– Treningi uważam za pożyteczne, a wykłady pozwalają poszerzyć horyzonty – zapewniał po wypłynięciu z wody deputowany Władimir Panow z rządzącej Jednej Rosji.
Na żądanie zastępcy szefa kremlowskiej administracji Siergieja Kirienki Wyższa Szkoła Administracji Państwowej zorganizowała specjalny, dziewięciomiesięczny kurs „kadrowej rezerwy władzy wykonawczej". Jedną z jego części były skoki z malowniczych Wodospadów Agurskich oraz kanioning po rzece Agur (w pobliżu Soczi i tamtejszej rezydencji Putina). Organizatorzy w ten sposób „rozwijali zdolności przywódcze i umiejętność panowania nad stresem".
Nie jest jasne, jak dobierano kandydatów na kurs. Wiadomo natomiast, że już pięciu jego uczestników zostało pełniącymi obowiązki gubernatorów w czasie trwającej od dwóch tygodni karuzeli zmian we władzach regionów. Nominacje kolegów wywołały entuzjazm pozostałych uczestników kursu.
Dziesięciu gubernatorów – jeden po drugim – wzywano w tym czasie na Kreml, gdzie składali dymisje „na własne życzenie". Wszyscy nowo mianowani liderzy rosyjskich regionów są młodsi od poprzedników (od 5 do 30 lat). Prawie nikt z nominowanych nie jest znany z działalności publicznej. „Na pierwszy plan wyszło zadanie odmłodzenia korpusu menedżerów władzy – niezależnie od ich przygotowania profesjonalnego i osobistego. Trend odmłodzenia aktywnie popularyzowały organy władzy w charakterze najważniejszej przyczyny kadrowych zmian. Zaczął powstawać pogląd, że właśnie odmładzanie kadr jest odpowiedzią na społeczną potrzebę zmian w polityce i we władzach" – podsumowała fundacja Petersburska Polityka.
W rezultacie szefami co najmniej dwóch regionów zostali „dość przypadkowo mianowani uniwersalni menedżerowie, którzy są w stanie sformować system zarządzania dowolną instytucją". Tak przynajmniej uważają pomysłodawcy i organizatorzy „kremlowskiego kursu władców". 67-osobowa grupa deputowanych, senatorów i urzędników wyższych szczebli z różnych ministerstw słucha na nim wykładów, bierze udział w regatach jachtowych lub skacze do wody, a potem jeszcze pojedzie na staże do Malezji lub Singapuru. Program kursu oparto na materiałach korporacyjnych szkoleń w największym rosyjskim banku – Sbierbanku.