Polscy Żydzi się boją?

Nawet 38 proc. Żydów rozważa emigrację z Polski – wynika z badania UE.

Aktualizacja: 11.12.2018 14:54 Publikacja: 10.12.2018 17:47

W niedzielę podczas zapalenia świec chanukowych prezydent Andrzej Duda mówił, że zależy mu, by Żydzi

W niedzielę podczas zapalenia świec chanukowych prezydent Andrzej Duda mówił, że zależy mu, by Żydzi zawsze czuli się w Polsce komfortowo

Foto: KPRM, Grzegorz Jakubowski

Unijna Agencja Praw Podstawowych przeprowadziła badanie wśród Żydów zamieszkujących 12 państw UE. Badanie miarodajne dla całej Unii, bo obejmujące próbę 16 tys. respondentów w krajach, które zamieszkuje 86 proc. społeczności żydowskiej w UE.

– Polska, obok Francji, Niemiec i Belgii jest najbardziej problematycznym krajem. Podobnie jak na Węgrzech widać, że stare uprzedzenia wracają – mówi „Rzeczpospolitej" Vera Jurova, unijna komisarz sprawiedliwości.

– Oczywiście zawsze są jakieś problemy, ale Żydzi czują się bardzo bezpiecznie w Polsce. Optymistycznie patrzymy w przyszłość. Nie musimy obawiać się wielu zagrożeń, które odczuwają Żydzi w innych krajach Europy – stwierdza w rozmowie z „Rz" Jonathan Ornstein, prezes Jewish Community Center w Krakowie, największej wspólnoty żydowskiej w Polsce.

Z unijnego sondażu wynika jednak, że dla 85 proc. polskich Żydów antysemityzm jest poważnym problemem. Podobnie jest w Niemczech i Belgii, gorzej natomiast we Francji, gdzie podobną opinię wyraża aż 95 proc. Żydów. Na dalszych miejscach znalazły się Szwecja, Hiszpania, Wielka Brytania, Węgry, Austria, Holandia, Włochy i Dania. W tym ostatnim kraju o problemie antysemityzmu mówi 56 proc. ankietowanych Żydów.

– Wyniki tej bezprecedensowej ankiety są szokujące, ale nie zaskakują – komentuje Ronald S. Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów. – Jak można się dziwić tym wynikom, kiedy w Chemnitz w Niemczech antysemici ćwiczący nazistowskie pozdrowienie mogli maszerować, podczas gdy policja stała bezczynnie; we Francji Marine La Pen, której ojciec był zjadliwym antysemitą, została prawie wybrana na prezydenta; gdy w Austrii i na Węgrzech partie założone pierwotnie przez neonazistów są teraz członkami rządzącej koalicji – dodaje, nie wspomnając jednak o przejawach antysemityzmu w Polsce.

Z badania wynika, że polskich Żydów szczególnie niepokoi antysemityzm w internecie, w tym w mediach społecznościowych – skarży się na to aż 92 proc. tych Żydów, dla których antysemityzm jest poważnym problemem.

Badani wiele mówią o antysemityzmie w mediach, choć mniej niż Żydzi w Hiszpanii, Belgii czy Francji. Natomiast bardziej niż inni skarżą się na antysemityzm w życiu politycznym. Gorzej jest w Wielkiej Brytanii, co wynika z antyżydowskich wypowiedzi lidera opozycji Jeremy'ego Corbyna z Partii Pracy.

Polscy Żydzi znacznie częściej niż Żydzi w pozostałych państwach UE doświadczają komentarzy ze strony nie-Żydów o tym, że mają zbyt dużo władzy w naszym kraju, że nadużywają pamięci o Holokauście, że sami są winni antysemityzmowi, że Holokaust jest mitem albo że jest wyolbrzymiony, że interesy Żydów są inne od reszty społeczeństwa, wreszcie, że nie są w stanie się zintegrować.

Respondentów zapytano też, czy rząd skutecznie walczy z antysemityzmem. W najlepszej pod tym względem Danii twierdząco odpowiedziało tylko 33 proc. badanych. Polska wypadła najgorzej, bo tylko 7 proc. pozytywnie oceniło działania rządu.

W Polsce 38 proc. Żydów rozważa emigrację. – Żydzi mówią mi, że poważnie rozważają wyjazd z Europy. Trzeba zrobić wszystko, żeby im pokazać, że nie są sami. Że Holokaust nie może być relatywizowany czy trywializowany – mówi komisarz Jurova.

Według niej szczególna odpowiedzialność spoczywa na politykach, którzy nie mogą pozostać niemi wobec rosnącego antysemityzmu. Sytuacja jest na tyle poważna, że w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy unijni ministrowie wydali wspólną deklarację o konieczności przeciwstawienia się antysemityzmowi. I przyznali, że Żydzi w wielu krajach UE czują się zagrożeni nie tylko przejawami słownej nienawiści, fizycznej agresji czy wandalizmu, ale też aktami terroryzmu. Dlatego też deklaracja wzywa do zapewnienia bezpieczeństwa Żydom w UE, ich mieniu, ich instytucjom.

Zdaniem Jurovej ponad 70 lat po wojnie wyzwaniem staje się mówienie o Holokauście i przypominanie młodym pokoleniom o żydowskiej historii.

Zgadza się z tym także Ronald S. Lauder. – Każdy student na całym świecie musi dowiedzieć się o Holokauście i zbrodniach dokonanych przez nazistów na Żydach w całej Europie. Coraz mniej studentów o tym wie i ten trend musi się zatrzymać – stwierdza.

Unijna Agencja Praw Podstawowych przeprowadziła badanie wśród Żydów zamieszkujących 12 państw UE. Badanie miarodajne dla całej Unii, bo obejmujące próbę 16 tys. respondentów w krajach, które zamieszkuje 86 proc. społeczności żydowskiej w UE.

– Polska, obok Francji, Niemiec i Belgii jest najbardziej problematycznym krajem. Podobnie jak na Węgrzech widać, że stare uprzedzenia wracają – mówi „Rzeczpospolitej" Vera Jurova, unijna komisarz sprawiedliwości.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Jaka pogoda będzie w majówkę? IMGW: Najpierw słońce, później deszcz
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nadal chcą Unii Europejskiej. Większość przeciw wprowadzeniu euro
Społeczeństwo
Warszawa wraca do zakazu sprzedaży alkoholu. Czy urząd miasta go przeforsuje?
Społeczeństwo
Polaków jest coraz mniej. GUS podał nowe dane
Społeczeństwo
Czy 20 lat członkostwa w Unii dało pozytywne skutki? Polacy są podzieleni
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO