- Dane demograficzne są dramatyczne. Polskie społeczeństwo się starzeje. WEuropie żyjemy dziś dłużej, więc poraprzyjrzeć się bliżej możliwościom, jakie z tego wynikają - mówi "Rz" Zbigniew Gniatkowski z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. I dodaje, że po to właśnie rok 2012 ogłoszono w UE Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.
- Rosnąca liczba osób starszych przedstawiana jest często jako obciążenie dla młodszych, pracujących pokoleń. Ale osoby starsze mają cenne umiejętności i bogate doświadczenia, z których mogą korzystać młodsi. Spójrzmy więc na starzenie się nie jak nawiszącą nad nami groźbę, ale jak na szansę - zachęca.
Tymczasem seniorzy w naszym kraju szybko uciekają na emeryturę. Średnio przechodzą na nią w wieku 58 lat. Stopa zatrudnienia osób w wieku 55 - 64 lat jest o półtora raza niższa niż średnia unijna. Zaledwie co siódmy senior korzysta z jakichkolwiek form zdobywania wiedzy. Tylko 20 proc. posługuje się Internetem, podczas gdy w całej UE robi to dwa razy więcej osób.
Starsze pokolenie niechętnie angażuje się w wolontariat, sport, kulturę, działalność na rzecz społeczności lokalnych.