Michał Płociński

Michał Płociński

Dziennikarz

Zdradzeni przez autorytety

Mistrzowie, liderzy, przewodnicy – co się dzieje, gdy spadają z piedestału i zawodzą? O tym w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus” rozmawiają Michał Szułdrzyński i Michał Płociński.

Naród z aspiracjami – marzenia i kompleksy Polaków

O czym marzą Polacy? Jakie jako naród mamy kompleksy? Czy marzenia są nam potrzebne, a może lepsze jest odniesienie do rzeczywistości? Nad tym w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus” zastanawiają się Hubert Salik i Michał Płociński, redaktorzy magazynu „Plus Minus”.

Magdalena Milert. Zwycięstwo komercji nad przestrzenią publiczną

Magdalena Milert, architektka i urbanistka: W Polsce od dłuższego czasu mówi się wręcz o kryzysie planowania przestrzennego. Właściwie wszystko, co ładnego powstaje u nas w miastach, jest komercyjne. Jak choćby ogródki, gdzie można posiedzieć przy kawie. A to, co powstaje jako przestrzeń publiczna, nie jest ładne ani integrujące – zazwyczaj to tzw. betonoza.

Co czeka Zachód po wyborach w Niemczech

O ostatnich wyborach do Bundestagu, kryzysie, który przeżywa Zachód, pomysłach na wspólną europejską armię oraz relacjach Niemiec i Polski z Jerzym Haszczyńskim, szefem działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”, rozmawia Michał Płociński.

Miłosz Lodowski: Chcemy się rozwijać? Nie małpujmy innych kultur

Miłosz Lodowski, strateg kreatywny, ilustrator, grafik: Jak widzę to obrzydzenie twórców do polskiej historii i kultury, to wzbiera we mnie rebeliancki konserwatyzm, bo ja nie chcę być imitatorem obcych kultur.

Rozczarowanie polską szkołą

Dlaczego coraz więcej rodziców chce kształcić swoje dzieci w domu? Jakie stereotypy obaliło nauczanie zdalne? Czy taka edukacja jest dla każdego? Jak na uczniów wpłynęły lekcje zdalne? Jak wypada porównanie współczesnej szkoły z tą z dwudziestolecia międzywojennego? Z Michałem Szułdrzyńskim, redaktorem naczelnym magazynu „Plus Minus”, rozmawia Michał Płociński.

Dominik Andrzejczuk: Stworzę w Polsce "dolinę kwantową"

Dominik Andrzejczuk, inwestor: Chcemy zbudować w Polsce cały biznesowo-naukowy ekosystem, który nazywamy „doliną kwantową". Bo mamy tu wszystkie potrzebne elementy: fizyków, matematyków, inżynierów. Trzeba to jedynie dobrze zmiksować, przygotować i sprzedać.

Wszystkie barwy stanu wyjątkowego

Jak do stanu wyjątkowego podchodzą filozofowie i teolodzy? Jak wygląda on w Polsce, a jak w innych europejskich krajach: we Francji, Włoszech czy Hiszpanii? Czy budowanie „Fortu Europa” to konieczność? Z Jędrzejem Bieleckim, dziennikarzem działu zagranicznego „Rzeczpospolitej” i autorem tekstu otwierającego magazyn „Zwyczajny stan nadzwyczajny”, rozmawia Michał Płociński.

Piotr Bylina „Edzio”: Tylko ja wplatam rap w trendy TikToka

Piotr „Edzio" Bylina, tiktoker: Poznaję mnóstwo ludzi, między innymi tiktokerów, którzy w wieku 18–20 lat mają już ze swojej pasji takie dochody, jakie ja mam dopiero w wieku 26 lat. Gdybym wcześniej się temu poświęcił, to może też nie musiałbym iść do normalnej pracy, tylko mógłbym żyć z tego, co i tak przecież robiłem, tyle że po godzinach.

Paulina Guzik: Czy wizerunek Kościoła to jakaś wartość?

Paulina Guzik, dziennikarka, medioznawca, autorka głośnych tekstów o skandalu seksualnym u wrocławskich dominikanów: Gdy wróciłam z Watykanu, ze szczytu poświęconego ochronie dzieci, pomyślałam, że nie poślę na razie swojego syna na ministranta. We mnie jako matce te historie cały czas pracują. Poznaję dorosłych już ludzi, którzy są złamani życiowo przez to, że ciągle wraca do nich zranienie z dzieciństwa. To jest przerażające.