Nieoficjalnie: USA blisko decyzji o przekazaniu Ukrainie systemów ATACMS

Stany Zjednoczone są bliskie podjęcia decyzji o przekazaniu Ukrainie taktycznych systemów rakietowych dalekiego zasięgu ATACMS - twierdzi dziennik „The Wall Street Journal”, powołując się m.in. na źródła w administracji USA.

Publikacja: 29.06.2023 19:51

Nieoficjalnie: USA blisko decyzji o przekazaniu Ukrainie systemów ATACMS

Foto: sill-www.army.mil, domena publiczna

qm

Według „WSJ”, dostarczenie ATACMS na Ukrainę wymaga jeszcze zatwierdzenia „na najwyższym szczeblu”. Źródła, na które powołuje się gazeta, widzą jednak oznaki, że wcześniej niechętny do takiej decyzji Biały Dom zmienił swoje stanowisko i zrozumiał „pilną potrzebę wsparcia Ukrainy w walce w nadchodzących tygodniach”.

Jak powiedział „The Wall Street Journal” wysoki rangą urzędnik ukraiński z sektora obronnego, w ostatnich tygodniach „Kijów otrzymał pozytywne sygnały, że Stany Zjednoczone zmieniły swoje stanowisko w sprawie systemów ATACMS”.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Konflikty zbrojne
Rosyjskie Wojska Lądowe mają nowego dowódcę. Kim jest gen. Andriej Mordwiczow?
Konflikty zbrojne
Dramatyczne doniesienia z Gazy, dzieci giną w nalotach. USA „zaniepokojone”
Konflikty zbrojne
Rusłan Szoszyn: Koniec wojny w Ukrainie jutro? Bilans konfliktu byłby fatalny
Konflikty zbrojne
Władimir Putin odwołał dowódcę Wojsk Lądowych Olega Salukowa
Konflikty zbrojne
Wojna nerwów nad Bosforem: pokojowe rozmowy, które nie mogą się rozpocząć