fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Stawrowski: Mord założycielski III RP

Rozmowy w Magdalence, nieszczęsne toasty (na pierwszym planie, od lewej: Lech Wałęsa, Adam Michnik, Czesław Kiszczak)
EAST
- To państwo zostało zbudowane na kłamstwie, więc trudno się dziwić, że jego założyciele i obrońcy od samego początku walczyli z tymi, którzy próbowali prawdziwie opisywać rzeczywistość - mówi Zbigniew Stawrowski, filozof polityki.

Plus Minus: Słowo „podział" ostatnio odmienia się przez wszystkie przypadki. Kilku publicystów wspomniało nawet w mediach społecznościowych, że nigdy jeszcze nie prowadzili aż tak zagorzałych dyskusji w gronie rodzinnym, jak podczas niedawnej Wigilii. Polskie społeczeństwo wydaje się dziś podzielone jak nigdy wcześniej.

To znamienne, że nie były to zapewne jakieś abstrakcyjne kłótnie, ale kłótnie o bieżącą politykę. To polityka jest tym, co wywołuje wśród nas tak ostre spory. Już tak w Polsce bywało, przecież równie ostry podział funkcjonował w komunizmie, tyle że był to podział narzucony nam z zewnątrz wraz z sowiecką okupacją.

Naprawdę musimy cofnąć się aż do komunizmu, by opowiedzieć o istocie dzisiejszych podziałów? Myślałem, że zaczniemy naszą rozmowę od Magdalenki, a pan chce wrócić pewnie do stanu wojennego i do mitu jedności narodowej z okresu „karnawału" Solidarności"...

Po prostu chciałbym pokazać, że dzisiejsze p...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA