Możliwość przekazywania anonimowych sygnałów o tym, co w najbliższym otoczeniu burzy poczucie bezpieczeństwa, okazała się dobrym pomysłem. Podczas trwającego półtora miesiąca pilotażu tzw. mapy zagrożeń policja odebrała tysiące zgłoszeń.
Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa – priorytetowy projekt MSWiA – przetestowano pilotażowo na razie w województwach: podlaskim, pomorskim i mazowieckim (obszar podległy Komendzie Stołecznej). Stronę internetową mapy odwiedziło dotąd ponad 36 tys. osób, a ok. 7,2 tys. kliknęło na wybraną ikonkę, przekazując zgłoszenie. Najwięcej wpłynęło ich do pomorskiej policji – bo 2826, nieco mniej – 2759 – do podlaskiej, a 1637 do stołecznej (od początku lipca do 22 sierpnia).
Uwagi odnosiły się głównie do dużych miast. Najwięcej dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych – na Podlasiu i na Pomorzu te sygnały stanowiły jedną trzecią wszystkich.
Średnio co czwarty odnosił się do zbyt szybkiej jazdy. – Jako miejsca, w których najczęściej przekraczana jest prędkość, mieszkańcy wskazywali główne ulice, np. Słowackiego w Gdańsku prowadzącą do obwodnicy. Kierujemy tam więcej patroli, chociaż już wcześniej to miejsce było przedmiotem naszej wzmożonej troski – mówi Joanna Kowalik-Kosińska, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku.
Na Pomorzu najwięcej zgłoszeń dotyczyło Gdańska, Wejherowa i Gdyni. Na Podlasiu – Białegostoku, Łomży i Suwałk. W rejonie działania Komendy Stołecznej – głównie Warszawy.