We wrześniu Władimir Putin publicznie oświadczył, że Rosja zamierza skorygować swoją doktrynę nuklearną w kierunku, który będzie oznaczał obniżenie progu użycia broni atomowej. Ze słów Putina wynikało, że Rosja będzie mogła użyć broni atomowej m.in. wtedy gdy otrzyma „wiarygodne informacje o masowym starcie środków napadu powietrzno-kosmicznego i przekroczeniu przez nich granic Rosji (…)", przez co należy rozumieć „samoloty strategicznego i taktycznego lotnictwa, pociski kierowane, aparaty bezzałogowe, hipersoniczne i inne środki latające" a także gdy zagrożona będzie suwerenność nie tylko Rosji, ale i sojuszniczej Białorusi.
Broni atomowej w warunkach bojowych użyto jak dotąd tylko dwa razy
Rosja posiada największy na świecie arsenał broni atomowej (porównywalny arsenał mają tylko Stany Zjednoczone). Rosjanie dysponują zarówno strategiczną, jak i taktyczną bronią jądrową oraz różnymi środkami jej przenoszenia.
Słowa Putina o zmianach w zakresie doktryny nuklearnej Rosji uważa się za ostrzeżenie przed wydaniem zgody na to, by Ukraina mogła atakować cele w głębi Rosji przy użyciu zachodnich pocisków precyzyjnych dalszego zasięgu, takich jak np. amerykańskie ATACMS. Wprowadzenie do doktryny możliwości użycia broni atomowej w sytuacji, gdy dojdzie do „masowego startu środków napadu powietrzno-kosmicznego” może sugerować, że w przypadku zbyt intensywnego ostrzału terytorium Rosji przez Ukrainę Rosjanie mogliby użyć taktycznej broni atomowej.
Czytaj więcej
Wschodnie ziemie mogą szybko powrócić do Ukrainy, bo większość Rosjan nie traktuje tych terenów poważnie. Z Krymem sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana – mówi „Rzeczpospolitej” Michaił Chodorkowski, jeden z liderów rosyjskiej opozycji, niegdyś najbogatszy Rosjanin.
Dotychczas broń atomowa w warunkach bojowych została użyta tylko dwa razy – 6 i 9 sierpnia 1945 roku Amerykanie zrzucili bomby atomowe na japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki (w tamtym czasie tylko USA dysponowały bronią atomową). W kolejnych dekadach, w trakcie zimnej wojny między Zachodem a ZSRR, broń atomowa była traktowana jako element chroniący świat przed wybuchem gorącego konfliktu zgodnie z zasadą MAD - „wzajemnego, gwarantowanego zniszczenia”. Zasada ta oznaczała, że w przypadku konfrontacji państw posiadających duży arsenał broni atomowej „gorący konflikt”, w którym dojdzie do użycia takiej broni, musi skończyć się zniszczeniem obu stron konfrontacji.