Michał Płociński

Michał Płociński

Dziennikarz

Życie na podsłuchu

Czym jest Pegasus i podobne oprogramowanie? Jak wielkie koncerny technologiczne wykorzystują o nas informacje? Czy możliwe jest wytyczenie granicy między bezpieczeństwem a wolnością? Czy służby powinny mieć ograniczony dostęp do oprogramowania szpiegującego? O tym w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus” rozmawiają Michał Płociński i Hubert Salik.

Wojciech Klicki: Trzeba ustalić granicę możliwej inwigilacji

Co jakiś czas ktoś wyciąga pałkę z napisem „inwigilacja" i okłada nią swoich przeciwników po głowie, przez chwilę wszyscy tym się ekscytują, ale szybko się rozchodzą, a sprawa kontroli nad służbami w ogóle nie posuwa się do przodu - mówi Wojciech Klicki, Fundacja Panoptykon.

Czeka nas jeszcze trudniejszy rok

Federalizacja Unii, wybory do Bundestagu i czekające nas wybory prezydenckie we Francji. Pandemia, konflikty zbrojne i rozzuchwalenie regionalnych potęg. Jednym zdaniem: żyjemy w niespokojnych czasach. O tym Michał Płociński rozmawia z Jerzym Haszczyńskim w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Zachłanni i bezwzględni już się boją

Nie mam złudzeń, że PiS-owska większość zgodzi się na komisję śledczą w sprawie podsłuchów. Ale warto podjąć taką próbę, by pokazać wagę tej kwestii - mówi Aleksandra Gajewska, posłanka PO.

#1500PlusMinus – o kulisach magazynu mówią Chrabota, Szułdrzyński, Terlikowski, Zaremba

To wyjątkowe wydanie „Plus Minus” – magazyn ukaże się po raz 1500. Na początku liczył zaledwie cztery strony i miał być „czymś, co będzie żyło dłużej niż gazeta”. Od pierwszego wydania 23 stycznia 1993 r. tygodnik był miejscem, w którym o Polsce dyskutowali najwięksi: Herbert, Mrożek, Herling-Grudziński. Z okazji jubileuszowego numeru wiele z najważniejszych tekstów przypomnimy. A o historii magazynu, najważniejszych tematach, które ukazywały się na jego łamach, o debacie publicznej w Polsce, o tym jak zmieniła się praca dziennikarza i jak przez ostatnich 30 lat świętowaliśmy Boże Narodzenie rozmawiamy w nowym odcinku podcastu „Plus Minus”.

Lektury polskie

28 KWIETNIA 2012: Zestawienie „książek uczących polskości" opracowaliśmy na podstawie opinii 20 postaci znaczących dla polskiej nauki, kultury i życia publicznego.

Michał Przeperski: Lata 90. to był Dziki Wschód

Oczekuję od historyka, że weźmie odpowiedzialność za próbę opowiedzenia rzeczywistości. Że wskaże, co jest ważne, a co nie jest. Badacze coraz częściej nie chcą nikogo urazić, próbują każdemu oddać pokłon. No, przepraszam, ale nie jest tak, że wszyscy byli najważniejsi - mówi historyk dr Michał Przeperski.

Długi cień stanu wojennego

Zbliża się 40. rocznica wybuchu stanu wojennego. Polskę Jaruzelskiego opuścił milion obywateli. Wyjechało 20 tys. inżynierów, niemal 10 tys. nauczycieli akademickich, najwięcej stanowiły osoby w wieku 24-44 lat, ludzie którzy szukali szans na normalne funkcjonowanie. Ten exodus oddziałuje na Polskę do dziś. Z Michałem Szułdrzyńskim, redaktorem naczelnym magazynu „Plus Minus”, rozmawia Michał Płociński.

Kiersnowski: Na granicy po prostu ratujemy życie

Czasem mam wrażenie, że jestem w wirtualnym świecie, bo to przecież niemożliwe, by w Polsce, państwie mieniącym się krajem katolickim, z tak pięknymi tradycjami, ktoś trzymał przerażonych ludzi w lesie, w takich warunkach - mówi Jakub Kiersnowski, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie.

Michał Płociński: Szantaż i absurd. Konferencja Mejzy w dwóch aktach

Jarosław Kaczyński nie musiał oglądać tej farsy. Wystarczy, że widzieli ją paskowi pewnej telewizji.