Zachodnie źródła: Gen. Siergiej Surowikin sympatyzował z rebelią Jewgienija Prigożyna

Generał Siergiej Surowikin, aresztowany w środę zastępca głównodowodzącego siłami zbrojnymi Rosji na Ukrainie, sympatyzował z sobotnią rebelią Jewgienija Prigożyna choć nie wiadomo, czy aktywnie ją wspierał - twierdzą zachodnie źródła, na które powołuje się Reuters.

Publikacja: 29.06.2023 05:03

Gen. Siergiej Surowikin i Władimir Putin

Gen. Siergiej Surowikin i Władimir Putin

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 491

W środę "New York Times" napisał, że gen. Surowikin miał "rozległą wiedzę" na temat planów rebelii Jewgienija Prigożyna.

Generał Siergiej Surowikin aresztowany po rebelii Jewgienija Prigożyna

Twórca Grupy Wagnera, po oświadczeniu, że rosyjska armia ostrzelała jego najemników na polecenie kierownictwa resortu obrony Rosji, rozpoczął 23 czerwca wieczorem trwającą niespełna dobę zbrojną rebelię.

24 czerwca rano najemnicy Prigożyna zajęli Rostów, po czym rozpoczęli marsz na Moskwę. Marsz ten zakończył się ok. 200 km od rosyjskiej stolicy, po wynegocjowaniu porozumienia przez przywódcę Białorusi, Aleksandra Łukaszenkę. Na mocy porozumienia Prigożyn trafił na Białoruś, na Białoruś może też trafić część najemników z Grupy Wagnera.

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, pytany w środę o doniesienia "New York Times" na temat gen. Surowikina, nazwał je "spekulacjami i plotkami". Jednak wieczorem "Moscow Times" podał, że były głównodowodzący siłami zbrojnymi Rosji na Ukrainie (od października 2022 roku do stycznia 2023 roku) został aresztowany.

Czytaj więcej

Moscow Times: Generał Surowikin został aresztowany

Zachodnie wywiady: Gen. Siergiej Surowikin wspierał Jewgienija Prigożyna

Reuters, powołując się na trzy zachodnie źródła podaje, że - według ich wiedzy - gen. Surowikin popierał Prigożyna, ale zachodnie wywiady nie mają informacji czy pomógł w jakikolwiek sposób w przygotowaniu i przeprowadzeniu zbrojnego buntu.

Gdy bunt się rozpoczął, gen. Surowikin publicznie wezwał najemników Grupy Wagnera, aby wrócili do swoich baz i przerwali rebelię.

- Wzywam was do zatrzymania się - mówił na nagraniu umieszczonym w serwisie Telegram.

Gen. Surowikin, określany przez rosyjskie media jako "generał Armageddon" w związku z reputacją bezlitosnego dowódcy, jest weteranem wojen w Czeczenii i Syrii. Był odznaczany przez prezydenta Władimira Putina.

To gen. Surowikin przygotował i przeprowadził zorganizowany odwrót rosyjskich sił z zachodniego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim

W październiku gen. Surowikin został głównodowodzącym sił zbrojnych Rosji na Ukrainie - to on przygotował i przeprowadził zorganizowany odwrót rosyjskich sił z zachodniego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, co miało zmniejszyć rosyjskie straty w obliczu prowadzonej przez Ukraińców kontrofensywy. 

Czytaj więcej

Dowódca wojsk rosyjskich na Ukrainie: Chcemy Ukrainy przyjaznej Rosji

W kontekście buntu Prigożyna jeden z zachodnich dyplomatów, na których powołuje się Reuters twierdzi, że twórca Grupy Wagnera dokonał złej oceny sytuacji wierząc, że jego lojalność wobec Putina i użyteczność Grupy Wagnera dla Kremla, w połączeniu z popularnością w rosyjskiej armii wystarczy, aby uchronić go przed konsekwencjami rebelii.

Już po buncie Prigożyn zapewniał, że jego celem nie była zmiana władz Rosji lecz sprzeciw wobec planów likwidacji Grupy Wagnera.

W środę "New York Times" napisał, że gen. Surowikin miał "rozległą wiedzę" na temat planów rebelii Jewgienija Prigożyna.

Generał Siergiej Surowikin aresztowany po rebelii Jewgienija Prigożyna

Pozostało 95% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 882
Konflikty zbrojne
W NATO, ale bez Krymu i Donbasu. Jaki kompromis z Rosją zaakceptują Ukraińcy?
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 881
Konflikty zbrojne
Tajemnicza depesza TASS. Rosyjska armia donosi o ataku, w którym miało zginąć "50 zachodnich instruktorów", szczegółów nie podano
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Konflikty zbrojne
"Jesteśmy na historycznym skrzyżowaniu". Hamas podpisał porozumienie z Fatahem... w Pekinie