21.35

” Polska uważa Stany Zjednoczone za filar globalnej wolności, stabilności i pokoju” – napisał w mediach społecznościowych premier Morawiecki, gratulując prezydentowi Joe Bidenowi i wiceprezydent Kamali Harris.

21:15

Przewodniczący Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus złożył gratulacje Joe Bidenowi i Kamali Harris. „To będzie zdrowszy, bardziej sprawiedliwy, bezpieczniejszy i bardziej zrównoważony świat!”. Jedną z pierwszych decyzji Joe Bidena będzie przywrócenie członkostwa USA w WHO.

21:10

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Prezydent Francji Emmanuel Macron opublikował na Twitterze wpis, w którym podkreślił, że „z zadowoleniem przyjmuje powrót Stanów Zjednoczonych do porozumienia klimatycznego”.

20:50

Jill Biden nie zrezygnuje ze swojej dotychczasowej pracy w Northern Virginia Community College. Oznacza to, że jako pierwsza żona prezydenta USA w historii pracować będzie poza Białym Domem.

20:10

Prezydent Andrzej Duda złożył gratulacje Joe Bidenowi.

20:00

Na pewno będziemy musieli oglądać „trumpizm” – ten sposób myślenia, działania, dowolnie traktujący prawo, konstytucję ma sporo zwolenników w Ameryce – mówił w Polsat News były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

19:40

To będzie bardzo trudna prezydentura, ponieważ przed Joe Bidenem stoi wiele wyzwań – Jędrzej Bielecki, dziennikarz działu zagranicznego „Rzeczpospolitej” komentuje inaugurację 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Biden sam wskazywał na walkę z koronawirusem, z nierównościami ekonomicznymi, rasizmem, kłamstwem i kryzysem klimatycznym. Posłuchaj podcastu

19:20

Listę zaproszonych na inaugurację gości skomentował europoseł Prawa i Sprawiedliwości Joachim Brudziński.

18:58

Gratulacje Joe Bidenowi i Kamali Harris złożył premier Izraela Benjamin Netanjahu, zauważając, że jego i nowego przywódcę USA łączy „serdeczna wieloletnia przyjaźń”.

18:55

„Nie ma czasu do stracenia, jeśli chodzi o rozwiązanie kryzysów, przed którymi stoimy” – napisał w pierwszym poście w mediach społecznościowych prezydent Joe Biden. „Dlatego dzisiaj wybieram się do Gabinetu Owalnego, aby od razu przystąpić do stanowczych działań i natychmiastowej pomocy dla amerykańskich rodzin”.

18:47

Jak informuje agencja Associated Press, w ostatnich godzinach swojej prezydentury Donald Trump ułaskawił Alberta J. Pirro, Jr., byłego męża osobowości telewizyjnej Jeanine Pirro.

18:40

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen złożyła gratulacje prezydentowi Joe Bidenowi i wiceprezydent Kamali Harris. „Europa jest gotowa na nowy początek”.

18:32

– Wielokrotnie spotykałem się z Joe Bidenem, gdy był wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych. To człowiek, który uważa, że Polacy pomogli mu na samym początku kariery, w Delaware, gdzie była znacząca, polska mniejszość – powiedział w TVN24 europoseł Radosław Sikorski.

18:30

18:25

Przemówienie Joe Bidena skomentował Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce: Co za ulga słuchać prezydenta Bidena. Zaczyna się nowa era nadziei i przyzwoitości.

18:20

Młoda poetka Amanda Gorman wyrecytowała swój wiersz „The Hill we Climb”. Została zaproszona przez komitet organizujący inaugurację Bidena do wygłoszenia poematu o jedności Ameryki.

18:18

18:13

-Zawsze będę bronić Ameryki. Niech Bóg ją błogosławi. Niech chroni naszych żołnierzy. Dziękuję ci, Ameryko – zakończył prezydent.

18:04

– Obiecuję wam, że zostaniemy ocenieni miarą tego, jak poradzimy sobie z kryzysami naszej ery. Jaki świat zostawimy swoim następcom – mówi Joe Biden.

18:00

– Będę walczyć o wszystkich, także o tych, którzy mnie nie poparli – zapowiedział Biden.

17:57

Biden wspomniał o pandemii koronawirusa, mówiąc, że z jej przyczyny Stany Zjednoczone straciły więcej ludzi, niż podczas II wojny światowej. Zaapelował o chwilę ciszy i modlitwę za ofiary pandemii.

17:53

Dziś potrzebujemy rzeczy niezwykle ulotnej: jedności – mówi prezydent. – Bez niej nie będzie pokoju, będzie zgorzknienie i gniew. Usłyszcie mnie: niezgoda nie musi prowadzić do braku jedności. Musimy zakończyć tę cywilną wojnę niebieskich z czerwonymi, konserwatystów z liberałami.

17:51

– To jest dzień Ameryki. Dzień wolności. Dziś świętujemy triumf Sprawy: wola narodu została wysłuchana. Po raz kolejny dowiedzieliśmy się, jak cenna i krucha jest demokracja – mówi Biden.

17:50

Joe Biden został 46. prezydentem USA.

17:49

Przysięgę od Joe Bidena przyjmuje sędzia Sądu Najwyższego Adam Roberts.

17:45

Moment zaprzysiężenia Joe Bidena poprzedza występ Jennifer Lopez.

17:40

Kamala Harris jako pierwsza kobieta w historii zaprzysiężona na wiceprezydenta USA.

17:37

Hymn USA śpiewa Lady Gaga.

17:33

Modlitwę przed inauguracją odmawia o. Lee Jeremiah O’Donovan, przyjaciel i mentor Joe Bidena.

17:25

Senator z Minnesoty Amy Klobuchar, współprzewodnicząca komitetu organizacyjnego, powitała wszystkich na ceremonii inauguracji. Wspomniała o zamieszkach na Kapitolu z 6 stycznia, gdy, jak mówiła, „wściekły tłum zbezcześcił świątynię demokracji”. – Dziś jest ten dzień, gdy nasza demokracja podnosi się i robi to, co do niej należy – mówiła Klobuchar.

17:00

Na Kapitol przybył wiceprezydent Mike Pence wraz z małżonką.

16:50

Przyszły 46. prezydent USA złożył hołd swojej żonie, Jill Biden. „Kocham cię, Jilly i nie mogę być bardziej wdzięczny, że jesteś obok mnie w tej podróży”.

16:30

Amerykańskie media informują, że Sąd Najwyższy otrzymał ostrzeżenie o podłożeniu ładunku wybuchowego. Po skontrolowaniu gmachu alarm odwołano.

16:25

Ostatni przed zaprzysiężeniem tweet Kamali Harris. „Jestem tu z powodu kobiet, które były przede mną”.

16:20

„Znowu, po czterech długich latach, Europa ma w Białym Domu przyjaciela” – powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen w przemówieniu w Parlamencie Europejskim (Reuters).

16:11

W uroczystości zaprzysiężenia Joe Bidena nie wezmą udziału Jimmy i Rosalynn Carter, ale przesłali nowemu prezydentowi najlepsze życzenia. To pierwsza inauguracja, w której nie weźmie udziału 96-letni 39. prezydent USA oraz jego 93-letnia małżonka. Nie pozwala im na to stan zdrowia.

16:05

Rywalka Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w 2016 roku, Hillary Clinton, zauważa, że niezwykły dla nas fakt, iż po raz pierwszy w historii wiceprezydentem USA będzie kobieta, dla wnuczek Kamali Harris będzie już oczywistością.

15:57

Na Kapitol zjeżdżają goście zaproszeni na inaugurację. Jednymi z pierwszych są George W. i Laura Bush.

15:55

Z Warszawą i Polską żegna się ambasador USA Georgette Mosbacher. Na lotnisko odjechała pod wyjątkową eskortą – członków Harley Owners Group Warsaw Chapter.

15:50

„Gratulacje dla mojego przyjaciela Joe Bidena. To jest twój czas” – napisał Barack Obama.

15:42

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg nie odmówiła sobie odrobiny złośliwości wobec ustępującego prezydenta Trumpa. Zamieściła tweeta, który nawiązuje do skierowanego do niej we wrześniu 2019 wpisu Donalda Trumpa.

„Wygląda na bardzo szczęśliwego starca, który nie może się doczekać świetlanej, wspaniałej przyszłości. Jak miło to widzieć!”.

15:40

Ostatni tweet Joe Bidena przed inauguracją.

15:35

W katedrze pod wezwaniem św. Michała trwa nabożeństwo inauguracyjne. Joe Biden zaprosił na nie liderów obydwu partii w Kongresie – demokratów Chucka Schumera i Nancy Pelosi oraz republikanów Mitcha McConnella i Kevina McCarthy’ego.

Msza w katedrze jest odstępstwem od tradycji – nabożeństwa inauguracyjne odbywały się w protestanckim kościele pw. św. Jana. Biden jednak, który jest dopiero drugim w historii prezydentem-katolikiem, zażyczył sobie mszy w katedrze.

JIM WATSON / AFP

JIM WATSON / AFP

15:30

Donald Trump pozostawił Joe Bidenowi list w Gabinecie Owalnym – informuje ABC News.

JIM WATSON / AFP

JIM WATSON / AFP

15:25

Nigdy w czasach pokoju przejmowanie władzy w najważniejszym kraju świata nie budziło tyle emocji. Nigdy też większość świata nie wiązała z politykiem tyle oczekiwań, co dziś z Joe Bidenem – pisze w „Rzeczpospolitej” Jerzy Haszczyński.

AFP

AFP

15:10

W oczekiwaniu na inaugurację Bidena zachęcamy do zapoznania się z 15 ciekawostkami na temat oficjalnej rezydencji i miejsca pracy prezydentów USA.

15:06

Bidenowi program napisał Trump. Zapaść kraju jest tak głęboka, że jej zasypywanie wypełni całą kadencję – pisze w środowej „Rzeczpospolitej” Jędrzej Bielecki.

AFP

AFP

15:05

– Kończąc kadencję staję przed wami dumny z tego, co wspólnie osiągnęliśmy. Zrobiliśmy, co przyszliśmy zrobić, i znacznie więcej – powiedział w pożegnalnym wystąpieniu prezydent USA Donald Trump.

AFP

AFP

15:03

W zaprzysiężeniu prezydenta Bidena weźmie natomiast udział ustępujący wiceprezydent USA, Mike Pence, który nie wziął z kolei udziału w pożegnaniu prezydenta Donalda Trumpa ze względu na „problemy logistyczne”.

15:02

Donald Trump zadeklarował, że nie będzie obecny na zaprzysiężeniu swojego następcy, Joe Bidena, na prezydenta USA – Biden złoży przysięgę 20 stycznia o godzinie 18 czasu polskiego. Ostatni raz ustępującego prezydenta USA nie było na zaprzysiężeniu następcy w 1869 r.

AFP

AFP

15:01

Prezydent Donald Trump opuścił Biały Dom. Przed podróżą na Florydę powiedział życzył administracji Joe Bidena sukcesów. – Rzeczy, których dokonaliśmy, były po prostu niesamowite. Do widzenia, kocham was, wrócimy w jakiejś postaci – zapowiedział.

15:00

Joe Biden ok. godziny 18 czasu polskiego zostanie formalnie 46. prezydentem USA. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji z tego wydarzenia.

Joe Biden wygrał wybory prezydenckie z 3 listopada 2020 roku uzyskując 81 281 891 głosów co przełożyło się 306 głosów w Kolegium Elektorskim (większość wymagana do wyboru na prezydenta wynosi 271).

Formalnie wyboru Bidena dokonali elektorzy 14 grudnia. 6 stycznia wybór Joe Bidena i Kamali Harris na prezydenta i wiceprezydenta USA zatwierdził Kongres.

Zatwierdzenie wyboru Bidena przez Kongres zakłóciło wtargnięcie zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol - w zamieszkach, do jakich doszło wówczas w siedzibie amerykańskiego Kongresu, zginęło pięć osób.

W związku z wydarzeniami na Kapitolu Partia Demokratyczna postawiła Donalda Trumpa w stan oskarżenia zarzucając mu, że podżegał do przemocy kwestionując wielokrotnie wynik wyborów z 3 listopada.

Po szturmie na Kapitol w Waszyngtonie wprowadzono stan wyjątkowy. Bezpieczeństwa w czasie inauguracji prezydenta Joe Bidena strzeże w Waszyngtonie m.in. 26 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej.