terenie obwodu spadły 342 pociski - podał gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin.

07:47
29.06.2023

Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski z ciężkiej artylerii

Informacje takie przekazuje Mykoła Łukaszuk, szef obwodu dniepropietrowskiego.

07:45
29.06.2023

W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego zginęła jedna osoba

O skutkach ostrzału obwodu donieckiego informuje gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko. Ranne w wyniku ostrzału zostały dwie osoby.

07:07
29.06.2023

Rosyjski samolot szturmowy zestrzelony nad Ukrainą

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w ciągu ostatniej doby nad Ukrainą strącono rosyjski samolot szturmowy Su-25. Ponadto ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 11 uderzeń powietrznych na zgrupowania wroga i pięć ataków na zestawy przeciwlotnicze oraz jeden na stanowisko dowodzenia. Ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały jeden skład amunicji, 11 jednostek artyleryjskich na pozycjach ogniowych, trzy zestawy obrony przeciwlotniczej, dwie stacje walki radioelektronicznej i jeden inny ważny cel wroga.

07:02
29.06.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 227 780 żołnierzy, 4 038 czołgów, 7 857 pojazdów opancerzonych, 4 116 zestawów artyleryjskich, 627 wyrzutni rakiet, 388 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 308 śmigłowców, 3 513 bezzałogowych statków powietrznych, 1 261 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 780 pojazdów (w tym cystern), 569 jednostek sprzętu specjalnego.

06:49
29.06.2023

Chiński koncern Geely wpisany przez Ukrainę na czarną listę firm wspierających Rosję

Koncern jest właścicielem Volvo oraz dostawcą platformy dla polskiego auta elektrycznego Izera.

Czytaj więcej

Geely wpisana na czarną listę. To właściciel Volvo i dostawca platformy Izery
06:45
29.06.2023

Do 12 wzrosła liczba ofiar ataku rakietowego na Kramatorsk

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko poinformował, że o 4 rano ratownicy znaleźli ciało 12 ofiary ataku rakietowego na Kramatorsk, do którego doszło wieczorem, 27 czerwca. Rannych w wyniku uderzenia dwóch rakiet Iskander w Kramatorsk i znajdującą się w pobliżu wieś, zostało 65 osób.

06:41
29.06.2023

Sondaż: Tylko co dziesiąty Ukrainiec chce, by Ukraina pozostała państwem niepodległym, ale przyjaznym Rosji

Zamknięte granice, wizy dla Rosjan i kontrole celne. Tak relacje swojego kraju z Rosją widzi niemalże 80 proc. Ukraińców. Takie wyniki przyniósł sondaż przeprowadzony niedawno przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS).

Czytaj więcej

Sondaż: Ukraińcy już nie pokochają Rosji
06:39
29.06.2023

Rebelia Jewgienija Prigożyna zastała jego najemników w nie mniej niż dziesięciu afrykańskich krajach

Od 2018 r. Jewgienij Prigożyn zaczął przenosić najemników z Syrii do Afryki, szukając przede wszystkim krajów zagrożonych islamską partyzantką i mających złoża surowców mineralnych (najlepiej złota). Dziś są oni obecni od Madagaskaru po Mali i Sudan. Wszędzie, w zamian za ochronę przed atakami islamistów, chcą praw do eksploatacji złóż. Najmocniej są obecni w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie tworzą nawet ochronę prezydenta.

Czytaj więcej

Po buncie Jewgienija Prigożyna najemnicy Grupy Wagnera skazani na zesłanie do Afryki
06:27
29.06.2023

Władimir Ponomariow: Cała Zaporoska Elektrownia Jądrowa może być zaminowana

– Nie wiemy, jak wygląda faktycznie sytuacja z zaminowaniem całego obiektu. Jednak nie jest ona tak niebezpieczna, jak się ją przedstawia w mediach, ponieważ elektrownia nie pracuje i została odłączona od sieci elektroenergetycznych Ukrainy, a same reaktory są wygaszone - mówi prof. Władimir Ponomariow, rosyjski fizyk, członek rządu premiera Michaiła Kasjanowa.

Czytaj więcej

Rosjanie w elektrowni Zaporoże. „Zagrożenie większe niż w Czarnobylu”
06:25
29.06.2023

Przewodnicząca PE: Kontrofensywa Ukrainy jest niezbędna. Czy to oznacza, że szybko przyniesie efekty? Nie

UE ma do odegrania rolę w długim terminie. Powiedziałam to 1 kwietnia 2022 roku i musimy to powtarzać. 11. pakiet sankcji wobec Rosji był dobry, ale wciąż jest wiele dziur i obchodzenie poprzednich 10 pakietów sankcji. UE jest solidna i konsekwentna w poparciu dla Ukrainy. I rozpoczynający się właśnie szczyt, z gościnnym udziałem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, potwierdzi to - zapewnia przewodnicząca Parlamentu Europejskiego w rozmowie z Anną Słojewską. 

Czytaj więcej

Roberta Metsola: Unia dotrzyma słowa danego Ukrainie
06:05
29.06.2023

Gen. Michaił Teplinski miał zostać głównodowodzącym siłami Rosji na Ukrainie

Wybór gen. Michaiła Teplinskiego na faktycznego dowódcę na Ukrainie miałby wynikać z jego popularności wśród rosyjskich żołnierzy i w środowiskach ultranacjonalistycznych. W czasie rebelii Prigożyna Teplinski nie wypowiadał się publicznie.

Czytaj więcej

Think tank: Zmiana na stanowisku dowodzącego wojskami Rosji na Ukrainie?
05:27
29.06.2023

Rosyjska armia informuje o ataku powietrznym na ukraińskie wojska w rejonie Łymanu

Atak przeprowadzić miały samoloty szturmowe Su-25, które uderzyły na zgrupowanie ukraińskich wojsk przy użyciu pocisków niekierowanych - wynika z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji. Ponadto resort obrony Rosji informuje o zniszczeniu przez śmigłowiec Ka-52 czołgu w tym samym rejonie.

05:04
29.06.2023

Zachód nie ma pewnych informacji co do tego czy gen. Siergiej Surowikin wspierał czynnie rebelię Prigożyna

Wieczorem "Moscow Times" podał, że były głównodowodzący siłami zbrojnymi Rosji na Ukrainie (od października 2022 roku do stycznia 2023 roku) został aresztowany.

Czytaj więcej

Zachodnie źródła: Gen. Surowikin sympatyzował z rebelią Prigożyna
04:32
29.06.2023

Zełenski: Będziemy kontynuować pracę na rzecz wzmocnienia sankcji przeciw Rosji i jej wspólnikom

W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, zapowiedział "kontynuowanie pracy na rzecz wzmocnienia sankcji międzynarodowych przeciwko Rosji i jej wspólnikom". - Muszą poczuć, że cena ich terroru tylko się zwiększa. I będziemy kontynuować naszą pracę na forum globalnym, by zapewnić, że międzynarodowe instrumenty zadziałają w ten czy inny sposób, aby ukarać wszystkich rosyjskich terrorystów i samo państwo-agresora - powiedział ukraiński prezydent.

04:30
29.06.2023

W nocy Rosjanie zaatakowali obwód charkowski z użyciem zestawów przeciwlotniczych S-300

O ataku poinformował Serhij Melnyk, dowódca charkowskiego garnizonu.

04:28
29.06.2023

Ministerstwo Zdrowia Ukrainy: Rosjanie całkowicie zniszczyli 184 placówki medyczne

Od początku wojny na Ukrainie Rosjanie całkowicie zniszczyli 184 placówki medyczne, a uszkodzili 1 376 obiektów - podało Ministerstwo Zdrowia Ukrainy.

04:26
29.06.2023

W Brukseli rozpoczyna się dwudniowy szczyt UE

Przywódcy państw UE mają rozmawiać w trakcie szczytu o sytuacji na Ukrainie, może pojawić się także temat obecnej sytuacji wewnętrznej w Rosji. "Musimy omówić jak dalej wzmacniać międzynarodowe wsparcie dla ukraińskiej formuły pokojowej" - napisał przewodniczący RE, Charles Michel, zapraszając przywódców państw Unii na szczyt.

04:21
29.06.2023

Rosyjska armia zaatakowała cele w Syrii

Kontradmirał Oleg Gurinow, zastępca szefa Rosyjskiego Centrum Pojednania Walczących Stron w Syryjskiej Republice Arabskiej, poinformował o zaatakowaniu przez rosyjską armię w Syrii "nielegalnych grup zbrojnych, które planowały ataki na terytorium kontrolowane przez syryjski rząd". Zaatakowane zostały centrum dowodzenia oraz magazyn z bronią. Zginęło 18 bojowników.

04:20
29.06.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 490