Afganistan. Talibowie palą "niemoralne” instrumenty muzyczne

Przedstawiciele ekstremistycznego ruchu talibów rządzącego w Afganistanie spalili instrumenty muzyczne i sprzęt warty tysiące dolarów, twierdząc, że muzyka prowadzi do upadku moralnego.

Publikacja: 31.07.2023 19:00

Afganistan. Ognisko z "niemoralnych" instrumentów muzycznych

Afganistan. Ognisko z "niemoralnych" instrumentów muzycznych

Foto: AFP

W ostatni weekend w prowincji Herat religijna policja talibów podpaliła gitary, instrumenty klawiszowe, ludowe instrumenty perkusyjne, wzmacniacze i głośniki.

Wiele z nich zostało skonfiskowanych z miejsc weselnych.

Szejk Aziz Rahman Muhajir, regionalny szef Ministerstwa Krzewienia Cnót i Zapobiegania Występkom, powiedział, że muzyka „prowadzi młodzież w złym kierunku i prowadzi do zniszczenia społeczeństwa” – podała państwowa agencja informacyjna Bakhtar.

Odkąd talibowie wrócili do władzy w kraju w 2021 roku, zakazali wielu rzeczy, w tym publicznego wykonywania muzyki.

Założyciel Narodowego Instytutu Muzycznego Afganistanu, Ahmad Sarmast, nazywa ich działania „kulturowym ludobójstwem i muzycznym wandalizmem”. W rozmowie z BBC podkreślił, że Afgańczycy są pozbawiani wolności twórczej.

Czytaj więcej

Afganistan. Talibowie wprowadzili całkowity zakaz edukacji dziewcząt i kobiet

 - Ognisko z instrumentów muzycznych w Heracie to tylko mały przykład kulturowego ludobójstwa, które ma miejsce w Afganistanie pod rządami talibów – mówi.

Dla talibów walka z muzyką to codzienność: od połowy lat 90. do 2001 r., będąc u władzy w Afganistanie, zakazali wykonywania jakiejkolwiek muzyki na imprezach publicznych, w radiu i telewizji.

Potem, pod świeckimi rządami, afgańska scena muzyczna – zarówno klasyczna, jak i popowa – kwitła, ale powrót talibów w sierpniu 2021 roku zmusił wielu muzyków do ucieczki za granicę.

Gdy tylko siły NATO opuściły kraj w sierpniu 2021 roku, zaczęły się prześladowania tych śpiewaków i muzyków, którzy pozostali w Afganistanie. Studenci i nauczyciele popularnego w kraju Narodowego Instytutu Muzycznego nie wrócili na zajęcia.

Rządy talibów uderzają w kobiety

W ciągu ostatnich kilku lat u władzy talibowie wprowadzili inne surowe zakazy, interpretując prawo szariatu na swój własny sposób. Główny cios spadł na kobiety.

Czytaj więcej

Talibowie zakazują działania salonów piękności w Afganistanie

Pod rządami talibów muszą wychodzić na ulice w strojach odsłaniających tylko oczy, jeśli opuszczają dom na odległość większą niż 72 km, musi im towarzyszyć krewny płci męskiej. Nastoletnim dziewczętom i kobietom zabrania się chodzenia do szkoły lub na uniwersytet, chodzenia na siłownię lub do parku.

Na początku lipca tego roku Ministerstwo Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu pod rządami talibów wydało zarządzenie o zamknięciu w ciągu miesiąca wszystkich salonów fryzjerskich i kosmetycznych w kraju, co było kolejnym ciosem dla praw kobiet.

W ostatni weekend w prowincji Herat religijna policja talibów podpaliła gitary, instrumenty klawiszowe, ludowe instrumenty perkusyjne, wzmacniacze i głośniki.

Wiele z nich zostało skonfiskowanych z miejsc weselnych.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Społeczeństwo
Bez jednego koła w samochodzie i pod wpływem alkoholu. Zatrzymanym Wielki Marszałek Parady Pułaskiego
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Społeczeństwo
Ktoś wszedł do sklepu na Florydzie i został miliarderem. Teraz zgłosił się po pieniądze
Społeczeństwo
Mimo sankcji Rosjanie oglądają w kinach "Barbie". Kina używają fortelu
Społeczeństwo
Agencja z Ukrainy przemilczała, że oklaskiwany w Kanadzie były członek SS to Ukrainiec
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Społeczeństwo
Wstrząsy w pobliżu superwulkanu we Włoszech. Ekspert ostrzega: Możliwa konieczność ewakuacji
Społeczeństwo
Pies Joe Bidena zaatakował agenta Secret Service. To już 11 raz