Wojtek Galej jest absolwentem I LO im KEN w Sanoku. Maturę zdał w 2004 r. i wybrał studia w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim. Równolegle studiował na wydziałach Biologii i Chemii UW.
Po obronie pracy magisterskiej, w 2009 r. wyjechał na studia doktoranckie do Cambridge. W maju tego roku obronił tam doktorat.
– Moim największym sukcesem naukowym jest określenie struktury przestrzennej fragmentu jednej z największych i najbardziej skomplikowanych biologicznych maszyn molekularnych – spliceosomu – mówi „Rz". Swoje odkrycie opisał w „Nature", jednym z najbardziej prestiżowych magazynów naukowych na świecie. Publikacje Polaków pojawiają się tam raz na cztery lata.
Najlepsza droga
Wyspy Brytyjskie są najchętniej wybieranym kierunkiem przez Polaków, którzy decydują się studiować za granicą. Według ostatnich danych OECD studiuje tam blisko 18 tys. Polaków spośród blisko 46 tys., którzy wybrali zagraniczne uczelnie. Na przestrzeni kilku ostatnich lat liczba naszych studentów wybierająca ten kierunek wzrosła ośmiokrotnie. W 2005 r. na Wyspach studiowało 2,2 tys. Polaków.
Skąd ten ruch? Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2011 r. przez Homo Homini, ponad połowa polskich maturzystów oraz studentów uważa, że to właśnie dyplom brytyjskiej uczelni daje największe szanse na rynku pracy. Tamtejsze szkoły wyższe mają też dopracowany system kształcenia, który dostosowuje się do studenta, by otworzyć mu możliwie wiele ścieżek rozwoju.