- Mamy konstytucję, trzeba dyskutować nad jej zmianami, bo warto dyskutować, nad tym, czy powinniśmy wprowadzić zapisy o UE do naszej konstytucji, czy powinniśmy w konstytucji zagwarantować obecność w tym wielkim sojuszu - osobiście jestem przekonany, że tak. Czy powinniśmy zagwarantować obecność w NATO - osobiście uważam, że tak - powiedział podczas obchodów Święta Konstytucji 3 maja prezydent Andrzej Duda.

Największa grupa respondentów uważa, że w Konstytucji RP należy zagwarantować zarówno obecność Polski w NATO (45 proc.) jak i Unii Europejskiej (39 proc.). Przeciwnego zdania jest odpowiednio 27 proc. i 33 proc. ankietowanych. Blisko 30 proc. badanych nie umiało zając w tej sprawie jednoznacznego stanowiska.

- Częściej za tym, by w Konstytucji RP zagwarantować obecność Polski w Unii Europejskiej, są kobiety (41 proc.), osoby w wieku 35-49 lat (43 proc.) oraz badani o wykształceniu podstawowym/gimnazjalnym (58 proc.). Takiego zdania są też ankietowani o dochodzie netto od 2001 do 3000 zł (44 proc.) oraz osoby z miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (42 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

- Częściej ten pomysł popierają mężczyźni (46 proc.), osoby do 24 lat (52 proc.) oraz badani o wykształceniu podstawowym/gimnazjalnym (65 proc.). Tego zdania są też częściej osoby o dochodzie netto powyżej 5000 zł (58 proc.) oraz mieszkańcy największych miast (50 proc.) – dodaje Zimolzak.

W ubiegłotygodniowym sondażu SW Research dla serwisu rp.pl największa grupa respondentów uznała, że w Konstytucji RP należy wprowadzić zmiany.