Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Premier Ukrainy zapowiada inflację w kraju na poziomie 30 proc.
Drugiego dnia pobytu w Kazachstanie Franciszek przemawiał na VII Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych, spotkaniu, na którym spotykają się chrześcijanie, żydzi, muzułmanie, buddyści, hindusi i inne wyznania.
Na kongresie nie pojawił się patriarcha Cyryl. Miał w nim uczestniczyć, ale później się wycofał. Rosyjska Cerkiew Prawosławna wysłała swoją delegację.
- Bóg jest pokojem. On prowadzi nas zawsze drogą pokoju, nigdy drogą wojny - powiedział Franciszek, przemawiając przy ogromnym okrągłym stole w Pałacu Niepodległości, ogromnej nowoczesnej konstrukcji ze stali i szkła w stolicy byłej republiki radzieckiej.
Czytaj więcej
Sukces Ukrainy w kontrofensywie przeciwko rosyjskiej inwazji nie zaskoczył jej sojuszników i partnerów - powiedział rzecznik prasowy Pentagonu, generał Pat Ryder.
- Zobowiązujmy się więc jeszcze bardziej do nalegania na konieczność rozwiązywania konfliktów nie za pomocą nierozstrzygających środków władzy, za pomocą broni i gróźb, ale za pomocą jedynych środków pobłogosławionych przez niebo i godnych człowieka: spotkania, dialogu i cierpliwych negocjacjach - powiedział.
Papież, który na początku roku powiedział, że Cyryl nie może być "ministrantem" prezydenta Rosji Władimira Putina, powiedział na konferencji: Święte nigdy nie może być rekwizytem dla władzy, ani władza rekwizytem dla świętego!".
Cyryl entuzjastycznie poparł inwazję Rosji na Ukrainę, którą patriarcha postrzega jako zabezpieczenie przed Zachodem, który nazywa dekadenckim.
- Nadszedł czas, aby zdać sobie sprawę, że fundamentalizm kala i korumpuje każde wyznanie" - powiedział papież. - Uwolnijmy się od tych ograniczających i destrukcyjnych pojęć, które obrażają imię Boga przez ekstremizm i formy fundamentalizmu, i profanują je przez nienawiść, fanatyzm i terroryzm, szpecąc także obraz człowieka - dodał.