Michał Płociński

Michał Płociński

Dziennikarz

Miasta do zmiany. Jak smartfony pomogą nam je na nowo urządzić

Czym jest geotrapping i jak miejscy urbaniści mogą wykorzystać go do przeprowadzenia rewolucji, jakiej potrzebują polskie miasta? Dlaczego właściwie nigdy nie doczekaliśmy się prawdziwej polityki mieszkaniowej? I czy można mówić już o kryzysie polskiej idei samorządu? O tym dyskutują Hubert Salik i Michał Płociński.

Starcie inteligencji: nasza kontra sztuczna

Słynny ChatGPT jest tylko jednym z narzędzi, które za chwilę mogą zrewolucjonizować naszą komunikację z komputerami. Ale jaka będzie ta sztuczna inteligencja? Samoucząca się i świadoma czy ściśle zaprojektowana przez człowieka? I kto ma więcej racji: technooptymiści czy technopesymiści? Rozmawiają Hubert Salik i Michał Płociński.

Mateusz „Exen” Wodziński: Dostarczyłem do Ukrainy już 44 terenówki

Ruscy mają dużo artylerii i mięsa armatniego, ale nie mają tej szybkości i elastyczności, jaką dają Ukraińcom zwinne samochody terenowe. Moja zbiórka się rozkręciła, gdy wszyscy zobaczyli, jaką rolę te auta odgrywają w ukraińskiej kontrofensywie - mówi Mateusz „Exen” Wodziński, organizator pomocy dla Ukrainy.

Wojna ma płeć. Życie mężczyzny wciąż mniej warte niż kobiety

W dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę nowe życie zyskał tradycyjny model męskości. W zbiorowej świadomości odżyła postawa silnego mężczyzny, który ma obowiązek z bronią w ręku strzec swojego domu. Michał Płociński rozmawia z Michałem Gulczyńskim, socjologiem politycznym i badaczem płci w polityce.

Ten Typ Mes: Czasami jestem między Bogiem i cesarzem

Widzę się jako taki krawiec, który gdzieś przy małej uliczce w Rzymie ma swój może niepozorny zakład, ale o którym wszyscy doskonale wiedzą, że robi topowe marynarki. I nieważne, że zmienia się światowa moda, bo jeśli chcesz nauczyć się czegoś o szyciu, to idziesz do tego typa. Rozmowa z Piotrem „Ten Typ Mes” Szmidtem, raperem

Posłuchaj, Plus Minus | Rechot nowopolski. Z czego dziś drzemy łacha

Zmierzch kabaretowych bogów i stand-upowe rozpychanie się łokciami. Elitarne nisze, jak kabaret literacki oraz amerykańskie formaty komediowe dla każdego. A do tego młodzi twórcy i ich droga śladami mistrza Barei. O tym z czego, kiedy i dzięki komu się śmiejemy w rozmowie Michała Płocińskiego i Piotra Zaremby.

Katarzyna Przepiórka: W Stanach to piłkarki są prawdziwymi idolkami

Bardzo bym chciała, by polska piłka poszła drogą amerykańskiej. Bo to jednak przerażające, że piłkarze, którzy nie potrafią prosto kopnąć piłki, zarabiają w Polsce tak chore pieniądze - mówi Katarzyna Przepiórka, dziennikarka sportowa.

Zabytki budują wspólnotę

Zabytki zapewniają Polakom ciągłość tradycji, dając poczucie bezpieczeństwa. W coraz bardziej niepewnym świecie potrzebujemy takich kotwic – mówią uczestnicy debaty „Plusa Minusa”.

Chrześcijaństwo żyje. Nie tylko w Wigilię

Z badań CBOS wynika, że tylko 21 proc. Polaków uważa, że Boże Narodzenie to święto przede wszystkim religijne. – To mało, ale to konsekwencja szeregu bardzo ciekawych zjawisk. Pierwsze z nich: duchowy wymiar świąt, który odczuwamy w tym roku w związku z kryzysem – mówi Michał Szułdrzyński w rozmowie z Michałem Płocińskim.

Nieładne słowo na „K”: Kryzys

Najsilniejsi w Europie, czy kraj z gospodarką o wiele bardziej zrujnowaną, niż się to wydaje jego mieszkańcom? Bezrobocie jedno z najniższych w Unii Europejskiej, ale widmo masowych zwolnień coraz wyraźniejsze. Kryzys gospodarczy coraz mocniej puka do naszych drzwi, ale czy uda się nam go przetrwać? Odpowiedzi szukają Michał Płociński i Hubert Salik, redaktorzy magazynu „Plus Minus”.