Informacja o przekazaniu sprzętu opublikowana została na stronie niemieckiego rządu. Zwrócono uwagę, że łączna liczba Gepardów, które Niemcy przekazały Ukrainie, wzrosła w ten sposób do 24 a liczba lodówek na środki medyczne - do 67.
W rządowym komunikacie wskazano, że Niemcy wspierają Ukrainę dostawami sprzętu i broni z zapasów Bundeswehry oraz dostawami finansowanymi z pomocy federalnej.
Ukraina wielokrotnie wzywała Niemcy do zwiększenia pomocy wojskowej. Według niemieckich mediów koncern Rheinmetall wyremontował 16 bojowych wozów piechoty Marder, o które prosił ukraiński rząd. Jednak decyzja o ich przekazaniu Kijowowi jest „wstrzymywana” na szczeblu politycznym.
Czytaj więcej
Położenie geograficzne, wielkość gospodarki i znaczenie polityczne predestynuje Niemcy do odgrywania roli czołowej potęgi wojskowej w Europie – uważa minister obrony Christine Lambrecht.
W zeszłym tygodniu szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock była w Kijowie, gdzie raz jeszcze zetknęła się z krytyką, że w decydującym momencie ukraińskiej ofensywy Niemcy wciąż nie chcą przekazać Ukrainie czołgów Leopard. Zdaniem Christine Lambrecht, minister obrony Niemiec, to się przynajmniej w najbliższym czasie nie zmieni, bo – jak twierdzi – żaden kraj zachodni nie przekazał Ukraińcom nowoczesnych czołgów (Polska czy Czechy oddały swoje stare czołgi radzieckie). Jednak w opinii minister w przypadku innego sprzętu powodem zwłoki w dostawach dla Ukraińców jest brak jego wystarczającej liczby w magazynach.