Afganistan. Talibowie palą "niemoralne” instrumenty muzyczne

Przedstawiciele ekstremistycznego ruchu talibów rządzącego w Afganistanie spalili instrumenty muzyczne i sprzęt warty tysiące dolarów, twierdząc, że muzyka prowadzi do upadku moralnego.

Publikacja: 31.07.2023 19:00

Afganistan. Ognisko z "niemoralnych" instrumentów muzycznych

Afganistan. Ognisko z "niemoralnych" instrumentów muzycznych

Foto: AFP

W ostatni weekend w prowincji Herat religijna policja talibów podpaliła gitary, instrumenty klawiszowe, ludowe instrumenty perkusyjne, wzmacniacze i głośniki.

Wiele z nich zostało skonfiskowanych z miejsc weselnych.

Szejk Aziz Rahman Muhajir, regionalny szef Ministerstwa Krzewienia Cnót i Zapobiegania Występkom, powiedział, że muzyka „prowadzi młodzież w złym kierunku i prowadzi do zniszczenia społeczeństwa” – podała państwowa agencja informacyjna Bakhtar.

Odkąd talibowie wrócili do władzy w kraju w 2021 roku, zakazali wielu rzeczy, w tym publicznego wykonywania muzyki.

Założyciel Narodowego Instytutu Muzycznego Afganistanu, Ahmad Sarmast, nazywa ich działania „kulturowym ludobójstwem i muzycznym wandalizmem”. W rozmowie z BBC podkreślił, że Afgańczycy są pozbawiani wolności twórczej.

Czytaj więcej

Afganistan. Talibowie wprowadzili całkowity zakaz edukacji dziewcząt i kobiet

 - Ognisko z instrumentów muzycznych w Heracie to tylko mały przykład kulturowego ludobójstwa, które ma miejsce w Afganistanie pod rządami talibów – mówi.

Dla talibów walka z muzyką to codzienność: od połowy lat 90. do 2001 r., będąc u władzy w Afganistanie, zakazali wykonywania jakiejkolwiek muzyki na imprezach publicznych, w radiu i telewizji.

Potem, pod świeckimi rządami, afgańska scena muzyczna – zarówno klasyczna, jak i popowa – kwitła, ale powrót talibów w sierpniu 2021 roku zmusił wielu muzyków do ucieczki za granicę.

Gdy tylko siły NATO opuściły kraj w sierpniu 2021 roku, zaczęły się prześladowania tych śpiewaków i muzyków, którzy pozostali w Afganistanie. Studenci i nauczyciele popularnego w kraju Narodowego Instytutu Muzycznego nie wrócili na zajęcia.

Rządy talibów uderzają w kobiety

W ciągu ostatnich kilku lat u władzy talibowie wprowadzili inne surowe zakazy, interpretując prawo szariatu na swój własny sposób. Główny cios spadł na kobiety.

Czytaj więcej

Talibowie zakazują działania salonów piękności w Afganistanie

Pod rządami talibów muszą wychodzić na ulice w strojach odsłaniających tylko oczy, jeśli opuszczają dom na odległość większą niż 72 km, musi im towarzyszyć krewny płci męskiej. Nastoletnim dziewczętom i kobietom zabrania się chodzenia do szkoły lub na uniwersytet, chodzenia na siłownię lub do parku.

Na początku lipca tego roku Ministerstwo Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu pod rządami talibów wydało zarządzenie o zamknięciu w ciągu miesiąca wszystkich salonów fryzjerskich i kosmetycznych w kraju, co było kolejnym ciosem dla praw kobiet.

W ostatni weekend w prowincji Herat religijna policja talibów podpaliła gitary, instrumenty klawiszowe, ludowe instrumenty perkusyjne, wzmacniacze i głośniki.

Wiele z nich zostało skonfiskowanych z miejsc weselnych.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Alarmujący raport WHO: Połowa 13-latków w Anglii piła alkohol
Społeczeństwo
Rosyjska wojna z książkami. „Propagowanie nietradycyjnych preferencji seksualnych”
Społeczeństwo
Wielka Brytania zwróci cztery włócznie potomkom rdzennych mieszkańców Australii
Społeczeństwo
Pomarańczowe niebo nad Grecją. "Pył może być niebezpieczny"
Społeczeństwo
Sąd pozwolił na eutanazję, choć prawo jej zakazuje. Pierwszy taki przypadek