[b]Tak.[/b] Każdy, kto natknął się na szczątki kopalnych roślin czy zwierząt, ma obowiązek powiadomić o tym fakcie właściwe organy. Mówi o tym wprost art. 122 ustawy – Prawo ochrony środowiska.
Zgodnie z jego treścią każdy, kto dokona odkrycia kopalnych szczątków roślin lub zwierząt, jest obowiązany powiadomić o tym niezwłocznie regionalnego dyrektora ochrony środowiska, a jeżeli nie jest to możliwe – właściwego wójta, burmistrza, prezydenta miasta.
Ponieważ wójta jest o wiele łatwiej znaleźć niż regionalnego dyrektora ochrony środowiska, w razie odkrycia jakichś szczątków sugerowałbym zawiadomić właśnie jego. Poinformowany wójt przekaże dalej otrzymaną od nas informację. Kości, jeżeli zostaną uznane za cenne dla nauki, trafią do muzeum lub placówki naukowej.
Pamiętać również należy, że [b]każdy, kto nie powiadomi regionalnego dyrektora ochrony środowiska albo właściwego wójta o odkryciu kopalnych szczątków roślin lub zwierząt, podlega karze aresztu albo grzywny.[/b] Orzekanie w tej sprawie następuje na podstawie kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Podobny obowiązek nakłada na każdego ustawa o ochronie zabytków. Zgodnie bowiem z jej art. 32, kto w trakcie prowadzenia robót budowlanych lub ziemnych odkrył przedmiot, co do którego istnieje przypuszczenie, że jest on zabytkiem, powinien zawiadomić o tym właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków, a jeśli nie jest to możliwe, właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta).