W dokumencie Bruksela proponuje rozpoczęcie dyskusji nad metodami restrukturyzacji firm, które umożliwiłyby zachowanie miejsc pracy. Autorzy Księgi zdecydowanie oddzielają jednak potrzebę restrukturyzacji wynikającą z kryzysu od stałej konieczności dostosowywania się do zmian na rynku.
Urzędnicy Komisji zalecają, by w tej pierwszej sytuacji państwa członkowskie na szerszą skalę stosowały instrumenty, które sprawdziły się podczas ostatnich zawirowań gospodarczych. Wymieniają tu w szczególności dotowane przez państwo systemy skróconego czasu pracy, rachunki czasu pracy oraz układy zbiorowe.
Bruksela podkreśla jednak, że rozwiązania te nie sprawdzą się, jeśli zmiany w otoczeniu ekonomicznym będą miały charakter strukturalny. Stosowanie systemów skróconego czasu pracy opóźni bowiem coś, co i tak jest nieuchronne – czyli redukcję załogi.
W zielonej księdze znalazły się również zalecenia dotyczące zmian w systemach edukacji i szkoleń oraz pomysły uelastycznienia systemów podatkowych i systemów świadczeń społecznych. Chodzi o to, by skuteczniej zachęcać bezrobotnych do podejmowania pracy i sprawić, by poziom płac był „zgodny z potrzebą przywrócenia równowagi gospodarce".
Komisja Europejska proponuje także podjęcie kroków, które ograniczyłyby skalę zwolnień w przypadku restrukturyzacji będącej odpowiedzią na normalne przemiany na rynku. W tym kontekście wspomina się o potrzebie wczesnego przewidywania i przygotowywania zmian oraz angażowaniu – już na wczesnym etapie – wszystkich „istotnych, zainteresowanych" stron.