04:36
15.09.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 204
00:01
14.09.2022

Koniec środowej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące ukraińskiej obrony przed rosyjską inwazją zapraszamy w czwartek od wczesnego poranka.

23:57
14.09.2022

Kułeba: Dzisiejszy atak Rosjan na Krzywy Róg to zbrodnia wojenna i akt terroru

„Uderzenie rosyjskich rakiet na obiekty hydrotechniczne w Krzywym Rogu jest zbrodnią wojenną i aktem terroru” - ocenił na Twitterze Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy. „Pobici przez armię ukraińską na polu bitwy rosyjscy tchórze toczą teraz wojnę z naszą krytyczną infrastrukturą i cywilami. Rosja jest państwem terrorystycznym i musi być za takie uznana” - napisał.

23:50
14.09.2022

Guterres po rozmowie z Putinem: Skłamałbym, gdybym powiedział, że wojna wkrótce się skończy

Sekretarz generalny ONZ António Guterres, który w środę rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem, uważa, że ​​koniec wojny na Ukrainie jest jeszcze odległy. - Uważam, że pokój jest konieczny – pokój zgodny z Kartą Narodów Zjednoczonych i prawem międzynarodowym. Ale skłamałbym, gdybym powiedział, że mam nadzieję, że to nastąpi wkrótce – powiedział dziennikarzom.

23:44
14.09.2022

Projekt umowy o gwarancjach dla Ukrainy „zawiera koszmarne dla Rosji szczegóły”

Spośród gwarantów bezpieczeństwa zniknął nie tylko Kreml, ale i Chiny oraz Indie. Oba państwa zajmują dwuznaczną pozycję wobec rosyjskiej agresji. W marcu Kijów gotów był zachować neutralność, obecnie zastrzega, że przyszłe gwarancje bezpieczeństwa w niczym nie mogą zmienić jego dążenia do NATO.

Czytaj więcej

Rosja skreślona z listy gwarantów bezpieczeństwa Ukrainy
23:15
14.09.2022

Już tylko 6 proc. obwodu charkowskiego pod kontrolą najeźdźców

6 proc. terytorium obwodu charkowskiego jest nadal okupowane przez Rosjan - powiedział Ołeh Sinehubow, szef charkowskiej administracji wojskowej, na spotkaniu z udziałem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na temat kwestii bezpieczeństwa energetycznego w regionie.

Sinehubow podkreślił, że przed ukraińską kontrofensywą Rosjanie kontrolowali 32 proc. terytorium obwodu. Urzędnik przekazał, że regionie prowadzone są prace mające na celu odbudowę zniszczonych obiektów infrastrukturalnych. Przywracane jest działanie linio energetycznych i telefonii komórkowej.

22:53
14.09.2022

Scholz skomentował ostatnią rozmowę z Putinem

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w środę nie ma wrażenia, by ​​prezydent Rosji Władimir Putin zmienił zdanie co do planów wobec Ukrainy. Skomentował w ten sposób swoją rozmowę z prezydentem Rosji, do której doszło dzień wcześniej.

- Niestety nie mogę powiedzieć, że pojawia się u niego świadomość, iż rozpoczęcie tej wojny było błędem i że pojawiła się (u Putina - red.) zmiana stanowiska – powiedział Scholz. Jednocześnie podkreślił, że nadal uważa za słuszne komunikowanie się z rosyjskim przywódcą i przekazywanie mu swojego stanowiska.

22:20
14.09.2022

Czy Rosjanie chcieli wywołać powódź w Krzywym Rogu?

Rosjanie zaatakowali dziś Krzywy Róg ośmioma pociskami manewrującymi Raduga Ch-101. O szczegółach ataku poinformował Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura prezydenta Ukrainy.

Czytaj więcej

Atak rakietowy na obiekty hydrotechniczne w Krzywym Rogu. Zełenski: Rosjanie chcą wywołać powódź
21:51
14.09.2022

Grecja zrywa z rosyjskim gazem i stawia na LNG

Kolejny kraj UE przyznaje, że uzależnienie od dostaw gazu z Rosji „to był strategiczny błąd”.

Czytaj więcej

Grecja zrywa z rosyjskim gazem. Buduje swój terminal LNG
21:28
14.09.2022

Pierwszy mecz w Warszawie Szachtara Donieck w ramach Ligi Mistrzów

Tysiące kibiców z ukraińskimi flagami pojawiło się w środowy wieczór przy Łazienkowskiej, by dopingować swoich piłkarzy - tak jak oni zmuszonych do wojennej emigracji.

Czytaj więcej

Liga Mistrzów. Szachtar - Celtic: święto na remis
21:02
14.09.2022

Ukraińcy proszą KE o sprawdzenie, czy Euronews manipuluje wiadomościami o wojnie

Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy oraz ukraiński odpowiednik KRRiT zaapelowały do ​​Komisji Europejskiej w sprawie manipulacji, dotyczących wojny na Ukrainie, których miała dopuścić się rosyjskojęzyczna wersji kanału Euronews.

Podstawą apelu jest analiza treści, emitowanych przez rosyjską wersję Euronews od poniedziałku do piątku - od 15 do 19 sierpnia. Ukraińscy specjaliści odkryli w materiałach szereg manipulacji. „Nie chodzi o zwykłe fejk newsy, ale o systematyczne oddziaływanie na publiczność. Widzom niepostrzeżenie narzuca się prorosyjskie rozumienie związków przyczynowo-skutkowych w kwestii tego, co dzieje się na Ukrainie, o roli Rosji w tych procesach, odpowiedzialności stron itp.” - podkreślono.

Według strony ukraińskiej „materiały z elementami manipulacyjnymi są obecne w eterze każdego dnia i są ukrywane pośród mniej lub bardziej bezstronnych materiałów”.

20:35
14.09.2022

Niemcy dostarczyli broń Kijowowi

Informacja o przekazaniu wojskowego sprzętu opublikowana została na stronie niemieckiego rządu.

Czytaj więcej

Niemcy przekazały Ukrainie cztery działa przeciwlotnicze Gepard
20:09
14.09.2022

Komisja Europejska przeznacza 5 mln euro na wsparcie kultury ukraińskiej

Komisja Europejska ogłosiła w środę inaugurację otwartego konkursu na realizację projektów wspierających kulturę ukraińską zarówno na samej Ukrainie, jak i poza jej granicami. Na realizację wybranych propozycji zostanie przeznaczonych 5 mln euro. Zgłoszenia do udziału w konkursie będą przyjmowane do 29 listopada br.

19:47
14.09.2022

Dwie katastrofy dronów w Rosji, 600 km od Krymu

Do obu wypadków doszło w odległości ponad 600 km od Krymu i ok. 500 km od Mariupola. Nie ma na razie żadnych informacji, by chodziło o dron ukraiński.

Czytaj więcej

Tajemniczy dron rozbił się w okolicy Stawropola. Kilka osób jest rannych
19:23
14.09.2022

Sankcje wobec Rosji pozwolił łotewskim bankom zamrozić 80 mln euro

Około 80 mln euro zostało zamrożonych w łotewskich bankach w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję w związku z wojną na Ukrainie - przekazała szefowa Komisji Finansów i Rynku Kapitałowego Sante Purgaile. - Od kilku miesięcy w tych liczbach nie było żadnych specjalnych zmian – powiedziała w wywiadzie dla łotewskiego kanału TV3. Według niej zidentyfikowano sześć osób bezpośrednio podlegających sankcjom i 35 osób prawnych, które nie są bezpośrednio uwzględnione na listach sankcyjnych, ale podlegają sankcjom z uwagi na akcjonariat.

18:52
14.09.2022

Rosja może przejść do ofensywy na niektórych odcinkach frontu w obwodzie mikołajowskim

Rosyjskiej armii brakuje sił i środków, by skutecznie zaatakować Mikołajów, ale mogą uciekać się do działań ofensywnych na niektórych obszarach frontu w okolicy tego miasta - ocenił szef regionalnej administracji wojskowej Witalij Kim. - Ta historia nie może się powieść, ale ryzyko nadal istnieje, ponieważ rosyjscy najeźdźcy wielokrotnie uciekali się do nielogicznych działań - powiedział.

18:22
14.09.2022

Zełenski podziękował żołnierzom za wyzwolenie ziem ukraińskich

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował ukraińskim wojskowym za wyzwolenie ziem ukraińskich od rosyjskich najeźdźców i stwierdził, że Rosjanie „potrafią prać mózgi, ale nie serca Ukraińców”.

- Możliwe jest czasowe okupowanie terytoriów naszego państwa. Ale na pewno nie da się okupować narodu ukraińskiego. Można prać mózgi, ale serc Ukraińców nie można. Dziękuję dowódcy Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandrowi Syrskiemu, wszystkim naszym żołnierzom za wyzwolenie ziemi ukraińskiej od wroga. Dbajcie o naszych ludzi, nasze serca, dzieci i przyszłość - powiedział Zełenski, który opublikował w mediach społecznościowych nagranie ze swojej dzisiejszej wizyty w odbitym Izium.

17:59
14.09.2022

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Krzywy Róg

Rosyjskie wojsko przypuściło atak rakietowy na miasto Krzywy Róg - poinformował na Facebooku Ołeksandr Wiłkuł, szef administracji wojskowej Krzywego Rogu. Zaapelował do mieszkańców o pozostanie w schronach.

W środę syreny alarmowe było słychać w wielu miejscach na Ukrainie. Jednym z celów było Zaporoże - mieszkańcy tego miasta informowali o dwóch eksplozjach.

17:29
14.09.2022

Nie żyje naczelny „Komsomolskiej Prawdy”. „Zmarł nagle”

Wysokonakładowy rosyjski dziennik poinformował o śmierci swego redaktora naczelnego.

Czytaj więcej

Nagła śmierć redaktora naczelnego ulubionej gazety Putina
17:02
14.09.2022

Szmyhal: Ukraina jest w stanie dziewięć razy zwiększyć eksport energii elektrycznej

- Ukraina dąży do zwiększenia skali eksportu energii elektrycznej do Europy do 2700 MW - poinformował na konferencji prasowej premier Denys Szmyhal, - Chcemy maksymalnie rozszerzyć nasze możliwości eksportowe – do 2700 MW. Obecnie mamy 300 MW, ale chcemy i możemy mieć 2700 - przekonywał szef ukraińskiego rządu.

Według Szmyhala Ukraina obecnie eksportuje energię elektryczną do Mołdawii, Rumunii, Słowacji oraz specjalną linią 260 MW do Polski. Jego zdaniem Europa oczekuje wsparcia energetycznego od Ukrainy i ma zapotrzebowanie na dostawy od 1000 do 4000 MW. Jednocześnie Ukraina będzie w stanie zapewnić takie wolumeny pod warunkiem kontrolowania elektrowni jądrowej w Zaporożu.

16:35
14.09.2022

Kolejne Gepardy dla Ukrainy

Niemcy dostarczyły Ukrainie cztery kolejne samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard - podają ukraińskie media, powołując się na dane niemieckiego rządu.

16:17
14.09.2022

Kreml: Natowskie aspiracje Ukrainy zagrożeniem dla Rosji

Moskwa zareagowała na opublikowany we wtorek przez kancelarię prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego projekt pakietu gwarancji bezpieczeństwa. Na konferencji prasowej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja krytycznie podchodzi do dokumentu. Oświadczył, że pomysł przystąpienia Ukrainy do NATO pozostaje "głównym zagrożeniem dla Rosji".

15:51
14.09.2022

Szmyhal: 77 statków ze zbożem wypłynęło do Azji i Afryki

Premier Ukrainy Denys Szmyhal oświadczył, że z odblokowanych ukraińskich portów morskich wypłynęło do krajów Azji i Afryki 77 statków z produktami rolnymi. - Jeśli się nie mylę, 57 trafiło do krajów azjatyckich, a ok. 20 - do afrykańskich - zaznaczył.

15:26
14.09.2022

Japonia szykuje kolejny pakiet pomocowy dla Ukrainy

Ambasador Ukrainy w Tokio Serhij Korsunski poinformował, że Japonia przygotowuje nowy pakiet pomocowy dla Kijowa. Podkreślił, że wcześniej Ukraina otrzymała od Japonii drony. Dyplomata przekazał, że przedstawił stronie japońskiej listę potrzeb ukraińskiego resortu obrony, nie ujawnił przy tym szczegółów.

15:03
14.09.2022

Dowództwo Operacyjne "Południe": Zaatakowaliśmy Most Kachowski

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe", na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że 14 września artyleria i wojska rakietowe Ukrainy na froncie południowym zaatakowały kolumnę wrogiego sprzętu, Most Kachowski, przeprawę pontonową w pobliżu Mostu Antonowskiego (w Chersoniu - red.), a także dwa zgrupowania sił rosyjskich i skład amunicji.

14:45
14.09.2022

Ołena Zełenska: KE przeznaczy 100 mln euro na odbudowę 74 ukraińskich szkół

Pierwsza Dama Ukrainy, która gościła w Parlamencie Europejskim w czasie wygłaszana przez szefową KE, Ursulę von der Leyen, orędzia o stanie Unii, napisała na swoim kanale w serwisie Telegram, że Komisja Europejska "zdecydowała się przeznaczyć 100 mln euro na odbudowę 74 ukraińskich szkół w ramach Planu Szybkiej Odbudowy". "Te placówki muszą zostać odbudowane przed zimą" - podkreśliła Zełenska.

14:37
14.09.2022

Ukraińskie wojska powietrzno-desantowe chwalą się zestrzeleniem rosyjskiego myśliwca Su-30

"Artylerzyści z sił przeciwlotniczych 80. Samodzielnej Brygady Powietrzno-Desantowej Sił Zbrojnych Ukrainy na stałe uziemili rosyjski wielozadaniowy myśliwiec Su-30. Pilot okupantów nie spodziewał się, że spadochroniarze z Lwowa będą go w stanie zestrzelić z użyciem 23-milimetrowej armaty przeciwlotniczej ZU-23.

14:34
14.09.2022

Samochód rosyjskiej straży granicznej miał zostać ostrzelany przez azerską armię w Armenii

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Armenii.

Czytaj więcej

Armenia twierdzi, że Azerowie ostrzelali rosyjską straż graniczną
14:12
14.09.2022

Biały Dom: Wkrótce ogłoszenie kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy

Biały Dom poinformował, że w ciągu najbliższych dni USA ogłoszą kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.

13:37
14.09.2022

Rosyjski resort obrony: Powstrzymaliśmy ofensywę Ukrainy na kierunku Mikołajów-Krzywy Róg

Rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow, poinformował o powstrzymaniu ofensywy czterech ukraińskich brygad na kierunku Mikołajów-Krzywy Róg. Według słów gen. Konaszenkowa Ukraińcy stracili w czasie walk osiem czołgów, 13 bojowych wozów piechoty, 11 innych pojazdów opancerzonych. W walkach polec miało 150 ukraińskich żołnierzy.

13:21
14.09.2022

MSZ Indii o wojnie na Ukrainie: Trzeba wrócić do dialogu i dyplomacji

S. Jaishankar mówił o tym po spotkaniu z szefową MSZ Francji, Catherine Colonną.

13:06
14.09.2022

Kreml wyjaśnia, że Putin nie planował uczestniczyć w pogrzebie królowej Elżbiety II

Brytyjczycy nie wysłali zaproszenia do władz Rosji.

Czytaj więcej

Putin nie dostał zaproszenia na pogrzeb Elżbiety II. Kreml: Nie zamierzał uczestniczyć
12:58
14.09.2022

Ukraiński rząd: Od 22 lipca wyeksportowaliśmy drogą morską 3,1 mln ton produktów rolnych

Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy poinformowało, że od 22 lipca z Ukrainy wyeksportowano 3,1 mln ton produktów rolnych szlakiem przez Morze Czarne. 22 lipca Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ podpisały tzw. porozumienie zbożowe - umowę ws. otwarcia szlaków na Morzu Czarnym dla statków z żywnością eksportowaną z Ukrainy.

12:50
14.09.2022

Wywiad wojskowy Ukrainy: Brakuje chętnych Rosjan. Armia odwołuje wysyłanie żołnierzy

Z raportu wywiadu wynika również, że lekarze mają szybciej przywracać do służby rannych żołnierzy.

Czytaj więcej

Wywiad: Rosja masowo odwołuje planowane wysyłanie wojska na Ukrainę
12:37
14.09.2022

Ukraińska armia zachwala polskie Kraby. "Najszybsze stworzenia"

"Czy wiesz, że polskie Kraby to najszybsze stworzenia? Wystarczy spojrzeć na prędkość, z jaką poruszają się po wyzwolonej części obwodu charkowskiego! Mają też wysoką szybkostrzelność" - chwali polski sprzęt ukraińska armia.

12:35
14.09.2022

Pieskow: Tylko władze Ukrainy mogą zagwarantować bezpieczeństwo temu krajowi

Przy obecnym status quo, w obecnej sytuacji, niemal nikt nie może dać Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa lepszych, niż kierownictwo tego państwa. Tylko kierownictwo tego państwa może podjąć działania, które wyeliminują zagrożenie dla bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Wiedzą doskonale jakie to powinny być działania - stwierdził Pieskow.

Czytaj więcej

Kreml uważa, że gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy zagrażają Rosji
12:29
14.09.2022

Zełenski spotkał się z żołnierzami w Izium

Miasto zostało w ubiegłym tygodniu odbite z rąk Rosjan.

Czytaj więcej

Prezydent Zełenski przybył do odbitego z rąk Rosjan Izium
12:09
14.09.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: 5 tysięcy ukraińskich żołnierzy zakończyło szkolenie w Wielkiej Brytanii

W szkoleniu brali udział instruktorzy z Kanady, Holandii, Nowej Zelandii, Ukrainy i Wielkiej Brytanii - wynika z komunikatu ukraińskiego Sztabu Generalnego. Żołnierze szkolili się m.in. z prowadzenia działań ofensywnych i obronnych w terenach zabudowanych.

12:05
14.09.2022

Rogow: Na linii frontu w obwodzie zaporoskim są osoby, które posługują się językiem polskim

O koncentracji ukraińskich wojsk na południowym odcinku frontu informuje Władimir Rogow, stojący na czele prokremlowskiego ruchu "Jesteśmy z Rosją".

Czytaj więcej

TASS: Duża koncentracja ukraińskich sił na południowym froncie. "Słychać polski"
11:43
14.09.2022

Dowódca separatystów: Linia frontu zbliża się do Ługańskiej Republiki Ludowej

Andriej Maroczko, dowódca milicji samozwańczej, separatystycznej republiki istniejącej na terenie ukraińskiego Donbasu przyznał w rozmowie z TASS, że linia frontu na Ukrainie zbliżyła się do terytorium separatystycznej republiki, a więc do granicy ukraińskiego obwodu ługańskiego.

11:22
14.09.2022

Ursula von der Leyen: Rosyjski przemysł jest w rozsypce

Przyszłość energetyki i sankcje gospodarcze wobec Rosji zdominowały coroczne przemówienie przewodniczącej Komisji Europejskiej w europejskim parlamencie. Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia nie wycofa się z antyrosyjskich sankcji, które już rozerwały gospodarkę Rosji „na strzępy”.

Czytaj więcej

Ursula von der Leyen: Gaz z Rosji to przeszłość. UE zbuduje wodorową potęgę
10:56
14.09.2022

Od 24 lutego w wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło 384 dzieci

Informacje takie przekazuje ukraińska prokuratura generalna. Z jej informacji wynika też, że na Ukrainie rannych zostało 749 dzieci. W wyniku rosyjskiego ostrzału infrastruktury cywilnej i terenów mieszkalnych przez Rosjan uszkodzonych miało zostać 2 489 placówek edukacyjnych, z czego 289 zostało w pełni zniszczonych.

10:50
14.09.2022

Władze okupacyjne: Obwód chersoński zasilany prądem z Półwyspu Krymskiego

Obwód chersoński otrzymuje prąd z terytorium Półwyspu Krymskiego, przez odtworzone linie wysokiego napięcia - poinformował przedstawiciel okupacyjnych władz obwodu chersońskiego, Siergiej Elisiejew. - Krym to nasz most energetyczny, gwarantuje nam bezpieczeństwo energetyczne... Te linie zostały uszkodzone w 2015 roku, zostały odtworzone - powiedział Elisiejew w rozmowie z telewizją Rossija-24.

10:25
14.09.2022

Rosjanie w nocy ostrzelali Kramatorsk

Ołeksandr Honczarenko, mer Kramatorska, poinformował o nocnym ostrzale Kramatorska przez Rosjan. "Znów ostrzał Kramatorska (...). Nie ma ofiar, ale są zniszczenia domów" - napisał Honczarenko.

10:20
14.09.2022

Miedwiediew ostrzega przed III wojną światową

"Wszystko wokół nich stanie w płomieniach. Ich mieszkańcy będą bardzo cierpieć. Ziemia będzie dosłownie płonąć, a beton się topić. My też oberwiemy mocno. To będzie bardzo, bardzo złe dla wszystkich" - ostrzega przywódców Zachodu były prezydent Rosji.

Czytaj więcej

Dmitrij Miedwiediew grozi Zachodowi III wojną światową. "Ziemia będzie płonąć, a beton się topić".
10:04
14.09.2022

FSB aresztowała mieszkańca Władywostoku oskarżonego o współpracę z ukraińskim wywiadem

Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej poinformowała o aresztowaniu mieszkańca Władywostoku, który miał przekazywać informację o infrastrukturze wojskowej i cywilnej Kraju Nadmorskiego (jednostka administracyjna Rosji położona na Dalekim Wschodzie) ukraińskiemu wywiadowi wojskowemu. Zatrzymany miał "wykonywać polecenia ukraińskiego wywiadu wojskowego, zbierać i przekazywać informacje o obiektach infrastruktury krytycznej i wojskowej regionu, zdając sobie sprawę z możliwości użycia ich przeciw bezpieczeństwu Federacji Rosyjskiej".

09:58
14.09.2022

Resort obrony Rosji zamieścił nagranie z nocnego ataku z użyciem rakiety Iskander-M na cel na Ukrainie

"Iskandery są gwarancją niszczenia każdego celu wojskowego w odległości do 500 km od linii frontu, na terytorium wroga" - pisze resort obrony Rosji.

09:55
14.09.2022

Von der Leyen w PE: Sankcje wobec Rosji zostaną utrzymane, są skuteczne

- Rosyjska armia demontuje chipy ze zmywarek i lodówek, aby naprawiać sprzęt wojskowy, ponieważ brakuje im półprzewodników. Rosyjski przemysł jest w rozsypce - mówiła w PE szefowa KE przedstawiając orędzie o stanie Unii.

Czytaj więcej

Von der Leyen w PE: Trzeba było słuchać Polski, państw bałtyckich
09:31
14.09.2022

W lutym wysłannik Putina wynegocjował porozumienie z Ukrainą. Prezydent Rosji postanowił kontynuować inwazję

Agencja Reutera informuje, że rosyjski wysłannik w lutym wynegocjował z Kijowem porozumienie, które spełniało żądania Kremla. Mimo to Władimir Putin postanowił kontynuować inwazję na Ukrainę.

Czytaj więcej

Po rozpoczęciu inwazji doradca Putina wynegocjował porozumienie pokojowe. Prezydent Rosji je odrzucił
09:02
14.09.2022

Dania będzie szkolić ukraińskich żołnierzy na swoim terytorium

Duński rząd zgodził się rozpocząć szkolenie ukraińskich żołnierzy na terytorium Danii - oświadczył duński minister obrony, Morten Bodskov, po wizycie w Kijowie. Bodskov nie przedstawił jednak żadnych szczegółów: nie wiadomo ilu żołnierzy z Ukrainy będzie gościć Dania, kiedy rozpocznie się szkolenie i gdzie się odbędzie.

08:58
14.09.2022

Dwie osoby zginęły a trzy zostały ranne w wyniku nocnego ostrzału Mikołajowa

Witalij Kim, stojący na czele administracji wojskowej obwodu mikołajowskiego na antenie ukraińskiej telewizji poinformował, że w nocy Rosjanie przeprowadzili ciężki ostrzał Mikołajowa. - Rakiety spadły w pobliżu pięcio- i dziewięciopiętrowego budynku. Dwie osoby zginęły, trzy zostały ranne. Trwają poszukiwania jednej osoby - poinformował Kim. Rosyjskie rakiety zniszczyły też budynek szkoły - dodał szef władz obwodu mikołajowskiego.

08:55
14.09.2022

Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 6,263 mln osób

13 września do Polski z Ukrainy wjechało 23,7 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 23 tys. osób, a od 24 lutego - ponad 4,488 mln osób.

08:32
14.09.2022

Sztab Generalny: Rosja od 24 lutego straciła na Ukrainie 53 650 żołnierzy

Sztab Generalny Ukrainy poinformował że Rosja straciła także 2 180 czołgów, 4 665 opancerzonych wozów bojowych, 3 501 pojazdów i zbiorników paliwa, 1 290 systemów artyleryjskich, 311 systemów rakietowych wielokrotnego użytku, 167 systemów obrony powietrznej, 246 samolotów, 215 helikopterów, 908 dronów i 15 łodzi.

08:29
14.09.2022

Papież Franciszek skrytykował postawę Cyryla

Bóg nie popiera wojny - powiedział papież na VII Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych.

Czytaj więcej

Papież Franciszek: Bóg nie popiera wojny
07:51
14.09.2022

Pentagon: Partnerzy Ukrainy wiedzieli o kontrofensywie

Czytaj więcej

Pentagon: Sukces ukraińskiej ofensywy był zaskoczeniem tylko dla Rosjan
07:39
14.09.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosja oferuje więźniom wolność za trzy miesiące służby na wojnie

Z informacji podawanych przez stronę ukraińską wynika, że od 24 lutego Rosja straciła na Ukrainie ponad 53 tys. żołnierzy.

Czytaj więcej

Ukraińska armia: Rosjanie składają ofertę więźniom - wojna zamiast odsiadki
07:14
14.09.2022

Brytyjski resort obrony: Rosja niemal na pewno coraz częściej korzysta z broni z Iranu i Korei Płn.

W najnowszym raporcie brytyjskiego resortu obrony na temat sytuacji na ukraińskich frontach czytamy, że wobec pustoszenia magazynów rosyjskiej armii w związku z walkami na Ukrainie Rosja "niemal na pewno coraz częściej szuka broni w krajach obłożonych sankcjami - takich jak Iran czy Korea Północna". Dowodem na to ma być zestrzelenie irańskiego drona Shahed-136 nad rejonem kupiańskim w obwodzie charkowskim.

07:11
14.09.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: 33 rosyjskie ataki powietrzne w ciągu doby

Sztab Generalny armii Ukrainy w swoim najnowszym raporcie z ukraińskich frontów pisze, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili trzy ataki rakietowe (z użyciem pocisków manewrujących - red.), 33 ataki powietrzne i 58 ataków z użyciem wojsk rakietowych na cele wojskowe i cywilne na Ukrainie.

07:01
14.09.2022

W nocy z wtorku na środę Rosjanie ostrzelali Nikopol

W wyniku ostrzału uszkodzone zostały budynki mieszkalne, gazociąg i linia wysokiego napięcia - informuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko. Z jego wpisu na kanale w serwisie Telegram wynika, że do 20 domów, kilka gazociągów i linii wysokiego napięcia zostało uszkodzonych, a ok. 3 tys. osób pozbawionych zostało dostępu do prądu. W nocy Rosjanie trzykrotnie ostrzelali też rejon nikopolski z użyciem ciężkiej artylerii.

06:34
14.09.2022

64 instytucje kultury zniszczone przez Rosjan w obwodzie donieckim

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w obwodzie donieckim zniszczone zostały 64 instytucje kultury, a 252 kolejnych zostało uszkodzonych - podaje doniecka administracja wojskowa. "Na okupowanych terenach Rosjanie zakazują używania języka ukraińskiego i prześladują Ukraińców za kultywowanie ukraińskich tradycji" - czytamy w komunikacie. Wśród uszkodzonych i zniszczonych obiektów jest 108 bibliotek i 13 muzeów, a także jeden teatr i 56 budynków sakralnych. 

06:28
14.09.2022

MSZ Austrii budował swój wywiad, by nawiązać współpracę z Rosją?

Na czele nowej struktury miał stanąć wysoki urzędnik Egisto O., przeciwko któremu toczy się od dawna śledztwo w sprawie o podejrzenie szpiegostwa na rzecz Rosji. Organizacją nowej służby zajmował się jeden z wysokich urzędników resortu.

Czytaj więcej

Ślad Putina w Wiedniu. Na jaw wychodzą szczegóły dotyczące organizacji nowego wywiadu
06:18
14.09.2022

Wiceminister obrony Ukrainy: Wyzwalanie obwodu charkowskiego planowane było na kilka dni

Po zajęciu Iziumu natarcie stanęło na rzece Oskoł. Być może z powodu szybkości ataku Ukraińcom zabrakło zaopatrzenia. Błyskotliwe zwycięstwo wywołało jednak w Kijowie euforię i żądanie jego kontynuowania. Dowództwo armii zachowuje ostrożność, nie wiedząc, na jakie niespodzianki może się natknąć w dalszym marszu, już w obwodzie ługańskim. Poza tym Ukraińcy zdobyli ogromną ilość sprzętu, który teraz próbują zagospodarować: od ciężarówek po najnowsze rosyjskie radary i systemy walki elektronicznej.

Czytaj więcej

Ukraińcy już tylko w niektórych miejscach frontu posuwają się powoli do przodu. I nie mogą znaleźć Rosjan
05:52
14.09.2022

Think tank z USA: Putin jest w stanie, w pewnych okolicznościach, przyznać się do porażki

ISW ocenia, że Kreml pracuje obecnie nad "oczyszczeniem Putina z wszelkiej odpowiedzialności za porażkę, oskarżając o utratę niemal całego okupowanego obwodu charkowskiego niedoinformowanych doradców wojskowych z bliskiego kręgu Putina".

Czytaj więcej

Think tank z USA: Kreml po raz pierwszy przyznaje się do porażki na Ukrainie
05:29
14.09.2022

Dowództwo Operacyjne "Południe": Zestrzeliliśmy bombowiec Su-24M

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje, że jednostki obrony przeciwlotniczej zestrzeliły w ciągu ostatniej doby na froncie południowym bombowiec frontowy Su-24M i śmigłowiec Mi-8. Lotnictwo ukraińskie przeprowadziło na południu dziewięć uderzeń na pozycje wroga, a ukraińska artyleria i wojska rakietowe przeprowadziły 430 misje ogniowe na froncie południowym.

05:20
14.09.2022

Doradca Zełenskiego mówi o kolejnym możliwym kierunku ofensywy

Ołeksij Arestowycz, w nagraniu zamieszczonym na YouTube mówił o możliwej ukraińskiej ofensywie w obwodzie ługańskim.

Czytaj więcej

Biden o ofensywie Ukrainy: Nie sposób powiedzieć czy to punkt zwroty wojny
05:00
14.09.2022

Prezydent Ukrainy: Straż graniczna otrzymała zadanie ochrony granicy na wyzwolonych terenach

- Analizowaliśmy szczegółowo sytuację na wyzwolonym terytorium. Na dziś, środki zmierzające do stabilizowania sytuacji zostały w pełni wdrożone w rejonach o łącznej powierzchni ponad 4 tys. km2. Działania stabilizacyjne trwają na wyzwolonych terenach o dokładnie tej samej powierzchni. Niedobitki okupantów i grup sabotażowych są wykrywane, kolaboranci są zatrzymywani, pełne bezpieczeństwo jest przywracane - wyliczał Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej

Zełenski: Na wyzwolonych terenach wypłacamy emerytury za pięć miesięcy
04:31
14.09.2022

Premier Ukrainy: Inflacja w 2023 r. może wynieść 30 proc.

Premier Ukrainy, Denys Szmyhal, przedstawiając założenia budżetu na 2023 rok stwierdził, że w przyszłym roku gospodarka Ukrainy może skurczyć się o 0,4 proc. lub wzrosnąć o 10 lub więcej proc. w zależności od sytuacji na frontach. W projekcie budżetu rząd przewiduje wzrost PKB o 4,6 proc. Inflacja ma w 2023 r. wynieść na Ukrainie 30 proc. Średnie wynagrodzenie ma wynieść 18,5 tys. hrywien (ok. 2,3 tys. zł).

04:27
14.09.2022

Zełenski: Pracujemy nad tym, by najpotężniejsze państwa świata gwarantowały nam bezpieczeństwo

- Pracujemy nad tym, aby najsilniejsze podmioty wolnego świata zostały gwarantami bezpieczeństwa naszego państwa. Aby na poziomie umów wielostronnych i dwustronnych zostało szczegółowo określone, kto, jak i kiedy powinien reagować w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa Ukrainy. Reagować za pomocą sankcji, dostaw broni, a także wszelkiego niezbędnego wsparcia materialnego i finansowego - mówił prezydent Ukrainy w swoim wieczornym wystąpieniu.

04:20
14.09.2022

Z portów na Ukrainie wypłynie dziś siedem statków z żywnością

Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC), organ nadzorujący tzw. porozumienie zbożowe z 22 lipca, wydało zgodę na wypłynięcie z ukraińskich portów 14 września siedmiu statków przewożących łącznie 172 962 ton zbóż i innych produktów żywnościowych. Trzy statki przewożące pszenicę, ziarna słonecznika i śrutę słonecznikową popłyną do Turcji, dwa statki z kukurydzą, pszenicą i soją popłyną do Włoch, statek z pszenicą popłynie do Bangladeszu, a z kukurydzą - do Hiszpanii. Od 22 lipca do 13 września ukraińskie porty nad Morzem Czarnym opuściło 129 statków przewożących łącznie 2 872 711 ton żywności.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 203