Rubel na równi pochyłej. Rynek nie wierzy w koniec buntu Prigożyna

Od tzw. buntu Prigożyna rosyjski rubel nie może się podnieść. Dziś znów osłabł, do blisko stu za euro i 90 za dolara.

Publikacja: 29.06.2023 16:25

Rubel na równi pochyłej. Rynek nie wierzy w koniec buntu Prigożyna

Foto: Bloomberg

W czwartek rano rubel zwiększył swój spadek w stosunku do wszystkich głównych walut notowanych na moskiewskiej giełdzie. Kurs w stosunku do dolara wyniósł 87,5 rubla, amerykańska waluta wzmocniła się o 1,25 proc. w ujęciu dziennym. Euro kosztowało 95,5 rubla (+0,95 proc.) - informuje agencja Prime.

Kurs dolara z rozliczeniami „jutro” wzrósł o 90 kopiejek, do 87,27 rubla, euro o 1,08 rubla do 95,38 rubla, juan podrożał o 13 kopiejek, do 12,03 rubla, wynika z danych giełdy.

W połowie dnia dolar skoczył do maksimum - do 87,47 rubla, euro zaś do 95,52 rubla, czyli powyżej poniedziałkowych maksimów. Juan wzrósł do 12,05 rubla i kosztował o jedną kopiejkę poniżej poniedziałkowego maksimum.

Czytaj więcej

Kto przejmie imperium biznesowe Jewgienija Prigożyna w Rosji?

Rosyjscy analitycy ani słowem nie wspominają, że największy wpływ na utratę wartości przez rubla miał piątkowy marsz najemników Prigożyna na Moskwę.

Aleksiej Antonow z Alor Broker twierdzi, że rubel przyspieszył spadek po zakończeniu okresu podatkowego w czerwcu. - Spodziewamy się, że waluta krajowa będzie nadal osłabiać się do 89-90 rubli za dolara - powiedział.

Według Egora Żilnikowa z Promswiazbanku dolar wykazał inercyjny wzrost powyżej poziomu 87 rubli. „Jednak dolar wygląda na lokalnie wykupionego, więc jego umocnienie może spowolnić” – uspokaja analityk.

Wasilij Karpunin z BKS Mir Inwestycji jako jedyny przyznaje, że „być może wpływ na osłabienie rubla ma lokalny wzrost popytu na walutę po wydarzeniach z ostatniego weekendu”.

W każdym razie „odbicie ropy i czynnik końca miesiąca/kwartału nie mogły pomóc rublowi. Słaby rubel zapewnił natomiast lokalne wsparcie papierom rosyjskich eksporterów”.

Finanse
Kłopoty z wyborem nowych władz PFR. Brakuje chętnych
Finanse
Łatwiej o kredyty z EBI na obronność
Finanse
Tomasz Bursa, wiceprezes OPTI TFI: Lepsza szybka korekta
Finanse
Idą dopłaty, aktywa PPK w górę, mało uczestników
Finanse
Samorządy z trudem odzyskują długi od nierzetelnych mieszkańców