Michał Płociński

Michał Płociński

Dziennikarz

Michał Płociński: Dziki, ziemniaki i haczyk na opozycję

Paradoksalnie, najwygodniej w loży oburzenia, drwiny i kabaretu rozsiadła się partia, której ta rola najmocniej ciąży. Partia, której największą siłą była powaga.

Michał Senk: Naród to coś pojemnego

Zamiast zaczynać rozmowę od manifestacji różnic między nami, zacznijmy w końcu podkreślać to, co nas łączy. A chyba nic lepiej nie pokazuje, jak wiele nas łączy, niż fenomen naszej tegorocznej solidarności, tej po 24 lutego - mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Czy jest szansa na nowoczesny patriotyzm w Polsce?

18 września obchodzimy 250 rocznicę pierwszego rozbioru Polski. Wówczas notyfikowano oficjalne porozumienie rozbiorowe. To okazja, by znowu przyjrzeć się pojęciom narodu i patriotyzmu, które wciąż dzielą Polaków. Do czego dziś używane są te dwa pojęcia? Jak PiS wykorzystuje politykę historyczną? Dlaczego liberałowie odpuścili ten temat? Czy wybuch wojny w Ukrainie wypłynął na postawy patriotyczne Polaków? O tym z Esterą Flieger, publicystką historyczną, rozmawia Michał Płociński.

Mateusz Piotrowski: Amerykański sen jest często koszmarem

W USA młodzi coraz mocniej zabierają głos. Przede wszystkim chcą w ogóle iść na wybory, co wcześniej nie było wcale takie oczywiste. Ale widzą, że dziadersi nie zajmują się ważnymi dla nich tematami - mówi Mateusz Piotrowski, amerykanista.

Pół Ameryki kocha Trumpa. Wielką Brytanię też czeka taka polaryzacja?

O ile monarchia była czynnikiem stabilizującym w Wielkiej Brytanii i całej Wspólnocie Narodów, o tyle tej stabilizacji politycznej po drugiej stronie oceanu nie widać. Otwartym pozostaje pytanie, czy te różnice w społecznym mirze i poziomie klasy politycznej nie były spowodowane tym, że po jednej stronie stała trwałość pisana przez setki lat, a którą utożsamiała Elżbieta II. Z drugiej strony mamy zaś państwo, które jest oparte przede wszystkim na nieograniczonej wolności jednostki – ocenia Hubert Salik w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Michał Płociński: I znowu nikt nie wie, kto ma pierwszeństwo. Brawo

Było już zdecydowanie za łatwo, zbyt klarownie. Widocznie w Polsce tak być nie może, więc na powrót trzeba było wszystko zagmatwać, by znowu nikt nie rozumiał, kto właściwie ma pierwszeństwo: rowerzysta czy kierowca. I by znowu narosło wokół tego wiele mitów.

Mateusz Matyszkowicz: Chcę robić punkową telewizję

Chcemy pokazać się widzom jako stacja skierowana do tych, którzy jak koty chodzą własnymi ścieżkami i jak koty nie lubią rozkazów; nie lubią, kiedy ktoś im coś dyktuje. Ton kulturze powinni nadawać ci, którzy są najodważniejsi w chodzeniu własnymi drogami - mówi Mateusz Matyszkowicz, dyrektor TVP Kultura.

Michał Płociński: Ławki na miarę naszych horyzontów

To pomniki naszej nieporadności – tak jeśli chodzi o dbanie o tożsamość narodową, jak i przestrzeń publiczną.

Prof. Stanisław Żerko: Coś mi tu zgrzyta w sprawie reparacji

Powinniśmy zwracać uwagę naszym niemieckim partnerom na dotychczasową bezwzględną politykę RFN w kwestii odszkodowań wojennych, na brak wyczucia polskiej krzywdy. I w ten sposób moglibyśmy szukać jakiegoś, choćby symbolicznego rozwiązania tej sprawy - mówi prof. Stanisław Żerko, historyk.

Cała na dół! Wzdłuż Dunajca

Dunajcem można spłynąć – kajakiem, pontonem lub tradycyjną drewnianą tratwą. Ale jakby tak spływ zamienić na zjazd? W końcu Pieniny najlepiej widać z siodełka!