Aktualizacja: 27.07.2018 09:50 Publikacja: 27.07.2018 09:50
Foto: Urząd M.St. Warszawy, fot. R. Motyl
Specjalny apel do mieszkańców stolicy podpisali Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich i Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy.
- Tym razem rocznicę Powstania Warszawskiego obchodzimy w czasie szczególnym, w tym roku świętujemy bowiem 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypominamy, jak wielkim wyzwaniem dla naszych przodków było tworzenie wolnej Polski po latach zaborów – mówił Paszyński.
"1 sierpnia, o godz. 17.00, w stolicy rozlegną się syreny – zatrzymajmy się wtedy na chwilę i w skupieniu podziękujmy tym, którzy walczyli za nasze miasto, za wolność. Pamięć o bohaterach uczcijmy wspólnie w zgodzie i pojednaniu" – brzmi fragment wspomnianego apelu, skierowanego do warszawiaków.
- Drodzy państwo, apeluję o uczczenie dnia 1 sierpnia waszą pamięcią i szacunkiem dla tych, którzy jeszcze żyją – stwierdził Leszek Żukowski. - Ten dzień jest ważny dla całego narodu. Dostajemy liczne dowody uznania, nie tylko od warszawiaków, ale od ludzi z całego świata. Pocztówki i listy, które do nas przychodzą, to symbol, że ktoś o nas stale pamięta. Najważniejsze dla nas jest także to, że ludzie są wdzięczni za naszą walkę. I nie ma dyskusji, czy było to potrzebne, czy nie, nad tym niech się historycy zastanawiają – dodał Zbigniew Galperyn.
- Powstańcy mają teraz 90 lat, a czasami nieco więcej. Potrzebują troski, nie tylko w postaci opieki zdrowotnej. Ważne jest, aby ktoś z nimi poszedł na spacer, porozmawiał, czy spotkał się przy herbacie. Na szczęście miasto szalenie dba o powstańców. W tym roku wszyscy powstańcy w Warszawie, czyli w sumie 977 osób, dostali finansowe wsparcie w postaci dwóch nagród, każda w wysokości 1944 zł. To dla nas bardzo ważne – podkreślił Galperyn cytowany przez Onet.pl.
Leszek Żukowski wyliczył, że w powstaniu uczestniczyło w sumie 55 747 żołnierzy, sanitariuszek, łączników i przedstawicieli innych służb pomocniczych. W czasie walk poległo blisko 16 tys. osób, a 25 tys. zostało rannych. Obecnie na całym świecie żyje niespełna dwa tysiące powstańców, z czego blisko połowa mieszka w Warszawie. Wielu z nich weźmie zapewne udział w uroczystościach, które zaplanowano w najbliższych dniach. Organizują władze stolicy oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Niektóre z nich rozpoczną się już na kilka dni przed rocznicą wybuchu zrywu niepodległościowego.
Oprócz uroczystości oficjalnych miasto zaplanowało m.in. koncert pt. "Sierpniowa miłość" na placu Krasińskich. Z kolei Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało spektakl w reż. Natalii Korczakowskiej, koncert Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis, fotograficzną grę miejską, przejazd rowerzystów, spotkanie edukacyjne z powstańcami czy wspólne śpiewanie powstańczych piosenek. Poniżej szczegółowy spis wydarzeń.
Dzieci zbierające cukierki na halloween dostały cukierki, w których były wbite gwoździe. „Nie chce się wierzyć w to, ile jest zła w ludziach” – skomentowała jedna z matek.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
W związku z nadchodzącą uroczystością Wszystkich Świętych zmieniają się rozkłady jazdy komunikacji publicznej. Jak w najbliższych dniach dojechać transportem miejskim na Cmentarz Północny w Warszawie? Gdzie parkować? Kogo będą obowiązywać objazdy?
Cmentarz Prądnik Czerwony jest największą nekropolią w Krakowie. Znajduje się na obrzeżach miasta, przy ul. Powstańców 48. W dniu Wszystkich Świętych 2024 w jego okolicach zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu oraz rozkładzie jazdy tramwajów i autobusów.
Warszawski Transport Publiczny wprowadza zmiany w komunikacji w związku z uroczystością Wszystkich Świętych. W najbliższy weekend dojazd co Cmentarza Bródnowskiego będzie możliwy m.in. liniami autobusowymi i tramwajowymi.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Cmentarz Grębałów jest jedną z największych nekropolii w Krakowie. Zajmuje obszar ponad 25 ha i znajduje się na terenie Nowej Huty. W dniu Wszystkich Świętych w okolicach cmentarza nastąpią zmiany organizacji ruchu i transportu miejskiego.
"Brat" został uznany przez brytyjski słownik Collinsa za słowo roku 2024. Wszystko za sprawą piosenkarki Charli XCX i jej albumu - podał brytyjski dziennik "The Telegraph".
Giganci ekranu, sportu i estrady, mistrzowie w swoim fachu. Znani, lubiani, kontrowersyjni. Alain Delon, Donald Sutherland, Franz Beckenbauer, John Mayall, Maggie Smith, Henry Kissinger. W ciągu ostatniego roku odeszły legendy świata kultury i sportu oraz ważne postacie polityki, nauki i biznesu. W obchodzonym 1 listopada Dniu Wszystkich Świętych przypominamy sylwetki zmarłych.
Jak pandemia Covid-19 odcisnęła się w literaturze? Odpowiedzi udziela „Jak wysoko zajdziemy w ciemnościach” Sequoi Nagamatsu.
Polski „Puppet House” nie tylko w Halloween napędzi graczom strachu!
Samotne życie nie zawsze jest doświadczeniem złym – przekonują autorki książki „Epidemia samotności”.
Ten spektakl uświadamia nam, że nie ma jednego „normalnego” schematu funkcjonowania ludzkiego umysłu.
„Eileen” to thriller o mrocznych żądzach ogarniających bohaterkę. Kino bliskie twórczości Alfreda Hitchcocka, pełne suspensu, zabawne i powabne.
Często mówi się, że wiara łagodzi lęk przed śmiercią. Z pewnością takie odczucia ma wielu ludzi na świecie, ale zdecydowanie mniej w Skandynawii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas