Reakcja NATO na sytuację w Macedonii

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg powiedział, że konieczne jest "przeprowadzenie transparentnego śledztwa”, by wykazać, co konkretnie stało się w Kumanowie i jak doszło do strzelaniny.

Aktualizacja: 13.05.2015 08:44 Publikacja: 13.05.2015 08:34

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg

Foto: AFP

Ponadto, NATO obawia się ponownego rozpalenia konfliktu etnicznego. W sytuacji trwającego kryzysu politycznego w kraju, ambasador USA wraz z przedstawicielami NATO, OBWE i UE w Macedonii wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrażają nadzieję, że "kraj zjednoczy się w obliczu tego kryzysu".

Należy przypomnieć, że w dwudniowych walkach w macedońskim mieście Kumanowo zginęło 8 policjantów i 14 napastników. 37 policjantów zostało rannych. W Macedonii ogłoszono dwudniową żałobę po zabitych policjantach. Do starcia doszło prawie trzy tygodnie po tym, jak 21 kwietnia około czterdziestu uzbrojonych ludzi z Kosowa, przejęło na kilka godzin kontrolę nad posterunkiem policyjnym na granicy kosowsko-macedońskiej. Kosowscy terroryści ogłosili wówczas, że domagają się ustanowienia państwa albańskiego na terytorium Macedonii.

Najprawdopodobniej ta sama grupa spowodowała eksplozje w pobliżu dwóch posterunków policji w miastach Tetowie i właśnie Kumanowo w dniu 9 grudnia ubiegłego roku. Już wówczas eksperci ostrzegali przed kolejnymi próbami destabilizacji stosunków między grupami etnicznymi. Co ciekawe, w kwietniu albańska bojówka dopuściła się nawet ataku na macedoński parlament. Wybuch przypominał atak z 28 października 2014 roku, kiedy to dwa pociski uszkodziły dach i ściany budynku rządowego.

Analitycy zwracają uwagę, że wszystkie incydenty mogą mieć związek z niezadowoleniem z realizacji porozumienia ochrydzkiego zawartego w 2001 roku i kończącego konflikt zbrojny między albańskimi bojówkami, i macedońskimi siłami bezpieczeństwa.

Sam premier Nikoła Gruewski chce pomniejszać wątek etniczny wydarzeń w Kumanowie. Podkreślił, że "nie było starcie między Macedończykami a Albańczykami, ale starcie między ludźmi, którzy chcieli zaszkodzić państwu, a ludźmi, którzy bronią tego państwa".

Stwierdził również, że zabici i aresztowani Albańczycy walczyli wcześniej w Syrii i Iraku, i zasugerował ich powiązania z Państwem Islamskim (IS).

Sytuacja w Macedonii jest bardzo skomplikowana. Kraj jest w środku kryzysu politycznego. Sprawujący od prawie 10 lat władzę premier Nikoła Gruewski został oskarżony przez lidera opozycji Zorana Zaewa o nadużycia władzy, w tym założenie ponad 20 tys. podsłuchów osobom nie tylko ze świata polityki, ale także dziennikarzom, osobom duchownym oraz przedstawicielom mniejszości etnicznych.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1181
Świat
Meksykański żaglowiec uderzył w Most Brookliński
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1178
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1177
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1176