Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 203

- Myślę, że jeśli ktokolwiek był zaskoczony, tylko na podstawie raportów, które widzieliśmy w zakresie odpowiedzi rosyjskiego wojska, to prawdopodobnie byli to Rosjanie - powiedział. 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział dziennikarzom, że członkowie ukraińskich służb wyzwolili od Rosjan niemal 6000 km kwadratowych kraju. Prezydent przekazał, że ukraińskie oddziały naciskają na siły rosyjskie na północny wschód od Charkowa, a wielu najeźdźców uciekło przez granicę do Rosji.  

Czytaj więcej

Ukraińska armia: Rosjanie składają ofertę więźniom - wojna zamiast odsiadki

- Z pewnością od początku inwazji Rosji na Ukrainę widzieliśmy, że Ukraińcy wykazują niezwykłą zdolność adaptacyjną i umiejętność wykorzystania swoich zdolności bojowych z dużym skutkiem - powiedział Ryder podczas konferencji prasowej w Pentagonie. - Nie jest więc dla nas zaskoczeniem, że przesuwali się tak szybko - dodał.

Dostarczana zachodnia broń odegrała rolę w sukcesie kontrofensywy, a na spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w Bazie Ramstein w Niemczech sekretarz obrony Lloyd Austini i partnerzy z prawie 50 innych narodów zobowiązali się do utrzymania łańcucha dostaw i zwiększenia pomocy, która może być zastosowana do średnio- i długoterminowej obrony Ukrainy - relacjonował Ryder.