Michał Płociński

Michał Płociński

Dziennikarz

Zuchwałość Rosji wywraca zachodnie myślenie

Powinniśmy budować koalicję państw, które będą utrwalać w głowach Europejczyków, że zakończenie wojny, co w Niemczech czy we Francji sprzedawane jest jako cel ostateczny, nie rozwiąże problemu - mówi Ernest Wyciszkiewicz, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Alkohol. Problem polityczny

Choć na tle Europy nie wypadamy najgorzej – więcej od nas piją Czesi, Rosjanie, Niemcy – to spożywamy dziś 11 litrów czystego spirytusu na głowę rocznie. To więcej niż pod koniec epoki Gierka. Zaczynamy też pić wcześniej niż w PRL-u. Wiek inicjacji alkoholowej młodych Polaków obniżył się do 12 roku życia. Jak na problemy z alkoholem odpowiadają politycy? Jak wybuchła tzw. afera alkoholowa, jeden z pierwszych skandali politycznych po transformacji ustrojowej? Czym było korkowe? Czy wieloletnia walka z małpkami przyniosła efekty? Jak Kościół walczył z alkoholem i czy sam ma z nim problem? O tym z Elizą Olczyk, dziennikarką „Wprost”, autorką cyklu „Za kulisami III RP” na łamach „Plusa Minusa”, rozmawia Michał Płociński.

Aga Viburno: Nie dziwmy się dzieciakom, że nie są w stanie znieść presji

Wszyscy już powinniśmy doskonale rozumieć, że tak wielka presja, taka ciągła rywalizacja i ten cały wyścig prowadzą nas tylko do problemów psychicznych. Dlatego na moich zajęciach uczę dzieci współpracować, a nie rywalizować. Rozmowa z Agą Viburno, nauczycielką

Pokolenie pod presją. Jak być młodym i nie oszaleć

O ponad jedną trzecią wzrosła w Polsce liczba prób samobójczych wśród nastolatków. Dzieci i młodzi ludzie wchodzący w dorosłość stają się coraz częstszymi gośćmi w gabinetach psychiatrów. W zachowaniu równowagi psychicznej nie pomaga zabetonowany system edukacji i hejt w internecie, którego ofiarami pada coraz więcej młodych Polaków. O tym, jak wygląda szkoła po pandemii, o presji na dobre oceny i dlaczego, by ratować młodych, trzeba też zmienić rodziców, z Joanną Ćwiek z działu krajowego „Rzeczpospolitej” rozmawia Michał Płociński.

Michał Płociński: Dymisja Michała Cieślaka pokazuje, że kampania ruszyła już na dobre

Minister Michał Cieślak położył swoją głowę pod topór w idealnym momencie, dokładnie gdy kat – przepraszam, Jarosław Kaczyński – brał zamach.

Jaką przyszłość ukształtuje rower?

Czy rower – bezemisyjny, coraz bardziej popularny środek transportu, to w Polsce wciąż jedynie sposób rekreacji? A może odpowiedź na szereg problemów: od korków ulicznych, poprzez rosnące ceny benzyny, po walkę ze smogiem i hałasem.

Marta Smolańska: Śmierć na wojnie to dobra śmierć dla fotografa

Świat musi zobaczyć zło. Musi widzieć, że ludzie umierają z głodu, że trwa wojna, że politycy rozgrywają swe partie ludzkim życiem. Musi widzieć ekshumacje ofiar zbrodni przeciwko ludzkości. I fotograf jest od tego, by pokazywać światu te tragedie.Rozmowa z Martą Smolańską, fotografem

Michał Płociński: I PO, i PiS to dla młodych dziadersi

Poprzedni podział polityczny trwał 16 lat – na Solidarność i postkomunę. Obecny w tym roku kończy już 17 lat. Czy młode pokolenie go skruszy?

Złudny koniec pandemii

Wydaje się, że świat oswoił już wirusa. Wiemy, jak radzić sobie z covidem, znamy procedury, a 60 proc. światowej populacji zabezpieczona jest szczepionką. Czy to jednak wystarczy, by zapomnieć o koronawirusie i czuć się bezpiecznie? Dlaczego Chiny wprowadzają politykę „zero covid”? Jak z pandemią radzą sobie USA i Korea Południowa? O tym w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus” rozmawiają Michał Płociński i Jędrzej Bielecki.

Entomolog Maciej Krzyżyński: Jeszcze zbadamy owady na Krymie

Wyznaczmy w miastach strefy, które będą dla nas, i takie, które będą dla pozostałych gatunków zwierząt. Bo na razie mamy parki, które ani nie są dla człowieka, ani dla przyrody - mówi entomolog Maciej Krzyżyński.