Ruchy rosyjskich wojsk przy granicy [RELACJA]

Rosja potwierdziła wielkie manewry wojskowe u swych zachodnich granic. Parlament Europejski "stanowczo" potępił rosyjską napaść na Krym, który "stanowi nierozłączną część Ukrainy". Ukraiński parlament powołał Gwardię Narodową, która ma wspierać armię. Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas przemówienia w Bundestagu wykluczyła możliwość wojskowej interwencji w związku z konfliktem na Ukrainie. Arsenij Jaceniuk zaapelował do Rosji o wycofanie wojsk do koszar i rozmowy.

Aktualizacja: 14.03.2014 00:09 Publikacja: 13.03.2014 06:43

Ruchy rosyjskich wojsk przy granicy [RELACJA]

Foto: AFP

Na ciąg dalszy relacji zapraszamy rano

00:01

Ofiara dzisiejszych starć w Doniecku "@StankoNastya: ???? ???? ??????????? ????????? ??????? ?? ??????? ?????? ????? pic.twitter.com/AVLG7ZxG9j"

23:40

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sytuacji na Ukrainie, że jest jeszcze szansa "na pokojowe rozwiązanie kryzysu".

23:38

Brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague zaapelował o odwołanie wyznaczonego na niedzielę referendum na Krymie i ostrzegł Rosję przed sankcjami, jeśli w rozwiązywaniu ukraińskiego kryzysu nie nastąpi dyplomatyczny postęp.

23:31

Wprowadzając rygorystyczne działania antykryzysowe, premier Arsenij Jaceniuk chce zmniejszyć wydatki z kasy państwa o 7–8,5 mld dol. Czytaj więcej

Ukraiński premier Arsenij Jaceniuk i wicepremier Oleksandr Sycz mają przed sobą ekstremalnie trudne zadanie

(źródło: AFP)

23:20

Ukraina musi zmienić swoją gospodarkę. Ten kraj, bliski bankructwa, nie może sobie pozwolić na olbrzymie dotacje do cen gazu, których koszt sięga kilku procent PKB. Przeczytaj komentarz Marcina Piaseckiego

23:12

Arsenij Jaceniuk zaapelował do Rosji o wycofanie wojsk do koszar i rozmowy. Premier Ukrainy wystąpił na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. Ambasador Rosji odpowiedział, że jego kraj nie chce wojny ale będzie bronił prawa Krymu do autonomii. Arsenij Jaceniuk oświadczył, że Rosja dokonała zbrojnej interwencji na Ukrainie a także złamała umowy dwustronne i międzynarodowe. Wezwał Moskwę by zrezygnowała z konfrontacyjnych działań i zasiadła do stołu negocjacyjnego.

Jaceniuk dodał, że kryzys ukraiński stwarza zagrożenie dla zabiegów na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania broni nuklearnej. Ukraina zrezygnowała ze swej broni niekonwencjonalnej w 1994 roku w zamian za gwarancje bezpieczeństwa - przypomniał premier. Na straży tych gwarancji miały stać Rosja, Wielka Brytania i USA.

23:00

Zniesienie większości ulg socjalnych, podwyżka cen gazu dla ludności oraz cięcie zatrudnienia i płac w budżetówce – to nieuniknione elementy drakońskiej kuracji dla Ukrainy. Projekt antykryzysowych reform nazwano tam „100 dni – 100 kroków rządu". Czytaj więcej

22:33

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde poinformowała, że na wniosek Rady Wykonawczej Funduszu, przebywająca w Kijowie misja MFW rozpocznie negocjacje z władzami Ukrainy ws. programu ratunkowego.

Jak poinformowała w krótkim oświadczeniu Lagarde, pracująca od 4 marca w Kijowie misja ekspertów MFW poczyniła "znaczne postępy" w ocenie sytuacji gospodarczej Ukrainy. - Po nieformalnym briefingu Rady Wykonawczej MFW, jaki miał dziś miejsce, kierownictwo poprosiło zespół, by pozostał w Kijowie i rozpoczął proces negocjacji - powiedziała Lagarde.

22:23

Większość parkietów w tym i amerykańskie zaliczyły dziś spadki, na które negatywny wpływ miał niepokój związany z sytuacją na linii Ukraina-Rosja oraz obawy o chińską gospodarkę. Dla indeksów DJIA oraz S&P 500 był to najgorszy dzień od połowy lutego. Czytaj więcej

22:15

USA przekazały Radzie Bezpieczeństwa ONZ wniosek o rezolucję potępiającą referendum ws. Krymu i potwierdzającą terytorialną integralność Ukrainy. USA chcą, by Rada głosowała nad nim najpóźniej w sobotę.

Poinformował o tym ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Mark Lyall Grant.

22:07

Przywódca Tatarów krymskich i deputowany do parlamentu Ukrainy Mustafa Dżemilew Kirimoglu zostanie w piątek przyjęty w Brukseli przez zastępcę sekretarza generalnego NATO Alexandra Vershbowa. Nie zaplanowano żadnych spotkań Dżemilewa z przedstawicielami prasy.

21:58

Rosja i Ukraina zostały zaproszone na poświęcone kryzysowi wokół Krymu spotkanie 50 państw, jakie odbędzie się w piątek w kwaterze głównej NATO w Brukseli - poinformowali  przedstawiciele Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jak powiedziała rzeczniczka NATO Carmen Romero, Ukraina poprosiła o zwołanie nadzwyczajnego spotkania ambasadorów z Rady Partnerstwa Euroatlantyckiego, która zrzesza 28 państw członkowskich Sojuszu oraz 22 innych krajów Europy i środkowej Azji.

- Oczekujemy wymiany poglądów między sojusznikami i partnerami na temat sytuacji na Ukrainie - powiedziała Romero. Według niej zaproszono wszystkich 50 państw, w tym Rosję.

21:41

Mimo kuszących propozycji Rosji rdzenni mieszkańcy Autonomii Krymskiej zbojkotują niedzielne referendum.

16 marca w ogólnokrymskim plebiscycie mieszkańcy prawdopodobnie dokonają historycznego wyboru

– pozostać w granicach Ukrainy czy wejść w skład Federacji Rosyjskiej, której parlament już przygotowuje niezbędne dokumenty.

Dzień po referendum rosyjska Duma Państwowa przegłosuje projekt ustawy, dzięki której mieszkańcy półwyspu będą mogli otrzymać rosyjskie paszporty w najbliższym wydziale konsularnym. Czytaj więcej

Modlitwa Tatarów o pokój w ich ojczyźnie

(źródło: AFP fot. Genya Savilov)

21:35

Charków, dziś. pic.twitter.com/uHDvtMYBXu

21:29

Jedna osoba zginęła

w rezultacie napaści uczestników prorosyjskiego wiecu w centrum Doniecka na manifestantów na rzecz jedności Ukrainy - poinformowała gazeta internetowa "Nowosti Donbasa".

"Jedna osoba zmarła w wyniku obrażeń zadanych nożem w czasie starć, do których doszło wieczorem" - podała gazeta na Twitterze.

Ofiara to 22-letni mężczyzna, mieszkaniec Doniecka. Ranny zmarł w karetce pogotowia.

Jak sprecyzowano, pomocy medycznej na miejscu starć udzielono 17 osobom; 11 z nich przebywa obecnie na szpitalnym oddziale neurochirurgii.

Według relacji agencji Interfax-Ukraina na donieckim placu Lenina uczestnicy demonstracji prorosyjskiej napadli na manifestujących pod hasłem "Za jedną Ukrainę".

Prorosyjscy demonstranci, skandujący "Berkut" i "Rosja", obrzucali przeciwników politycznych petardami, jajami i świecami dymnymi. Następnie przedarli się przez milicyjny kordon oddzielający obie strony. W starciach uczestniczyło ok. 2 tys. ludzi.

Prorosyjscy demonstranci zaatakowali również autobus milicyjny, w którym schronili się uczestnicy proukraińskiego wiecu; wybito w nim szyby i obrzucono petardami - twierdzi Interfax-Ukraina

One of the #Ukrainian activists beaten by pro-#Russian activists in #Donetsk died: local health department. pic.twitter.com/OKnPlgCJ3P

21:19

Traktuję sprawę Krymu jako przejaw rosyjskiej słabości, a nie siły - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślił, że ani Polska, ani świat zachodni nie uzna wyników referendum na Krymie czy aneksji tego regionu przez Rosję.

21:15

Rosja po raz pierwszy poparła plan wysłania misji obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na Ukrainę

- poinformował ambasador Szwajcarii przy OBWE Thomas Greminger. Dodał, że jest to "duży krok naprzód".

- Federacja Rosyjska poparła pomysł szybkiego zatwierdzenia i szybkiego wysłania specjalnej misji obserwatorów na Ukrainę z Krymem włącznie - powiedział Greminger po spotkaniu ambasadorów przy OBWE w Wiedniu.

21:05

Jaceniuk w RB ONZ: Jestem pewien że Rosja nie chce wojny.

21:00

Federalna Służba ds. nadzoru w sferze łączności, technologii informatycznych i masowego przekazu (Roskomnadzor) zablokowała dostęp do opozycyjnych serwisów internetowych Grani.ru, Kasparow.ru i EJ.ru, a także do blogu Aleksieja Nawalnego.

Roskomnadzor wyjaśnił, że Grani.ru, Kasparow.ru i EJ.ru zostały wpisane do rejestru zakazanych stron na wniosek Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej. Ta swój wniosek uzasadniła tym, że serwisy te "publikują wezwania do nielegalnych działań i udziału w masowych imprezach, organizowanych z naruszeniem prawa".

Dostęp do blogu Nawalnego w serwisie blogowym Livejournal.com - dodał Roskomnadzor - został zablokowany także na wniosek prokuratury generalnej, według której "funkcjonowanie tej strony naruszało warunki środka zapobiegawczego zastosowanego przez sąd wobec danego obywatela, przeciwko któremu prowadzone jest postępowanie karne".

20:45

Szumnie zapowiadane sankcje wobec Rosji w reakcji na agresję na Krym będą miały formę kary dla grupy około dziesięciu krymskich Ukraińców, których UE uznaje za winnych eskalacji sytuacji. Decyzja została już przygotowana przez grupy robocze dyplomatów w Brukseli, formalnie będzie podjęta na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE 17 marca w Brukseli. – Może jakieś drobne zmiany nastąpią, zamiast dziesięciu będzie osiem czy 12 osób. Ale chodzi o Ukraińców, a nie o Rosjan – mówi „Rz" nieoficjalnie unijny dyplomata. Wśród ukaranych obywateli Ukrainy mogą się także znaleźć etniczni Rosjanie.

Czytaj więcej

20:32

W sumie Amerykanie na manewry w Polsce przysyłają ?12 maszyn. Jeszcze we wtorek podczas wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku  termin przybycia grupy myśliwców  F-16 owiany był tajemnicą. Szef MON Tomasz Siemoniak pytany o dokładny termin przylotu mówił, że nie może tego zdradzić. Przypomniał, że sami Amerykanie nie podają szczegółów, więc tym bardziej Polska nie będzie tego robić. Minister Siemoniak potwierdził jedynie, że uzgodnił z sekretarzem obrony USA, iż ludzie i sprzęt  przybędą w ciągu kilku najbliższych dni.

Przeczytaj tekst Zbigniewa Lentowicza

20.07

Rosja po raz pierwszy poparła plan wysłania misji obserwatorów OBWE na Ukrainę - poinformował ambasador Szwajcarii przy OBWE Thomas Greminger. Dodał, że jest to "duży krok naprzód".

- Federacja Rosyjska poparła pomysł szybkiego zatwierdzenia i szybkiego wysłania specjalnej misji obserwatorów na Ukrainę z Krymem włącznie - powiedział Greminger po spotkaniu ambasadorów przy OBWE w Wiedniu.

Szwajcaria zaproponowała wysłanie około stu obserwatorów, których zadaniem byłoby monitorowanie kwestii związanych z bezpieczeństwem oraz poszanowaniem praw człowieka i mniejszości etnicznych.

Wysłanie misji OBWE wymaga jednomyślności wszystkich państw członkowskich, co oznacza, że Rosja ma prawo veta. Do czwartku rosyjska delegacja w Wiedniu utrzymywała, że nie ma instrukcji w sprawie głosowania nad projektem misji, de facto go blokując.

W czwartek jednak "wszystkie delegacje bez wyjątku wezwały do szybkiego zaaprobowania misji specjalnej na Ukrainę" - powiedział Greminger.

19:32

OECD zawiesza rozmowy z Rosją w sprawie jej członkostwa w Organizacji. Jednocześnie Rada OECD zadeklarowała potrzebę wzmocnienia współpracy z Ukrainą, szczególnie że Ukraina zgłosiła ponownie wniosek o znalezienie się w kręgu tej elitarnej organizacji. Rosja zabiegała o członkostwo w OECD od 7 lat.

19:28

Nie dojdzie do zaplanowanego na jutro w Mińsku spotkania wiceministrów spraw zagranicznych WNP

. Rozmowy miały być poświęcone w całości wydarzeniom na Ukrainie. Z informacji opublikowanej przez Komitet Wykonawczy Wspólnoty Niepodległych Państw, który ma siedzibę w Mińsku, wynika, że Ukraina uznała „za nie do przyjęcia" spotkanie wiceministrów spraw zagranicznych WNP.

19:14

Pierwsza tura samolotów F-16 przyleciała na ćwiczenia do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku (Łódzkie) z bazy w Aviano we Włoszech

- potwierdziła wieczorem ambasada USA w Warszawie. Zapowiedziała, że pozostałe maszyny przylecą do końca tygodnia.

"Pierwsza tura samolotów F-16 przyleciała do Polski do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku w celu wzmocnienia amerykańskiego pododdziału lotniczego. Samoloty wchodzą w skład 555. Eskadry Myśliwskiej z bazy Aviano we Włoszech. Do końca tego tygodnia do Polski przyleci w sumie 12 samolotów" - podano w komunikacie opublikowanym po południu na stronie internetowej ambasady.

19:00

Rosja wyraziła poparcie dla rozmieszczenia obserwatorów OBWE na Ukrainie i Krymie. Tak twierdzi przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Thomas Greminger, który uznał stanowisko Rosji za "wielki krok naprzód". Po spotkaniu OBWE w Wiedniu Greminger powiedział, że Moskwa jest za szybkim rozmieszczeniem na Ukrainie specjalnej misji obserwacyjnej.

18:45

P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow powiedział, że istnieje ryzyko inwazji rosyjskiej na Ukrainę, o czym świadczy koncentracja żołnierzy rosyjskich przy granicy z Ukrainą. - Agresji może zapobiec postawa społeczności międzynarodowej - dodał.

W wypowiedzi dla parlamentarnej telewizji Rada, opublikowanej na prezydenckiej stronie internetowej, Turczynow powiedział: "Robimy wszystko, by nie doszło do wojny ani na Krymie, ani w jakimkolwiek innym regionie Ukrainy".

18:30

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier oświadczył , że wszelkie próby na rzecz deeskalacji na Krymie zostały odrzucone przez Rosję. Ostrzegł następnie Rosję, że UE może wdrożyć kolejny, trzeci stopień sankcji.

Dodał, że w ciągu weekendu kraje UE mają uzgodnić listę Rosjan, których mają objąć zakazy wizowe i zamrożenie ich kont za granicą w ramach sankcji już uzgodnionych przez Unię.

18:17

Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generał Walerij Gierasimow przeprowadził rozmowę telefoniczną z przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO, duńskim generałem Knudem Bartelsem - poinformowała rosyjska agencja Interfax.

Według zacytowanego przez nią oświadczenia resortu obrony rozmowa dotyczyła "stanu stosunków Rosja-NATO oraz obecnej sytuacji na Ukrainie".

18:11

Putin prowadzi grę, w której minimalna stopa zwrotu znajduje się na poziomie średniej rynkowej (aneksja Krymu), ale w zależności od sytuacji ?może przynieść też nadzwyczajne zyski ?(np. podważenie zobowiązań NATO wobec Polski) – pisze dla "Rz" ekonomista Rafał Antczak. Czytaj więcej

17:57

Państwowa straż graniczna Ukrainy poinformowała, że jej odbywający patrol nad Krymem samolot został ostrzelany z rosyjskiego posterunku w rejonie miasta Armiansk.

"Dziś około godziny 13 w trakcie patrolowania podlegającego kontroli regionu przygranicznego przez samolot straży granicznej demonstracyjnie otwarto do niego ogień z transportera opancerzonego znajdującego się na rosyjskim posterunku blokadowym koło Armianska" - głosi komunikat służby prasowej straży granicznej Ukrainy.

17:55

Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział w Senacie, że Waszyngton i UE podejmą wobec Rosji natychmiastowe "poważne kroki", jeśli dokona aneksji Krymu. Dodał, że liczy na rozsądne rozwiązanie kryzysu, ale nie ma na to żadnych gwarancji.

Kerry, który spotka się jutro w Londynie z szefem MSZ Rosji Sergiejem Ławrowem, by zaoferować Rosji dyplomatyczne rozwiązania w sprawie Ukrainy, powiedział senatorom, że liczy na to, "iż rozsądek zwycięży" w tych negocjacjach. Podkreślił jednak, że nie ma na to żadnych gwarancji.

17.43

Rosja przerzuca samoloty bojowe na Białoruś | rp.pl http://t.co/83Rl6598bR

17:40

Ukraiński pisarz Jurij Andruchowycz podczas odbywających się w Lipsku Międzynarodowych Targów Książki zaapelował do Zachodu o solidarność i pomoc dla demokratycznych sił na Ukrainie dążących do zbliżenia z Europą.

- Wsparcie Zachodu dla sił demokratycznych i rządu tymczasowego na Ukrainie jest słuszne i bardzo ważne dla nas - powiedział ukraiński literat, cytowany przez agencję dpa.

Szefowa ukraińskiej delegacji Ołesia Ostrowska-Luta podkreśliła, że autorzy z jej kraju zabiegają o dialog z zachodnimi intelektualistami. - Dyskusje o wydarzeniach na Ukrainie pozwalają nam lepiej zrozumieć ich znaczenie - wyjaśniła.

17:29

Projekt Rezolucji (po polsku) w sprawie rosyjskiej napaści na Ukraine,wersja przegłosowana plus poprawki. http://t.co/BaGlmb047e

17:20

Znani muzycy, tancerze i aktorzy w liście otwartym popierają działania Rosji na Krymie. List znalazł się na stronie Ministerstwa Kultury Rosji. Czytaj więcej

17:16

Zarówno dla całej Unii, jak i dla Polski, Rosja to ważny partner gospodarczy

(źródło: Rzeczpospolita)

17:11

- Ukraińskiego oligarchę Dmytro Firtasza zatrzymano w środę wieczorem w Wiedniu na podstawie wniosku FBI o pomoc prawną i wydanego w USA nakazu aresztowania - potwierdził koncern Firtasza, Grupa DF. Wcześniej informowały o tym media w Austrii.

17:08

Gwardia Narodowa, którą powołał parlament Ukrainy w czasie pokoju będzie mogła ochraniać porządek publiczny, a w czasie wojny wraz z ukraińskim wojskiem będzie mogła brać udział w walce z wrogiem. Już w najbliższym czasie ochotnicy, w tym członkowie samoobrony Majdanu, rozpoczną ćwiczenia pod Kijowem.

16:52

Kogo obejmą unijne sankcje? Osoby z najbliższego otoczenia Władimira Putina, deputowani Dumy i rosyjscy biznesmeni. Portal EUObserver przedstawił kilkanaście nazwisk, które mogą być brane pod uwagę podczas unijnych rozmów na temat sankcji wobec Rosji. Oficjalna czarna lista nie jest jeszcze znana.

Czarna lista osób ma być gotowa do poniedziałku, na spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych.

16:40

Sekretarz stanu USA John Kerry rozmawiał z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem na temat "normalizacji sytuacji na Ukrainie i poszukiwania rozwiązań pokojowych". Negocjacje będą kontynuowane w piątek w Londynie - podało rosyjskie MSZ.

Relacjonując rozmowę telefoniczną ministrów, rosyjski MSZ napisał, że przedmiotem rozmowy były "rosyjskie i amerykańskie propozycje dotyczące uspokojenia sytuacji i pokojowego rozwiązania" ukraińskiego kryzysu. Jak w poprzednich dniach, komunikat nie wspomina nic o poczynionych ustaleniach bądź jakimkolwiek porozumieniu.

Agencja ITAR-TASS podaje jedynie, że "dialog na temat Ukrainy będzie kontynuowany w Londynie".

Według agencji Reutera i AFP Kerry powiedział, że zarówno USA, jak i Unia Europejska gotowe są podjąć "poważne kroki" w ramach retorsji wobec Rosji, jeśli dojdzie do zaplanowanego na niedzielę referendum ws. przyłączenia Krymu do Rosji.

Sekretarz stanu USA John Kerry (źródło: AFP)

16:26

Rosja jest gotowa do udziału w spotkaniu wiceministrów spraw zagranicznych krajów poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw

(WNP) w sprawie Ukrainy; może się ono odbyć

14 marca w Mińsku

- podało MSZ Federacji Rosyjskiej w oświadczeniu.

Rosyjskie ministerstwo zaprzecza wypowiedziom przedstawicieli Kijowa o tym, że państwa WNP - do której Ukraina także należy - odmawiają dyskusji w sprawie sytuacji w tym kraju.

Według rosyjskiego MSZ kraje WNP nie zgodziły się na proponowane przez Ukrainę nadzwyczajne posiedzenie rady ministrów spraw zagranicznych WNP 12 marca w Kijowie. Jednak poparły propozycję, by 14 marca w Mińsku spotkali się wiceszefowie MSZ - podaje resort. Według niego strona ukraińska w nocie wystosowanej przez jej MSZ poinformowała, że nie zgadza się na takie spotkanie.

"Chcemy potwierdzić, że byliśmy i nadal jesteśmy gotowi do przeprowadzenia spotkania" - głosi komunikat MSZ Rosji.

16:17

PM Jaceniuk wczoraj w Waszyngtonie: "największą katastrofą XXI w. byłoby odbudowanie ZSRR" HT @FredKempe pic.twitter.com/nNNevZT6Ro

16:14

Symferopol, kolejki do bankomatu po wprowadzeniu limitu wyplat 300 hrywien dziennie "@adagamov: ?????? ???????????. pic.twitter.com/4LzPtVzNZa"

16:11

Szef rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller poinformował, że zadłużenie Ukrainy za gaz wynosi obecnie ponad 1,8 mld dolarów. - Na Ukrainie jest głęboki kryzys polityczny, lecz za gaz trzeba płacić - powiedział Miller dziennikarzom w Berlinie.

Miller dodał, że od początku roku zadłużenie Ukrainy rośnie z miesiąca na miesiąc.

Prezes Gazpromu zaznaczył, że zaległości Ukrainy w opłatach za gaz oznaczają "niedofinansowanie aktualnego programu inwestycyjnego, braki we wpływach do budżetu".

16:01

Ukraina nie wykona w najbliższych dniach lotu obserwacyjnego nad terytorium Rosji,

gdyż warunki, które wysunęła Moskwa, uniemożliwiają szybkie przygotowanie takiej misji - wynika z wypowiedzi przedstawicieli ministerstwa obrony w Kijowie.

- Rosja postawiła tak trudne warunki, że poważnie komplikują one zorganizowanie takiego lotu - oświadczył urzędnik ministerstwa w Kijowie, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Agencja dowiedziała się, że strona ukraińska za pośrednictwem OBWE "stara się doprowadzić do złagodzenia finansowo-technicznych wymogów, postawionych przez Federację Rosyjską" dla realizacji lotu obserwacyjnego.

15:58

Były kanclerz Niemiec powinien mieć zakaz wypowiadania się na temat Rosji i konfliktu na Ukrainie. Bo jest stronniczy. Tak uważa część europosłów.

Frakcje zielonych i chadeków w Parlamencie Europejskim postanowiły wprowadzić odpowiednią wzmiankę o Schröderze do rezolucji w sprawie Krymu (jako punkt 25a). Nie udało im się, przegrali dziś głosowanie w PE. Czytaj więcej

15:43

Jak donosi Polskie Radio, Władimir Putin podkreślił na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Rosji, że sprawa Krymu jest problemem wewnątrzukraińskim, ale Rosja została weń wciągnięta.

- Nie możemy nie poświęcić uwagi wydarzeniom wokół Ukrainy i Krymu, wszystkiemu temu, co dotyczy tego niełatwego problemu - oświadczył prezydent, otwierając posiedzenie.

Na razie nie wiadomo, jakie ustalenia zapadły na posiedzeniu, w którym wziął udział między innymi premier Dmitrij Miedwiediew, szef administracji prezydenckiej Siergiej Iwanow, minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i minister obrony Siergiej Szojgu.

Była to już czwarta narada tego gremium po zmianie władzy na Ukrainie. Po jednej z nich prezydent zarządził kontrolę gotowości bojowej sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, a następnie wystąpił do Rady Federacji o zgodę na użycie wojsk FR na terytorium Ukrainy. Izba wyższa parlamentu niezwłocznie zgodę taką dała. Po otrzymaniu zgody Putin oznajmił, że na razie nie ma potrzeby wysyłania tam wojsk.

15:28

MSZ Ukrainy wręczyło przedstawicielowi ambasady Rosji notę w związku z możliwym zanieczyszczeniem ukraińskich wód terytorialnych, wywołanym zatopieniem przez Rosjan ich statków w przesmyku między jeziorem Donuzław a Morzem Czarnym na Krymie.

Według źródeł w ukraińskim ministerstwie obrony od ubiegłego tygodnia siły rosyjskie zatopiły już w tym miejscu cztery jednostki. Pierwszą był stary krążownik "Oczakow", który poszedł na dno, by zablokować wyjście w morze okrętom marynarki wojennej Ukrainy.

15:17

Według agencji Interfax Władimir Putin zapowiedział, że będzie omawiał dziś stosunki z Ukrainą, Europą i Stanami Zjednoczonymi podczas spotkania z najwyższymi urzędnikami służb bezpieczeństwa.

(źródło: AFP)

14.53

Poparcie Rosjan dla prezydenta Władimira Putina osiągnęło rekordową wysokość - podaje rosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (VTsIOM). Czytaj więcej.

14.50

Parlament Europejski stanowczo potępił inwazję Rosji na Krym - czytaj podsumowanie.

14.39

Rosja przebazowała na Białoruś sześć myśliwców przechwytujących Su-27 i trzy wojskowe samoloty transportowe.

Według rosyjskiego resortu obrony będą one stacjonować w bazie Sił Powietrznych Białorusi w Bobrujsku, w obwodzie mohylewskim, około 130 km na południowy wschód od Mińska.

14.30

Rosyjskie oddziały zbliżają się do północno-wschodniej granicy Ukrainy - cytuje Euromajdan na Twitterze słowa Ołeha Tiahnyboka.

Tyahnybok: Russian troops are getting closer to Northern Eastern #Ukraine's border. presser/live #CrimeaInvasion

14.18

Ukraina liczy, że Organizacja Narodów Zjednoczonych przyśle na jej terytorium misję pokojową, która rozwiązałaby konflikt wokół zajętego przez Rosję Krymu - oświadczył sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Andrij Parubij.

13.34

Jeden z największych ukraińskich oligarchów aresztowany w Austrii. To Dmytro Firtasz. Czytaj więcej.

13.22

PE "stanowczo" potępił rosyjską napaść na Krym, który "stanowi nierozłączną część Ukrainy".

W przyjętej dziś rezolucji europosłowie wezwali do natychmiastowego wycofania "wszystkich sił zbrojnych przebywających obecnie nielegalnie na terytorium Ukrainy". W przypadku dalszej eskalacji sytuacji na Krymie, UE powinna szybko podjąć właściwe środki "wobec osób podejmujących decyzje w związku z napaścią na Ukrainę", m.in. wprowadzić embargo na broń, ograniczenia wizowe czy zamrożenie aktywów.

13.15

Ok. 8500 rosyjskich żołnierzy bierze udział w ćwiczeniach wojskowych w pobliżu granic z Ukrainą - pisze Reuters, podkreślając, że będzie to zapewne uznane za demonstrację siły w konflikcie z Kijowem i Zachodem w kwestii Krymu.

Na zdjęciach AFP pochodzących z video widać nocne manewry rosyjskich oddziałów w Rostowie nad Donem.

Jak pisaliśmy dziś rano, w rejonie miejscowości Wiesiołaja Łopań w okolicy Biełgoroda (80 km od Charkowa, 20 km do ukraińskiej granicy) rosyjskie siły zbrojne wyładowały z pociągów czołgi i transportery opancerzone. Informacja o tym, że przez Biełgorod przejechała kolumna czołgów pojawiła się wczoraj wieczorem. Lokalni mieszkańcy opublikowali w sieci zdjęcia i nagrania wideo.

13.10

Angela Merkel: Rosja stosuje prawo silniejszego. Czytaj podsumowanie przemówienia w Bundestagu.

12.41

Czytaj podsumowanie dot. powołania przez ukraiński parlament Gwardii Narodowej.

12.08

Przewodniczący krymskiego parlamentu Wołodymyr Konstantynow powiedział, że rosyjskie koncerny takie jak Gazprom powinny włączyć się w wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego na półwyspie - podała rosyjska agencja prasowa RIA-Nowosti.

11.57

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) odkłada działania związane z akcesją Rosji.

Państwa członkowskie OECD porozumiały się też w sprawie nasilenia współpracy z Ukrainą, by pomóc jej w stawianiu czoła wyzwaniom.

11.45

Rosja nie wyklucza poczynienia "lustrzanych kroków", jeśli USA i Unia Europejska zastosują wobec niej sankcje

- oświadczył wiceminister rozwoju gospodarczego Federacji Rosyjskiej Aleksiej Lichaczow.

11.43

Analitycy Domu Maklerskiego mBanku przekonują, że kryzys na Wschodzie Europy może przyciągnąć zagraniczny kapitał do polskich akcji. Czytaj więcej.

11.20

Rosyjski MON poinformował że 8 tys. żołnierzy rozpoczęło kolejne manewry. Przypadkowo zupełnie przy granicy z Ukrainą

10.55

Parlament Ukrainy powołał Gwardię Narodową.

W ramach systemu MSW będzie wspierała istniejące siły milicyjne i wojsko, m.in. w obronie granic państwowych i w walce z terroryzmem. Zgodnie z ustawą Gwardia Narodowa ma liczyć do 60 tysięcy osób, a w razie konieczności może zostać powiększona oddzielną decyzją parlamentu.

10.34

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wykluczyła w Bundestagu możliwość wojskowej interwencji w związku z konfliktem na Ukrainie.

Potwierdziła gotowość do zastosowania sankcji wobec Rosji, zaznaczając jednak, że Berlin preferuje dialog. - Tego konfliktu nie można rozwiązać środkami militarnymi - powiedziała Merkel w oświadczeniu rządowym przedstawionym w Bundestagu. - Interwencja wojskowa nie wchodzi w rachubę - podkreśliła, dodając, że zależy jej na tym, by uspokoić obywateli obawiających się wojny.

(Źródło: AFP)

10.24

Kto z liderów Zachodu najczęściej w ostatnim czasie dzwonił do Putina? Jak liderzy Zachodu dzwonili do Putina. Najczęściej Merkel by

@AntonWSJ

pic.twitter.com/KDqyQfzv8N

"

10.15

Ukraiński parlament potwierdził też przywiązanie władz w Kijowie do dążeń do integracji europejskiej oraz wyraził chęć jak najszybszego podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.

10.14

Parlament w Kijowie apeluje do ONZ o niezwłoczne rozpatrzenie sytuacji na Ukrainie, związanej z zajęciem przez wojska rosyjskie należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu.

Rezolucję poparło 250 posłów, spośród 334 zarejestrowanych tego dnia w 450-osobowej Radzie Najwyższej.

10.11

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zarzuciła dziś Rosji w Bundestagu, że swoimi działaniami na Krymie narusza międzynarodową stabilność i stawia prawo silniejszego ponad siłę prawa. "

#Rosja

poniesie ogromne straty ekonomiczne i polityczne, jeśli nadal będzie destabilizować Ukrainę.",

#Merkel

w Bundestagu.

09.55

P.o. ministra spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca nie wykluczył, że jego kraj może wystąpić z poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), gdyż nie reaguje ona na żądania Kijowa o zwołanie spotkania szefów MSZ w związku z kryzysem na Krymie.

Wypowiedź Deszczycy przytoczyły w czwartek rosyjskie media. W 2014 roku przewodnictwo w WNP sprawuje Ukraina.

09.20

Trzy warianty, uzależnione od liczby Ukraińców chcących uzyskać w Polsce status uchodźcy, przewiduje Urząd ds. Cudzoziemców w planie działań na wypadek eskalacji konfliktu na Ukrainie.

Najbardziej radykalny przewiduje utworzenie obozowiska na poligonie wojskowym.

09.10

Dziś w stolicy odbędzie się pikieta, której celem jest zwrócenie uwagi na sytuację Polaków mieszkających na terenie Ukrainy.

Czytaj więcej.

09.07

Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości w Radiu ZET oskarżył Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego o prowadzenie cynicznej polityki wobec Rosji.

– Ja ich nie posądzam o naiwność, że nie zdawali sobie sprawy z tego, że celem Putina jest odbudowa sowieckiego imperium. To był oportunizm, zaniechanie i udawanie, że nie ma problemu agresywnej polityki rosyjskiej – mówił Mariusz Kamiński w rozmowie z Moniką Olejnik.

08.50

Konsekwentnie i dogłębnie opisując wydarzenia na Ukrainie dzisiejsza „Rzeczpospolita" przedstawia m.in. scenariusz totalnej rosyjskiej inwazji na ten kraj.

Przegląd prasy.

08.21

Wydawca rosyjskiej gazety Kommiersant zdecydował o zamknięciu ukraińskiej edycji

http://t.co/8UrDBuwPe5

08.19

Na Krymie zniknął już czwarty aktywista miejscowego ruchu proukraińskiego - informuje Polskie Radio.

Z porwanymi przez nieznanych osobników działaczami nie ma kontaktu, nieznane też jest miejsce ich przetrzymywania.

07.45

Rosyjskie czołgi tuż przy ukraińskiej granicy.

W rejonie miejscowości Wiesiołaja Łopań w okolicy Biełgoroda (80 km od Charkowa, 20 km do ukraińskiej granicy) rosyjskie siły zbrojne wyładowały z pociągów czołgi i transportery opancerzone. Informacja o tym, że przez Biełgorod przejechała kolumna czołgów pojawiła się wczoraj wieczorem. Lokalni mieszkańcy opublikowali w sieci

zdjęcia i nagrania wideo.

07.32

Senacka komisja spraw zagranicznych USA opowiedziała się wczoraj za nałożeniem sankcji, również finansowych, na Rosjan odpowiedzialnych za interwencję na Krymie

oraz korupcję, a także udzieleniem pomocy Ukrainie w postaci gwarancji kredytowych na sumę 1 mld dol.

07.25

Ukraińscy oligarchowie odegrają ważną rolę w obecnym kryzysie, ponieważ są pomostem między skłaniającym się ku Zachodowi tymczasowym rządem w Kijowie a rosyjskimi interesami na Ukrainie, zwłaszcza wschodniej

– ocenia amerykański ośrodek badawczy Stratfor. Według niego osoby takie, jak Rinat Achmetow – kontrolujący ukraiński przemysł stalowy i górnictwo węgla, Dmytro Firtasz - odgrywający kluczową rolę w energetyce i chemii, czy Ihor Kołomojski – potentat finansowy i przemysłowy nie angażują się w politykę, choć zawierają taktyczne sojusze z różnymi politykami.

06.54

Tymczasem u zachodnich granic Rosji, w obwodach: rostowskim, biełgorodzkim, kurskim i tambowskim trwają wielkie manewry rosyjskiej armii.

Ich celem - jak poinformowało ministerstwo obrony w Moskwie - jest "wszechstronne sprawdzenie koordynacji jednostek w czasie wykonywania zadań bojowych w nieznanym środowisku". Ćwiczenia, w których biorą udział jednostki zmechanizowane, artyleryjskie, pancerne, również przewiezione koleją i samolotami z odległych regionów, potrwają do końca marca. Resort obrony Rosji nie podał, ilu żołnierzy bierze udział w manewrach. Obwód rostowski, biełgorodzki i kurski od zachodu graniczą z Ukrainą. Z obwodu tambowskiego do ukraińskiej granicy jest ok. 250 kilometrów.

06.45

Plan dzisiejszych wydarzeń dot. Ukrainy:

- Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk, który przebywa z oficjalną wizytą w USA, wystąpi na zwołanym na wniosek Kijowa otwartym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Jak poinformowali dyplomaci Organizacji Narodów Zjednoczonych, Rada Bezpieczeństwa ma zająć się przygotowaniem rezolucji, której celem będzie potwierdzenie suwerenności Ukrainy i jej integralności terytorialnej. Poruszy też kwestię zaplanowanego na niedzielę referendum w sprawie secesji Krymu. Jednym z problemów - twierdzą dyplomaci - jest niejasne stanowisko Chin. Zwolennicy rezolucji chcieliby bowiem, aby Pekin, zamiast popierać weto Rosji, wstrzymał się od głosu w sprawie ukraińskiej. Jaceniuk wystąpi w ONZ przed posiedzeniem Rady. Do Nowego Jorku przybędzie z Waszyngtonu, gdzie spotkał się z prezydentem USA Barackiem Obamą i szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde.

- W Kijowie parlament Ukrainy ma głosować nad powołaniem Gwardii Narodowej w związku z zagrożeniem ze strony Rosji.

Lot obserwacyjny nad Ukrainą ma wykonać samolot wysłany przez Szwecję, na którego pokładzie znajdować się będą obserwatorzy z Norwegii, Belgii i Wielkiej Brytanii. Nowe władze ukraińskie nie wykluczyły eskalacji konfliktu z Rosją i oświadczyły, że ukraińskie siły zbrojne przygotowują się do odparcia możliwego ataku Rosji na północnych i wschodnich granicach. Moskwa ogłosiła w związku z tym, że wydała Ukrainie pozwolenie na wykonanie lotu obserwacyjnego nad rosyjskim terytorium, by przekonać Kijów, iż rosyjskie siły zbrojne nie zagrażają Ukrainie.

- W Strasbourgu Parlament Europejski ma głosować nad rezolucją w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę.

Projekt rezolucji potępia "rosyjski akt agresji, jakim jest inwazja na Krymie, który jest nieodłączną częścią Ukrainy". W dokumencie podkreślono, że w przypadku dalszej eskalacji sytuacji na Półwyspie Krymskim, UE powinna podjąć odpowiednie działania, takie jak restrykcje wizowe czy zamrożenie środków "osób zaangażowanych w podjęcie decyzji o inwazji na Ukrainę. Zdaniem PE należy też podjąć działania wobec firm rosyjskich, szczególnie z sektora energetycznego.

- W tym samym czasie szefowie dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej spotkają się w Budapeszcie z niemieckim szefem MSZ Frankiem-Walterem Steinmeierem, aby omówić sytuację na Ukrainie.

Jak podała strona węgierska, spotkanie odbędzie się z inicjatywy Niemiec. Uczestnicy spotkania mają przedyskutować kwestię planowanego podpisania politycznej części porozumienia stowarzyszeniowego UE-Ukraina oraz planowanego na niedzielę referendum w sprawie włączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej. Spotkanie w Budapeszcie będzie kolejnym w serii konsultacji przedstawicieli V4 w sprawie wydarzeń na Ukrainie. Grupa Wyszehradzka zrzesza Czechy, Węgry, Polskę i Słowację.

- Sytuacją na Ukrainie zajmie się także parlament Niemiec, a kanclerz Angela Merkel złoży deklarację w sprawie kryzysu ukraińskiego.

- Z inicjatywy prezydenta Baracka Obamy do Londynu udaje się sekretarz stanu USA John Kerry, który ma się tam spotkać w piątek z szefem rosyjskiej dyplomacji Sergiejem Ławrowem

, by kontynuować poszukiwanie dyplomatycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego.

Na ciąg dalszy relacji zapraszamy rano

Ofiara dzisiejszych starć w Doniecku "@StankoNastya: ???? ???? ??????????? ????????? ??????? ?? ??????? ?????? ????? pic.twitter.com/AVLG7ZxG9j"

Pozostało 100% artykułu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1024
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Świat
Szwajcaria odnowi schrony nuklearne. Już teraz kraj jest wzorem dla innych
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1023
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1022
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1021