Miliony Niemców sięgają po doping w miejscu pracy

Łykają leki na stres, poprawę samopoczucia i koncentracji oraz preparaty usprawniające pracę mózgu. Z raportu DAK wynika, że miliony Niemców stosują doping mózgu, bagatelizując często poważne skutki uboczne.

Aktualizacja: 17.03.2015 15:58 Publikacja: 17.03.2015 15:30

Miliony Niemców sięgają po doping w miejscu pracy

Foto: Fotolia

Około trzech milionów pracowników w Niemczech sięga po preparaty na stres i poprawę koncentracji w nadziei, że pozbędą się napięć i lęków i będą bardziej wydajni. Do tego wniosku dochodzą autorzy pracy badawczej kasy chorych DAK-Gesundheit, której wyniki przedstawiono dziś (17.03.2015 ) w Berlinie.

Problem polega na tym, że w ciągu ostatnich sześciu lat udział pracowników stosujących doping w pracy wzrósł z 4,7 do 6,7 procent. Autorzy badań uważają, że ciemna liczba jest znacznie wyższa.

Przyczyn sięgania w pracy po tabletki dopingujące badacze dopatrują się w presji sukcesu jak również w stresie i przeciążeniu. Czterech z dziesięciu respondentów przyznaje, że łyka leki w konkretnych sytuacjach, takich jak prezentacja czy ważne negocjacje.

Kobiety i mężczyźni a doping mózgu

Według badań, mężczyźni chcą w ten sposób poprawić swoje osiągnięcia w pracy i lepiej się poczuć. Chcą też tryskać energią po pracy; w czasie wolnym i w życiu prywatnym. Tymczasem kobiety najczęściej łykają preparaty, żeby praca szła im łatwiej i żeby zachować równowagę emocjonalną.

Leki przeciwlękowe na topie

Pracownicy najczęściej sięgają po leki przeciwlękowe (60,6 proc.) i przeciwdepresyjne (34 proc.). Mniej więcej co ósmy zażywa tabletki przeciw senności w pracy.

Więcej, niż co drugiemu, lekarz wystawia na te leki receptę. Co siódmy dostaje preparaty od przyjaciół, znajomych albo członków rodziny, a co dwunasty zamawia je w internecie.

Nie myślą o ryzyku uzależnienia

Według Herberta Rebschera z zarządu DAK, osoby stosujące doping mózgu powinny zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa uzależnienia i niepożądanych efektów ubocznych.

Według eksperta od dopingu Klausa Lieba, preparaty te mają często krótkotrwałe działanie i minimalny wpływ na sprawność umysłową. Z drugiej strony zażywanie ich jest związane z dużym ryzykiem dla zdrowia, od niekorzystnych skutków fizycznych, po zmiany osobowości i uzależnienie.

W pracy badawczej wykorzystano dane 2,6 mln pracowników ubezpieczonych w DAK. Dodatkowo przepytano ponad 5 tysięcy zatrudnionych w wieku od 20 do 50 lat.

PocztaNieprzeczytana poczta Liczba wyników w całej skrzynce pocztowej: 64 Opcje Znajdź kogoś Deutsche Welle na nowo Kowalczyk Magdalena [Odpowiedz] [Odpowiedz wszystkim] [Prześlij dalej] Akcje Do: Kazimierczuk Agnieszka Kategorie: Kategoria Czerwony redakcyjne 9 marca 2015 18:21 Flaga monitująca. Data rozpoczęcia 11 marca 2015. Termin wykonania 11 marca 2015. Drodzy, od dzisiaj pod każdy tekst z DW wsadzajcie poniższy kod. Zamiast Analytics pixel. To są oba kody razem: zliczający dla tekstu oraz generujący player.

Społeczeństwo
Chiny straciły 1,39 mln mieszkańców w ciągu roku. Wkrótce zabraknie środków na emerytury
Społeczeństwo
Księżna Kate ogłosiła remisję choroby nowotworowej
Społeczeństwo
Włochy. Geje mogą się kształcić w seminariach rzymskokatolickich. Ale jest warunek
Społeczeństwo
W Teksasie zatrzymano najemnika z Grupy Wagnera. W plecaku miał dron
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Społeczeństwo
Czad: Atak na pałac prezydencki. Atakowali „pijani uzbrojeni w maczety”
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego